Čtvrtek 26. prosince 2024 05:00
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap zlato
reklama
RebelsFunding

Bublinová ekonomika

16.01.2014 13:30  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Počas finančnej krízy sa na stabilizáciu trhov ako aj reálnej ekonomiky použila vo väčšine krajín menová ako aj fiškálna politika. Každá z nich má svoje výhody ako aj nevýhody. O menovej politike, konkrétne kvantitatívnom uvoľňovaní, napísal výborný komentár Ambrose Evans-Prichard pre denník Telegraph a preto som sa ho rozhodol preložiť a sprístupniť aj nášmu publiku. Reakcia na komentár boli pomerne rozporuplné a preto by som rád teraz napísal tiež svoj názor na menovú politiku.

V prvom rade si musíme uvedomiť, že menová politika pracuje s reálnou ekonomikou kanálom úverov a finančného sektora. Centrálne banky urobili z menovej politiky nástroj na operatívne riadenie ekonomiky, čím sa z nej stal cyklický nástroj a pomohol vytvoriť ekonomický model založený na aktívach (asset bubbles economy). Pracuje nasledovne: ak ekonomika začne spomaľovať alebo skĺzne do recesie, centrálna banka zníži základnú úrokovú sadzbu, aby začala stimulovať ekonomický rast. Výsledkom je expanzia úverov, ktoré následne podporujú nové investície alebo spotrebu. Keď je následne expanzia príliš silná a spôsobuje infláciu, začína centrálna banka uťahovať menovú politiku, čím najčastejšie spôsobí nové spomalenie ekonomiky a často aj novú recesiu. Takto sa opakuje cyklus vyšších a nízkych úrokových sadzieb. Menová politika je totižto oveľa rýchlejšia než fiškálna politika. Asi ťažko by sme si vedeli predstaviť, ak by vláda operatívne menila výdavkovú alebo daňovú politiku vo veľmi krátkom období.

Efekt tohto cyklu vidíme hlavne na cenách aktív (dlhopisy, akcie, nehnuteľnosti), na reálnej ekonomike je efekt menovej politiky vidieť len nepriamo. Počas ostatných 60 rokov fungoval v US ekonomike neustále tento cyklus menovej politiky, no problémom bolo, že otázka naakumulovaného dlhu sa nikdy neriešila. Počas recesie síce dlh klesal, no nikdy nie tak, aby vymazal obdobie predchádzajúcej expanzie. Tento proces sa zvykne nazývať supercyklom dlhu.

Veľká recesia, ktorá začala v roku 2008, poukázala na potrebu deleveragingu, teda zníženia dlhu. Finančným trhom pri znižovaní dlhu vo veľkej miere pomohlo kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky, hlavne prvé kolo QE z konca roka 2008. Bez neho by veľa subjektov finančného trhu situáciu nezvládlo.

Fed sa ale rozhodol, že kvantitatívne uvoľňovanie a politiku nízkych úrokových sadzieb použije aj na riešenie otázky štrukturálnej nezamestnanosti a hlboko podpriemernej ekonomickej obnovy, ktoré Veľká recesia nastolila. V tejto oblasti má ale menová politika len veľmi malý vplyv a dokázala len to, čo doteraz: zvýšiť ceny aktív.

Dostávame sa tak opäť k nosnej téme menovej politiky: vyvolávanie bublín. To, že úrokové sadzby sú dlhodobo veľmi nízke, pomohlo ich vzniku. Na to, že US ekonomika jednoducho potrebuje, poukázal aj neúspešný adept na post prezidenta Fedu Larry Summers. Ten povedal, že všetky posledné expanzie US ekonomiky boli ťahané bublinou (realitná bublina, technologická bublina, bublina na trhu komerčných realít atď.) S touto politikou samozrejme nesúhlasí, len upozorňuje na to, ako doteraz model „bublinovej ekonomiky“ fungoval.

Vidíme tak, že menová politika, ktorá bola liekom na krízu spôsobená deleveragingom a rastom nedôvery na finančných trhoch, tak je samotným jedom, ktorý krízu spôsobil. Obrovské množstvo naakumulovaného dlhu je stále veľkým problémom. Kým štáty sa dokážu zo svojich problémov dostať cez finančnú represiu (krajiny, ktoré majú vlastnú menovú politiku), domácnosti musia svoje problémy riešiť uťahovaním opaskov.

Menová politika je v tejto oblasti málu účinná a dokonca nebezpečná, ak by spôsobila ešte väčšiu bublinu, s ktorou by súvisel ďalší rast neproduktívneho dlhu.

Samotný dlh domácností nie je jediným kľúčovým problémom väčšiny vyspelých ekonomík.  Problémom je aj spomínaná štrukturálna nezamestnanosť a nízke investície korporátneho sektora. Firmy totiž myslia krátkozrako a skôr než napĺňanie dlhodobých ziskových cieľov ich zaujíma otázka rastu cien akcií a z toho plynúce vyššie bonusy pre manažment.

Najpreferovanejším riešením je samozrejme ekonomický rast, no ten nie je politikou, ktorá sa uplatňuje mávnutím čarovného prútika v Bielom Dome alebo Brusseli, ale proces, na ktorom musia participovať milióny ekonomických subjektov.

Späť k úvodu. Kvantitatívne uvoľňovanie malo svoj zmysel. Bubliny zatiaľ nespôsobilo, no dlhodobo nízka menová politika, ktorú Fed plánuje udržať ešte dlhý čas, môže neskôr spôsobiť veľké problémy, ktorý odstránenie sa stane nákladnejšie.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • BTC velryby za 9 dní nashromáždily bitcoiny v hodnotě téměř 1 miliardy dolarů!
    BTC velryby jsou od května na své nejdelší „trvalé“ sérii akumulace a od 27. září přidaly do svých držeb 46 173 BTC (v hodnotě cca 929 milionů dolarů).
  • BTC vstupuje do nové fáze medvědího cyklu: je před ním nové dno?
    Bitcoin se stále pohybuje v úzkém rozmezí 19 až 20 tis. USD. Je uvězněn v tomto rozmezí a nemůže z něj uniknout kvůli nízké obchodní aktivitě. Býčí sentiment také postupně klesá, což může naznačovat novou fázi medvědího trhu.
  • BTC 25. 3. 2022 – dosažení vzestupného cíle a potenciál rotace směrem dolů
    BTC se obchoduje směrem nahoru tak, jak jsem očekával. Cena dosáhla mého vzestupného cíle na ceně 44,045 USD. Každopádně kvůli stavu překoupenosti vidím potenciál pro rotaci směrem dolů.
  • Bublina bez mena
    Prepad na US akciovo trhu včera pokračoval. Intradenne sa index SP500 obchodoval v strate až 2%, no nakoniec po slovác...
  • Bublina dlhu rastie
    Finančná kríza, ktorá začala v roku 2008, sa najčastejšie spája s bublinou dlhu, ktorej spľasnutie spustil prepad realitného...
  • Bublina na akciových trhoch?
    Súčasné ocenenie na akciových trhoch je výrazne vysoké, nakoľko americký akciový index S&P 500 sa obchoduje za takmer 30 násobok priemerných ročných ziskov. Toto ocenenie je však najvyššie od dotcom bubliny, ktorá sa udiala na začiatku milénia. Súčasné ocenenie akciových trhov vyvoláva dojem bubliny. Ocenenie totižto nekorešponduje so súčasných stavom ekonomiky a hospodárením firiem, ale skôr zodpovedá budúcoročným očakávaným ziskom. Ocenenie trhov postavené na očakávaniach je však veľmi nestabilné a môže viesť k výraznému nárastu volatility.
  • Bublina na akciových trhoch?
    Vyššie uvedené metódy sa považujú za najbežnejšie, avšak väčšinou sa využívajú pri hodnotení konkrétnych spoločností. Pri hodnotení valuácie akciového indexu S & P 500 sa však často používa pomer trhovej kapitalizácie celého akciového indexu k ročnému hrubému domácemu produktu v USA.
  • Bublina na amerických akciích?
    Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank  - V úterý, kdy po zprávách o maloobchodních prodejích a cenách residenčn...
  • Bublina na trhu s emisemi - postihne ji osud bitcoinu?
    Obchodování s emisními licencemi EU, tedy s povolenkami na emise uhlíku, velmi připomíná příběh bitcoinu. Od začátku roku hodnota kvót vzrostla o více než 300 procent, ale minulý týden o 30 procent spadla.
  • Bublina vs. Fed a pracovný trh
    Včerajšie otváracie obchodovanie po týždni nabitom americkým pracovným trhom neprinieslo nič, čo by na trhoch a...
  • Bude americká inflace nadále zpomalovat? – Makroekonomická data na 20.-24.10
    V minulém týdnu americký dolar oslaboval kvůli obavám investorů o oddálení zvýšení úrokových sazeb. Až závěrem týdne p...
  • Bude Bernanke poslom dobrých správ?
    Akciové trhy v US včera zaznamenali svoj siedmy pokles za posledný...
  • Bude Bitcoin na 10 000 dolarech za hodiny nebo dny?
    Cena tzv. „kryptocurrency“ Bitcoin se dostala nad další magickou hodnotu. Tentokrát se Bitcoin dostal nad 9 000 dolarů a kvůli rychlosti, jakou jí překonal, vzniká globální otázka, zda další metu na úrovni deset tisíc dolarů překoná v řádu hodin, nebo spíše dnů. Růst hodnoty Bitcoinu ovšem začíná vyvolávat starosti u řady globálních centrálních bank.
  • Bude cena ropy 100 dolarů za barel?
    V poslední době se často mluvilo o tom, že cena ropy opět stoupne a možná se dotkne hranice 100 dolarů za barel. V poslední době to ale vypadá, že to s cenou ropy nebude až tak horké.
  • Bude CRISPR Therapeutics přínosem v boji proti rakovině?
    Výsledky buněk CAR-T modifikovaných technologií editace genů společnosti CRISPR Therapeutics (CRSP.US) představují podle analytiků GlobalData významný krok v léčbě rakoviny. Po nedávných pozitivních výsledcích vakcíny společnosti Moderna a imunoterapie společnosti Merck přišly pozitivní zprávy informující o prvních úspěších genové editace proti rakovinným buňkám. Akcie společnosti CRISPR Therapeutics se obchodují mírně výše:
  • Bude Česko nuceno embargovat ukrajinskou pšenici?
    Ceny pšenice světových burzách rostou, za poslední necelé dva týdny o zhruba osm procent. Důvodem je snaha Ruska znemožnit vývoz ukrajinské zemědělské produkce. To se však zatím Moskvě daří jen částečně. Světové ceny zemědělských plodin – nejen pšenice, ale i třeba kukuřice – tudíž v posledním měsíci sice stoupají, ale ne kdovíjak markantně.
  • Bude ČNB snižovat a hned pak zvyšovat úrokové sazby?
    Bankovní rada ČNB na svém posledním „velkém“ jednání jednomyslně rozhodla opět zvýšit svou základní úrokovou sazbu. Dvoutýdenní repo sazba tak byla navýšena o 0,25 p.b. na úroveň 1,25 %, lombardní na 2,25 % a poprvé byla zvýšena i diskontní sazba na 0,25 %. Z nové prognózy centrální banky je zřejmé, že se i nadále bude hrát hra mezi úrokovými sazbami a kurzem koruny. Tedy pokud koruna nebude dostatečně posilovat, bankovní rada přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb. To v druhém kole pomůže koruně posílit a v případě, že to nebude pro bankovní radu dost, zvýší sazby znovu. Tak je nastaven i makroekonomický model ČNB, který modeluje korunu dle úrokového diferenciálu mezi tuzemskou ekonomikou a eurozónou. Další zvyšování sazeb tak v prognózách centrální banky implikuje stále rychlejší posilování koruny. V nejnovější prognóze je posilování už tak prudké, že prognostikům v ČNB model ukázal snižování úrokových sazeb. To by mělo teoreticky přijít v druhé polovině příštího roku. Nicméně není nutné panikařit. Ačkoli zaměstnanci měnové sekce zodpovědné za makroekonomický model slepě důvěřují všemu, co jim model načrtne, o sazbách rozhoduje bankovní rada, která se snížením nepočítá.
  • Bude ČNB spokojena s úsporným balíkem vlády?
    Vládou představený úsporný balíček může být ve finále jedním z důležitých argumentů, proč na červnovém zasedání bankovní rady nakonec mohou zůstat úrokové sazby stabilní. Z posledního zasedání bankovní rady totiž vyplynulo, že trojice jestřábů hlasujících pro vyšší sazby (shodně s poslední prognózou) nepředpokládala, že se vláda k přijetí výraznějšího úsporného balíčku odhodlá.
  • Bude ČR jaderným lídrem v Evropě?
    Ve chvíli, kdy celý svět investuje do zelené energie, by se mohlo zdát, že jde Česká republika tak trochu proti proudu. Jde ale o to, zda nejde o slepou uličku. Vyrobit takzvaně zelenou energii není jen tak. V mnoha případech není tak úplně zelená. ČR se hodlá stát jaderným lídrem Evropy.
  • Bude čtvrtek dnem D pro libru?
    Britská libra byla v poslední době pod výrazným tlakem. Stojí za ním stále ten samý důvod - Brexit. A také rostoucí pravděpodobnost tzv. hard Brexitu - tedy vystoupení země bez dohody s EU, které by mohlo ve Velké Británii způsobit ekonomických chaos. Jen pro připomenutí: Podle Článku 50 Smlouvy o EU končí v březnu 2019 dvouleté období, ve kterém musí Velká Británie vystoupit z EU se smlouvou i bez smlouvy o uspořádání dalších vztahů s EU. Pro firmy je nezbytné, aby alespoň v nějaké podobě pokračovala celní unie a hospodářství neutrpělo výrazný šok. Nicméně rozhovory jsou zablokované, protože jeden z koaličních partnerů, DUP, odmítá hranice mezi Velkou Británií a Irskem. A zastánci Brexitu se stavějí proti časově neomezené celní unii. Nejistota okolo jednání se ve čtvrtek nevyřeší, ale dvě důležité události by měly pomoci určit další směr britské měny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding