Úterý 03. prosince 2024 19:42
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Nastroje

Silná data z amerického trhu práce dolaru pomohla

08.07.2013 08:37  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
 
8.7.2013: Americkému dolaru se v závěru minulého týdne dařilo, hlavně v jeho závěru. Příznivá  data z amerického trhu práce vedla ke globálnímu posilování americké měny. Dolarový index se vyšplhal na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky. Proti euru dolar v závěru minulého týdne posílil až téměř k úrovni 1,2800 EUR/USD. Na počátku týdne se přitom nacházel ještě nad hladinou 1,3000 EUR/USD. V celotýdenním hodnocení si tak dolar vůči euru polepšil o procento a půl.
 
Dolar podpořila zejména silná data z amerického trhu práce za červen. Dobrý výsledek naznačil již středeční ADP report, páteční statistika pak byla ještě lepší, než se čekalo. Americká ekonomika vytvořila během června 195 tisíc nových pracovních míst, což bylo stejně jako v květnu. Data za květen a duben byla navíc revidována směrem k lepšímu – ve výsledku o 70 tisíc pracovních míst. Výrazně též vzrostly hodinové výdělky – o 0,4 % m/m oproti očekávaným 0,2 % m/m. Pouze míra nezaměstnanosti stagnovala na květnových 7,6 %. Ani to však nelze hodnotit negativně. Zdá se, že růst americké ekonomiky opět láká pracovní sílu na trh práce, i když v první fázi mezi nezaměstnané.
 
Zatímco americká data tak i nadále udržují trhy v očekávání, že americká centrální banka začne někdy na podzim ustupoval od extrémně uvolněné měnové politiky, ECB je v jiné situaci. To se snažil na čtvrtečním zasedání ECB její šéf Trichet jednoznačně artikulovat. Měnová politika zůstane podle jeho slov akomodativní po velmi dlouhou dobu. A bohužel páteční květnová data německých podnikových objednávek výrazně zklamala a potvrdila tedy, že evropská ekonomika se zatím z recese nedostala.
 
Ani vstup do nového týdne by neměl být pro společnou evropskou měnu nijak nadějný, alespoň pokud jde o očekávání ekonomických indikátorů, které budou zveřejněny. Páteční zklamání německých podnikových objednávek vyvolává obavy ohledně dnešního výsledku německé průmyslové výroby z květen. Minimální růstová tempa se pak čekají i od německých květnových vývozů respektive dovozů. V dalším průběhu týdne bude sledován zejména zápis z posledního jednání FOMC, který bude publikován ve středu, kdy zároveň na konferenci v Massachusetts vystoupí s projevem šéf Fedu B. Bernanke.

Jan Vejmělek
Economic & Strategy Research  

Investment Banking
Komercni banka, a. s.
Societe Generale Group
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Síla dolaru ovlivňuje trh s komoditami
    Jak jsme uvedli minulý týden, Jerome Powell během své tiskové konference po posledním zasedání Fedu oživil zvěsti o mo...
  • Síla dolaru ovlivňuje trh s komoditami
    Jak jsme uvedli minulý týden, Jerome Powell během své tiskové konference po posledním zasedání Fedu oživil zvěsti o možném zúžení měnové politiky, což se projevilo na finančních trzích, neboť americký dolar v posledních seancích zažil silný odraz, což vyvolalo prudký pokles EURUSD a GBPUSD a silný odraz dolarového indexu, který se silně odrazil od úrovně 90,00 USD na 92,50 USD, čímž překonal svůj průměr za 200 seancí.
  • Síla indexu DAX30 opět demonstruje oživení a posílení EU
    Pokud se zaměříme na hlavní evropské akciové indexy, můžeme si povšimnout, že indexy jako německý DAX30, STOXX50 a francouzský CAC40 se nejen vzpamatovaly na předpandemickou úroveň, ale i nadále zaznamenávaly historická maxima. Na druhou stranu indexy jižních zemí, jako je španělský IBEX35, portugalský PSI20 a italský FTSE MIB, musí ještě dosáhnout své předpandemické úrovně.
  • Síla podílových fondů trvá už třetí století. Otevírají dveře do světa investic
    První vznikl v roce 1774 pod názvem V jednotě je síla v dnešním Nizozemsku. Jeho účelem bylo umožnit investovat i „občanům se skromnějšími finančními prostředky“. Řeč je o investičních, chcete-li podílových fondech. V čem je hlavní síla těchto fondů v současnosti, když si dnes může tu kterou akcii nebo její část koupit každý sám na pár dotyků displeje mobilního telefonu?
  • Síla trhu práce jako špatná zpráva - naděje na dřívější pokles úrokových sazeb vadnou
    S takovými daty Fed nebude chtít brzy snižovat sazby - to je klíčový závěr ze statistik, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce. Po slabším dubnu byl totiž květen naopak nečekaně silný. Negativní reakce dluhopisů i akcií tomu odpovídá, dolar naopak posiluje. Zaměstnanost se v zámoří za květen zvedla o 272 tisíc, zatímco se čekalo 180 tis. Je to dáno opětovným oživením v nabírání lidí ve stavebnictví, specializovaných službách, finančním sektoru nebo pohostinství.
  • Sílící dolar znovu doléhá na drahé kovy, evropské indexy opět v zeleném
    Úterní seance dnes na akciových trzích plynule navazuje na začátek týdne. Objemy v Evropě sice oproti včerejšku nepatrně vzrostly, i tak ale zůstávají pod dlouhodobým průměrem, což pomáhá evropským indexům držet si vysoké ocenění. Německý DAX po lehce nervózním ránu přidává další desetinku a zůstává nad hranicí 13 000 euro. Tématem v Evropě je pak opět situace ve Španělsku, kde tamní vláda zatkla dva katalánské separatisty a kde se schyluje k vyjednávání mezi Madridem a zástupci Katalánska. IBEX dnes přidává více než půl procenta a zůstává z hlavních evropských indexů i nadále nejvíce volatilní.
  • Silicon Valley Bank a Signature Bank opět rozvíjí dilema ,,morálního hazardu”, které by mělo odstranit bitcoiny
    Debata o finanční krizi z roku 2008 se vrací ve chvíli, kdy FDIC zasahuje, aby pomohl dvěma problémovým institucím spojeným s kryptoměnami.
  • Silná čínská data podporují nákupní sentiment
    Americký akciový index S&P 500 včera příliš velkých změn nedoznal, když uzavřel pouze pět setin nad pondělním kurzem. Nejziskovějším sektorem se staly finanční domy (+1,4 %), kde byly impulsem silné výsledky další banky, a to Bank of America. Nejvíce však zazářily akcie firmy Qualcomm, které vylétly o 23 % v reakci na zprávu, že se společně s Applem dohodli na ukončení všech vzájemných sporů. Naopak nejztrátovějším odvětvím byly realitní společnosti, jejichž akcie přišly o 2,4 %.
  • Silná čísla Mety za 3Q zastínil výhled významného růstu kapitálových výdajů v roce 2025
    Americká společnost Meta, která provozuje sociální sítě Facebook a Instagram, reportovala výsledky za 3Q. Vykázaná čísla jsou na úrovni výnosů i očištěného zisku na akcii nad odhady trhu. Dle analytiků však silný kvartál zastiňuje nekonkretizovaný výhled růstu kapitálových výdajů v roce 2025.
  • Silná čísla z trhu práce zamotají Fedu hlavu, pozornost se upíná k Jackson Hole
    Silná čísla z amerického trhu práce vrací do hry růst úrokových sazeb v USA v tomto roce a dokonce možná již v září. I když největší světová ekonomika rostla v druhém kvartále pomalu (1 % mezikvartálně anualizovaně), trh práce jede dál naplno. V červenci vzniklo 255 tisíc nových pracovních míst a mzdy rostly nejrychleji od roku 2009 (2,6 % meziročně). Řada členů vedení Fedu proto může před zářijovým zasedáním stále zvažovat další zvýšení úrokových sazeb, byť podle trhů je tato šance stále velmi nízká. Trhem implikovaná pravděpodobnost zářijového růstu Fed sazeb i po silných číslech nepřesáhla v pátek 18 %. Proč trhy nemají zatím chuť vsadit si na vyšší sazby?
  • Silná data z amerického trhu práce podpoří dolar, ale mohou způsobit propad amerického akciového trhu
    Trhy zůstávají pod tlakem, protože investoři nadále zvažují vyhlídky globálních centrálních bank uprostřed stále vysoké inflace, ale zároveň docela dobrého trhu práce, zejména v USA.
  • Silná data z trhu práce akcie oslabily, ztráty ale sbírají zpět. Po výsledcích se daří Lyft nebo Beyond Meat
    Zámořské trhy startují páteční seanci propadem, který je již tradičně způsoben silnými daty z reálné ekonomiky. Tentokrát to jsou čísla z trhu práce, kde přibylo 528 tisíc nových pracovních míst, což je více než dvojnásobek očekávaného.
  • Silná data z trhu práce sráží akcie na kolena
    Po čtvrteční pauze se američtí obchodníci vrátili nakrátko k monitorům. Převažovaly prodejní příkazy, když hlavní indexy klesly o 0,2 % jako v případě průmyslového Dow Jones a S&P 500, zatímco technologický Nasdaq přišel o 0,1 %. Ztráty v průběhu dne byly ale mnohem hlubší, a to zejména po zveřejnění statistik z amerického trhu práce. Překvapivě silné údaje si ale investoři vyložili jako nižší šance na budoucí snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Přitom právě spekulace na uvolnění měnových kohoutů byly důvodem, proč akciové trhy v předešlých dnech a týdnech postupně stoupaly k novým maximům.
  • Silná ekonomika, která zvládne vyšší sazby? Další mantra Fedu se drolí a akcie padají
    Na finančních trzích zesílily obavy, že protiinflační politika Fedu stáhne ekonomiku do recese. Jenže data z americké ekonomiky ukazují, že klíčová složka ekonomiky - soukromá spotřeba - ztrácí na síle ještě dlouho před tím, než změny v politice Fedu vůbec začnou zabírat.
  • Silná exportní data pomáhají zpomalit pokles ceny sóji
    Trhy se zemědělskými komoditami začaly týden poklesem v návaznosti na propad cen v Číně. Ten je následkem vládních snah o omezení prudkého růstu cen zemědělských komodit na domácím trhu zvýšením obchodních poplatků a požadavků na margin. Obavy z případných dalších opatření čínské vlády vedly k likvidaci otevřených pozic a propadu cen. Tlak na omezení růstu cen komodit plyne také ze silného dolaru, který v průběhu včerejšího dne ke konci obchodování na chicagské burze posiloval vůči koši šesti hlavních světových měn o 0,9% na nejvyšší úroveň od konce loňského roku.
  • Silná firemní čísla tlačí Wall Street na nové rekordy a Evropa se k nim blíží
    Americké indexy S&P 500 a Nasdaq se po otevření vyhouply na nové historické rekordy a solidní nálada je i v Evropě. Hlavní evropské burzy si připisují solidní zisky, které v případě německého DAXu překračují i 1 procento. Nizozemský AEX trochu zaostává, stále má ale půl procenta k dobru.
  • Silná investiční poptávka po zlatě
    Zlato mohlo zažít turbulentní měsíce, kdy ceny klesly z 2000 dolarů. Nyní však Královská mincovna říká, že poptávka po investicích roste, zejména po ETC krytých zlatem.
  • Silná konkurence na straně poptávky po kobaltu může vrátit ceny kovu výše
    Základem pro chytré telefony, elektrická auta a baterie je kobalt. Modrý kov, který umožňuje bateriím uchovávat energii bez přehřátí, je v centru technologické revoluce.
  • Silná konkurence na trhu s dluhopisy
    VÝHLED: Inflační očekávání rostou, stejně jako očekávaná velikost a délka cyklu úrokových sazeb Fedu. To způsobilo prudký nárůst krátkodobých i dlouhodobých výnosů amerických dluhopisů, což má pro investory obecně negativní důsledky. Krátkodobé výnosy ve výši 5 % jsou pro střadatele přínosem, ale stále větší překážkou pro vlastnictví rizikovějších aktiv, zatímco výnosy desetiletých dluhopisů ve výši 4 % představují strop pro ocenění nejdražších akcií.
  • Silná libra budí falešné naděje
    Indikátory britské ekonomiky jsou na podobné úrovni jako před krizí v 90. letech. Investoři se sice aktuálně těší z dalšího možného odkladu brexitu a posilující libry, ale momentální stav je pouze dočasný.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Saxo Bank
TopForex
DeGiro
reklama
eightcap forex