Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:11
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Partner
reklama
Fintokei StartTrader

Ropný poker pokračuje, OPEC bezmocný

07.12.2015 16:25  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Súbor medzi svetovými producentmi ropy pokračuje a vyzerá to tak, že očakávané zmenšenie prebytku ropy na trhu sa nekoná. Svet bude v rope plávať pravdepodobne aj počas budúceho roka. Americkí producenti len mierne znížili produkciu, zatiaľ čo Mexický záliv produkciu ďalej zvyšuje. Celková denná produkcia ropy v USA je aktuálne len o 400 tis. barelov (-4.3%) nižšie oproti svojmu vrcholu. Pre kontext: od začiatku roka 2012 po tohtoročný vrchol vzrástla denná produkcia ropy v USA o 3.8 mil. barelov, spotreba ale vzrástla len o 2.1 mil. barelov. Zásoby ropy v USA narástli o viac ako 132 mil. barelov. Produkcia teda poklesla len mierne a zásoby ropy v USA dokonca pokračujú v raste, medziročne rastú o viac ako 20%.

Situácia prekvapila aj skúsených traderov, ktorí očakávali, že bridlicová produkcia v USA bude prvá, ktorá v prostredí nízkych cien padne. Lenže to sa nestalo, aspoň teda nie tak rýchlo, ako sa čakalo. Počas posledného roka boli americkí producenti krytí hedžingom, keď mali ešte cez trh futures zaistené predajné ceny z minulého roka. Kapitál z Wall Street prúdil tiež, čím sa zabezpečilo financovanie. Firmy zároveň znížili náklady a zlepšili techniku ťažby, čím dokážu zo zeme dostať viac ropy a plynu.

Možnosti ďalšieho rastu produktivity sa už míňajú a aj kapitálové toky začínajú byť obmedzené. Výhodný hedžing z minulého roka tiež exspiruje a aktuálne už nie je taký výhodný, pretože aj ceny do budúcnosti sú kótované nízko. Na základe týchto faktorov by podľa niektorých analytikov mala produkcia v USA poklesnúť o 10%.

Iní si však myslia, že produkcia pôjde nahor, ťahaná Mexickým zálivom (konvenčná produkcia a hlbokomorské vrty). Firmy totiž minuli miliardy USD na veľké rozvojové projekty, ktoré len teraz začínajú produkovať ropu. A keďže náklady už boli vynaložené, bolo by hlúpe zatvárať kohútiky teraz, keď začínajú prinášať peniaze. Päť rokov po najväčšom úniku ropy v histórii USA sú firmy v Mexickom zálive pripravené dodať o 10% viac ropy, ako v roku 2014. Ide o hlbokomorské projekty od firiem ako Chevron, Shell či Anadarko. Nové vrty budú nabiehať ešte aj budúci rok.

Na druhej strane malé firmy sa snažia produkovať tak veľa ako sa len dá, aby aspoň splácali úroky z miliárd USD dlhu. Existuje približne 1200 vrtov ktoré sú boli nachystané na produkciou v budúcnosti, keď budú ceny vyššie. Ceny sú naopak nízke, lenže dlh splácať treba. A to môže znamenať otváranie týchto vrtov. Odhaduje sa, že tieto vrty by mohli dvihnúť produkciu o 200 tis. barelov denne.

Tento vývoj úplne zmaril plány OPEC nízkymi cenami vytlačiť amerických producentov z trhu. OPEC už ani nie je kartelom. Aspoň dovtedy, pokiaľ bude nechávať trh robiť si svoju prácu. Úž zjavne rezignoval na dodržiavanie kvót, veď čo sú to za kvóty, keď sa dlhodobo prekračujú. Príchod Iránu na trh prinesie ďalších 500 tis. barelov ropy denne a trh by mal byť prezásobený o približne 700 tis. barelov ropy denne. A to aj v prípade, ak z trhu zmizne približne 2 mil. barelov ropy denne od producentov mimo OPEC, z dôvodu nízkych cien. Aspoň OPEC takto počíta. Jedného dňa v budúcnosti bude možné prebytočnú ropu z trhu odčerpať. Saudská Arábia je producent, ktorý na to má možnosti aj kapacitu. Lenže teraz nemá chuť. Nevie, koľko Irán skutočne donesie ropy na trh a keďže je to rival, nechce mu pravdepodobne pomáhať vyššími cenami ropy. Pravdepodobne sú si Saudi vedomí toho, že o cenách ropy sa aktuálne rozhoduje na pláňach Severnej Dakoty a nie v kongresových izbách vo Viedni, kde sa OPEC pravidelne stretáva.

Na vrchole svojej moci OPEC v roku 1973 dvihol ceny ropy štvornásobne, keď arabské krajiny uvalili embargo na exporty ropy. Vysoké ceny ropy však naštartovali investície do technológií, ktoré vyvrcholili ťažbou ropy a plynu z bridlíc. Tak to vyzerá, že OPEC sám seba strelil do nohy svojou „ropnou zbraňou“. Pokiaľ sa nenájde producent ako Saudská Arábia, ktorý má dostatok voľných kapacít, odvahu točiť kohútikom keď treba a ochotu niesť ekonomickú bolesť za tím, OPEC je bezmocný.

Na karikatúre nižšie kričí jeden šejk na ostatných „V poriadku, ktorý z vás šašov kričal „Peak oil*“?“

 

* Peak oil je teória M. King Hubberta, ktorá na základe dát o počte a využívaní vrtov predpovedala niekedy v 50. rokoch, že produkcia ropy v USA dosiahne vrchol na úrovni 12.5 mil. barelov ropy denne okolo roku 2000. Následne už bude len klesať, keďže nové vrty už nebudú mať dostatočnú kapacitu. V skutočnosti produkcia ropy v USA vyvrcholila v roku 1970 úrovňou 9.6 mil. barelov produkcie ropy denne. Následne začala klesať a v roku 2005 bola len polovičná oproti historickému vrcholu. V priebehu nasledujúcej dekády sa však vďaka inováciám na historické vrcholy vrátila a stále sa drží neďaleko nich. 

WSJ, EIA, wiki, vlastné spracovanie

Klíčová slova: Zásoby ropy | Kapitál | USA | USD | OPEC | Ceny ropy | ČEZ | Futures | Poker | Wall Street | WSJ | Trh | EIA | Ropy | Chevron | Firmy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropné vrty u Texasu a OPEC
    Během posledních 10. let američtí těžaři v oblasti Permské pánve na severu Texasu vyvrtali asi 114 000 ropných vrtů. Mnohé vytváří zisk i při dnešních cenách ropy u hranice 30 dolarů za barel.
  • Ropné zásoby v USA zrejme katapultovalo nahor upokojenie počasia
    Dnešné zásoby ropy brutálne prekvapili. Týždňový nárast o 14,4 mil. barelov bol najvyšší minimálne od roku 1984, kedy sa začala táto štatistika merať. Odhady pritom hovoril o raste o 1,6 mil. barelov. Hovorí sa o tom ako o niečom úplne nečakanom, z nášho pohľadu tu však určité riziko väčšieho rastu bolo. Od septembrového najvyššieho poklesu zásob od roku 1999 o 14,5 mil. barelov sme viackrát upozorňovali, že môže dôjsť ku korekcii týchto pohybov.
  • Ropní medvědi prchají dosud nevídaným tempem
    V týdnu ukončeném 23. srpna pomohla rostoucí poptávka po energetických futures spustit 27% nárůst celkové komoditní expozice hedgeových fondů. Ostatní žádané komodity zahrnují sójové boby, ropu, cukr, kakao a zlato.
  • Ropní piráti v západní Africe
    Ropné společnosti se potýkají s historickými propady cen černého zlata. Piráti v západní Africe ohrožují dodavatelské řetězce, posádky i přeplněné sklady ropy. Námořní lupiči si vybrali za cíl lodní posádky. Klesá cena ropy, ale ne lidského života.
  • Ropní těžaři ukončili hádky
    Členové kartelu OPEC a jejich spojenci z řad tradičních těžařů v čele s Ruskem se včera dohodli na postupném koordinovaném navyšování těžby. Čeští řidiči se tak dočkají zastavení citelného nárůstu cen pohonných hmot z posledních týdnů, ba jejich zlevnění. Až do včerejška kartel nebyl schopen nalézt společnou řeč, neboť Spojené arabské emiráty – jeden ze členů kartelu – se bouřily proti nastavení vlastní výchozí těžební kvóty, kterou měly za příliš nízkou.
  • Ropní vládci se vzácně rozhádali, cena pohonných v ČR může vyletět vzhůru
    Cena ropy se drží poblíž svého maxima za celé období od října 2018, přičemž nelze vyloučit další citelný cenový nárůst. Klíčoví ropní těžaři se totiž rozhádali. Růst cen ropy by dále zdražil pohonné hmoty v ČR. Nyní se barel ropy Brent prodává za 76,2 dolaru. Benzín Natural 95 stojí průměrně bez jednoho haléře 33 korun za litr, takže je už teď nejdražší za takřka dva roky.
  • Ropný benchmark WTI se stabilizuje v blízkosti 80 dolarů za barel
    Ceny ropy se stabilizují po velkém cenovém skoku z minulého týdne v reakci na rozhodnutí OPEC+ o dalším snižování těžby. Volatilita se výrazně snížila, protože nejistota poptávky v Číně a USA kompenzovala snížení produkce OPEC+. Minulý týden jsme mohli zaznamenat další čerpání zásob, ale perspektiva budoucí poptávky je nejistá, protože šance na další zvýšení úrokových sazeb roste.
  • Ropný gigant BP má rekordní ztrátu, dividendu snížil na polovinu
    Britská ropná společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy dolarů (149,4 miliardy Kč) po zisku 2,8 miliardy USD před rokem. Firma také nastínila plány do budoucna, v nichž počítá s tím, že do roku 2030 výrazně sníží produkci ropy i plynu. Poprvé za deset let se také rozhodla snížit dividendu. Tak jako další ropné firmy BP tvrdě pociťuje dopady koronavirové krize, která snížila poptávku po pohonných hmotách.
  • Ropný gigant BP vstupuje do odvětví větrných elektráren na moři
    Britský ropný gigant BP vstupuje na trh s elektřinou, kterou vyrábějí větrné elektrárny na moři. Firma dnes uvedla, že tak učiní prostřednictvím dohody o spolupráci s norskou energetickou skupinou Equinor. V rámci dohody zaplatí 1,1 miliardy dolarů (téměř 25 miliard Kč) za poloviční podíly ve dvou projektech Equinoru ve Spojených státech. Jde o první významný krok v transformaci BP a její snaze odklonit se od těžby ropy a plynu, uvedla agentura Reuters.
  • Ropným těžařům se dařilo
    Včerejší obchodování opět ukázalo, že investoři si zkrátka zatím nechtějí příliš připouštět rizika, respektive realitu, která nás s největší pravděpodobností čeká. I dnešní čerstvá data z průmyslu ukázala, že není příliš důvodů k radosti. Ovšem tato data byla zastíněna nečekaným rozhodnutím OPECu, který snížil produkci ropy k nelibosti USA a samozřejmě i Evropy. Všechny hlavní akciové indexy mimo technologický Nasdaq však nakonec dokázaly ukončit den v plusu.
  • Ropný šok a slabá Čína kazí vstup do nového týdne. V kurzu jsou zlato a americké dluhopisy
    Na začátku nového týdne se finanční trhy snaží vypořádat s šokem z útoku na saúdskoarabská ropná zařízení. Ropa už prvotní skok vzhůru korigovala a zůstává asi 5 dolarů nad páteční hladinou. Na jednu stranu trh disponuje dostatečnými rezervami na vykrytí výpadku na poměrně dlouhou dobu. Jde o komerční zásoby, strategické rezervy i volnou kapacitu OPEC či Ruska, které dosud tlumily svou těžbu. Na stranu druhou ale zvýšené riziko nedovolí cenám klesnout až na úroveň před útoky. Co se nyní bude sledovat, je reakce USA, tedy jestli zůstává nějaká šance na setkání s Íránem, nebo zda budou následovat sankce, či dokonce vojenská odpověď.
  • Ropný šok poslal Brent až ke 140 USD/barel
    Ropa v pozadí ruské invaze na Ukrajinu dál letí vzhůru - její cena na konci týdne (Brent) vyskočila až na 139 USD za barel. Nejen ceny ropy, ale i energií a některých potravin lámou na globálních trzích mnohaleté rekordy, a s tím se budou posouvat vzhůru i naše odhady inflace minimálně pro první polovinu roku. Cena ropy Brent od začátku února zdražila skoro o 100 % a je nejvýše od roku 2008.
  • Ropný trh je plný pozitivity. Všechny naděje investorů se upínají k Číně.
    Světové ceny ropy během středečního obchodování stále rostou, protože trh očekává oživení poptávky po pohonných hmotách v Číně. V době psaní článku tak červencové futures na ropu Brent vzrostly o 1,3 % na 113,29 USD za barel. Cena futures na WTI s dodáním v červnu zároveň vzrostla o 1,62 % na 114,22 USD za barel.
  • Ropný trh na konci roku 2024
    V posledních týdnech cena ropy klesala a dostala se na nejnižší úrovně od prosince roku 2021 před vypuknutím konfliktu na Ukrajině. Barel ropy BRENT se tak pohybuje kolem 71 USD. Na cenu „černého zlata“ dopadá hned několik významných fundamentů na straně poptávky, ale i nabídky. O jaké fundamenty v tento moment jde nejvíce a jaký by mohl být další vývoj?
  • Ropný trh se uklidňuje. Zlevňování pohonných hmot bude pokračovat
    „Zatímco pokles ceny ropy umožňuje zlevňovat pohonné hmoty, kurz koruny vůči dolaru se nevyvíjí příznivě. Posilování dolaru prodražuje dovoz do České republiky, což brání výraznějšímu snížení cen u čerpacích stanic,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ropný trh v euforii: Rozhodnutí OPEC+ způsobilo rekordní růst kotací
    V úterní aukci cena ropy aktualizovala 6týdenní maxima. Důvodem tak silného růstu kotací černého zlata byly výsledky zasedání OPEC+. Členové aliance souhlasili s dodržováním plánovaného zvýšení těžby ropy.
  • Ropný update: Schůzka OPEC a Ruska v dubnu může ropu "přišpendlit" poblíž čtyřicítky
    Na ropě máme za sebou několikadenní konsolidaci na relativně vysokých hodnotách. Síla k dalšímu růstu se zatím nedosta...
  • Ropovod Družba a obnovení dodávky ropy do Polska
    Ropovodem Družba se opět dostane čistá ruská ropa do Polska 8. nebo 9. června. Polské rafinerie v současné době využívají zásoby ropy ze státních rezerv.
  • Ropovod Družba je opraven, provozovatel večer obnoví normální tok suroviny
    Ruská společnost Transněfť dokončila opravu části ropovodu Družba, která prochází přes území Běloruska. Ve večerních hodinách se tak vrátí tok suroviny k normálu, uvedla dnes s odkazem na sdělení firmy agentura RIA Novosti. Transněfť má v Rusku monopol na provozování sítě ropovodů. Běloruská společnost Gomeltransněfť Družba, která je provozovatelem ropovodu na běloruském území, musela kvůli neplánované údržbě omezit dodávky ropy do Polska.
  • Ropovod Družba je poškozen, pociťuje to rafinerie v Německu
    Severní větev ropovodu Družba, která přepravuje ropu z Ruska do Německa, je na polském území poškozena. Ropa proudí potrubím dál, rafinerie ve Schwedtu na východě Německa ale zaznamenala sníženou kapacitu dodávek, informovala agentura Reuters. Polský provozovatel ropovodů PERN v úterý večer zjistil únik ropy v potrubí zhruba 70 kilometrů od města Plock ve středním Polsku. Příčiny se vyšetřují, nic ale nenasvědčuje tomu, že šlo o sabotáž. Jižní větev ropovodu, která přivádí ropu i do České republiky, je v pořádku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI