Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:26
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
CapXmaster
reklama
SAB Finance

Krugman: Německý recept bez mimozemšťanů nefunkční, USA hůř než Japonsko

11.01.2012 07:56  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vývoj nezaměstnanosti v USA vypadá momentálně lépe než dřív. Pokud ale poslední data považujeme za dobré zprávy, ukazují jenom to, na jak hluboké dno jsme klesli. Podívejme se na hrubou demonstraci toho, jak velmi nedostatečná je tvorba 200.000 nových pracovních míst měsíčně.

V americké ekonomice se ve srovnání s rokem 2007 stále nachází o 6 milionů pracovních míst méně. K tomu by se při běžném vývoji přidalo za čtyři roky asi 5 milionů míst, takže celkový deficit představuje 11 milionů pracovních míst. Pro pouhé udržení tempa s růstem populace lidí v produktivním věku je přitom třeba měsíčně vytvářet 100.000 pracovních míst. Celkově to znamená, že při současném růstu by návrat k plné zaměstnanosti trval 9 až 10 let.

Za Clintona ekonomika v průměru vytvářela 230.000 nových pracovních míst za měsíc. Za 8 let tak nezaměstnanost klesla asi o 3,5 procentního bodu, což je asi stejný pokles, jaký by byl pro návrat k plné zaměstnanosti potřeba dnes. I to ukazuje, že se díváme na návrat k plnému oživení, který bude trvat tak deset let, míní Paul Krugman. Na svém blogu se pak věnuje i porovnání vývoje v USA a v Japonsku:

Když někdo tvrdí, že Spojené státy mohou svou ekonomickou politikou reagovat na vývoj stejně špatně jako Japonsko, pak se mýlí. Ve skutečnosti si vedou mnohem hůř. Japonsko totiž prošlo ztracenou dekádou bez náznaku utrpení, kterým prochází USA.

Skutečným problémem Japonska je to, že jeho pomalý růst odráží z velké části demografický vývoj. Podle OECD žilo v roce 1990 v Japonsku 86 milionů obyvatel ve stáří 15 – 64 let, v roce 2007 pouze 83 milionů. V USA ale došlo k nárůstu ze 164 milionů na 202 milionů. Pokud se namísto HDP na hlavu podíváme na vývoj HDP na obyvatele v produktivním věku v Japonsku, pak relativně k tomuto ukazateli v USA uvidíme následující obrázek:

cougar1

Mezi roky 1990 – 2000 je vidět skutečná ztracená dekáda – japonský produkt na obyvatele v produktivním věku relativně k USA klesl. Předtím naopak docházelo k jeho růstu. Po roce 2000 ale Japonsko velkou část ztráty vyrovnalo. Země si tedy mohla vést lépe; data ale nepodporují široce rozšířený obrázek dlouhodobého úpadku japonské ekonomiky.

Nakonec se ekonom věnuje politice fiskálního utahování v eurozóně: Německo nadále pevně zastává názor, že fiskální utahování se ukáže být pro ekonomiku stimulační. Nic na tom nemění ani to, že za poslední rok a půl se objevily jasné empirické důkazy neplatnosti této hypotézy. Němci se totiž stále domnívají, že jejich zkušenost správně ukazuje, jak utahování funguje. Sami si prošli těžkými časy, utáhli si opasky a vše nakonec dobře skončilo. Stojí za to si ale uvědomit, že tuto zkušenost lze zobecnit pouze tehdy, pokud najdeme nějaké mimozemšťany, se kterými budeme moci obchodovat. A to rychle.

Důvodem je to, že pro vývoj v Německu byl klíčový masivní posun od deficitů běžného účtu k jejich přebytkům – graf ukazuje vývoj běžného účtu a nezaměstnanosti:

cougar2


Další země eurozóny by mohly kopírovat německou strategii v případě, pokud by samotné Německo bylo ochotné vzdát se svých přebytků běžného účtu. A to samozřejmě není.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Krize životní úrovně ve Spojeném království se prohlubuje
    Minulý týden vláda Spojeného království oznámila rozpočtový program snížení výdajů a zvýšení daní v hodnotě 55 miliard liber. Země mezitím čelí nejprudšímu poklesu životní úrovně od začátku záznamů.
  • Krize – jaké faktory ji mohou spustit?
    Od velké recese v roce 2008/09, predikují analytici včetně významných ekonomů, jako je Nouriel Rubini, „soudný den“ a spuštění událostí, které by poslaly svět a finanční trhy zpět do „temnoty“ (2008/09), ale akciový trh téměř denně posouvá svá historická maxima. Od konce roku 2009 se finanční trh zvýšil o 280 procent a v tomto roce je to téměř o 14 procent. Americký burzovní trh je již devátý rok po sobě v zisku, zatímco analytici stále opakují a posouvají data a odhady škod další krize, která přinese totální zkázu. Zde je seznam potenciálních spouštěčů, které mají tento potenciál, ale doposud se jim nepodařilo spustit žádnou významnou krizi:
  • Krizový fond EU a zdánlivá pomoc
    Země Evropské unie potvrdily 2 návrhy na pomoc členským státům kvůli dopadu koronavirové krize. Od středy lze začít čerpat z nového fondu 37 miliard eur, v přepočtu 1 bilion korun z politiky soudržnosti zejména do zdravotnictví a zasažených odvětví.
  • Krok JPMorgan může přitáhnout další peníze a přibrzdit ČNB
    Přeřazení České republiky v rámci indexů JPMorgan je důležitou zprávou pro české dluhopisy. Banka odhaduje, že se tím zvýší poptávka po českých papírech až o 4 miliardy eur. Ke změnám má dojít v průběhu následujících tří měsíců. To znamená, že celý proces připadá na citlivé období před či dokonce při ukončení intervenčního režimu České národní banky na koruně vůči euru.
  • Kroky Bank of England odrážejí nejistotu brexitu i globálních trhů
    Bank of England (BoE) na svém příštím „klíčovém“ zasedání v lednu 2020 s velkou pravděpodobností sníží IR o 25 bodů. Tato prognóza nezávisí na výsledku voleb, ačkoli v případě, že volební výsledky neumožní parlamentu decizivní rozhodování, bylo by snížení pravděpodobnější. Trh oceňuje šanci na snížení v lednu na 33 procent.
  • Kroky RBA/BoJ se ukazují být pouze dočasnou překážkou v pádu dolaru
    USD sklouzl v indexu na nová minima od letošního ledna, když včera oznámená opatření Bank of J...
  • Kroky Saxo Bank v souvislosti s případem okolo švýcarského franku byly v souladu s právem, potvrdil dánský finanční regulátor FSA
    Dánský Úřad pro finanční dohled FSA přezkoumal chování Saxo Bank A/S v souvislosti s případem okolo švýcarského franku a nenalezl žádný důvod ke kritice banky s výjimkou dvou konkrétních záležitostí. Dánský FSA došel k závěru, že postup, který Saxo Bank zvolila, respektoval pravidla rovného zacházení s klienty v souladu s interními procesy a předpisy na ochranu investorů. Zmínil pouze dvě menší výtky, které Saxo Bank bere plně na vědomí.
  • Kromě zlata roste i Palladium. Po propadu chytilo druhý dech
    Palladium překonalo po 16 letech cenu zlata – a to ještě na konci roku 2018. Prvenství mezi drahými kovy si drží nadále i poté, co v březnu jeho hodnota výrazně klesla. Vzdát se postu lídra mezi drahými kovy samozřejmě nechce ani během růstové „rally“, kterou vede v posledních týdnech se svým zlatým protivníkem.
  • Kronika Steena Jakobsena: Sociální napětí – ví se o něm, ale ignoruje se
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank. Byli jsme překvapeni, jak malý dopad na politiky měly pouliční ne...
  • Krugman: Deprese kvůli euru a deprese kvůli Excelu
    Kdy všichni uznají, že euro je chyba? Odpověď samozřejmě zní, že nikdy. V této měně se odráží příliš mnoho historie, ...
  • Krugman o sadomonetaristech v USA a skutečném morálním hazardu v Evropě
    V současné době můžeme pozorovat džihád proti nízkým sazbám. Vedou ho sadomonetaristé, kteří požadují růst...
  • Krugmanovi mimozemšťania prileteli do Európy – sú nimi imigranti
    V roku 2011 v rozhovore pre CNN povedal americký držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman, že podchladenú ekono...
  • Krugman o zneužívání eurokrize a evropských zemích třetího světa
    Není to tak dávno, co vedení eurozóny tvrdilo, že Řecko by mělo a je schopno udr...
  • Krugman: Věnujme se skutečným hrozbám a ne těm podřadným
    Není to tak dlouho, co byla všude kolem slyšet hysterická varování před fiskálními deficity. Byli jsme dokonce blízko tomu, aby americká vláda na jejich základě implementovala některé skutečně špatné kroky, jako například krátkodobé fiskální utahování. V tuto chvíli už šiřitelé těchto varování nemají ani zdaleka takový vliv jako dříve. I tak ale škodí, protože stále odvádějí pozornost od důležitějších témat.
  • Kruh sa uzatvoril
    Máme za sebou pravdepodobne najočakávanejšiu udalosť v decembri na trhu. Predposledné zasadnutie Fedu pod vedením Bernankeho...
  • K růstu kovů a propadu akcií vedlo několik událostí
    Podle nejnovějších údajů poskytnutých vládou vyvolává obavy především současná míra inflace v USA, která činí 7 %. Naposledy byly inflační tlaky takto vysoké v roce 1982, tedy před 40 lety. Kromě toho se účastníci trhu soustředí na obavy z inflace v souvislosti s budoucími kroky Fedu na nadcházejícím zasedání FOMC, které se uskuteční příští týden.
  • K růstu o 1,5 procenta burze pomohly hlavně finanční tituly
    Pražská burza zahájila týden růstem. Index PX dnes posílil o 1,48 procenta na 862,37 bodu. Vzhůru mu pomohly především finanční tituly či operátor O2. Naopak v červených číslech zakončily dnešní seanci cenné papíry společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Krvavé slzy finančných trhov
    Akciový výpredajAmerické akciové tit...
  • Krvavé úterý na Wall Street
    Úterní obchodování v USA ne neslo od samého začátku na velmi negativní vlně, kdy vlastně celý den hlavní akciové indexy ztrácely, aby uzavřely takřka na denních minimech. Se zvýšenou volatilitou byl tentokrát spojen i vyšší zobchodovaný objem, než bylo běžné v minulých dnech. A jaké byly hlavní příčiny úterního výrazného propadu? Jedním z důvodů byl výraznější růst výnosů na amerických státních dluhopisech - to je v poslední době hodně sledovaný ukazatel i v souvislosti s akciemi. Nejslabším článkem dne byly včera jednoznačně technologie (Apple -2,4 %, Alphabet -3,7 %, Microsoft -3,6 %, AMD -6,1 %, Facebook -3,7 %, Nvidia -4,4 %).
  • Krvavý měsíc: Záchranný plán Terra LUNA prosazoval průmysl 
    Necelý týden po zhroucení stablecoinu TerraUSD (UST) vázaného na americký dolar zveřejnil spoluzakladatel projektu plán, který, jak doufá, udělá čáru za mnohamiliardovým krachem tokenu a jeho rodné měny LUNA. Společnost Kwon Do-hyung – známější pod jménem Do Kwon – uvedla, že záchranný plán, který bude mít podobu hard fork, by mohl vdechnout ekosystému nový život a kompenzovat ty, kteří utrpěli uprostřed jeho téměř úplného kolapsu. „Fork“ však byla z Kwonova posledního oživovacího návrhu odstraněna poté, co komunita Terra tuto myšlenku v drtivém předběžném hlasování odmítla.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani