Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:03
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
SAB Finance
reklama
SAB Finance

Nízka inflácia spotrebiteľom vyhovuje

13.11.2013 12:48  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešný deň je tretí deň bez zásadnejších zverejnení. Toto obdobie ticha po búrke nastáva vždy po americkom trhu práce, ktorý sme teraz mali okorenený ešte aj prvým odhadom HDP USA na 3Q. Trhy preto nerobia zbytočné pohyby a skôr trávia posledné zverejnenia a vyčkávajú. Posledné dni sa však neustále točia okolo inflácie, ktorú spomínajú všetci predstavitelia centrálnych bánk.

Hoci máme infláciu na 3-4 ročných minimách, konfety vystreľujúce z okien veľkých a krásnych budov centrálnych bánk, ktoré majú v oficiálnej náplni práce cenovú stabilitu by ste darmo čakali. Nie, ide skôr o znepokojenie. Veď predsa potrebujeme rast. Všetkého samozrejme. Niet divu, keďže centrálne banky sa starajú hlavne o stabilitu finančných trhov a vládnych úrokov. Finančné trhy majú nízke úroky radi, čím lacnejšie si môžu požičať a čím väčšiu páku môžu používať, tým väčšie zisky vyrobia predtým, než nastane problém. Podobne vláda, podľa vlastného presvedčenia buď jediný, alebo aspoň kľúčový garant rastu, zamestnanosti a čohokoľvek čo práve volič chce. Na to však potrebuje viac peňazí ako zoberie daňovým poplatníkom a preto je vždy lepšie požičiavať si čo najlacnejšie.

Inflácia vyhovuje hlavne dvom subjektom na trhu – dlžníkom a vláde. Keďže vláda je dlžníkom, vyhovuje jej to dvojnásobne. Čím väčšia inflácia, tým viac príjmov z daní (vyššie obraty firiem) a zároveň rozpúšťanie dlhu v inflácii. Ak totiž vláda dlží 100 EUR, platí úroky 2% ročne a inflácia je 3% ročne, príjmy by jej mali zabezpečiť dostatočné krytie úrokov a ešte aj peniaze na nejaké tie stimuly navyše. Inflácia povzbudzuje rast aktív a keď tie rastú rýchlejšie ako dlh, je všetko v poriadku. Ak nie , hrozí bankrot. Aktuálne máme dlh nafúknutý a postupná inflácia je aktuálne preferovaný spôsob ako postupne znižovať životnú úroveň na udržateľné úrovne. Avšak inflácia je nízka.

Fed neustále hovorí o tom, že neprestane od bánk vykupovať aktíva, kým inflácia nestúpne. Akoby výmena dlhopisov za peniaze v hotovosti pre banky mala naštartovať infláciu. ECB tiež hovorí o boji proti nízkej inflácii a vyhráža sa zápornými depozitnými sadzbami, kým sa inflácia nezvýši. No nenaštartuje sa. Prečo? Pretože úvery sú drahé. Akoby mohli byť drahé, keď sú sadzby v podstate na nule? Nuž pretože banky nič nebudú robiť zadarmo a majú maržu (ako každý podnik). Kým banky v eurozóne si vedia požičiavať za 0.5% na 12 mesiacov, úvery pre bežného klienta sú na úrovni 6-7% alebo viac (Nemecko, Francúzsko, Grécko...). Na Slovensku väčšinou za 2-ciferný úrok. Keďže vysoká nezamestnanosť tlačí na mzdy a úvery sú drahé, tlak dopytu na trhu je nízky a inflácia preto nezrýchľuje. A QE s tým veľa nenarobí. Hoci reklamy na zadlžovanie sú na každom rohu, za takú cenu to nikto nechce.

Otázka však znie – vadí tento vývoj spotrebiteľom? A viete že nie? V USA sme za posledné dva roky videli dva veľké súboje o rozpočet v Kongrese (leto 2011 a 2013). Na trhu bola veľká nervozita, ale o poznanie menšia bola tento rok. A nie len akcie stoicky vyčkali na dohodu, ale ani spotrebiteľská dôvera výrazne nepadla. A dôvodom môže byť nie len spoliehanie sa na to, že nič zlé sa nestane, ale aj vývoj inflácie. Kým v roku 2011 bola inflácia viac ako 4% a ceny v doprave rástli dvojciferným tempom, tento rok inflácia stagnuje a ceny potravín rastú najnižším tempom za sledované obdobie. Ceny v doprave dokonca medziročne klesajú, o nižších cenách benzínu a jeho vplyve na spotrebiteľské výdavky sme už písali v spravodajstve. Takže takto vyzerá, že nízkej inflácie sa boja centrálne banky, spotrebiteľom vyhovuje. A práve nízka inflácia by mala udržiavať spotrebiteľov v relatívne dobrej kondícii. Na grafe vidíme, že v roku 2013 počas boja o rozpočet (a to bola dokonca 2 týždne odstavená vláda a jej výdavky) nastal oveľa menší prepad spotrebiteľskej dôvery a zároveň vidieť, že v tom čase boli oveľa nižšie inflačné tlaky. Kým obyvatelia sa mohli obávať o Kongres, aspoň ich neohrozovali rastúce ceny v ekonomike (v roku 2011 sme videli prudký rast ceny ropy a rastúce ceny benzínu). Na grafe sú znázornené inflačné tlaky (červeným celý spotrebiteľský kôš, zeleným doprava, bielym potraviny - všetko medziročná zmena) a spotrebiteľská dôvera (hrubou modrou čiarou podľa Conference Board, tenšou modrou čiarou podľa University of Michigan.)

Ako sme spomínali v úvode, pohyby na trhu sú naďalej mierne a čaká sa na záver týždňa (štvrtok a piatok). Očakávame HDP z Nemecka, priemyselnú produkciu USA, prejav Bernankeho a tiež svedectvo Yellenovej, ktorá by sa mala stať novou guvernérkou Fedu. Najzaujímavejšia bola zatiaľ reakcia GBP na inflačný report BoE, prvej centrálnej banky, ktorá svoj výhľad uvoľnenej menovej politiky mierne obmedzila (z roku 2016 na rok 2015). Fed aj ECB ešte konajú opačne a dôvodom je ... nízka inflácia. Ak však začne inflácia rásť, mali by sa centrálne banky obávať ešte viac. Ak budú váhať so zvyšovaním sadzieb z dôvodu ochrany reálnej ekonomiky pred rastom úrokov, je možné, že im skolabuje spotrebiteľ z dôvodu rastu cien. A vlády si nemôžu dovoliť rozhadzovať, pretože veľké deficity znamenajú väčšie obavy trhov o ich solventnosť a rast výnosov. A nikde nie je napísané, že centrálne banky toto dokážu ustáť (to by museli kúpiť všetky dlhopisy sveta a to by už existoval vážny dôvod na nalomenie dôvery v papierovú menu). Preto buďme radi, že inflačné tlaky sú nízke.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nio: Akcie vzrostly o více než 20 % díky čínskému stimulu a novým investicím
    Akcie společnosti Nio (NYSE: NIO) v tomto týdnu zažily výrazný růst, kdy se ceny zvýšily o přibližně 22 % díky kombinaci pozitivních ekonomických signálů a důležitým investicím. Čína oznámila plány na urychlení ekonomického růstu a výrobce elektrických vozidel se může stát jedním z hlavních beneficientů.
  • NIO i Xpeng se připojují k Tesle se ztrátami a sníženými dodávkami
    Index Nasdaq prochází silnou korekcí kvůli zvýšení výnosů amerických dluhopisů vyplývajícím z obav z možného zvýšení inflace. To táhne technologický sektor dolů, přičemž jednou z hlavních obětí je Tesla. Je to však jediná příčina prudkých poklesů sektoru?
  • NIO v úzkých, cena Tesly a IPO elektromobilů firmy Renault
    V dnešních aktualitách z akciových trhů se zaměříme na odvětví akumulátorových elektromobilů, odkud přichází čím dál víc zpráv. Tlak na NIO se zvyšuje a teď bude pro tohoto čínského výrobce klíčová zpráva o výsledcích za 3. čtvrtletí. Tržní podíl Tesly mezi 15 sledovanými automobilkami dál klesá.
  • NIO ztrácí po zprávě o rezignaci finančního ředitele 📉
    Finanční ředitel Steven Wei Feng dnes opustil společnost. Oficiálním důvodem jeho rezignace jsou soukromé a rodinné problémy. Finanční ředitel zastával tuto funkci od roku 2019. Na jeho místo byl vybrán Stanley Yu Qu, který dříve zastával funkci senior viceprezidenta pro finance.
  • Nissan bude v Evropě do roku 2030 prodávat už jen elektromobily
    Japonský výrobce automobilů Nissan Motor bude v Evropě do roku 2030 prodávat už jen elektromobily. V Evropě nově uváděné modely jeho vozů budou navíc od teď jen plně elektrické. Podle agentury Reuters to dnes uvedl generální ředitel společnosti Makoto Ušida.
  • Nissan kvůli nedostatku čipů a pandemii vykázal nejvyšší ztrátu za 12 let
    Japonská automobilka Nissan v uplynulém finančním roce prohloubila provozní ztrátu na 150,7 miliardy jenů (JPY; 29,1 miliardy Kč) ze 40 miliard JPY v předchozím roce. Důvodem byla jednak pandemie, která snížila prodej aut, jednak celosvětový nedostatek čipů, který donutil automobilky omezit výrobu. Výsledky hospodaření jsou nejhorší za 12 let, uvedla dnes automobilka.
  • Nízká cena ropy by měla akciovým trhům spíše pomoci
    Prudký pokles cen ropy by měl být pro globální akciové trhy spíše pozitivní. Za prvé, levnější ropa by měla podporovat hospodářský růst. Naši kolegové ze...
  • Nízká cena ropy zpomaluje inflaci u výrobců
    Ceny průmyslových výrobců v únoru zpomalily svoji dynamiku, když se meziročně zvýšily o 1,4 %. Publikovaný růst cen tak byl o 0,7 procentního bodu pod konsenzem trhu. Oproti předešlému měsíci poklesly ceny ve výrobní sféře o 0,7 %. Na pozorovaném meziročním růstu cen se největší měrou podílelo odvětví elektřiny, plynu a páry, kde se ceny zvedly o 9,0 %. Nezanedbatelný nárůst byl zaznamenán i v oblasti potravinářské výroby, která si meziročně připsala 3,6 %, oproti předchozímu měsíci je však dynamika nižší. Naopak k výraznému poklesu cen došlo u rafinovaných ropných produktů v důsledku nízkých cen ropy na světových trzích. Nižší byly i ceny v oblasti zpracování kovů.
  • Nízká inflace euru nevadila, dnes dokázalo lehce posílit
    Eurodolar ráno vyčkával v blízkosti 1,3600 na údaje o inflaci z eurozóny. Ta nakonec byla nižší než konsensus, což ov...
  • Nízká inflace v eurozóně zvyšuje sázky na zásah ECB příští týden, AUD u letošních maxim, udrží se u nich i po datech HDP a zasedání RBA? Analýza FTSE 100, GBP/AUD, CAD/CHF
    Americký akciový trh si ve čtvrtek oddechnul a uzavřel v průměru 0,2 procenta ve ztrátě. Index S&P 500 skončil čtvrteční obchodní seanci pod hodnotou 2 000 bodů. Investoři raději vybírají zisky kvůli obavám z eskalace napětí na Ukrajině. Nicméně výraznějšímu propadu akciových indexů včera zabránila skvělá makroekonomická data z USA. Druhé měření HDP za 2. čtvrtletí 2014 odhalilo 4,2 procentní růst (q/q) hospodářství. První měření poukázalo „jenom" na 4 procentní růst HDP. Počet rozjednaných prodejů domů v červenci posílil o 3,3 procenta, tedy na 11měsíční maxima a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl o 1 000 na 298 000. Mírně negativně následně obchodovala v pátek i Asie, kde japonský Nikkei uzavřel 0,23 procenta v mínusu.
  • Nízká likvidita posílá dolar výše. S/R úrovně pro páry s USD.
    Letní obchodování se vyznačuje přísunem menší likvidity s možností rychlé změny kursů jak u měnových...
  • Nízká nezaměstnanost je brzdou růstu ekonomiky
    „Již tak nízká míra nezaměstnanosti v květnu dále poklesla. Podle Úřadu práce se snížila z dubnových 3,6 % na 3,5 %. Počet lidí bez práce spadl na téměř 254 tisíc, přičemž volných míst bylo téměř 286 tisíc. I když květnový meziměsíční pokles nezaměstnanosti lze přičíst na vrub sezonním vlivům, nic to nemění na tom, že je to patrně jediný klíčový ekonomický ukazatel, v němž patříme dlouhodobě mezi premianti Evropské unie. Z našeho pohledu se však není čím chlubit.
  • Nízká nezaměstnanost je koulí na noze oživení české ekonomiky
    „Nezaměstnanost v České republice další měsíc v řadě klesá – v červnu se snížila na 3,4 % z květnových 3,5 %. V rámci EU máme tak dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti. Pro českou ekonomiku to však vůbec není dobrá zpráva. Její kondice totiž není nijak valná. V prvním čtvrtletí byl růst české ekonomiky měřený HDP nulový a meziročně zaznamenal HDP poprvé od prvního čtvrtletí 2021 pokles, a to o 0,4 %. Situace, kdy HDP padá, nezaměstnanost se neustále snižuje a počet volných pracovních míst poptávaných zaměstnavateli roste, je koulí na noze oživení české ekonomiky a udržitelnosti její konkurenceschopnosti a podnikání českých firem.
  • Nizká volatila na indexu DAX30. Historické maxima zůstávají v dohledu.
    S americkým svátkem Den Martina Luthera Kinga (více informací o změně obchodních hodin) se očekává snížená volatilita na finančních trzích.
  • Nízká zářijová inflace oslabila českou korunu
    Česká koruna včera oslabila vůči euru o 0,3 %. Odpoledne se na mezibankovním trhu obchodovala kolem 25,60 CZK/EUR...
  • Nízke ceny bankových akcií zatiaľ úverovanie v eurozóne neznižujú
    ECB dnes zverejnila pravidelné štatistiky vývoja úverovania v eurozóne. Medziročný rast úverov ostal na úrovni 1,8 %. Táto štatistika je dôležitá z dvoch dôvodov – 1) úverovanie v eurozóne stále zaostáva za povedzme USA a Britániou (kvôli horšiemu stavu bankového sektora), kde prispelo k rýchlejšiemu oživeniu; 2) existuje historicky relevantná korelácia medzi cenami bankových akcií a vývojom úverovania. Dôvod tejto korelácie je taký, že keď sa bankám nedarí, tak obmedzujú úverovanie. A v súčasnosti sú bankové akcie v eurozóne nižšie ako po finančnej kríze (predovšetkým kvôli politike ECB, viac som o tom písal napr. v nedávnom poste o talianskych bankách), tak existujú určité obavy, že banky opäť utiahnu kohútiky.
  • Nízké ceny ropy mohou přivést některé země ke krachu
    Cena ropy včera propadla nejníže od krize 2009. Americká WTI se dostala pod 38 dolarů za barel a severomořský Brent se...
  • Nízke ceny ropy sú skôr výnimkou ako pravidlom
    V septembri minulého roka som písal článok o dlhodobom vývoji cien ropy pre Green Business Revue. Z nejakých technický...
  • Nízké ceny ropy zpomalují inflaci ve výrobní sféře
    Ceny průmyslových výrobců v březnu dále zpomalily svoji dynamiku, když se meziročně zvýšily jen o 0,4 %. Publikovaný růst cen byl mírně vyšší oproti tržním očekáváním. Oproti předešlému měsíci poklesly ceny ve výrobní sféře o 0,5 %. Na meziročním růstu cen se největší měrou podílelo odvětví elektřiny, plynu a páry, kde se ceny zvedly o 8,3 %. Nezanedbatelný nárůst byl zaznamenán i v oblasti potravinářské výroby, kde ceny meziročně přidaly 4,0 %. Naopak k výraznému poklesu cen došlo u cen rafinovaných ropných produktů vlivem nízkých cen ropy na světových trzích. Nižší byly i ceny v oblasti zpracování kovů.
  • Nízké dodávky obilí a olejnin drží ceny na vyšší úrovni. Jaké jsou vyhlídky na rok 2023?
    Produkce základních obilovin – rýže a pšenice, nejspíš nedoplní vyčerpané zásoby, zatímco plodiny, které produkují jedlé oleje, trpí nepříznivým počasím v Latinské Americe a jihovýchodní Asii.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy