Úterý 21. ledna 2025 13:17
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap forex

Eurozóne je lepšie pripravená čeliť spomaleniu. Bude to však stačiť?

11.02.2019 12:00  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešný komentár pre tlač HN:

Maratón znižovania prognóz ekonomického rastu pre eurozónu pokračuje. V uplynulom týždni sa pridala Európska Komisia, ktorá najnovšie očakáva v roku 2019 rast ekonomiky na úrovni 1,1%, najpomalší od roku 2013. Ešte na jeseň minulého roka pritom počítala s rastom o 1,7%.

Hlavným dôvodom je zhoršenie externého prostredia – obchodná vojna s USA a domáce obmedzovanie tieňového bankovníctva prudko spomalili rast čínskych importov; prepad mien viacerých rozvíjajúcich sa ekonomík im zase výrazne predražil importy z eurozóny a tie tak prudko klesli (eurozóny sa najviac dotkol pokles dopytu z Turecka a Ruska) a v neposlednom rade klesali aj exporty do Británie, čo ide vo veľkej miere na vrub BrExitu. Slabšie exporty, obavy o eskaláciu obchodných vojen (napr. čo sa týka amerických ciel na európske automobily) spolu s výpredajmi na finančných trhoch poslali nadol dôveru v podnikovej sfére, čo sa premietlo do pomalšieho rastu investícií a čiastočne aj spotreby.

Sú teda obavy o recesiu na mieste?

Vylúčiť sa nedá nič, avšak k recesii je nutná jedna vec – zásadné zhoršenie situácie na trhu práce, ktoré by výraznejšie poslalo nahor mieru nezamestnanosti a roztočilo tak špirálu pokles spotreby domácností -> pokles tržieb -> rast nezamestnanosti -> nižšia spotreba… A to sa zatiaľ nedeje. Práve naopak, podľa januárového prieskumu Európskej Komisie hlási 16% firiem vo výrobnom sektore a 18% v sektore služieb nedostatok pracovníkov ako hlavný faktor obmedzujúci rast produkcie, čo sú stále jedny z najvyšších úrovní v histórii. Spotrebitelia zatiaľ taktiež vnímajú ekonomickú situáciu negatívne, spotrebiteľská dôvera je aj napriek miernemu poklesu v posledných mesiacoch na nadpriemerných úrovniach, čo znamená že domácnosti neplánujú výraznejšie obmedzovať nákupy.

Mimo trhu práce sú tu aj ďalšie faktory, ktoré prispievajú k vyššej odolnosti ekonomiky eurozóny:

Po prvé, eurozóna je na spomalenie ďaleko lepšie pripravená ako v minulosti. Celkový deficit eurozóny pre rok 2018 sa odhaduje na úrovni 0,6%, čo je najmenej od roku 2000, a v medzinárodnom porovnaní je to mimoriadne nízke číslo. Takmer polovica krajín eurozóny je dokonca v rozpočtovom prebytku a väčšina krajín má fiškálnu kapacitu podporiť ekonomiku (napr. investíciami do podvyživenej infraštruktúry) bez toho, aby dlh k HDP rástol. Podstatne lepšie je na tom aj bankový sektor, ktorý má okrem silnej podpory ECB aj ďaleko vyššie kapitálové vankúše ako pred finančnou či dlhovou krízou (kedy úverovanie zamrzlo) a podľa posledných prieskumov je ochotný ďalej poskytovať úvery za výhodných podmienok, aj napriek spomaľujúcej ekonomike.

Po druhé, kým finančnej aj dlhovej kríze predchádzal prudký rast celkového zadlženia ekonomiky  aktuálne je trend opačný. Za tri roky pred finančnou krízou vrástol dlh súkromnej nefinančnej sféry v eurozóne k HDP o zhruba 15 percentuálnych bodov a za tri roky pred dlhovou krízou vzrástol dlh verejnej sféry k HDP až o zhruba 20 percentuálnych bodov. Za posledné tri roky naopak klesol verejný dlh k HDP o viac ako 6 a súkromný o viac ako 8 percentuálnych bodov. Ekonomika eurozóny teda v posledných rokoch rozhodne nerástla na dlh, čiže jej rast stál na pevnejších nohách.

Po tretie, hoci je to kontroverzná téma, ale taký je svet v ktorom žijeme, ECB podporuje ekonomiku podstatne viac ako to bolo pred minulými recesiami: a) zaplavila finančný systém obrovským balíkom peňazí, aby banky nemali problém refinancovať svoje záväzky; b) zaviedla podmienenú garanciu verejného dlhu (to bol ten krok, ktorý ukončil dlhovú krízu); c) drží úrokové sadzby na extrémne nízkych úrovniach, aby stimulovala úverovú aktivitu. A keďže sa jadrová inflácia stále drží hlboko pod dvoma percentami, bez akýchkoľvek náznakov zrýchlenia, tak v dohľadnej dobe nebude nútená na svojej politike niečo meniť.

V neposlednom rade netreba zabúdať ani na silnú americkú ekonomiku, ktorá pokiaľ naplní prognózy a bude pokračovať v solídnom raste, tak bude pre globálnu ekonomiku oporou. Predpoklady má na to dobré – od silného trhu práce, cez Trumpove fiškálne stimuly (tie síce idú na úkor dlhu, problém to však môže byť až v ďalekej budúcnosti), až po obnovenú podporu centrálnej banky FED, ktorá ohlásila zastavenie zvyšovania úrokových sadzieb. Týmto krokom navyše upokojila finančné trhy, ktoré pokiaľ ostanú pokojné aj naďalej, tak môžu pomôcť prinavrátiť dôveru do globálnej podnikovej sféry.

Samozrejme, ani tento silnejší „vankúš“ nemusí byť dostatočný voči recesii. A to v situácii, kedy by sa naraz zhmotnilo viacero rizikových faktorov. Tým najhlavnejším ostávajú obchodné vojny, ktoré sa môžu odohrávať na viacerých frontoch: a) ďalšie kolo/kolá ciel medzi USA a Čínou, ktoré by ešte viac poškodili ekonomiku Číny a ďalšie na ňu nadviazané ekonomiky; b) americké clá na európske automobily; c) sabotovanie Svetovej obchodnej organizácie a tým pádom aj celého svetového obchodného poriadku zo strany USA.

Mimo obchodných vojen sú tu však aj ďalšie riziká pre eurozónu – od tvrdého BrExitu, cez taliansky verejný dlh v kombinácii s nízkou ochotou ďalej konsolidovať a slabou ekonomikou, výraznejšie spomalenie americkej ekonomiky kvôli externému prostrediu a vyššiemu úročeniu, štrukturálne problémy v čínskej ekonomike, až po také, o ktorých ešte nevieme. Pri čínskej ekonomike sa trochu pristavím, pretože toto riziko sa podceňuje. Čína nemôže donekonečna rásť budovaním infraštruktúry a panelákov a skôr či neskôr sa bude musieť preorientovať na spotrebu, čo bude znamenať nižší ale udržateľnejší rast. A tento moment sa nezávratne blíži, pretože v posledných rokoch domáce investície generujú viac dlhu ako úžitku.

Pravdepodobnosť, že sa v roku 2019 zhmotní veľká časť týchto rizík, nie je veľká. Ale nedá sa úplne vylú

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Eurozóna v druhém čtvrtletí překonala v růstu HDP USA
    Americké hospodářství ve druhém kvartále rostlo mnohem pomaleji, než se čekalo. Poprvé od roku 2011 zaznamenalo pokles zásob, což se projevilo na nižším ekonomickém růstu. Pokles zásob by se mohl pozitivně projevit na ekonomických výsledcích ve zbylé části roku, kdy se budou naopak zásoby doplňovat. Vzestup spotřebitelských výdajů ukazuje na vnitřní sílu největší ekonomiky světa. Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v období od dubna do června stoupl na roční bázi o 1,2 procenta po růstu o sestupně revidovaných 0,8 procenta ze 1,1 procenta v prvním kvartále. Ekonomové však čekali růst až tempem 2,6 procenta.
  • Eurozóna v loňském roce posílila o 1,7%
    Růst ekonomiky eurozóny na konci roku zrychlil. HDP eurozóny ve čtvrtém kvartálu vzrostl o 0,5 procenta a o 0,1 % překonal růst v třetím čtvrtletí. Meziročně HDP rostl o 1,8 procenta. Za celý rok vzrostla ekonomika o 1,7 procenta.
  • Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko?
    Dubnová česká data lehce zaostala za naším očekáváním a ukazují na slabší start do druhého kvartálu - nowcasty v blízkosti 0 % mezičtvrtletně namísto námi i ČNB předpokládaného růstu o + 0,4 %. Navíc včerejší revize Eurostatu přepsala směrem dolů HDP za první kvartál (z 0,1 % na -0,1 %) a eurozóna tak oficiálně spadla v prvním kvartále tohoto roku do technické recese.
  • Eurozóna vykázala historicky najvyšší prebytok na platobnej bilancii. Neznamená to však, že je na tom lepšie
    Eurozóna dnes vykázala najvyšší prebytok na bežnom účte platobnej bilancie (z ktorého tvorí väčšinu obchodný prebytok). Ten dosiahol v novembri 36,1 mld. eur. Keď si prepočítame prebytok eurozóny na bežnom účte za prvých 11 mesiacov k HDP, tak sa dostaneme na 3,4% HDP. To je dokonca viac, než má Čína:
  • Eurozóna: Vystoupení Draghiho – čekají se smíšené komentáře
    12.00 SEČ – Prezident ECB Draghi vystoupí na 40. výroční konferenci v Bologni: ECB stále praktikuje silnou monetárn...
  • Eurozóna: Vystoupení prezidenta ECB Draghiho
    ECB na posledním říjnovém zasedání monetární politiky slovy svého prezidenta Draghiho naznačila další pokles krátkodobých inflačních...
  • Eurozóna: Zaměstnanost v 3Q dle předběžných dat meziročně vzrostla o 1,0 %
    Zaměstnanost (y-y) (3Q - předběžný): aktuální hodnota: 1,0 %, očekávání trhu: -- předchozí hodnota: 0,8 % / revize: 0,9 %.
  • Eurozóna zaznamenává růst navzdory přetrvávající nejistotě
    Ekonomika eurozóny ve 2. čtvrtletí 2022 překvapila expanzí o 0,7 %, což je více než konsenzuální odhad 0,2 % a více než 0,5% růst v 1. čtvrtletí. Děje se tak v době, kdy inflace v eurozóně podle rychlého odhadu Eurostatu v červenci vzrostla na nové maximum 8,9 %. Toto číslo je navíc pozoruhodné ve srovnání se včerejším zveřejněným údajem o poklesu ve Spojených státech ve 2. čtvrtletí o -0,9 %.
  • Eurozóna zažívá nejhlubší recesi za dobu existence
    Ekonomové se shodují, že eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence. Průzkum agentury Reuters od minulého úterý dokládá, že ekonomika eurozóny v prvním kvartálu klesla mezičtvrtletně o 3,1 % a ve druhém kvartálu o 9,6 %.
  • Eurozóna znovu spúšťa fiškálnu expanziu, pomôcť to môže aj euru
    V utorok vyšli detaily zmeny HDP v eurozóne. A zaujímavo dopadla spotreba vlády. Tá rástla v treťom kvartáli oproti pr...
  • Eurozone Sentix výrazně pod odhady; Švýcarská spotřebitelská důvěra mírně vzrostla 📊
    Dnes byly makroekonomické údaje z Evropy slabší, než se očekávalo, protože obchodní sentiment Sentix nečekaně klesl na -17,5, což signalizuje kontrakci mezi investory, pozorování evropských trhů a jejich vyhlídek.
  • Eurozónu čeká i v příštím roce mnoho výzev
    Aktualizovaný globální ekonomický výhled Société Générale, který byl publikován tento týden, předpokládá v příštím roce pokračování...
  • Euro zpět nad 1,14 EURUSD, akcie znovu ztrácí
    Blíží se závěr týdne a ještě před otevřením Ameriky futures signalizují, že po včerejším mírném růstu se dnes akciové indexy opět vrátí do červených čísel. Evropa začala v odpoledních hodinách ztrácet a podobně jsou na tom také futures na indexy v USA. Korekci v USA přitom táhne opět hlavně technologický sektor v čele s indexem NASDAQ, který již ztrácí téměř procento.
  • Euro zpět nad 1,16 EURUSD, daří se také ropě
    Ani středeční seance zatím žádné větší drama na finanční trhy nepřinesla. Důkazem je jak dále velmi nízká úroveň rizikových přirážek (VIX pod 13b.), tak stabilní situace na indexech, které si dál pouze udržují své pozice na nízkých objemech. V Evropě indexy jen nepatrně rostou, zatímco futures na americké indexy mírně ztrácí. Například americký S&P 500 zůstává ale i nadále na dosah svého historického maxima.
  • Euro zpět na 1,4200, koruna si po slabším úvodu trochu polepšila
    Wall Street zavřela vysoko v plusu, Evropa pak v úvodu zamířila dolů, ale svůj výkon následně zlepšila...
  • Euro zpět pod 1,11 EURUSD. Dolar dál válcuje všechny světové měny
    Po velmi slušném startu do tohoto týdne se dnes situace na evropských akciových trzích zklidňuje. Evropské indexy na průměrných objemech sice ve většině případů rostou, zisky jsou ale relativně malé a nijak nevybočují. Akciové trhy tedy pokračují v konsolidaci svých pozic na zvýšených úrovních v bočním trendu, ve kterém se drží již několik měsíců. Výjimkou je v Evropě pouze britský FTSE100. Ten dnes krátce překonal historické maximum, které vytvořil začátkem tohoto měsíce.
  • Euro zpět v hlavní podpůrné oblasti
    Euro k dolaru ztrácí 0,6% d/d na 1,054. Trh míří zpět k pivotního milníku, v oblasti klíčové podpory tvořené spojni...
  • Euro zpevňuje v reakci na zprávy, že by ECB mohla za týden zveřejnit více vyvážený doprovodný komentář
    Úterní seance je rozhodně aktivnější než včerejší, ale i tak se zatím objemy na evropských trzích drží už sedmým dnem v řadě znatelně pod dlouhodobým průměrem. Obchodníci stále nemají důvody měnit své akciové portfolio a pokračují ve vyčkávání na nové impulsy, které by je k tomu přinutily. Evropské indexy se tak drží v nevýrazném bočním trendu v rámci klasického intradenního šumu.
  • Euro zpomalilo pokles, koruna obnovuje ztráty po domácích datech
    Zatímco se evropským akciím dnes dopoledne daří lehce růst, na eurodolaru sledujeme jen zpomalení poklesu...
  • Euro zrána rozšiřuje své ztráty, čekají ho inflační data
    Eurodolar se po včerejším poklesu krátce stabilizoval, dnes ráno ale spadl kurz ještě níž a nyní se nachází na 1,3710....
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank