Sobota 23. listopadu 2024 10:53
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster

Vynutí si slabší dolar zásah ECB?

15.10.2015 16:47  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jen o pár pips dnes ráno eurodolar nepřekonal hladinu 1,15 EUR/USD, kde se naposledy nacházel na konci srpna. Pokud bychom ovšem odhlédli od toho několikadenního výletu, tak stejně silný byl tento měnový pár naposledy na počátku roku. Následný propad v průběhu evropské seance ovšem ukázal, že současná situace na trzích není vůbec jednoznačná.

Vývoj přál dolaru, situace se obrací

Za dlouhodobě negativním vývojem na eurodolaru stála divergence měnových politik Fedu a ECB. Zatímco od Fedu se čekalo, že začne svoji měnovou politiku utahovat, tak ECB chtěla své nástroje monetární politiky použít opačným způsobem - tedy dodal likviditu na finanční trhy a pokusit se pomoci stagnující evropské ekonomice i inflace. Zatím došlo pouze na akci v Evropě, a to ještě s velmi diskutabilním efektem. Určité zlepšení v americké ekonomice v posledních měsících k růstu sazeb nestačilo a v posledních týdnech se situace na poli makrodat zhoršila. Přičemž američtí centrální bankéři se dlouhodobě zaštiťují mantrou, že další posun v měnové politice je "data dependent". Tedy sazby porostou až tehdy, když uvidí zlepšování a pevnější základy americké ekonomiky. Nicméně aktuální situace je taková, že americká makrodata se zhoršují. Růst sazeb se tedy vzdaluje (futures ukazují na třetinovou pravděpodobnost růstu v tomto roce), a to nemůže zůstat na trzích bez odezvy. Americký dolar ztrácí v posledních týdnech nejen na páru s eurem, ale také k dalším hlavním světovým měnám. Nemluvě o zemích Emerging Markets, kde jsou k vidění ještě daleko vyšší korekce. Ovlivněny jsou také komodity denominované v amerických dolarech, které mají dlouhodobou tendenci posilovat v případě, že se USD nedaří. Posilují ovšem také akcie, které hleděly na očekávaný růst sazeb s obavami.

Co na to ECB?

Klesající americká měna je výstrahou pro eurozónu v čele s ECB, protože ohrožuje naplnění jejich cílů. Oživení v Evropě se podařilo částečně dosáhnout díky oslabujícímu euru a tím pádem zvýšené konkurenceschopnosti Evropy. Eurodolar ztratil během 10 měsíců (květen 2014 - březen 2015) téměř čtvrtinu ceny. Ze svých březnových minim už ovšem roste o více než 8 %. Nečekaný růst společné evropské měny znamená nabourání predikcí ECB včetně inflace (CPI), která se už rok pohybuje okolo hodnot blízkých nuly. V první polovině roku zaznamenala pozitivní vývoj, nicméně srpnový pokles CPI, jakkoli byl způsoben faktory, na které neměla ECB vliv (hlavně propad cen ropy), byl pro centrální bankéře studenou sprchou. Další růst společné evropské měny by pravděpodobně přibrzdil již tak chabý hospodářský růst v eurozóně a zvýšil deflační tlaky. ECB si rizika jistě uvědomuje a zvažuje možnosti dalších opatření, které by ji přiblížilo k dosažení dvouprocentního inflačního cíle. Jedním z nich je rozšíření současného programu kvantitativního uvolňování, ať už zvýšením částky nákupů dluhopisů nad současných 60 miliard euro měsíčně, nebo případně prodloužením programu po září 2016. Právě spekulace o tomto nebo podobných krocích zatím euro odrazuje od dobývání vyšších met.

Útoků na euro by mohlo přibývat

Současný běh událostí ještě zvýší důležitost následujících zasedání ECB a komentářů jejich čelních představitelů, kteří se nové situaci budou muset přizpůsobit. Otevřeně dnes měnovou politiku komentoval Ewald Novotny, guvernér rakouské centrální banky, který bez okolků řekl, že ECB očividně neplní svůj inflační cíl a bude třeba zapojení dalších instrumentů, aby na něj dosáhla. Ewald Novotny se dlouhodobě řadí spíše do jestřábího tábora, a tržní reakce s sebou strhla eurodolar o desítky pips níže. Slova trhy překvapila, ale pravděpodobně nás čekají další podobné útoky na euro, pokud se udrží na vyšších úrovních. Společná evropská měna zatím příliš nereagovala na snahy centrálních bankéřů k jejímu oslabení. Už na srpnovém zasedání ale naznačil Mário Draghi, že ECB nebude v případě nepříznivého vývoje událostí sedět s rukama v klíně. Pokles eura však neměl dlouhého trvání. Velmi zajímavé by mohlo být zasedání ECB s následnou tiskovou konferencí v příštím týdnu ve čtvrtek, kde by guvernér Mario Draghi mohl "pohrozit" dalšími nástroji, pokud se situace nebude vyvíjet dle představ banky. Situace by se ale musela výrazně zhoršit, aby přišel zásah ještě do konce roku.

Na co bude reagovat eurodolar?

Euro i dolar jsou v současnosti měnami s negativním fundamentem. Růst sazeb v USA se vzdaluje a naopak se přibližuje zásah ECB. Můžeme se ptát, který fundament se ukáže silnějším. ECB pravděpodobně nedovolí příliš velké posílení eura a bude aktivně reagovat, pokud přes všechny proklamace bude zvyšování úrokových sazeb v USA během na dlouhou trať. Naopak Fed by silnější dolar až tak trápit nemusel, přecejen americká ekonomika je v lepší kondici. Ovšem pokud sazby nebyly zvýšeny v září, kdy byly k jejích růstu daleko příznivější podmínky než dnes, není jednoduché si představit natolik výrazné zlepšení situace v krátkodobém horizontu, které by zvýšení sazeb přineslo. Proto by další vývoj na eurodolaru nemusel být příliš odlišný od toho, co jsme viděli v předcházejících měsících. Pohyb do strany v širokém pásmu, přičemž horní hranice se přes veškerý tlak trhu zdá pevnější kvůli angažovanosti ECB. V záplavě negativních dat je také důležité nepohřbít americký dolar předčasné. Pravděpodobnost růstu sazeb v tomto roce stále není zanedbatelná a za příznivých okolností může eurodolar rychle vyklesat o stovky pips.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výnosy z dlhopisov prudko rastú. V USA sú najvyššie od marca. Čo to znamená pre trhy?
    Predvianočný týždeň rozhodne nie je nudný na dlhopisových trhoch. Prudko totiž začali rásť dlhodobé výnosy z dlhopisov. V porovnaní s piatkom sú výnosy z amerických aj nemeckých desaťročných dlhopisov o viac ako 0,1 percentuálneho bodu vyššie. V USA sú dokonca najvyššie od marca.
  • Výnosy z dlhopisov v eurozóne rastú, ťahajú ich inflačné očakávania
    V Eurozóne rastú výnosy z dlhopisov. Napríklad pri nemeckých desaťročných splatnostiach sú výnosy už kladné a nachádzajú sa na druhej najvyššej úrovni od konca júna, kedy ich potopilo britské referendum. ECB sa nestala viac jastrabou a z eurozóny neprichádzajú nejaké úplne excelentné čísla. Čo ich teda ťahá nahor? Z môjho pohľadu sú to inflačné očakávania (s ktorými sú úzko späté, keďže vyššia inflácia znamená vyššie sadzby ECB a naopak), ktoré rastú zhruba od začiatku septembra a v súčasnosti sú najvyššie od júna:
  • Výnosy z francúzskych dlhopisov opäť rastú, EURUSD to poslalo najnižšie od začiatku januára
    Francúzskej anti-európskej prezidentskej kandidátke Le Penovej sa v prieskumoch darí. Prieskumy zverejnené v posledných dňoch jej dávajú v prvom kole preferencie v pásme 26-28%, čo je zatiaľ jej maximum. Jej hlavných konkurentov, Fillona a Macrona, by v prvom kole volilo zhruba 20% respondentov. Prieskumy naďalej ukazujú, že v druhom kole by voči obom ťahala za kratší koniec, jej šance sa však o niečo zväčšili, aktuálne sú podľa spoločnosti Oddschecker, ktorá priemeruje kurzy popredných stávkových kancelárií, na úrovni 34,5%, čo je zatiaľ najvyššia úroveň. Čiastočne za to môže aj Macron, ktorý koncom minulého vyhlásil, že francúzska koloniálna minulosť je zločinom proti ľudskosti, čo poslalo jeho preferencie nadol:
  • Výnosy z investic do sběratelských předmětů dokázaly za poslední dvě dekády překonat americké akcie
    Umění nejen povznáší ducha a zkrášluje naše okolí, stále častěji k němu upírají zraky i investoři v očekávání slušného zhodnocení. Dokážou ale sběratelské předměty naplnit toto očekávání? V určitém ohledu ano, jako investiční aktivum ale má svá specifika. Pokud nejste znalec nebo zkušený fanoušek, který se na trhu pohybuje řadu let, svěřte investice do sběratelských předmětů raději odborníkům. Podívejme se dnes konkrétně na oblast sběratelských předmětů a jak si z pohledu investic stojí cenné mince a medaile.
  • Výnosy z japonských dlhopisov rástli najrýchlejšie za posledné dva roky. BoJ musela zatiahnuť „ručnú brzdu“
    V noci sa udiala v Japonsku zaujímavá vec. Výnosy z desaťročných dlhopisov vyskočili o viac ako 0,05 percentuálneho bodu. To bolo najviac od ohlásenia programu „kvalitatívneho kvantitatívneho uvoľňovania“ v septembri 2016. V rámci tohto programu cieľuje Bank of Japan (ďalej BoJ) výnosy z desaťročných dlhopisov na úrovni okolo nuly. V praxi to znamená, že ich aktuálne nemusí veľa nakupovať, pretože trhy jej veria, že ich tam vie udržať.
  • Výnosy z nemeckých dlhopisov atakujú jeden a pol ročné minimá
    Pokles výnosov z dlhopisov nie je len americký fenomén. Týka sa väčšiny krajín a dôvodom sú obavy o pomalší rast globálnej ekonomiky, ktorý sa prenáša na očakávania, že centrálne banky budú odkladať zvyšovanie úrokových sadzieb. A to aj ECB. Výnosy z Nemeckých dlhopisov klesli pod support pri 0,3% a obchodujú sa na úrovniach z polovice roka 2017. Ešte v septembri pritom siahali na 0,6%.
  • Výnosy znovu dostávají pod tlak akcie
    Výnos z desetiletých dluhopisů znovu atakuje 1,6 % a po páteční seanci, která byla ve znamení stabilizace, jsou akciové trhy v USA znovu pod tlakem. K růstu pomohlo schválení fiskálního balíčku americkým Senátem. Investoři očekávají rychlejší ekonomické oživení, inflaci a v budoucnu potencionálně i růst úrokových sazeb.
  • Výnosy zpět nahoře a akcie pod tlakem. Na programu PPI
    Po slušném včerejším nárůstu se hlavní akciové trhy stahují o něco níž. Evropské indexy více či méně klesají: DAX o 0,6 pct a třeba nizozemský AEX o více než procento. Mezitím se výrazně zvedají americké dluhopisové výnosy, když na 10Y vidíme nárůst o 6 bazických bodů. Mírnějším růstem je následují i dluhopisy evropské. Eurodolar se po odrazu vzhůru vrací o něco níž na 1,1920. Aktuální vývoj pokazil náladu i koruně, jež se na páru s eurem obchoduje na 26,24. Zlato koriguje nedávné zisky.
  • Výnosy z US dlhopisov prudko rastú a posielajú nahor dolár a nadol zlato. Čo za tým stojí?
    Včerajšie obchodovanie prinieslo otras na dlhopisových trhoch. Výnosy z 10-ročných amerických dlhopisov poskočili o viac ako 9 bázických bodov na najvyššiu úroveň od roku 2011. Bol to druhý najvyšší rast za posledný rok. V úvode dnešného obchodovania časť ziskov skorigovali (o cca. 1,5 bázického bodu), stále si však drvivú väčšinu ziskov držia.
  • Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21
    Výnosy dluhopisů po včerejšku klesly o něco níž, když pohyb částečně způsobený jednorázovými faktory přilákal kupce. Jenže později během dne se růstový trend začal vracet, takže americký 10Y výnos z nárůstu ubírá jen 2 bazické body, podobně jako německý. Uvidíme, jak se bude trh po posledních událostech konsolidovat.
  • Vyostřená situace mezi USA a Čínou posílá akcie hluboko do červeného
    Americké akciové indexy zahájily obchodování pod výrazným výprodejním tlakem. Index S&P 500 na úvod seance přichází o více jak dvě procenta, když nejhorším odvětvím jsou informační technologie se ztrátami přes tři procenta. Pouze defenzivní utility se drží poblíž uzavíracího kurzu z pátku. Důvodem je eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, kdy Peking oznámil odvetná cla na americké zboží ve výši 60 mld. USD s platností od 1. června. Země by kromě toho mohla zastavit nákup amerických zemědělských výrobků, omezit objednávky letounů Boeing nebo zredukovat vzájemný obchod ve službách.
  • Vypadá to, že Fed přijde s další stimulací
    Následující obrázek je jedním z důvodů, proč začínám věřit, že Fed bude nadále z...
  • Výpadek čínských továren kvůli koronaviru byl v únoru ještě větší, než se dosud předpokládalo. V pondělí se dále propadnou akciové trhy i čínská měna
    Podmínky v čínském zpracovatelském průmyslu se v únoru zhoršily nejvýrazněji za celou historii měření. Dokonce ani během vrcholné fáze světové finanční krize před jedenácti lety nebyl propad tak citelný. Důvodem je to, že podstatná část čínských továren a závodů byla kvůli obavě z šíření koronavirové nákazy zavřená nebo nejela na plný provoz.
  • Výpadek důležitého terminálu na LNG v USA potrvá déle, plyn v EU zdražuje
    Výpadek terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), který v Texasu provozuje americká společnost Freeport LNG, po požáru potrvá mnohem déle, než se předpokládalo. Firma nyní očekává, že mimo provoz bude alespoň do září a že činnost plně obnoví až na konci letošního roku. Z terminálu směřuje LNG do Evropské unie, kde se cena plynu po sdělení firmy začala zvyšovat.
  • 🛢️ Výpadek Johan Sverdrup zvyšuje ceny ropy o 3 % 📈
    Významný výpadek zasáhl největší ropné pole západní Evropy poté, co společnost Equinor zastavila těžbu na Johan Sverdrup kvůli výpadku napájení na pevnině. Podle mluvčího společnosti Gisle Ledela Johannessena byla odstávka spuštěna detekcí kouře v transformační stanici v Haugsnesetu u Karsta, která dodává energii pro fázi 1 těžby.
  • Vypisování krytých call opcí: covered call
    Jedna z velmi jednoduchých opčních strategií je výpis krytých opcí na akcie nebo jiná aktiva, která držíte ve svém portfoliu. Většina investorů drží portfolio svých akcií u investiční banky nebo brokera. Část investorské veřejnosti drží své cenné papíry dlouhodobě, část je více spekulativní a vstupují do pozice častěji.
  • Výplááách
    Představte si že jste včera ráno přišli z velmi vydařené oslavy a spali až do dneška. Co jste měli slavit? No koupili jste si přeci (jakoukoli) kryptoměnu po předešlých propadech. Vypadá to ale že dnes pijete na žal. Výplach a strmý sešup postihl snad všechny kryptoměny.
  • Výplach akcií se přesouvá do zámoří, dluhopisy se naopak kupují
    Po prudkém růstu se akciové trhy v posledních dnech dostaly pod tlak, který dnes slušně zesílil. Hlavní indexy padají o 2 až 4 procenta a zájem investorů se stáčí k bezpečí státních dluhopisů či zlata. Desetileté výnosy v Evropě i zámoří výrazně padají, v Německu skoro o 10 bazických bodů. Zlato si připisuje 1,7 procenta. Ropa padá o více než 6 procent.
  • Výplach na akciových trzích. Dow Jones má za sebou největší bodovou ztrátu v historii
    Máme za sebou opět dosti volatilní týden. Poté, co americké akciové indexy zaznamenaly během jediného dne bodově největší propad v historii se ještě nedokázaly vzpamatovat a jsou stále značně nervózní. Index VIX vyskočil na úroveň 40 bodů, což je nejvíce za poslední dva roky.
  • Výplach na čínských akciích dnes dostává pod tlak i AUD a NZD
    Objemy na některých evropských burzách dnes zatím hovoří za vše. EuroStoxx a francouzský CAC40 jsou ve volume 25 % pod...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
InstaForex rijen 2024