Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:07
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei StartTrader

Centrální banky mají v trezorech pětinu zlata, které kdy bylo vytěženo. Česko jde proti proudu, zlata se zbavuje

14.12.2017 17:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Centrální banky stále zůstávají největšími držiteli zlata na světě. Celkem mají ve svých trezorech pětinu veškerého zlata, které kdy bylo vytěženo – 33 604,1 tuny. Podle globálního ekonomického výhledu České národní banky (ČNB) z roku 2015 měly centrální banky před třemi lety o 2704 tun zlata méně než dnes. Jen od ledna do prosince navýšily centrální banky celého světa své devizové rezervy ve zlatě o 355,6 tuny.

Vyplývá to z aktuálních údajů World Gold Council (WGC), o nichž informoval server Zlato.cz. „Podle marketingové asociace největších těžařů zlata z první stovky největších držitelů zlata kromě Česka, Venezuely, Laosu a Egypta své zásoby letos nesnížila žádná země a pořadí nejbohatších států vedených USA, Německem, Francií a Itálií zůstává dlouhodobě beze změny,“ komentoval to hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek.

Největší poptávka z Ruska a Turecka

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) se letošním rekordmanem ve shromažďování zlata už s předstihem stalo Rusko, které od ledna do prosince navýšilo své zlaté rezervy o 186 tun na 1801,2 tuny. Hned za ním se umístilo Turecko, které si do sejfů letos uložilo 129,3 tuny zlata na celkových 525,8 tuny. Třetí Kazachstán přidal do rezerv 37,2 tuny zlata, čímž zvětšil jeho zásobu na 254,7 tuny zlata (37,5 % rezerv), což ho řadí už na 18. místo na světě. Během roku tak Kazachstán předstihl Rakousko, Španělsko a Libanon.

Také řada menších zemí se snaží pojistit devizové rezervy zlatem. Mongolsko mělo v lednu tunu zlata, dnes už má 3,1 tuny, Kyrgyzstán přidal 1,9 tuny na 6,4 tuny, Tádžikistán navýšil zlaté rezervy ze 14,4 tuny na 15,1 tuny.

Nenápadná Eurozóna

Proti módnímu zpochybňování eura lze postavit zajištění této měny nejbohatšími státy světa včetně Evropské centrální banky. Země eurozóny mají ve svých sejfech 10 781,9 tuny zlata (56 % devizových rezerv), od ledna o čtyři tuny víc. Je to bezmála třetina celosvětových rezerv všech centrálních bank světa.

Zcela odlišná strategie českých centrálních bankéřů řadí Českou republiku až na 70. místo světového žebříčku první stovky nejvýznamnějších držitelů zlata. Zlato v portfoliu ČNB tvoří pouhé 0,3 % devizových rezerv. Podle dosavadních vyjádření členů bankovní rady se v tomto směru žádná změna nechystá.

Zlato prý nic nevynáší

ČNB měla letos v lednu v rezervách 9,8 tuny zlata, k prvnímu prosinci to ale bylo už jen 9,33 tuny, jak vyplývá ze zveřejněné struktury jejích devizových rezerv. Tržní ocenění tohoto zlata je 389 milionů dolarů (8,6 miliardy korun). Účetní hodnota zlata v centrální bance v pořizovacích cenách je přibližně 630 milionů korun.

„Přesto představitelé ČNB podle svých vyjádření nepovažují zlato za dobrou investici,“ poznamenal Marášek s tím, že centrální banky ve vyspělých státech mají v průměru více než 30 procent svých devizových rezerv ve zlatě. Eurozóna má podíl zlata v rezervních aktivech dokonce na 56 procentech.

Obvyklý názor členů bankovní rady totiž je, že zlato nejen že nic nevynáší a ještě je nutné platit za jeho uskladnění. Z účetní uzávěrky naší centrální banky ale vyplývá, že 10 tun zlata, jež ke konci roku 2015 ČNB vlastnila, mělo tržní hodnotu 8,52 miliardy korun. O rok později byla tržní hodnota zlata, jež ČNB držela, oceněno na 9,33 miliardy, ač ho už bylo o 0,2 tuny méně.

Kromě tohoto zlata má ČNB další zlato nezahrnuté do devizových rezerv v podobě například sbírek vzácných mincí v hodnotě 4,6 milionu dolarů (zhruba 102 milionů korun). Je poměrně málo známé, že 5,6 tun zlata z českého národního pokladu je uloženo v zahraničí, zbytek skrývají kasemata ČNB.

Národní poklad už neexistuje

Podle analytika je málo známým faktem i to, že zlato, které je v ČNB, už není českým národním pokladem, který po vzniku samostatného Československa pomáhali sbírkami spoluvytvářet naši předkové. „Podle dobových svědectví lidé tehdy posílali národní bance nově vzniklé republiky zlaté šperky či mince a dokonce i své snubní prstýnky,“ připomněl.

Jenže od roku 2013 už žádný český národní zlatý poklad neexistuje. Veškerý majetek, který ČNB do té doby měla pod svou správnou, se novelou zákona stal jejím majetkem, jak letos potvrdila v médiích Denisa Všetíčková z odboru komunikace ČNB.

„Stačila k tomu jedna věta v novele zákona, kterou přijali v roce 2013 naši tehdejší zákonodárci,“ uvedl Marášek a dodal: „Proto je dnes jen a pouze na uvážení centrální banky, jak se zbytkem zlatého pokladu, zhruba devíti tunami zlata, naloží.“

Faktem je, že ČNB každoročně ze zlatých rezerv rozprodá několik set kilogramů zlata ve formě zlatých sběratelských mincí. Informační portál Zlato.cz a další tuzemská média letos upozornily, že pokud bude ČNB pokračovat v rozprodeji zlaté rezervy dosavadních tempem a současně nebude přikupovat žádné zlato, pak za nějakých dvacet let už nebude mít v trezorech žádné.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Centrální banky budou nejspíš opět odkládat zvyšování sazeb
    Jak už jsme dříve odhadovali, ECB pravděpodobně odloží zvyšování sazeb, přestože prvotní plán směřoval na léto 2019 a následně pak na konec roku. Špatné výsledky a pokračující negativní makroekonomická data se stále zhoršujícími prognózami, tento nástroj dále oddalují.
  • Centrální banky budou nejspíš opět odkládat zvyšování sazeb
    Jak už jsme dříve odhadovali, ECB pravděpodobně odloží zvyšování sazeb, přestože prvotní plán směřoval na léto 2019 a následně pak na konec roku. Špatné výsledky a pokračující negativní makroekonomická data se stále zhoršujícími prognózami, tento nástroj dále oddalují.
  • Centrální banky byly přetlačeny vládami
    Centrální banky jsou v ekonomické teorii definovány jako nezávislé instituce, které mají na starosti dosažení nízké míry inflace a nastavení základních podmínek pro hospodářský růst ekonomiky. Tolik ekonomická teorie. Jaká je ale realita?
  • Centrální banky dnes přinesly na trhy negativní sentiment, ČEZ ukončil růstovou sérii
    Dnešní den se nesl v duchu centrálních bank, zatímco americký Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů včera, ve stejné výši dnes zvyšovaly Švýcarská národní banka, Bank of England a také Evropská centrální banka. ECB mimo jiné zveřejnila i makroekonomické projekce, ve kterých se s návratem inflace zpět k cíli nepočítá až do roku 2025!
  • Centrální banky dnes úřadují; analýza USD/CHF, GBP/USD, USD/CAD
    Dnes proběhlo druhé kolo programu TLTRO. Evropské komerční banky si z něj půjčily 129,85 miliard eur, což je abso...
  • Centrální banky dnes zamávaly s trhy. Výnosy a euro letí vzhůru, koruna slábne
    Bank of England zvýšila úrokové sazby o 25 bodů, ale našly se hned 4 hlasy z 9 pro výraznější zvýšení o 50 bodů. Zároveň banka přestává reinvestovat peníze z maturujících dluhopisů v bilanci a až se sazby dostanou na 1 procento, chce zvážit i aktivní prodeje. Základní sazba by se podle projekcí měla dostat na 1,5 procenta v polovině příštího roku.
  • Centrální banky hrají nebezpečnou hru
    Světové trhy během léta výrazně posílily díky příznivým krokům centrálních bank v čele s Bank of England, která zahájila nové kolo kvantitativního uvolňování s cílem absorbovat šok po výsledku referenda o brexitu. Výsledek volby nedokázal zničit důvěru v britský státní dluh a britské akcie i globální trhy si s úlevou vydechly. Na druhé straně Atlantiku se zdá, že největší světová centrální banka, americký Fed, se vzhledem k neslaným, nemastným údajům o americké ekonomice drží zpět a neplánuje další zvyšování úrokových sazeb. Pokud jde o ECB, ta hlasitě oznámila nadcházející přehodnocení své politiky na svém jednání 8. září, což zvýšilo očekávání dalšího možného uvolňování.
  • Centrální banky hýbaly s jenem, eurem i forintem, koruna končí silnější
    Koruna za dnešek k euru posiluje na 25,78, čímž maže další část ztrát z úvodu týdne. České měně se dařilo i přes hor...
  • Centrální banky jsou stěžejními hráči na trzích s drahými kovy
    Na trhu zlata nadále dominuje poptávka ze strany centrálních bank. Je to důležitý faktor, který vysvětluje, proč si drahý kov na pozadí rostoucích výnosů dluhopisů a stálého posilování amerického dolaru nadále drží dlouhodobé úrovně supportu.
  • Centrální banky loni nakoupily nejvíc zlata za 50 let
    Centrální banky se v posledních letech rozdělily na dva tábory. Jedny tisknou peníze jako utržené z řetězu, druhé se řídí radou Marca Fabera a nakupují zlato, jako kdyby měl přijít konec světa. Souvisí spolu nějak tyto jevy?
  • Centrální banky nakupují rekordní množství zlata. Je to znakem rebelie vůči dolaru
    Centrální banky po celém světě nadále rozšiřují své zlaté rezervy. Podle informací Světové rady pro zlato (World Gold Council) činily čisté nákupy centrálních bank v prvním čtvrtletí letošního roku 125 tun žlutého kovu, což představuje nejlepší start od roku 2010, kdy jsou centrální banky čistými kupci zlata. Historického rekordu bylo dosaženo vloni, kdy nákup zlata ze strany centrálních bank dosáhl 1 136 tun – a zdá se, že se trend nezastavuje.
  • Centrální banky na tahu
    Tento týden budou zasedat všechny hlavní centrální banky ECB, Fed a BoJ. Ve středu přijde na řadu americký Fed. Společně s trhem očekáváme, že dojde ke druhému zvýšení sazeb v tomto roce. Zvýšení už je plně započteno trhem a zajímavější tak bude nová prognóza banky včetně projekce úrokových sazeb. Americké ekonomice se daří lépe, než se na začátku roku čekalo. Míra nezaměstnanosti podle poslední statistiky překvapivě poklesla až na 3,8 %, což je nejnižší míra za téměř pět desetiletí. Míra inflace tento týden pravděpodobně vyskočí na 2,7 % a další zrychlení by mělo následovat. Proto očekáváme, že nová prognóza ukáže ve srovnání s březnem o jedno zvýšení sazeb v tomto roce více. Celkově tak očekáváme, že celé vyznění zasedání bude silně jestřábí, což by mělo vrátit tlak na růst amerických výnosů a podpořit americký dolar.
  • Centrální banky nepřekvapily trhy, analýza EUR/GBP
    Britská centrální banka (BOE) dnes rozhodla o úrokových sazbách a částce věnované na stimulaci ekonomiky (Asset P...
  • Centrální banky oznámily globální intervenci na dodání dolarové likvidity, trhy míří nahoru
    Koordinovanou intervenci na dodání dolarové likvidity bankovnímu sektoru oznámil...
  • Centrální banky po celém světě jsou vážně znepokojeny nadhodnocenými nemovitostmi
    Čím vyšší je inflace, tím více se centrální banky obávají bublin na lokálních realitních trzích. Irská a německá centrální banka plánují přísnější regulaci komerčních nemovitostních fondů. Centrální banky po celém světě jsou vážně znepokojeny nadhodnocenými nemovitostními fondy
  • Centrální banky pospíchají, aby zabránily krizi vzájemné důvěry
    Zatímco většina lidí o víkendu odpočívala, finanční instituce nepřetržitě pracovaly na řešení pro banku Credit Suisse, jejíž důvěra byla na hraně. V neděli večer přišla zpráva, že UBS koupila svého problémového švýcarského konkurenta v transakci se všemi akciemi za 3 miliardy švýcarských franků (přibližně 3 miliardy eur), což je značná sleva oproti páteční uzavírací ceně. Ačkoli zatím nejsou jasné všechny podrobnosti a důsledky transakce, investoři si kladou otázku, zda se znovu neopakuje rok 2008.
  • Centrální banky rozkolísaly euro
    Úspěšná aukce francouzských dluhopisů v celkové hodnotě 10,5 miliard eur potvrdila, že euro se frexitu nebojí. Poptávka 2,41násobně převýšila nabídku, což se dá přirovnat k předchozím primárním emisím dluhu. Prázdné místo se ale vždycky zaplní. Když ne politika, pak pomohou zvýšit tlak a nechat pár EUR/USD spadnout centrální banky. Jejich fokus na uvolňování měnové politiky působí hlavnímu měnovému páru utrpení.
  • Centrální banky se mění z holubů na jestřáby
    Britská libra včera po zasedání centrální banky posílila, když tři z osmi hlasujících členů bankovní rady nečekaně zvedli ruce pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Aktuálně je hlavní úroková sazba na úrovni 0,25 procenta. Ekonomové oslovení Reuters očekávali, že pouze jedna členka bankovní rady, a to Kristin Forbes, jejíž mandát vyprší na konci června, bude prosazovat zvýšení sazeb. Pro zvýšení sazeb hlasovali také Ian McCafferty a Michael Saunders. Nakonec zvítězili argumenty pro ponechání sazeb na stávající úrovni. Ty zdůrazňovali zpomalení ekonomického růstu v prvním letošním čtvrtletí a politickou nejistotu po parlamentních volbách. Větší počet členů hlasujících za růst sazeb zvyšuje pravděpodobnost, že banka k tomuto kroku přistoupí v brzké době, a to i navzdory zpomalujícímu ekonomickému růstu. Vyšší sazby vyžaduje rostoucí inflace, která v květnu vystoupala na 2,9 procenta v meziročním srovnání. Na rozdíl od libry, britský akciový index po těchto zprávách oslabil.
  • Centrální banky se předhánějí, která uvolní měnové podmínky více
    Tento týden patří centrální bankám. K jednacímu stolu již v pondělí zasedla ta japonská, dnes jí bude následovat americká centrální banka, ve čtvrtek pak ta evropská. Společným jmenovatelem je, jak ještě více uvolnit měnové podmínky a pomoci ekonomikám zasaženým pandemii koronaviru. Fed ponechá sazby zřejmě beze změny. Na stávající úrovni je ale bude muset držet ještě hodně dlouho. Na přetřes se tak může dostat otázka kontroly výnosové křivky, především jejího krátkého konce. Na druhou stranu se ale může zabývat i tím, zda nezvýšit sazbu na přebytečné rezervy (IOER), popřípadě kdy tak učinit. Ke snížení klíčové úrokové sazby podle našeho názoru nepřistoupí ani Evropská centrální banka. K tomuto kroku sáhne až v červnu. Podle naší prognózy se stávajícím programem QE nevystačí. Na začátku příštího roku ho bude muset rozšířit a prodloužit.
  • Centrální banky se připravují na nový měnový režim
    Zdá se, že centrální banky mnoha zemí po celém světě se připravují na nový měnový režim. Údajně v prvním čtvrtletí roku 2023 přidali do svých zlatých rezerv 228 tun po loňském rekordním nákupu 1 136 tun, což udrželo ceny nad 1 900 USD navzdory jestřábí pozici Federálního rezervního systému.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani