Čtvrtek 19. prosince 2024 15:51
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap forex

Nízke ceny ropy sú skôr výnimkou ako pravidlom

20.05.2016 10:32  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V septembri minulého roka som písal článok o dlhodobom vývoji cien ropy pre Green Business Revue. Z nejakých technických príčin vyšli až teraz a tak ho po drobnej úprave postujem aj sem (nechcel som to dávať von skôr, než to vyjde). Pri čítaní je potrebné si uvedomiť, že bol písaný pred vyše pol rokom? čiže niektoré veci môžu pripadať, ako keby som spätne objavil Ameriku.

Strašiak menom ropný zlom sa odkladá. Pod týmto výrazom rozumieme okamih dosiahnutia maximálnej ťažby ropy, od ktorého sa jej vo svete kvôli obmedzenému množstvu bude ťažiť menej. A to by malo držať jej cenu vysoko. Zástancovia názoru, že ropný zlom príde čoskoro, prípadne že už nastal, totiž zabudli na jednu zásadnú vec. A to, že vysoká cena ropy prináša pre energetické spoločnosti enormné marže, ktoré následne tlačia na rast ponuky.

Pri rope sa tento tlak prejavil vo forme vysokých investícií do nových technológií, ktoré by dokázali pri rozumných nákladoch vyťažiť ropu z ťažšie dostupných ložísk, či nekonvenčných zdrojov. Tými sú napríklad ropné bridlice, či piesky. A tieto investície, ktoré priniesli vysoké ceny ropy od druhej polovice uplynulej dekády, priniesli svoje ovocie. Boom v ťažbe z nekonvenčných zdrojov odštartovali v USA, kde sa produkcia ropy medzi rokmi 2011 a 2015 vyskočila zo zhruba 5,5 mil. na viac ako 9 mil. barelov denne (mb/d).

Ťažba ropy v USA (tis. b/d; zdroj: EIA)

graf 1 new

Vyšší trhový podiel USA však nevoňal krajinám OPECu, predovšetkým Saudskej Arábii, ktoré začali taktiež navyšovať svoju ťažbu. Majú pritom jednu výhodu – celkové náklady na vyťaženie ropy v Perzskom zálive sú podstatne nižšie, ako náklady na ťažbu bridlicovej ropy v USA. Tie sa v priemere odhadujú na 65 dolárov za barel. Pod touto úrovňou sa v USA neoplatí otvárať nové bridlicové vrty, a keďže ich výdatnosť rýchlo klesá, tak by nízke ceny znamenali pre OPEC veľmi dobré vyhliadky pre znovuzískanie svojho trhového podielu.

A tak prudko rástla ťažba aj zo strany OPECu, v roku 2015 vzrástla o zhruba 2,5 mb/d, čím prekonala historické maximá z roku 2008. A je potrebné podotknúť, že v roku 2008 bola ropa na historických maximách a vyššia ťažba bola pri podzásobení žiaduca. Tým to všetko nekončí – na nové maximá vzrástla ťažba v roku 2015 aj u najväčších svetových producentov ropy mimo USA a OPECu – v Rusku, Číne a Kanade.

V súčte sa teda v súčasnosti ťaží s odstupom historicky najviac ropy – Medzinárodná energetická agentúra (IEA) uvádza ku koncu roka 2015 97,2 mb/d. Toto číslo pravdepodobne v tomto roku navýši kvôli ukončení exportného embarga Irán o zhruba milión barelov denne.

Vývoj salda svetovej ponuky a dopytu (tis. b/d; zdroj: EIA, IEA)

graf 2 new

Čo s dopytom? Ten síce rastie, ale ani zďaleka nie tak rýchlo, ako ponuka. Podľa IEA dosiahol koncom roka 2015 úroveň 95,2 mb/d, čo znamená previs ponuky nad dopytom na úrovni zhruba 2 mb/d. To je jedna z najvyšších úrovní v histórii.

Rast dopytu po rope ťahajú výhradne menej vyspelé krajiny. Vo vyspelých krajinách spotreba ropy skôr stagnuje, resp. jemne klesá. A to kvôli tomu, že efekt nových, úsporných technológií kompenzuje, prípadne prevyšuje, efekt rastu počtu strojov poháňaných ropnými produktmi. Vo vyspelých krajinách je totiž penetrácia takýchto strojov vysoká a preto rastie len jemne. Rozvíjajúce sa krajiny naopak majú čo doháňať.

Napríklad v USA už dlhšiu dobu stagnuje počet motorových vozidiel na 1000 ľudí okolo úrovne 800, v Nemecku okolo 550, v Číne naopak prudko rastie a len prednedávnom presiahol cifru 100. A podobná situácia ako v Číne je aj v ďalších veľkých rýchlo rastúcich ekonomikách, ktoré sú v posledných rokoch zdrojom rastu svetového dopytu po rope. Rast v týchto ekonomikách však v posledných kvartáloch spomalil, čo sa premieta aj do rastu dopytu po rope.

Vývoj spotreby ropy v Severnej Amerike, Európe a vo zvyšku sveta (tis. b/d; zdroj: EIA)

graf 3

A tak to pri vysokej ťažbe a pomalšom raste dopytu vyzerá, že silný previs ponuky nad dopytom na svetových trhoch ešte niekoľko kvartálov pretrvá. A s ním aj nižšia cena ropy. Dlhodobejšie ale z môjho pohľadu tento stav udržateľný nie je. Pri nízkych cenách platí opak toho, o čom som písal v úvode. Do nových ťažobných kapacít sa veľa neinvestuje, keďže sú málo rentabilné. A to následne priškrtí rast ponuky.

Rast dopytu teda časom rast ponuky predbehne. Hoci majú v súčasnosti rýchlo rozvíjajúce sa krajiny problémy, nie je možné očakávať, že sa ich modernizácia zastaví. Len päť najľudnatejších ázijských krajín – Čína, India, Indonézia, Pakistan a Bangladéš má spolu v súčasnosti zhruba 3,25 mld. obyvateľov. To je takmer štyrikrát viac ako EÚ a USA dohromady.

Potenciál pre rast dopytu teda na rozdiel od ponuky ostáva vysoký. Medzera medzi ponukou a dopytom by sa mala v tomto roku začať zužovať. Tlak na rast ceny ropy príde vtedy, keď sa dopyt priblíži k ponuke, resp. ju presiahne. Na to, aby bol tento dopyt uspokojený, musí cena ropy vzrásť na úrovne, pri ktorých sa stanú nové ťažobné kapacity rentabilné. Teda minimálne nad spomínaných 65 dolárov. Pravdepodobne však pôjdu ešte vyššie.

Tento proces sa už začal, po dosiahnutí dna pod úrovňou 30 USD za barel začiatkom roka v posledných týždňoch jej cena rastie. Také nízke ceny ropy, akých sme boli svedkami začiatkom roka sú skôr výnimkou, ako pravidlom.

P.S: Samozrejme, donekonečna to trvať nebude, raz éra fosílnych palív skončí a s ňou aj vysoké marže na rope. Čiže ako aktívum na šetrenie do dôchodku pre mladých by som ropu neodporúčal?

Klíčová slova: OPEC | Ceny ropy | USA | Čína | Marže | USD | Ropa | Cena ropy | EU | Business | IEA | Aktivum | Převis | EIA | Ropy | Cena |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nízká inflace euru nevadila, dnes dokázalo lehce posílit
    Eurodolar ráno vyčkával v blízkosti 1,3600 na údaje o inflaci z eurozóny. Ta nakonec byla nižší než konsensus, což ov...
  • Nízká inflace v eurozóně zvyšuje sázky na zásah ECB příští týden, AUD u letošních maxim, udrží se u nich i po datech HDP a zasedání RBA? Analýza FTSE 100, GBP/AUD, CAD/CHF
    Americký akciový trh si ve čtvrtek oddechnul a uzavřel v průměru 0,2 procenta ve ztrátě. Index S&P 500 skončil čtvrteční obchodní seanci pod hodnotou 2 000 bodů. Investoři raději vybírají zisky kvůli obavám z eskalace napětí na Ukrajině. Nicméně výraznějšímu propadu akciových indexů včera zabránila skvělá makroekonomická data z USA. Druhé měření HDP za 2. čtvrtletí 2014 odhalilo 4,2 procentní růst (q/q) hospodářství. První měření poukázalo „jenom" na 4 procentní růst HDP. Počet rozjednaných prodejů domů v červenci posílil o 3,3 procenta, tedy na 11měsíční maxima a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl o 1 000 na 298 000. Mírně negativně následně obchodovala v pátek i Asie, kde japonský Nikkei uzavřel 0,23 procenta v mínusu.
  • Nízka inflácia spotrebiteľom vyhovuje
    Dnešný deň je tretí deň bez zásadnejších zverejnení. Toto obdobie ticha po búrke nastáva vždy po americkom trhu práce, ktorý sme teraz...
  • Nízká likvidita posílá dolar výše. S/R úrovně pro páry s USD.
    Letní obchodování se vyznačuje přísunem menší likvidity s možností rychlé změny kursů jak u měnových...
  • Nízká nezaměstnanost je brzdou růstu ekonomiky
    „Již tak nízká míra nezaměstnanosti v květnu dále poklesla. Podle Úřadu práce se snížila z dubnových 3,6 % na 3,5 %. Počet lidí bez práce spadl na téměř 254 tisíc, přičemž volných míst bylo téměř 286 tisíc. I když květnový meziměsíční pokles nezaměstnanosti lze přičíst na vrub sezonním vlivům, nic to nemění na tom, že je to patrně jediný klíčový ekonomický ukazatel, v němž patříme dlouhodobě mezi premianti Evropské unie. Z našeho pohledu se však není čím chlubit.
  • Nízká nezaměstnanost je koulí na noze oživení české ekonomiky
    „Nezaměstnanost v České republice další měsíc v řadě klesá – v červnu se snížila na 3,4 % z květnových 3,5 %. V rámci EU máme tak dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti. Pro českou ekonomiku to však vůbec není dobrá zpráva. Její kondice totiž není nijak valná. V prvním čtvrtletí byl růst české ekonomiky měřený HDP nulový a meziročně zaznamenal HDP poprvé od prvního čtvrtletí 2021 pokles, a to o 0,4 %. Situace, kdy HDP padá, nezaměstnanost se neustále snižuje a počet volných pracovních míst poptávaných zaměstnavateli roste, je koulí na noze oživení české ekonomiky a udržitelnosti její konkurenceschopnosti a podnikání českých firem.
  • Nizká volatila na indexu DAX30. Historické maxima zůstávají v dohledu.
    S americkým svátkem Den Martina Luthera Kinga (více informací o změně obchodních hodin) se očekává snížená volatilita na finančních trzích.
  • Nízká zářijová inflace oslabila českou korunu
    Česká koruna včera oslabila vůči euru o 0,3 %. Odpoledne se na mezibankovním trhu obchodovala kolem 25,60 CZK/EUR...
  • Nízke ceny bankových akcií zatiaľ úverovanie v eurozóne neznižujú
    ECB dnes zverejnila pravidelné štatistiky vývoja úverovania v eurozóne. Medziročný rast úverov ostal na úrovni 1,8 %. Táto štatistika je dôležitá z dvoch dôvodov – 1) úverovanie v eurozóne stále zaostáva za povedzme USA a Britániou (kvôli horšiemu stavu bankového sektora), kde prispelo k rýchlejšiemu oživeniu; 2) existuje historicky relevantná korelácia medzi cenami bankových akcií a vývojom úverovania. Dôvod tejto korelácie je taký, že keď sa bankám nedarí, tak obmedzujú úverovanie. A v súčasnosti sú bankové akcie v eurozóne nižšie ako po finančnej kríze (predovšetkým kvôli politike ECB, viac som o tom písal napr. v nedávnom poste o talianskych bankách), tak existujú určité obavy, že banky opäť utiahnu kohútiky.
  • Nízké ceny ropy mohou přivést některé země ke krachu
    Cena ropy včera propadla nejníže od krize 2009. Americká WTI se dostala pod 38 dolarů za barel a severomořský Brent se...
  • Nízké ceny ropy zpomalují inflaci ve výrobní sféře
    Ceny průmyslových výrobců v březnu dále zpomalily svoji dynamiku, když se meziročně zvýšily jen o 0,4 %. Publikovaný růst cen byl mírně vyšší oproti tržním očekáváním. Oproti předešlému měsíci poklesly ceny ve výrobní sféře o 0,5 %. Na meziročním růstu cen se největší měrou podílelo odvětví elektřiny, plynu a páry, kde se ceny zvedly o 8,3 %. Nezanedbatelný nárůst byl zaznamenán i v oblasti potravinářské výroby, kde ceny meziročně přidaly 4,0 %. Naopak k výraznému poklesu cen došlo u cen rafinovaných ropných produktů vlivem nízkých cen ropy na světových trzích. Nižší byly i ceny v oblasti zpracování kovů.
  • Nízké dodávky obilí a olejnin drží ceny na vyšší úrovni. Jaké jsou vyhlídky na rok 2023?
    Produkce základních obilovin – rýže a pšenice, nejspíš nedoplní vyčerpané zásoby, zatímco plodiny, které produkují jedlé oleje, trpí nepříznivým počasím v Latinské Americe a jihovýchodní Asii.
  • Nízke sadzby môžu pripraviť európske poistovňe o 100 mld. eur
    Európski regulátori robili v tomto roku záťažové testovanie nielen pre banky, ale aj pre poisťovne. Na rozdiel od bánk pre poisťovne riziko nespočíva primárne v nesplatených aktívach, ale v nesúlade medzi aktívami a záväzkami (aktívami sa kryjú poistné udalosti), ktorý je citlivý na vývoj úročenia. 236 poisťovní s celkovým trhovým podielom bolo testovaných v dvoch záťažových scenároch:
  • Nízké sazby poškozují růst? Nebo PIMCO nerozumí tomu, co říká?
    Podobně jako Paul Krugman jsem zmatený z toho, co v článku pro Financial Times tvrdí Bill Gross. Podle jeho názoru Fed tím, že drží sazby nízko, tlačí finanční systém do oddlužení. Politika Fedu tak ve skutečnosti brzdí oživení americké ekonomiky. S tímto závěrem bych souhlasil, ne však proto, že je monetární politika příliš uvolněná, ale proto, že je příliš utažená.
  • Nízké úrokové sazby ničí důchodové systémy
    „Průběžné důchodové systémy se dlouhá léta jevily jako méně efektivní než fondové systémy. Extrémně nízké úrokové sazby to však mění. Důchodové fondy v mnohých případech snižují kupní sílu úspor,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nízké úroky na hypotékách přilákaly nové klienty
    „Z hypotečního trhu je pumpováno obří množství prostředků na realitní trh, kde lze kvůli nedostatku nemovitostí očekávat růst cen. To do budoucna může zhoršit dostupnost bydlení v České republice,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nízké úroky nepůjde držet věčně. Rozevírají nůžky nerovnosti
    Každoroční dostaveníčko centrálních bankéřů z celého světa, konající se ve středisku Jackson Hole ve Wyomingu, se letos smrsklo na jednodenní online konferenci. Důvod je jasný. Covid, zejména delta mutace, stojí i zatím, že setkání se neslo převážně v holubičím tónu. Šéf americké centrální banky Jerome Powell odolal tlaku některých jestřábích kolegů. V projevu k potěše trhů pronesl, že Fed bude od své extrémně expanzivní měnové politiky ustupovat jen pozvolna, byť s ním začne už letos.
  • Nízke zásoby podporujú ceny kávy
    Tento týždeň môžeme pozorovať silný nárast cien kávy. V súčasnosti je cena kávy na najvyššej úrovni od septembra 2011 a vyhliadky naznačujú, že tento trend môže pokračovať. Údaje zverejnené začiatkom tohto týždňa poukázali na prudký pokles zásob certifikovaných káv na približne 1 milión vriec. To je oveľa menej ako 1 % celosvetovej ročnej spotreby. Káva, ktorá je k dispozícii na dodávku na základe termínovaných zmlúv, sa v súčasnosti nachádza v prístavoch. Akékoľvek problémy s doručením môžu spôsobiť astronomické zvýšenie cien.
  • Nízký PMI průmyslové aktivity již dále neklesl
    Navzdory obavám trhu z pokračujícího poklesu tuzemského PMI indexu průmyslové aktivity k jeho dalšímu snížení nedošlo. Květnová hodnota PMI setrvala na dubnové úrovni ve výši 42,8 bodu. Tržní konsensus počítal se zhoršením na 41,5 bodu, my jsme se dokonce obávali 41,02 bodu.
  • Nízký růst cen v průmyslu pokračuje
    Ceny průmyslových výrobců se v září meziměsíčně snížily o 0,2 % a meziročně stouply pouze o 0,6 %. Tento výsledek je tak příznivější, než který předpokládala naše i tržní prognóza. Ceny v zemědělství meziměsíčně vzrostly o 2,1 %, čímž byl vykompenzován výrazný pokles během srpna (-1,4 %). V meziročním srovnání byly nižší pouze o 0,2 %. Ceny stavebních prací byly meziměsíčně vyšší o 0,4 % a meziročně o necelá 2 %. Ceny tržních služeb pro podniky vykázaly znatelný meziměsíční nárůst ve výši 1,3 % a meziročně se drží tempo zdražování i nadále nad 3 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy