Pátek 03. ledna 2025 00:10
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Centrální banky dnes úřadují; analýza USD/CHF, GBP/USD, USD/CAD

11.12.2014 11:58  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes proběhlo druhé kolo programu TLTRO. Evropské komerční banky si z něj půjčily 129,85 miliard eur, což je absolutně v souladu s očekáváními trhu na úrovni 130 miliard eur.  V září si banky prostřednictvím tohoto programu půjčily 83 miliard eur. Celkově bylo bankám v obou kolech uvolněno téměř 213 miliard eur, což je však jenom polovina disponibilní sumy. Program TLTRO byl navržen tak, že z něj banky mohly v září a prosinci dohromady odčerpat až 400 miliard eur. Ačkoliv dnešní aukce naplnila očekávání trhu, ECB zůstává k dispozici velký objem peněz, jež potřebuje napumpovat do ekonomiky jinými kanály.

Australský dolar (AUD) v noci posílil díky překvapivě dobrým číslům z trhu práce, přičemž pohyb na sever byl zastaven u hodnoty 0,8381. Počet zaměstnaných Australanů v listopadu vzrostl o 42 700. Toto číslo výrazně překonalo očekávání trhu na úrovni 15 000. 40 800 nových pracovních míst bylo vytvořeno na zkrácený úvazek a jen 1 800 na plný pracovní poměr. Kvůli vyšší nabídce zkrácených úvazků klesla průměrná týdenní pracovní doba o 0,3 hodiny. Avšak míra nezaměstnanosti vzrostla v listopadu z 6,2 na 6,3 procenta, což jsou 12letá maxima. Důvodem je zvýšení míry participace na pracovním trhu na 64,7 procenta.

Novozélandský dolar (NZD) v noci posílil o 2 procenta vůči USD (0,7850) poté, co guvernér centrální banky Wheeler uvedl, že banka bude v budoucnu pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Ačkoliv s tímto krokem se momentálně počítá až pro rok 2016, NZD na tuto informaci reagoval pozitivně, a to hlavně z tohoto důvodu, že tato slova se od Wheelera nečekala. Trh počítal spíše se slovní intervencí vůči domácí měně, případně s naznačením aktivní intervenční účasti banky na trhu. Důvodem těchto očekávání jsou klesající ceny mléka, hlavní exportní komodity, a pokles inflace jak doma, tak i v zahraničí. Nic z výše zmíněného však Wheeler neuvedl, proto NZD posílil. Nicméně dluhopisový trh na včerejší slova guvernéra nereagoval růstem výnosů, protože růst sazeb je vzdálený projekt.

Vysvětlení aktuálního propadu amerického dolaru (USD) lze hledat na dluhopisovém trhu, kde výnosy z 10letých státních dluhopisů od pondělí klesly z 2,30 na 2,15 %. Zájem o tento bezpečný přístav roste z důvodu strachu ohledně globálního růstu (nízká ceny ropy, špatná makroekonomická data z Číny a eurozóny) a nejistého výsledku řeckých prezidentských voleb a následné budoucnosti tamní vlády. Navíc tento týden vyplynuly na povrch informace, že americká centrální banka (Fed) by mohla příští týden na svém zasedání vypustit ze zprávy tradiční větu o prodloužené době nízkých úrokových sazeb, čímž by podpořila očekávání prvního růstu základní úrokové sazby v polovině roku 2015. Nicméně někteří ekonomové začínají pochybovat o správnosti rozhodnutí Fedu a potřebě tak rychle zvedat sazby, protože v USA klesají inflační očekávání. Navíc pokles ceny ropy, jenž by měl přetrvávat minimálně i v prvním kvartále příštího roku bude působit deflačně na cenovou hladinu, která může dále klesat. V takové situaci není vhodné, aby banka zvedla úrokovou sazbu, což dávají Fedu investoři znát právě přes trh státních dluhopisů.

Dnes zasedala švýcarská centrální banka (SNB). Ponechala základní úrokovou sazbu i fixní minimální hodnotu kurzu EUR/CHF na nezměněné úrovni 1,200. Nicméně i ona pozoruje negativní deflační tlaky ze strany nízké ceny ropy. Pro letošní rok odhaduje inflaci na úrovni 0,0 procenta. V příštím roce dokonce očekává deflaci. Navíc v průběhu celého predikovaného období nedosáhne hodnota inflace ve Švýcarsku požadované úrovně 2 procent. V případě potřeby je proto připravena přistoupit k dalším krokům. Na nemovitostním trhu banka stále pozoruje nerovnováhy. V příštím roce odhaduje růst HDP na úrovni 2 procent. EUR/CHF po zasedání SNB výrazně oslabil.

Ruská centrální banka dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1 procento na hodnotu 10,5 procenta, protože předpokládá, že inflace dosáhne v prvním čtvrtletí 2015 úrovně 10 procent. Podle doporučení MMF by měla být úroková sazba nad úrovní inflace, aby reálná úroková sazba nebyla záporná. Banka rovněž uvedla, že HDP Ruska bude v příštím roce stagnovat. Norská centrální banka dnes naopak nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta na 1,25 procenta kvůli klesajícím cenám ropy, které mohu ohrozit hospodářský růst. Britská centrální banka (BoE) dnes oznámila, že od roku 2016 bude zasedat jenom 8krát ročně. Pro srovnání dosud se konalo zasedání bankovní rady každý měsíc. BoE rovněž plánuje od srpna 2015 publikovat zápis ze zasedání ihned po samotném aktu a nečekat 2 týdny, jak to probíhá nyní.

USD/CHF se pohybuje v nahoru mířicím kanálu, jehož dolní hranu měnový pár testuje. Jako podpora mu bude rovněž sloužit 55denní průměr (modře). Klíčový bude další vývoj USD. Odpoledne (14:30) budou zveřejněna čísla maloobchodních prodejů z USA.

GBP/USD se pohybuje mezi klesající trendovou linii a suporty v podobě 1,55863 a 1,5540, což jsou předchozí minima. Tento týden může o osudu měnového páru rozhodnout jenom americký dolar. Příští týden pak zápis za zasedání BoE.

USD/CAD poté, co se dostal nad klíčovou dlouhodobou (červenou) trendovou linii, konsoliduje v obdélníkové formaci, jejíž proražení určí další směr pohybu.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Centrální bankéři z Fedu v nečekané roli “expertů? pro rozpočtovou expanzi
      Nedílnou součástí reality globálních finančních trhů po amerických volbách je rychlý růst tržních dolarových úrokových sazeb, který vyplývá z obav z fiskální expanze, kterou republikánský prezident s Kongresem zamýšlí. Někteří američtí centrální bankéři, a nejsou to jenom fanoušci Hillary Clintonové, začínají přicházet s něčím velmi nezvyklým a to “dobře míněnými doporučeními?, jak by taková expanze měla vypadat. Investice do infrastruktury či třeba snížení korporátních daní by prý bylo fajn, ale prý pozor (na nežádoucí) pro-cyklickou rozpočtovou expanzi.
    • Centrální bankéři z USA se za zavřenými dveřmi dostali do křížku s kolegy z EU. Nechtějí, aby banky dále „zelenaly“, přitom hlavně Evropská centrální banka přesně to žádá
      Američtí centrální bankéři se dostali do křížku s těmi evropskými. Jde o zásadní střet. A poměrně nebývalý.
    • Centrální bankéř roku ve střední a východní Evropě je Jiří Rusnok
      Letošní nejúspěšnější centrální bankéř ve střední a východní Evropě je Jiří Rusnok. Ceny se vyhlašují během slavnostní recepce pořádané ve Willard InterContinental Hotelu. Nejúspěšnější guvernér centrální banky pro střední a východní Evropu, šéf České národní banky Jiří Rusnok, je potvrzen i Českou národní bankou. Guvernér si ve Washingtonu převzal cenu.
    • Centralní Bank Japonská zanechal měnovou politiku beze změn.
      Hlavní indexy na asijských trzích se pohybují v různých směrech, pravděpodobně z nedostatku pokynů pro dlouhodobé inve...
    • Centrální bankovnictví pomalu selhává
      „Politika helikoptérových peněz v posledních letech rapidně umazává hranici mezi monetární a fiskální politikou. Výsledkem je tedy následující karikatura: monetární politika pod kontrolou populistů,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
    • Centrální banky a fondy nakupují severské měny
      Centrální bankéři a manažeři fondů státního bohatství si ve snaze snížit závislost portfolií na dolarech a eurech oblí...
    • Centrální banky budou nejspíš opět odkládat zvyšování sazeb
      Jak už jsme dříve odhadovali, ECB pravděpodobně odloží zvyšování sazeb, přestože prvotní plán směřoval na léto 2019 a následně pak na konec roku. Špatné výsledky a pokračující negativní makroekonomická data se stále zhoršujícími prognózami, tento nástroj dále oddalují.
    • Centrální banky budou nejspíš opět odkládat zvyšování sazeb
      Jak už jsme dříve odhadovali, ECB pravděpodobně odloží zvyšování sazeb, přestože prvotní plán směřoval na léto 2019 a následně pak na konec roku. Špatné výsledky a pokračující negativní makroekonomická data se stále zhoršujícími prognózami, tento nástroj dále oddalují.
    • Centrální banky byly přetlačeny vládami
      Centrální banky jsou v ekonomické teorii definovány jako nezávislé instituce, které mají na starosti dosažení nízké míry inflace a nastavení základních podmínek pro hospodářský růst ekonomiky. Tolik ekonomická teorie. Jaká je ale realita?
    • Centrální banky dnes přinesly na trhy negativní sentiment, ČEZ ukončil růstovou sérii
      Dnešní den se nesl v duchu centrálních bank, zatímco americký Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů včera, ve stejné výši dnes zvyšovaly Švýcarská národní banka, Bank of England a také Evropská centrální banka. ECB mimo jiné zveřejnila i makroekonomické projekce, ve kterých se s návratem inflace zpět k cíli nepočítá až do roku 2025!
    • Centrální banky dnes zamávaly s trhy. Výnosy a euro letí vzhůru, koruna slábne
      Bank of England zvýšila úrokové sazby o 25 bodů, ale našly se hned 4 hlasy z 9 pro výraznější zvýšení o 50 bodů. Zároveň banka přestává reinvestovat peníze z maturujících dluhopisů v bilanci a až se sazby dostanou na 1 procento, chce zvážit i aktivní prodeje. Základní sazba by se podle projekcí měla dostat na 1,5 procenta v polovině příštího roku.
    • Centrální banky hrají nebezpečnou hru
      Světové trhy během léta výrazně posílily díky příznivým krokům centrálních bank v čele s Bank of England, která zahájila nové kolo kvantitativního uvolňování s cílem absorbovat šok po výsledku referenda o brexitu. Výsledek volby nedokázal zničit důvěru v britský státní dluh a britské akcie i globální trhy si s úlevou vydechly. Na druhé straně Atlantiku se zdá, že největší světová centrální banka, americký Fed, se vzhledem k neslaným, nemastným údajům o americké ekonomice drží zpět a neplánuje další zvyšování úrokových sazeb. Pokud jde o ECB, ta hlasitě oznámila nadcházející přehodnocení své politiky na svém jednání 8. září, což zvýšilo očekávání dalšího možného uvolňování.
    • Centrální banky hýbaly s jenem, eurem i forintem, koruna končí silnější
      Koruna za dnešek k euru posiluje na 25,78, čímž maže další část ztrát z úvodu týdne. České měně se dařilo i přes hor...
    • Centrální banky jsou stěžejními hráči na trzích s drahými kovy
      Na trhu zlata nadále dominuje poptávka ze strany centrálních bank. Je to důležitý faktor, který vysvětluje, proč si drahý kov na pozadí rostoucích výnosů dluhopisů a stálého posilování amerického dolaru nadále drží dlouhodobé úrovně supportu.
    • Centrální banky loni nakoupily nejvíc zlata za 50 let
      Centrální banky se v posledních letech rozdělily na dva tábory. Jedny tisknou peníze jako utržené z řetězu, druhé se řídí radou Marca Fabera a nakupují zlato, jako kdyby měl přijít konec světa. Souvisí spolu nějak tyto jevy?
    • Centrální banky mají v trezorech pětinu zlata, které kdy bylo vytěženo. Česko jde proti proudu, zlata se zbavuje
      Centrální banky stále zůstávají největšími držiteli zlata na světě. Celkem mají ve svých trezorech pětinu veškerého zlata, které kdy bylo vytěženo – 33 604,1 tuny. Podle globálního ekonomického výhledu České národní banky (ČNB) z roku 2015 měly centrální banky před třemi lety o 2704 tun zlata méně než dnes. Jen od ledna do prosince navýšily centrální banky celého světa své devizové rezervy ve zlatě o 355,6 tuny.
    • Centrální banky nakupují rekordní množství zlata. Je to znakem rebelie vůči dolaru
      Centrální banky po celém světě nadále rozšiřují své zlaté rezervy. Podle informací Světové rady pro zlato (World Gold Council) činily čisté nákupy centrálních bank v prvním čtvrtletí letošního roku 125 tun žlutého kovu, což představuje nejlepší start od roku 2010, kdy jsou centrální banky čistými kupci zlata. Historického rekordu bylo dosaženo vloni, kdy nákup zlata ze strany centrálních bank dosáhl 1 136 tun – a zdá se, že se trend nezastavuje.
    • Centrální banky na tahu
      Tento týden budou zasedat všechny hlavní centrální banky ECB, Fed a BoJ. Ve středu přijde na řadu americký Fed. Společně s trhem očekáváme, že dojde ke druhému zvýšení sazeb v tomto roce. Zvýšení už je plně započteno trhem a zajímavější tak bude nová prognóza banky včetně projekce úrokových sazeb. Americké ekonomice se daří lépe, než se na začátku roku čekalo. Míra nezaměstnanosti podle poslední statistiky překvapivě poklesla až na 3,8 %, což je nejnižší míra za téměř pět desetiletí. Míra inflace tento týden pravděpodobně vyskočí na 2,7 % a další zrychlení by mělo následovat. Proto očekáváme, že nová prognóza ukáže ve srovnání s březnem o jedno zvýšení sazeb v tomto roce více. Celkově tak očekáváme, že celé vyznění zasedání bude silně jestřábí, což by mělo vrátit tlak na růst amerických výnosů a podpořit americký dolar.
    • Centrální banky nepřekvapily trhy, analýza EUR/GBP
      Britská centrální banka (BOE) dnes rozhodla o úrokových sazbách a částce věnované na stimulaci ekonomiky (Asset P...
    • Centrální banky oznámily globální intervenci na dodání dolarové likvidity, trhy míří nahoru
      Koordinovanou intervenci na dodání dolarové likvidity bankovnímu sektoru oznámil...
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    eightcap forex