Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:03
reklama
SAB Finance
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
eightcap krypto
reklama
Investingfox Nastroje

Kruh sa uzatvoril

19.12.2013 14:18  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Máme za sebou pravdepodobne najočakávanejšiu udalosť v decembri na trhu. Predposledné zasadnutie Fedu pod vedením Bernankeho a posledná tlačová konferencia s ním (v januári už nebude tlačovka, len rozhodnutie a potom nahradí Bernankeho Yellenová). Hoci sme očakávali (hlavne po septembrovom „kotrmelci“ a ponechaní QE napriek očakávaniam obmedzenia), že Bernanke už nechá QE pustené naplno, stal sa opak.

Ak sa na vec pozrieme z nadhľadu, zistíme, že zníženie tempa QE z 85 mld. mesačne na 75 mld. mesačne od januára 2014 bolo najrozumnejším krokom. Pri pohľade na dáta HDP, trhu práce, maloobchodných tržieb či realitného trhu je jasné, že vzhľadom na krehkú ekonomickú obnovu vo svete si ekonomika USA nevedie vôbec zle. Bernanke tak mohol začať uzatvárať kruh, ktorý sám otvoril. Pod jeho vedením išiel Fed so sadzbami na historické minimá a spustil celkovo tri kolá QE, to tretie dokonca „nekonečné“, teda bez konkrétneho konca. Miernym obmedzením stimulov Fed ekonomiku nepoškodí a je to lepšie urobiť vtedy, keď je nálada dobrá, ako vtedy, keď vládnu obavy. A keď budú v budúcnosti Bernankemu pripomínať, aké bubliny spôsobil, bude môcť povedať, že stimuly podľa plánu obmedzil a za jeho panovania finančným trhom bola ekonomika v relatívne dobrom stave. Prichádzal v čase vrcholiaceho realitného boomu, odchádza (pravdepodobne) prostred ďalšieho.

Či je toto už boom, alebo tento ešte len príde, to uvidíme. Každopádne sa dá súhlasiť s Larry Summersom (pracoval v Svetovej banky, bol tajomníkom ministerstva financií za Clintona či prezidentom Harvardu). Ten mal v novembri zaujímavú prednášku na pôde MMF. V nej v podstate naznačil, že vývoj ekonomiky pôjde ďalej tak ako doteraz. USA vstupuje do periódy neustálej stagnácie, kde ekonomika nebude môcť vytvárať dostatočný dopyt a bubliny sú nevyhnutné, aby sa dosiahla plná zamestnanosť. Dôvody a dôkazy sú tieto: 1.) Ekonomická obnova bola v USA slabá a vo zvyšku sveta ešte slabšia. 2.) Aj v čase realitnej bubliny dokázala uvoľnená menová politika a uvoľnené úverové štandardy vytvoriť len mierny ekonomický rast. 3.) Úroky sú už teraz pri nule a reálne úroky nedokážu byť dostatočné nízke, aby sme sa vrátili k plnej zamestnanosti. 4.) Klesajúce ceny môžu viesť k deflácii.

Toto všetko sa môže diať pri rastúcich akciách (kým príde prvá panika). Prečo? Okrem ekonomiky netreba zabúdať na fundamenty indexu. Ekonomika stagnuje, vláda je rada, že má minimálny rast. Avšak kým tržby spoločností v indexe rastú medziročne o 3% (posledné štyri kvartály medziročne), v tom istom období rastú zisky o 5% a ak sa naplnia očakávania tohto kvartálu, tak to bude o takmer 11%. Firmy sekajú náklady, čím zvyšujú efektivitu a spoľahlivo udržiavajú deflačné tlaky (pomaly rastúce mzdy, neistota na pracovnom trhu brzdí spotrebiteľov v raste úverov, konkurenčný boj drží ceny nižšie). Toto sa zdá ako dobrá kombinácia pre ďalší rast akcií a to počas tohto roka aj budúceho. Netreba zabúdať, že index S&P500 okrem dividendy vypláca akcionárov aj skupovaním akcií a dostávajú výnos okolo 5% ročne. Porovnajte si to s výnosmi bezpečných dlhopisov (10-ročné americké vládne dlhopisy), ktoré vyplácajú necelé 3%. Proste kým akcie držia rast ziskov a inflácia je na polovičnej úrovni oproti cieľom Fedu, menová politika bude uvoľnená (nulové sadzby +- nejaké to QE) a akcie nemajú prečo tak veľmi padať. Až keď začne súkromný sektor kolabovať, čo sa prejaví v poklese spotrebiteľskej dôvery a maloobchodných tržieb, potom začne problém. Ak si pozrieme rast tržieb na kvartálnej báze medziročne, tento rast síce spomaľuje, ale drží sa nad 4%. V rokoch posledného boomu 2003-2006 sme mali rast o 4-8%. Problém začal, keď začal rast tržieb stagnovať v lete 2008, to už začínal problém pre ekonomiku. Ale to už padal aj realitný trh, ktorý je dnes v dobrej kondícii. Takže máme za sebou obmedzenie QE, ale koniec sveta to rozhodne nie je. Naopak, všetko pokračuje po starom a Ben Bernanke sa teší do dôchodku. Užil si aj prasknutie bubliny a upratovacie práce, ale aj začiatok novej bubliny. Kruh sa uzatvoril a bude pokračovať ďalej. Nová guvernérka Fedu Janet Yellenová Bernankemu nikdy veľmi neprotirečila (aj včera hlasovala za), naopak, bude sa snažiť nebyť horším guvernérom a dobre sa o banky a finančné trhy postarať. A trh práce samozrejme, to je najdôležitejšie.

Dnes čakáme veľmi dôležitý ukazovateľ z realitného trhu, predaj existujúcich domov. Vzhľadom na to, že sa včera čakali slabé dáta a nakoniec skončili nie len nad očakávaniami, ale aj lepšie ako naposledy, tak by sa niečo podobné mohlo stať aj dnes. A akcie by už radi zaknihovali nové maximá, prečo by aj nie. Ako to vyzerá s ich výhľadom?

Pre akcie bude kľúčové udržať suport na úrovni 1792 a následne prekonať maximá 1813, potom môžeme ísť na úroveň 1822. Včerajší rast pravdepodobne odvial mnoho predajcov (stoplossy medveďov), inak by nebol taký prudký aký bol. Preto sa dá očakávať, že špekulanti budú poklesy skupovať. Jediné, na čo si treba dávať pozor je výber tohtoročných ziskov veľkých hráčov. Toto bol výborný rok pre akcie, takmer 27% zisky môžu byť motívom pre skoršie zatváranie kníh (nie na konci roka, ale trochu skôr). Toto považujeme za najväčšie nebezpečie pre rastový trend. Pokles o 40-50 bodov k úrovni 1750 by bol len miernou korekciu dlhodobého rastového trendu. Ale na jeho narušenie zatiaľ nevidíme dôvod. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kroky RBA/BoJ se ukazují být pouze dočasnou překážkou v pádu dolaru
    USD sklouzl v indexu na nová minima od letošního ledna, když včera oznámená opatření Bank of J...
  • Kroky Saxo Bank v souvislosti s případem okolo švýcarského franku byly v souladu s právem, potvrdil dánský finanční regulátor FSA
    Dánský Úřad pro finanční dohled FSA přezkoumal chování Saxo Bank A/S v souvislosti s případem okolo švýcarského franku a nenalezl žádný důvod ke kritice banky s výjimkou dvou konkrétních záležitostí. Dánský FSA došel k závěru, že postup, který Saxo Bank zvolila, respektoval pravidla rovného zacházení s klienty v souladu s interními procesy a předpisy na ochranu investorů. Zmínil pouze dvě menší výtky, které Saxo Bank bere plně na vědomí.
  • Kromě zlata roste i Palladium. Po propadu chytilo druhý dech
    Palladium překonalo po 16 letech cenu zlata – a to ještě na konci roku 2018. Prvenství mezi drahými kovy si drží nadále i poté, co v březnu jeho hodnota výrazně klesla. Vzdát se postu lídra mezi drahými kovy samozřejmě nechce ani během růstové „rally“, kterou vede v posledních týdnech se svým zlatým protivníkem.
  • Kronika Steena Jakobsena: Sociální napětí – ví se o něm, ale ignoruje se
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank. Byli jsme překvapeni, jak malý dopad na politiky měly pouliční ne...
  • Krugman: Deprese kvůli euru a deprese kvůli Excelu
    Kdy všichni uznají, že euro je chyba? Odpověď samozřejmě zní, že nikdy. V této měně se odráží příliš mnoho historie, ...
  • Krugman: Německý recept bez mimozemšťanů nefunkční, USA hůř než Japonsko
    Vývoj nezaměstnanosti v USA vypadá momentálně lépe než dřív. Pokud ale poslední ...
  • Krugman o sadomonetaristech v USA a skutečném morálním hazardu v Evropě
    V současné době můžeme pozorovat džihád proti nízkým sazbám. Vedou ho sadomonetaristé, kteří požadují růst...
  • Krugmanovi mimozemšťania prileteli do Európy – sú nimi imigranti
    V roku 2011 v rozhovore pre CNN povedal americký držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman, že podchladenú ekono...
  • Krugman o zneužívání eurokrize a evropských zemích třetího světa
    Není to tak dávno, co vedení eurozóny tvrdilo, že Řecko by mělo a je schopno udr...
  • Krugman: Věnujme se skutečným hrozbám a ne těm podřadným
    Není to tak dlouho, co byla všude kolem slyšet hysterická varování před fiskálními deficity. Byli jsme dokonce blízko tomu, aby americká vláda na jejich základě implementovala některé skutečně špatné kroky, jako například krátkodobé fiskální utahování. V tuto chvíli už šiřitelé těchto varování nemají ani zdaleka takový vliv jako dříve. I tak ale škodí, protože stále odvádějí pozornost od důležitějších témat.
  • K růstu kovů a propadu akcií vedlo několik událostí
    Podle nejnovějších údajů poskytnutých vládou vyvolává obavy především současná míra inflace v USA, která činí 7 %. Naposledy byly inflační tlaky takto vysoké v roce 1982, tedy před 40 lety. Kromě toho se účastníci trhu soustředí na obavy z inflace v souvislosti s budoucími kroky Fedu na nadcházejícím zasedání FOMC, které se uskuteční příští týden.
  • K růstu o 1,5 procenta burze pomohly hlavně finanční tituly
    Pražská burza zahájila týden růstem. Index PX dnes posílil o 1,48 procenta na 862,37 bodu. Vzhůru mu pomohly především finanční tituly či operátor O2. Naopak v červených číslech zakončily dnešní seanci cenné papíry společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Krvavé slzy finančných trhov
    Akciový výpredajAmerické akciové tit...
  • Krvavé úterý na Wall Street
    Úterní obchodování v USA ne neslo od samého začátku na velmi negativní vlně, kdy vlastně celý den hlavní akciové indexy ztrácely, aby uzavřely takřka na denních minimech. Se zvýšenou volatilitou byl tentokrát spojen i vyšší zobchodovaný objem, než bylo běžné v minulých dnech. A jaké byly hlavní příčiny úterního výrazného propadu? Jedním z důvodů byl výraznější růst výnosů na amerických státních dluhopisech - to je v poslední době hodně sledovaný ukazatel i v souvislosti s akciemi. Nejslabším článkem dne byly včera jednoznačně technologie (Apple -2,4 %, Alphabet -3,7 %, Microsoft -3,6 %, AMD -6,1 %, Facebook -3,7 %, Nvidia -4,4 %).
  • Krvavý měsíc: Záchranný plán Terra LUNA prosazoval průmysl 
    Necelý týden po zhroucení stablecoinu TerraUSD (UST) vázaného na americký dolar zveřejnil spoluzakladatel projektu plán, který, jak doufá, udělá čáru za mnohamiliardovým krachem tokenu a jeho rodné měny LUNA. Společnost Kwon Do-hyung – známější pod jménem Do Kwon – uvedla, že záchranný plán, který bude mít podobu hard fork, by mohl vdechnout ekosystému nový život a kompenzovat ty, kteří utrpěli uprostřed jeho téměř úplného kolapsu. „Fork“ však byla z Kwonova posledního oživovacího návrhu odstraněna poté, co komunita Terra tuto myšlenku v drtivém předběžném hlasování odmítla.
  • Krvavý pátek na Wall Street
    Páteční obchodní seance ve Spojených státech se nejprve nesla v pozitivním duchu. Zlom nastal 18:30 SEČ, kdy vyšla zpráva k plynovodu Nord Stream, který zůstane i nadále zavřený, a to díky technickým potížím. Nasdaq Composite se z denních maxim propadl o více jak 300 b. a seanci uzavřel s téměř 1,5procentní ztrátou, což jen podtrhlo mizerný týden, ve kterém technologický index ztratil více než 4 %. Nejméně vydařenou seanci zaevidoval komunikační sektor (META US -3,05 %, GOOGL US -1,72 %), na opačném pólu byl ten energetický, který přidal 1,8 %. Jednotlivé indexy uzavřely následovně: Index Dow Jones Industrial Average oslabil o 1,1 % (31.318 b.), S&P 500 o 1,1 % (3.924 b.) a technologický Nasdaq Composite o 1,3 % (11.630 b.).
  • Krvavý pátek na Wall Street
    Výsledky Amazonu za minulý kvartál nebyly úplně zklamáním, když čistý zisk na akcii porazil odhady o 20,59 % při tržbách takřka v rámci konsensu. Akcie odepsaly okolo 9 %, čímž protly i 200denní klouzavý průměr, který byl jakousi oporou před cestou níže. Čistý zisk Intelu na akcii zaostal za odhady o 81 % při tržbách v rámci konsensu. Akcie Intelu se propadly o více jak 25 %, což je největší propad od roku 1982. Tržby i čistý zisk společnosti Apple na akcii porazily odhady analytiků, a to především díky silnějším tržbám v segmentu služeb (Apple TV+, Apple Pay a App Store) a zvýšeného zájmu o nový iPad. Akcie se posunuly severním směrem o cca. 0,5 %. Výprodejům se opět nevyhnuly akcie mag 7, kdy Nvidia odepsala přibližně 2 %, Meta ztratila zhruba 2 %, Tesla nechala v trhu více jak 4 %.
  • Krvavý týden na akciových trzích je konečně u konce
    Americké akciové trhy poslední seanci tohoto týdne otevřely růstem. Index S&P 500 si na úvod obchodování připisuje zhruba čtvrtinu procenta, když nejlépe odstartovaly akcie utilit, které rostou o 1,4 %. Přes jedno procento přidávají ještě realitní developeři nebo maloobchodní řetězce. Od začátku týdne ale index ztrácí více jak 4,5 %. Důvodem výprodejů bylo zasedání americké centrální banky a hrozba zastavení přísunu finančních prostředků do americké administrativy. Dnes zveřejněné makroekonomické statistiky již na obchodování dopad prakticky neměly. Totožné faktory stály i za neúspěchem evropského akciového trhu. Stoxx 600 v celém týdnu ztratil necelých 3,5 %.
  • KRW
    Včera prestižní finanční zpravodajská agentura uvedla, že Čína nebude obnovovat měnový swap s Jižní Koreou kvůli diplomatickému napětí okolo souladu Soulu s kontroverzním americkým protiraketovým štítem.
  • Kryproměny posilují, ethereum je dosáhlo cenového maxima a bitcoin také není pozadu
    Kryptoměny vstoupily do tohoto týdne v plusu. Bitcoin překročil hranici 66.000 dolarů (to je v přečtou přes 1,4 milionu Kč). Druhá největší kryptoměna, ETH se dostala na své dosavadní cenové maximum. Analytici dospěli k názoru, že k tomu přispívají pozitivní zprávy ohledně kryptoměn a také obavy z inflace.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
Dukascopy new