Úterý 03. prosince 2024 20:05
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap forex

ČNB ve středu počtvrté v tomto roce zvýší své úrokové sazby

24.09.2018 15:44  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ve středu proběhne šesté měnověpolitické jednání ČNB v tomto roce. Podle předchozích zpráv se ho zúčastní všichni členové bankovní rady. Jedná se pouze o malé jednání, nebude tedy představena nová makroekonomická prognóza. Nicméně v souladu s tou současnou by mělo dojít k opětovnému zvýšení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba se tak s velkou pravděpodobností dostane na úroveň 1,50 % a obdobně budou zvýšeny i sazby diskontní a lombardní. Výsledek jednání tak pokládáme za hotovou věc. Ve zbytku roku pak proběhnout ještě dvě jednání v listopadu a prosinci. Předpokládáme, že ČNB přistoupí ke zvýšení sazeb ještě jednou a to hned v listopadu.

Trh v současnosti plně očekává zářijové zvýšení a přibližně z poloviny ještě jedno do konce tohoto roku. Podle našeho názoru tak bude muset guvernér J. Rusnok na následné tiskové konferenci vyslat jasný jestřábí signál trhu, aby udržel korunu na současných hodnotách.

Ta v posledních týdnech výrazně posílila až na dosah úrovně EUR/CZK 25,40 pod vlivem uklidnění situace v Itálii a Turecku a jestřábích vyjádření většiny bankovní rady. Následovalo však opětovné oslabení způsobené následným vybíráním zisků některých investorů. Koruna se nedávným posílením opět vrátila do úrovní, kdy ji k dalším ziskům bude bránit obrovské množství zahraničního kapitálu v tuzemské ekonomice. Každé další posílení tak může paradoxně vyvolat opětovné oslabení, jak se i nyní děje.

Ve stejný den proběhne také měnověpolitické jednání Fedu. Tým RBI společně s většinou trhu očekává již třetí zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. Oproti ČNB se však bude jednat o „velké“ zasedání, kde bude zveřejněna i nová makroekonomická predikce banky. Zásadní tak bude, zda se posune projekce úrokových sazeb jednotlivých členů měnového výboru směrem nahoru. Tým RBI ve zbytku roku očekává ještě jedno zvýšení a následně další dvě v první polovině příštího roku. Horní pásmo základní úrokové sazby centrální banky by se tak mělo dostat na konci června 2019 na 3 %, což by podle našich prognóz měl být vrchol růstu sazeb v tomto měnověpolitickém cyklu.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB uvolňuje poskytování hypoték, už se neobává nafukování realitní bubliny
    Česká národní banka dnes uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Už se neobává nafukování realitní bubliny. Limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) zvýšila na 90 procent z 80 procent. Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) zvýšila ze 45 na 50 procent. Poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI) zrušila.
  • ČNB už tento měsíc asi zvýší úroky nejvíce od roku 1997. Hrozí, že inflace i tak lidem zdraží hypotéky na desetiletá maxima
    Hypotéky v Česku zdražují a budou i nadále. V České národní bance po zveřejnění srpnové inflace minulý týden nastal malý poplach. Opravdu se nestává často, aby skutečná inflace překonala tu, kterou ČNB prognózuje, o celý jeden procentní bod. Ale to se právě stalo. ČNB ve své aktuální prognóze předpokládala, že za srpen vykáže meziroční růst spotřebitelských cen hodnotu 3,1 procenta, ve skutečnosti to však byla 4,1 procenta. V určitém poplachu však není jen ČNB, ale celý trh. Ani nikdo z tržních hráčů, českých či mezinárodních, jako jsou banky, fondy a jiné finanční instituce, nečekal tak razantní inflaci.
  • ČNB už tento měsíc asi zvýší úroky nejvíce od roku 1997. Hrozí, že inflace i tak lidem zdraží hypotéky na desetiletá maxima a nelze vyloučit ani bouře proti klimatickým cílům EU
    V České národní bance zřejmě po včerejším zveřejnění srpnové inflace nastal malý poplach. Opravdu se nestává často, aby skutečná inflace překonala tu, kterou ČNB prognózuje, o celý jeden procentní bod. Ale to se právě stalo. ČNB ve své aktuální prognóze předpokládala, že za srpen vykáže meziroční růst spotřebitelských cen hodnotu 3,1 procenta, ve skutečnosti to však byla 4,1 procenta. V určitém poplachu však není jen ČNB, ale celý trh. Ani nikdo z tržních hráčů, českých či mezinárodních, jako jsou banky, fondy a jiné finanční instituce, nečekal tak razantní inflaci.
  • ČNB v adventních časech
    Koruna za poslední týden oslabila až k úrovni EUR/CZK 25,70, kde se drží i dnes odpoledne. Vůči americkému dolaru koruna za posledních sedm dní nepatrně oslabila a v současnosti se pohybuje na úrovni USD/CZK 21,80.
  • ČNB varovala před podvodnými telefonáty, které zneužívají její jméno
    Česká národní banka varuje před podvodnými telefonáty, které se snaží jménem ČNB vylákat přihlašovací údaje klienta do jeho elektronického bankovnictví a údaje o platební kartě. Banka o tom informovala na internetu. Podvodníci se prostřednictvím dopisů a telefonátů snaží kontaktovat klienty z čísla 244001, 2441022 a 244100111, dodala banka.
  • ČNB včera nakoupila eura za miliardy. Jak intervence fungují a kdy skončí?
    Česká národní banka včera ve snaze podtrhnout důvěryhodnost svých slov a oslabit domácí měnu začala na trhu nakupovat ...
  • ČNB včera nic nezměnila; v srpnu čekáme odklad ukončení kurzového závazku
    Koruna se včera pohybovala v pásmu 27,10-27,15 CZK/EUR. Na konci obchodního dne se ovšem obchodovala na úrovni 27,12.
  • ČNB včera opět snížila úrokovou sazbu, poskytovatelé hypotečních úvěrů však na snižování příliš nehledí
    Úrokové sazby u hypoték stále stagnují a drží se nad hlavní úrokovou sazbou České národní banky. Poskytovatelé hypotečních úvěrů k rozpohybování sazeb nepřiměla ani opakovaná rozhodnutí rady o snížení dvoutýdenní repo sazby, která aktuálně, po včerejším zasedání, činí 4,5 procenta. I přes pomalé tempo, kterým banky snižují základní hypoteční sazby, roste počet i objem poskytovaných hypoték.
  • ČNB v dubnu pokračovala v odprodeji části výnosů z devizových rezerv
    Podle dnes zveřejněných údajů během dubna ČNB na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 296 mil. EUR. V podobných objemech (do 300 mil. EUR) je na trhu přítomna již od loňského září. Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na měnověpolitickém zasedání centrální banky loni v srpnu. Současně zveřejněný stav devizových rezerv ke konci letošního května setrval na dubnových 136,4 mld. EUR. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 % ročního HDP a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.
  • ČNB ve čtvrtek sazby nezvýší. Ale bude to těsné
    Příští týden nás čeká jedno z nejnapínavějších zasedání bankovní rady ČNB posledních let. Vůbec to nebude jednoznačné.
  • ČNB ve vleku událostí v zahraničí vyčkává s dalším pohybem
    Bankovní rada ČNB dnes na svém červnovém, předprázdninovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 2 %. Od posledního zvýšení nás dělí jen 2 měsíce (8 týdnů).
  • ČNB ve zhruba deseti dnech snížila úroky nejvýrazněji od roku 1999, koruna přesto posiluje
    Bankovní rada České národní banky na svém dnešním řádném měnověpolitickém zasedání snížila základní úrokovou sazbu více než se čekalo, a to rovnou o 0,75 procentního bodu.
  • ČNB v komorní atmosféře změnu neprovede
    Dnes sice budou zveřejněny indikátory důvěry z domácí ekonomiky, které v srpnu v souhrnném vyjádření dosáhly nejvyšší úrovně od února a i v září by mohly přidávat, pozornost bude ale směřovat ke čtvrtečnímu zasedání ČNB. Na tom se sejdou pouze čtyři centrální bankéři, když chybět budou V. Benda, M. Hampl a P. Řežábek. I to je jeden z důvodů, proč neočekáváme žádnou změnu nastavení měnové politiky ale ani změnu v očekávání bankovní rady ohledně načasování konce exitu. Dalším důvodem je absence nové prognózy. Navíc se víceméně plní předpoklady z poslední prognózy, jejíž rizika bankovní rada považovala za neutrální. Ke změnám v očekávání exitu by mohlo dojít na listopadovém zasedání.
  • ČNB v květnu „pálila“ své devizové rezervy tempem 4,4 miliardy korun denně, aby ubránila korunu po jmenování Michla guvernérem
    Po jmenování Aleše Michla guvernérem vydala Česká národní banka letos v květnu na obranu koruny celkem zhruba 3,5 miliardy eur, jak plyne z údajů, které dnes zveřejnila. To odpovídá bezmála 87 miliardám korun dle nynějšího kursu.
  • ČNB v listopadu na obranu koruny neintervenovala
    Podle dnes zveřejněných dat během loňského listopadu ČNB neuzavřela na devizovém trhu na podporu české koruny žádné spotové operace. Bylo to vůbec poprvé v rámci současné intervenční periody, která v podstatě trvá již od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.
  • ČNB v listopadu po řadě měsíců nedala na silnější korunu ani haléř ze svých rezerv. Koruna přitom i tak dnes zpevnila na nejsilnější úroveň vůči euru od roku 2008
    Česká národní banka v listopadu 2022 neprovedla vůbec žádné přímé intervence za účelem podpory a posílení české koruny. Vyplývá to z údajů, které dnes centrální banka zveřejnila. Česká měna přitom během dnešního ranního obchodování zpevnila na svoji absolutně nejsilnější úroveň vůči euru od 3. listopadu 2008, když proti euru zpevnila až na kurs 23,92. Naposledy se na silnější úrovni obchodovala onoho 3. listopadu 2008, kdy zpevnila až na kurs 23,86, plyne z dat Bloombergu. Od té doby nikdy nebyla nominálně tak silná jako dnes, ani při přechodném prolomení úrovně 24,00 za euro v únoru 2011.
  • ČNB volí cestu opatrnosti, sazby snížila o 50bb
    V souladu s naší prognózou i mediánovým odhadem analytiků poklesly úrokové sazby po dnešním zasedání ČNB o 50bb a základní úroková sazba se tak dostala na 5,75 %, což představuje nejnižší úroveň od května 2022. Pro rozhodnutí hlasovalo 5 ze 7 členů bankovní rady, zbylé dva hlasy patřily snížení sazeb o 75bb. Lze očekávat, že snižování bude v obdobném tempu pokračovat i na následujících zasedáních, pro květnové zasedání předběžně očekáváme další snížení o 50bb.
  • ČNB volí stabilitu sazeb v nejisté době
    Česká národní banka na dnešním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Nic jiného se nečekalo a to i z toho důvodu, že ČNB nemá v ruce novou prognózu. Stejně jako na minulém zasedání se domníváme, že rozhodnutí bylo jednomyslné. Výroky centrálních bankéřů v minulých týdnech připomněly, že ČNB zatím nevidí prostor pro vážnější diskuze o snižování úrokových sazeb. Inflace je rychlejší, koruna slabší a domácí poptávka silná. Naopak zhoršující se ekonomická situace v zahraničí současně brzdí jakoukoliv ochotu sazby zvýšit. V tomto duchu by se měla nést i tisková konference ve 14:15.
  • ČNB v pasti minulosti
    ČNB ponechala na svém posledním zasedání sazby bez změny. Při vzpomínce na odpor členů Bankovní rady k vyšším sazbám a při pohledu na makroekonomické fundamenty posledních měsíců to mohlo pro leckoho být překvapivé rozhodnutí. Vždyť růst ekonomiky zůstal ve třetím čtvrtletí záporný, poptávka domácností je nadále pod předpandemickou úrovní roku 2019 a nijak rychle neroste, jádrová inflace za třetí čtvrtletí byla stejná (0,5 %) jako v roce 2020, nová prognóza čeká v prvním čtvrtletí sazby o 1,5 p.b. nižší, než jsou teď... Argumentů pro snížení sazeb by nebyl nedostatek.
  • ČNB v prosinci pokračovala v odprodeji části výnosů z devizových rezerv
    Podle dnes zveřejněných údajů během loňského prosince ČNB na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 269 mil. EUR. Podobně jako v září (277 mil. EUR), říjnu (284 mil. EUR) a listopadu (280 mil. EUR) je to o něco méně, než činí měsíční limit ve výši 300 mil. EUR, který dříve zmínila viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová. Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na měnověpolitickém zasedání centrální banky loni v srpnu. V daných objemech nicméně nepředpokládáme viditelný vliv těchto operací ČNB na kurz koruny. Současně zveřejněný stav devizových rezerv poklesl ke konci letošního ledna meziměsíčně o 0,4 mld. na 133,9 mld. EUR. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 % ročního HDP a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje