Úterý 21. ledna 2025 02:41
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

ČNB včera nakoupila eura za miliardy. Jak intervence fungují a kdy skončí?

08.11.2013 11:35  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká národní banka včera ve snaze podtrhnout důvěryhodnost svých slov a oslabit domácí měnu začala na trhu nakupovat eura za miliardy českých korun. Přímé devizové intervence ČNB využila poprvé od roku 2002. Tentokrát je ale cílem snaha zamezit dlouhodobému podstřelování inflačního cíle nebo upadnutí ekonomiky do deflace a oživení domácí ekonomické aktivity.

Česká národní banka včera v jednu hodinu oznámila rozhodnutí začít používat cílování devizového kurzu, o němž opakovaně mluvila více než rok. Dodala, že korunu bude chtít držet blízko 27,0 CZK/EUR po delší dobu. 

„Tento nástroj je pro Českou republiku, která je malou otevřenou ekonomikou s dlouhodobým přebytkem likvidity v bankovním sektoru, účinnější k uvolnění měnových podmínek než jiné nástroje. Použití devizových intervencí jako vhodného nástroje proti deflačním rizikům nedávno doporučila ČR i hodnotící mise Mezinárodního měnového fondu,“ uvedla ke svému rozhodnutí ČNB. Centrální banka již dříve přišla o možnost tradičního uvolňování měnové politiky skrze sazby, když je přesně před rokem snížila na technické dno 0,05 procenta.

Vývoj kurzu CZK/EUR za poslední 3 dny (online)


 
Následovalo téměř okamžité oslabení koruny vůči euro o více než 4 procenta až do blízkosti nově cíloveného kurzu. Sem se však česká měna neposunula jenom sílou slov tvůrce české měnové politiky. ČNB totiž ve stejnou chvíli začala na kupu nakupovat eura za miliardy korun. „Můj odhad je, že celková částka by se mohla pohybovat mezi třemi a 3,5 miliardy eur,“ uvedl pro Mf Dnes k včerejším devizovým intervencím David Sýkora, měnový obchodník z ČSOB. 

Podobný odhad měl podle dnešního průzkumu agentury Reuters i nejmenovaný trader v Londýně, který s ohledem na počet intervenčních obchodů ČNB na trhu odhadnul, že banka nakoupila 3 až 4 miliardy eur. Český trader pod podmínkou anonymity odhadnul rozsah včerejších intervencí až na 5 miliard eur, zatímco analytici ING (9,57 EUR, -0,55%) celkový objem odhadují dokonce až na 5 miliard eur.

V českých korunách tak centrální banka za jediný den na devizové intervence vydala nejspíš okolo 100 miliard korun, což je několikanásobek průměrného denního objemu devizových obchodů na měnovém páru CZK/EUR (339,1 mil. USD – tedy asi 6,7 miliardy korun - dle posledního průzkumu ČNB z července). Oficiální čísla o intervencích budou podle ČNB publikována v měsíčním bulletinu o aktivitě na devizovém trhu. Ten za měsíc listopad, však vyjde až 7. ledna příštího roku

Když ČNB naposledy přímo intervenovala na trhu v roce 2002, tehdy byl podle Reuters největší měsíční (za duben 2012) objem největší objem intervencí jen ve výši miliardy eur. Cíl tehdejších intervencí byl však jiný než dnes. Tehdy bylo cílem stabilizovat kurz koruny, který až do léta 2002 prudce a neopodstatněně posiloval v podmínkách nenulových úrokových sazeb. V květnu 1997 potom centrální banka prodala ekvivalent 2 miliard eur z devizových rezerv, když naopak bránila prudkému oslabení domácí měny.

Jak intervence fungují a jak se může měnit cíl?

Ve snaze vysvětlil komunikovat, co nejotevřeněji důvody a důsledky svého rozhodnutí o uvolnění měnové politiky tímto nekonvenčním způsobem ČNB včera vydala zvláštní mimořádnou zprávu k devizovým intervencím. „Na základě mandátu uděleného bankovní radou nakupuje Sekce bankovních obchodů ČNB dle potřeby a podmínek na trhu zahraniční měnu tak, aby dosáhla požadovaného uvolnění měnových podmínek. Na devizovém trhu bude ČNB intervenovat na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru – v souladu s rozhodnutím bankovní rady – poblíž hladiny 27 CZK/EUR,“ vysvětluje centrální banka.

Guvernér ČNB Miroslav Singer se na včerejší tiskové konferenci nechal slyšet, že banka je schopna proti koruně intervenovat neomezeně. „Na nákup cizí měny může ČNB použít koruny v nekonečném množství, neboť českou měnu sama vydává v papírové i elektronické podobě. ČNB je rozhodnuta intervenovat v takovém objemu a tak dlouho, jak bude potřeba k dosažení požadované hodnoty měnového kurzu, a tím k hladkému plnění jejího inflačního cíle v budoucnosti,“ podtrhuje jeho slova dokument ČNB.

Singer zároveň uvedl, že aktuální cíl 27 CZK/EUR, k němuž se centrální banka intervenčními obchody bude v zatím konkrétně neurčeném budoucnu snažit korunu přiblížit, nemusí být neměnný. „Stejně jako v minulosti u úrokových sazeb může bankovní rada na dalším měnověpolitickém zasedání rozhodnout o změně této hladiny – ať už v souvislosti s vyzněním nové makroekonomické prognózy, anebo na základě hodnocení bilance rizik (stávající) prognózy,“ píše se ve zprávě ČNB.

Teoreticky by se tak cíl pro devizové intervence mohl měnit až osmkrát ročně. Tak často totiž bankovní rada jedná o měnových otázkách na pravidelných setkáních, výjimečně se navíc může sejít též na mimořádných zasedáních.

Realita však bude podle všeho jiná. „Je nám zcela jasné, že není možné vyhlazovat veškeré změny našich názorů změnami cílového kurzu. To znamená, že změna cílového kurzu bude vyžadovat podstatnější změnu situace,“ uvedl včera guvernér Miroslav Singer na tiskové konferenci ČNB. Následně vydaná zvláštní zpráva centrální banky k tomu říká, že „lze očekávat, že ke změně této hladiny (kurzu) by bylo třeba mnohem silnějšího impulsu než v případě úrokových sazeb.“

„Intervence ČNB jsou spíše než dnem pro posilování měny ve stylu švýcarské centrální banky, intervencemi založenými na nové makroekonomické prognóze,“ říkají analytici investiční banky Citigroup v analýze pro své klienty.

Dopady na ekonomiku

Oslabení kurzu koruny vede ke zvýšení dovozních cen, a tím i celkové cenové hladiny v České republice. V menší míře podle ČNB podpoří i domácí ekonomickou aktivitu. „Vlivem nárůstu dovozních cen lze sice očekávat nižší koupěschopnost domácností, jejich poptávka však může být ve zvýšené míře přesměrována k domácímu zboží a službám a podpořena nižšími reálnými úrokovými sazbami v důsledku zvýšených inflačních očekávání,“ říká ČNB k očekáváným dopadům intervencí.

Slabší kurz koruny zároveň slabší kurz zároveň podporuje české vývozy. Spolu s tím dle ČNB roste konkurenceschopnost a ziskovost podniků a také jejich ochota investovat. Oživení výroby následně přispívá k nárůstu zaměstnanosti a mezd, což zvyšuje kupní sílu domácností.

Česká národní banka v souvislosti s intervencemi včera také zlepšila předpověď ekonomického růstu. Zatím dosud (v srpnové prognóze bez intervencí) očekávala letos pokles o 1,5 procenta, včerejší nová prognóza (s intervencemi) hovoří již jen o 0,9% poklesu a příští rok očekává již 2,1% růst české ekonomiky (stejně jako v srpnové prognóze). 

Prognóza ČNB - alternativní scénář s intervencemi (v závorce srpnová prognóza)

2013 2014 2015
HDP -0,9 (-1,5) +2,1 (+2,1)  +2,5 (+3,3)
3M Pribor 0,5  (0,3)  0,4  (0,2)  1,2  (0,8)
CZK/EUR 25,9 (25,7)  26,8 (25,6)  25,9 (25,2)

Inflace by podle nové prognózy ČNB měla ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku činit 2,2 procenta, zatímco srpnová prognóza ČNB počítala v tomto období s inflací 1,8 procenta. V prvním čtvrtletí 2015 by pak inflace měla podle alternativního s intervencemi vystoupat až na tři procenta.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek na základě včerejšího rozhodnutí ČNB přehodnotil odhad HDP pro příští rok z 1,6 procenta na 2,0 procenta. „Změna v prognóze HDP vede ke snížení odhadu míry nezaměstnanosti o 0,2 procentního bodu na 7,2 procenta. Díky devizovým intervencím by mělo vzniknout zhruba 10 tisíc pracovních míst,“ odhadl David Marek.

Kdy intervence skončí?

ČNB zdůrazňuje, že se včerejším rozhodnutím o zahájení intervencí kurz koruny nestal jejím novým cílem měnové politiky, ale pouze jejím nástrojem používaným v tuto chvíli k plnění inflačního cíle. „Jinými slovy, jde o snahu zamezit dlouhodobému podstřelování inflačního cíle či dokonce deflačnímu vývoji a urychlit návrat do situace, kdy bude ČNB moci opět začít používat svůj standardní nástroj, tj. úrokové sazby,“ uvádí zpráva centrální banky.

Trh si tak nyní láme hlavu s otázkou, jak dlouho zůstane koruna na současných oslabených úrovních. Indikací přímo z centrální banky je zatím pomálu, ale přesto někteří analytici už svůj tip mají. „Alternativní scénář prognózy ČNB (počítající s intervencemi) naznačuje růst inflace v roce 2015 na 3 procenta, což je horní hranice inflačního cíle centrální banky. To by mohlo ukazovat na kratší období, po které se bude kurz CZK/EUR držet okolo 27,“ upozorňuje analýza Citi.

S konečnými soudy ale radí počkat až na vydání pravidelné Zprávy o inflaci. Tu ČNB vydává čtyřikrát do roka a obsahuje i detaily prognózy, na jejímž základě se mohou členové bankovní rady rozhodovat při měnových jednáních. Dle kalendáře ČNB bude nová inflační zpráva vydána za týden – 14. listopadu. Podle Citi by mohla obsahovat i centrální bankou očekávanou trajektorii vývoje kurzu CZK/EUR v rámci intervenčního scénáře, což by vneslo světlo do úvah o tom, kdy by mohly intervence proti síle koruny skončit.

 
(Zdroj: ČNB, Bloomberg, Reuters, MfD, ING)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB uprostřed brexitového chaosu prodlužuje pauzu
    Bankovní rada dnes znovu nechala repo sazbu beze změny na 1,75 %. Potřetí v řadě (letos podruhé) se tak rozhodla neutahovat měnovou politiku, zatímco v loňském roce se uchýlila k pěti zvýšením. K tomuto rozhodnutí vedla bankovní radu pravděpodobně opatrnost.
  • ČNB úrokové sazby nezmění, ale bude reflektovat rizika
    Česká národní banka pravděpodobně bude i nadále považovat měnové podmínky za dostatečně uvolněné. HDP i měsíční data ukazují oproti očekávání mírně rychlejší ekonomické oživení. Inflace je stále vyšší, ale zpomaluje. Nicméně rizika daná především pandemií COVID-19 zůstávají vysoká a ČNB by to měla reflektovat. V případě potřeby by měnové podmínky byly pravděpodobně uvolněny prostřednictvím měnového kurzu.
  • ČNB úrokovou sazbu nezměnila
    Česká národní banka na svém dnešním zasedání ponechala podle očekávání trhů úrokovou sazbu na 7 %.
  • ČNB úroky nechává beze změny, v příštím roce moc klesat nebudou. Centrální banka místo vyšších úroků sází na intervenci za silnější korunu, čímž například sráží ceny pohonných hmot v ČR
    Bankovní rada České národní banky dnes dle očekávání ponechala základní sazbu na úrovni sedmi procent. Jestliže pro změnu základní sazby nevyužila ani zasedání, kdy již měla k dispozici novou prognózu, je vysoce pravděpodobné, že na úrovni sedmi procent setrvá sazba po zbytek letošního roku.
  • ČNB úroky nemění, je pravděpodobné posílení koruny pod 23,50 za euro
    Bankovní rada České národní banky dnes podle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba se tak dále drží na úrovni rovných sedmi procent, a to už od června loňského roku. Většina bankovní rady ČNB považuje inflační tlaky v české ekonomice sice za poměrně silné, ale ne natolik, aby opodstatňovaly další nárůst úroků, resp. aby přínos takovéhoto nárůstu v jejích očích převážil jeho náklady v podobě dodatečného ochromení ekonomické aktivity, daného zdražením financování spotřeby či investic.
  • ČNB uvolňuje poskytování hypoték, už se neobává nafukování realitní bubliny
    Česká národní banka dnes uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Už se neobává nafukování realitní bubliny. Limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) zvýšila na 90 procent z 80 procent. Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) zvýšila ze 45 na 50 procent. Poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI) zrušila.
  • ČNB už tento měsíc asi zvýší úroky nejvíce od roku 1997. Hrozí, že inflace i tak lidem zdraží hypotéky na desetiletá maxima
    Hypotéky v Česku zdražují a budou i nadále. V České národní bance po zveřejnění srpnové inflace minulý týden nastal malý poplach. Opravdu se nestává často, aby skutečná inflace překonala tu, kterou ČNB prognózuje, o celý jeden procentní bod. Ale to se právě stalo. ČNB ve své aktuální prognóze předpokládala, že za srpen vykáže meziroční růst spotřebitelských cen hodnotu 3,1 procenta, ve skutečnosti to však byla 4,1 procenta. V určitém poplachu však není jen ČNB, ale celý trh. Ani nikdo z tržních hráčů, českých či mezinárodních, jako jsou banky, fondy a jiné finanční instituce, nečekal tak razantní inflaci.
  • ČNB už tento měsíc asi zvýší úroky nejvíce od roku 1997. Hrozí, že inflace i tak lidem zdraží hypotéky na desetiletá maxima a nelze vyloučit ani bouře proti klimatickým cílům EU
    V České národní bance zřejmě po včerejším zveřejnění srpnové inflace nastal malý poplach. Opravdu se nestává často, aby skutečná inflace překonala tu, kterou ČNB prognózuje, o celý jeden procentní bod. Ale to se právě stalo. ČNB ve své aktuální prognóze předpokládala, že za srpen vykáže meziroční růst spotřebitelských cen hodnotu 3,1 procenta, ve skutečnosti to však byla 4,1 procenta. V určitém poplachu však není jen ČNB, ale celý trh. Ani nikdo z tržních hráčů, českých či mezinárodních, jako jsou banky, fondy a jiné finanční instituce, nečekal tak razantní inflaci.
  • ČNB v adventních časech
    Koruna za poslední týden oslabila až k úrovni EUR/CZK 25,70, kde se drží i dnes odpoledne. Vůči americkému dolaru koruna za posledních sedm dní nepatrně oslabila a v současnosti se pohybuje na úrovni USD/CZK 21,80.
  • ČNB varovala před podvodnými telefonáty, které zneužívají její jméno
    Česká národní banka varuje před podvodnými telefonáty, které se snaží jménem ČNB vylákat přihlašovací údaje klienta do jeho elektronického bankovnictví a údaje o platební kartě. Banka o tom informovala na internetu. Podvodníci se prostřednictvím dopisů a telefonátů snaží kontaktovat klienty z čísla 244001, 2441022 a 244100111, dodala banka.
  • ČNB včera nic nezměnila; v srpnu čekáme odklad ukončení kurzového závazku
    Koruna se včera pohybovala v pásmu 27,10-27,15 CZK/EUR. Na konci obchodního dne se ovšem obchodovala na úrovni 27,12.
  • ČNB včera opět snížila úrokovou sazbu, poskytovatelé hypotečních úvěrů však na snižování příliš nehledí
    Úrokové sazby u hypoték stále stagnují a drží se nad hlavní úrokovou sazbou České národní banky. Poskytovatelé hypotečních úvěrů k rozpohybování sazeb nepřiměla ani opakovaná rozhodnutí rady o snížení dvoutýdenní repo sazby, která aktuálně, po včerejším zasedání, činí 4,5 procenta. I přes pomalé tempo, kterým banky snižují základní hypoteční sazby, roste počet i objem poskytovaných hypoték.
  • ČNB v dubnu pokračovala v odprodeji části výnosů z devizových rezerv
    Podle dnes zveřejněných údajů během dubna ČNB na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 296 mil. EUR. V podobných objemech (do 300 mil. EUR) je na trhu přítomna již od loňského září. Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na měnověpolitickém zasedání centrální banky loni v srpnu. Současně zveřejněný stav devizových rezerv ke konci letošního května setrval na dubnových 136,4 mld. EUR. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 % ročního HDP a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.
  • ČNB ve čtvrtek sazby nezvýší. Ale bude to těsné
    Příští týden nás čeká jedno z nejnapínavějších zasedání bankovní rady ČNB posledních let. Vůbec to nebude jednoznačné.
  • ČNB ve středu počtvrté v tomto roce zvýší své úrokové sazby
    Ve středu proběhne šesté měnověpolitické jednání ČNB v tomto roce. Podle předchozích zpráv se ho zúčastní všichni členové bankovní rady. Jedná se pouze o malé jednání, nebude tedy představena nová makroekonomická prognóza. Nicméně v souladu s tou současnou by mělo dojít k opětovnému zvýšení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba se tak s velkou pravděpodobností dostane na úroveň 1,50 % a obdobně budou zvýšeny i sazby diskontní a lombardní. Výsledek jednání tak pokládáme za hotovou věc. Ve zbytku roku pak proběhnout ještě dvě jednání v listopadu a prosinci. Předpokládáme, že ČNB přistoupí ke zvýšení sazeb ještě jednou a to hned v listopadu.
  • ČNB ve vleku událostí v zahraničí vyčkává s dalším pohybem
    Bankovní rada ČNB dnes na svém červnovém, předprázdninovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 2 %. Od posledního zvýšení nás dělí jen 2 měsíce (8 týdnů).
  • ČNB ve zhruba deseti dnech snížila úroky nejvýrazněji od roku 1999, koruna přesto posiluje
    Bankovní rada České národní banky na svém dnešním řádném měnověpolitickém zasedání snížila základní úrokovou sazbu více než se čekalo, a to rovnou o 0,75 procentního bodu.
  • ČNB v komorní atmosféře změnu neprovede
    Dnes sice budou zveřejněny indikátory důvěry z domácí ekonomiky, které v srpnu v souhrnném vyjádření dosáhly nejvyšší úrovně od února a i v září by mohly přidávat, pozornost bude ale směřovat ke čtvrtečnímu zasedání ČNB. Na tom se sejdou pouze čtyři centrální bankéři, když chybět budou V. Benda, M. Hampl a P. Řežábek. I to je jeden z důvodů, proč neočekáváme žádnou změnu nastavení měnové politiky ale ani změnu v očekávání bankovní rady ohledně načasování konce exitu. Dalším důvodem je absence nové prognózy. Navíc se víceméně plní předpoklady z poslední prognózy, jejíž rizika bankovní rada považovala za neutrální. Ke změnám v očekávání exitu by mohlo dojít na listopadovém zasedání.
  • ČNB v květnu „pálila“ své devizové rezervy tempem 4,4 miliardy korun denně, aby ubránila korunu po jmenování Michla guvernérem
    Po jmenování Aleše Michla guvernérem vydala Česká národní banka letos v květnu na obranu koruny celkem zhruba 3,5 miliardy eur, jak plyne z údajů, které dnes zveřejnila. To odpovídá bezmála 87 miliardám korun dle nynějšího kursu.
  • ČNB v listopadu na obranu koruny neintervenovala
    Podle dnes zveřejněných dat během loňského listopadu ČNB neuzavřela na devizovém trhu na podporu české koruny žádné spotové operace. Bylo to vůbec poprvé v rámci současné intervenční periody, která v podstatě trvá již od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new