Úterý 03. prosince 2024 19:50
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new

Úvod týdne přinesl výrazné oslabení regionálních měn

11.06.2013 09:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
 
11.6.2013: Regionální měny na začátku týdne zaznamenaly silné ztráty. Koruna se v pondělí ráno odrazila od psychologické hranice 25,50 a během obchodování oslabila o šest desetin procenta až nad 25,70 CZK/EUR. Zlotý si také odepsal zhruba šest desetin procenta. Investoři očividně předpokládají další oslabování polské měny navzdory páteční intervenci centrální banky. Konečně maďarský forint oslabil o 1,3 % téměř k úrovni 300 HUF/EUR. Za pohybem středoevropských měn můžeme najít jak technické faktory (např. zmíněné odražení měnového páru CZK/EUR od hranice 25,50), tak zřejmě i nové budování pozic ze strany investorů. Oslabování středoevropských měn tak bude pravděpodobně pokračovat.
 
České spotřebitelské ceny v květnu překvapivě poklesly o 0,2 % m/m, když trh očekával meziměsíční stagnaci (my jsme předpokládali pokles cen o 0,1 %). Překvapení se pro nás kumulovalo pouze do dvou faktorů – výraznější pokles cen plynu a telekomunikačních služeb, což se podepsalo na větším poklesu regulovaných a korigovaných cen. Meziroční spotřebitelská inflace dále poklesla z 1,7 % v dubnu na 1,3 % v květnu. Naposledy se takto nízko nacházela v červnu 2010. Pro ČNB se jedná o protiinflační data, když odchylka skutečné meziroční inflace od prognózy dosáhla v květnu 0,3 pb. Podle ČNB navíc měnověpolitická inflace zpomalila na 0,6 % y/y, což je poměrně výrazně pod dolním okrajem tolerančního pásma centrální banky. Je tak pravděpodobné, že centrální bankéři budou nadále verbálními intervencemi připomínat trhu, že ČNB chce držet korunu (jako současný měnověpolitický nástroj) na slabších úrovních, přímé intervence na devizovém trhu však můžeme očekávat jen v případě hrozby deflace. Inflační očekávání však prozatím na hrozbu negativní deflační spirály neukazují.
 
Podíl nezaměstnaných v české ekonomice v květnu poklesl z dubnových 7,7 % na 7,5 % v souladu s naším očekáváním i tržním konsenzem. Celkový počet nezaměstnaných dosáhl zhruba 547,6 tisíc, což je o 17,8 tisíce méně než na konci dubna. V meziročním srovnání ale opět můžeme vidět výrazné zhoršení situace na trhu práce, když se počet nezaměstnaných oproti loňskému květnu zvýšil o 65,4 tisíce. Bližší pohled na květnová data odhaluje mírné pozitivní překvapení. Po více než deseti měsících růstu sezónně očištěná míra nezaměstnanosti více méně stagnovala na úrovni 7,70 % (SA) a mohla tak odrážet i lepší čísla z dubnového průmyslu. Stále tak ale platí, že pokles míry nezaměstnanosti (bez sezónního očištění) způsobuje pozitivní sezónnost, kdy se tradičně projevuje nástup prací především ve stavebnictví, zemědělství a službách. Slabost českého hospodářství by však měla naopak tlačit sezónně očištěnou nezaměstnanost dále nahoru, což by se mělo postupně projevit i v neočištěných datech. Prázdninové měsíce a především závěr roku by tak měly přinést opětovný růst míry nezaměstnanosti (NSA).
 
Česká swapová výnosová křivka včera výrazně vzrostla o 10 bb po celé své délce.

Marek Dřímal
Economic & Strategy Research  

Investment Banking
Komercni banka, a. s.
Societe Generale Group
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Úvodní růst akciím nevydržel. Koruna nehledí na slabá data
    Vstup do nového týdne byl pro hlavní trhy poměrně dobrý. Čína po prázdninové odmlce slušně rostla, evropské akcie také otevřely do plusu a americké futures ráno stoupaly. Kondice západních trhů se však v průběhu dopoledne už stihla zhoršit.
  • Úvodní růst je pryč. Večer nás čekají zprávy z Fedu
    Evropské akcie vstoupily do středečního obchodování docela dobře, ale úvodní růst postupně vyprchal a hlavní indexy nyní míří rychle do červeného. DAX už ztrácí přes půl procenta. Naopak se začíná dařit dluhopisům při poklesu 10Y výnosů na hlavních trzích zhruba o 1 až 2 bazické body. Zlato je dnes mírně v plusu. Eurodolar i po včerejšku pokračuje lehce vzhůru na 1,1365.
  • Úvodní růst trhům nevydržel, koruně však část ranních zisků zůstává
    Koruna dnes v úvodu posílila společně s celým regionem, který sledoval rostoucí...
  • Úvod týdne bez Ameriky. Evropa pozitivní při smíšených zprávách
    Pro evropské akcie začíná týden většinou pozitivně ve světle smíšených zpráv z Číny i Ameriky. Index DAX se nachází o 0,3 pct výš, FTSE 100 přidává 0,7 procenta, CAC 40 je nahoře o 0,6 pct. Nizozemský AEX však o 0,6 procenta klesá.
  • Úvod týdne jako na houpačce při smíšených zprávách. Eurodolar se od 1,20 odráží dolů
    Zprávy potenciálně zajímavé pro hlavní finanční trhy jsou začátkem týdne smíšené a obchoduje se jako na houpačce. S pozdějším odpolednem začal jasně převládat negativní vývoj, ale nyní se situace opět mění. Mezi novými informacemi těžko hledáme jeden zásadní impuls. Vliv na obchodování bude mít souhra více faktorů společně s výběrem zisků z jinak rekordně dobrého listopadu.
  • Úvod týdne je negativní pro euro i středoevropské měny
    Úvod týdne se nese v negativním duchu a riziková aktiva padají. Dobrý dojem z ev...
  • Úvod týdne je pro euro lehce pozitivní, do hry vstupují očekávání a spekulace o eurozóně
    Eurodolar se dnes ráno obchoduje výš než v pátek, když se momentálně nachází na ...
  • Úvod týdne je pro korunu nevýrazný, eurodolar po pátku zůstává níž
    Koruna v úvodu nevykazuje takřka žádný pohyb a její kurz setrvává těsně u 25,60. Žádná podstatná zpráva z domova kurz...
  • Úvod týdne je smíšený. Reakce na špatná data a hrozby pro růst není velká
    I po pátečním vzedmutí hlavních akciových trhů zůstává nálada poměrně slušná. Evropské trhy jsou na tom smíšeně a klíčové indexy vykazují malé změny. Americké futures naznačují úvodní ztráty do půl procenta, ale od rána zde vidíme zlepšení. Ani vysoký růst tedy neznamená okamžité prodeje na vyšších cenách, což je příznivý signál.
  • Úvod týdne lehce pozitivní, na programu smlouva i série dat
    Evropské finanční trhy vstupují do nového týdne mírně pozitivně. Těžko hledat nové zprávy, které by investory měly příznivě naladit, to však není třeba. Stále se držíme toho, že pozitivní sentiment se trhů udrží až do nějakého silnějšího šoku, případně do nárůstu pochybností, zda se příliš neodchýlil od fundamentu.
  • Úvod týdne přinesl zisky euru, koruna nakonec jen stagnovala
    Eurodolar během dneška mírně vzrostl na 1,4240. Výrobní ceny v eurozóně sice zvýraznily meziroční růst, a...
  • Úvod týdne přinesl zisky euru, koruna nakonec jen stagnovala
    Eurodolar během dneška mírně vzrostl na 1,4240. Výrobní ceny v eurozóně sice zvýraznily meziroční růst, a...
  • Úvod týdne regionálním měnám vyšel
    Středoevropské měny včera těžily z poklesu nervozity na trzích, když během víkendu a v pondělí prozatím opadly akutní obavy z další eskalace...
  • Úvod týdne se akciím na Wall Street vůbec nevydařil
    Největší pohyby byly včera vidět na průmyslovém indexu Dow Jones Industrial Average, který poklesl o 400 b., aby nakonec skončil v mínusu přibližně 0,5 %. Volatilní den byl zaznamenám i u technologického Nasdaq 100, který střídal oblačno s oblohou bez mráčků, aby na závěr zakončil obchodování v lehké ztrátě. Akcie Nvidia reagovaly pozitivně na zprávu o zařazení do Dow Jones Industrial Average v průběhu následujících dní. Nvidia nahradí v indexu dalšího velkého čipaře Intel, který si v posledních letech prochází těžkými chvílemi a včerejšek nebyl výjimkou a akcie Intelu odepsaly přes 2 %. Nvidia jen letos vzrostla o více jak 200 % a je v top 3 nejhodnotnějších společností světa spolu s Apple a Microsoft.
  • Úvod týdne se akciovým trhům vydařil
    Akciovým trhům se dnes dařilo. Evropský index Stoxx 600 končí za podpory zejména cyklických sektorů se ziskem 0,2 %. Americkému protějšku se daří o poznání lépe, když v úvodu index S&P 500 přidává 0,8 %. Důvodem tohoto rozdílu je fakt, že německý akciový trh kvůli svátku zůstal dnes uzavřený. Za optimismem investorů a jejich chutí nakupovat akcie stojí zrušení plánu americké administrativy na zavedení cel na dovoz mexického zboží.
  • Úvod týdne se stáčí pozitivním směrem pro akcie i euro
    Začátek týdne byl pro hlavní akciové trhy opatrný, ale během dopoledne se postupně upevňuje pozitivní vývoj. Pár desetin procenta si připisuje k dobru většina evropských indexů i americké futures. Zpět tentokrát zůstává Amsterdam kvůli závaží jménem Philips.
  • Úvod týdne svědčí dluhopisům a dolaru
    Klíčová témata dostala hlavní trhy v úvodu týdne pod tlak, ale situace se postupně mění. Výrazný pohyb dnes sledujeme na dluhopisech, když poptávka zejména po bezpečných státních papírech posílá ceny značně nahoru. Spolu s tím jde samozřejmě ruku v ruce pokles výnosů, který třeba u americké či německé výnosové křivky činí kolem 10 bazických bodů.
  • Úvod týdne v USA ve znamení technologií
    Pondělní obchodování v USA nepřineslo žádné výraznější změny na trhu. To neplatí úplně o technologickém Nasdaqu (+0,8 %), který přece jen zaznamenal o něco zajímavější pohyb než ostatní akciové indexy. Nasdaq včera táhlo vzhůru jen několik větších jmen (Apple +1,2 %, Microsoft +1 %, AMD +3,8 %, Alphabet +0,9 %, Facebook +3,3 %, Nvidia +1,7 %, Netflix +1,5 %), zdaleka tedy nelze říct, že by rostl plošně. Nejslabším článkem včerejšího dne pak byl telekomunikační (AT&T -1,5 %, Verizon -0,7 %) a farmaceutický sektor (Pfizer -0,4 %, Abbvie -1,7 %, Bristol-Myers -2,4 %).
  • Úvod týdne vychází lépe dolaru a dluhopisům než akciím, Prahu však táhne výš Moneta
    Na úvod nového týdne vyšel lednový německý index Ifo sledující podnikatelskou náladu v zemi. Klesl, navíc zaostal za odhady a euro či evropské výnosy se následně posunuly o něco níž. Akcie však prakticky nereagují.
  • U voleb pozor na úspory. Program Pirátů a STAN šalamounsky obsahuje cestu ke zdanění úspor běžných střadatelů zavedením záporného úroku z nich
    Dvě klíčové vyzývatelské opoziční koalice už si odbyly představení svého volebního programu. V ekonomické oblasti volí realističtější přístup koalice Pirátů a STAN. Ta má v mnoha aspektech svůj ekonomický program rovněž sestavený šalamounsky, svým způsobem někdy až zrádně – například volič toužící po snížení dluhu Česka tak může skončit v pasti eura, i se zdaněním vlastních celoživotních úspor. Zato trojkoalice SPOLU sice na voliče žádnou osudovou past nelíčí, zase ale zjevně spoléhá na to, že drtivá většina voličů si program nepřečte, natož aby si udělala základní propočty slibovaných priorit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Saxo Bank
TopForex
DeGiro
reklama
RebelsFunding