Neděle 03. listopadu 2024 12:55
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei StartTrader

Pomůže nám zlato odhalit, jak jsou na tom vlastně trhy?

22.04.2013 10:52  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Steen Jakobsen, hlavní ekonom a ředitel IT Saxo Bank.

“Měli bychom být schopní pociťovat smutek. Ovšem ne se prolomit pod jeho tíhou.? Konfucius

Cítím se skoro až trapně, když mám psát o něčem tak nepodstatném, jako je makroekonomický výhled. A to jen pár dnů poté, co několik rodin ztratilo své milované a skoro 200 lidí bylo zraněno při explozích na bostonském maratonu. Soucítím se všemi Američany a doufám, že pachatelé tohoto hrůzného zločinu budou brzo dopadeni.

Mezitím, v pohádkovém světě makroekonomiky, zasáhl zlato jeden z největších výprodejů v historii. V nominálním vyjádření se jednalo o absolutně nejhlubší dvoudenní pád. A když to vezmeme v procentech, šlo o pátý největší výprodej v dějinách tohoto kovu.

zlato nejvetsi pohyby Pomůže nám zlato odhalit, jak jsou na tom vlastně trhy?

Naříkat a vytvářet tabulku podobné té výše je přitom jednoduché. Složitější je však předjímat, jaké bude mít takový vývoj zlata důsledky. Jedná se pouhý varovný signál, že nastává začátek konce politiky protahování a předstírání? Nebo jde jen o dobrou příležitost k tomu přisadit ještě další riziko? Prvním vodítkem může být zkratka BTFD (Zde vás odkazuji na Google, kde najdete sice neslušné, ale velmi výstižné vysvětlení tohoto termínu. Pokud ho teda už dávno neznáte?)

Vždycky je nebezpečné vyvozovat jakékoliv závěry příliš brzo a na základě omezeného množství dat. Ovšem zlato se do podobné situace nedostalo jen tak náhodou.

vyvoj ceny spotoveho zlata Pomůže nám zlato odhalit, jak jsou na tom vlastně trhy?

Zdroj: Mr. E

Jednou z možných příčin pádu zlata můžou být události od situace na Kypru až po spekulace o konci kvantitativního uvolňování ve Spojených státech. Pokud se však ohlédneme zpět, rally na zlatě se začala zastavovat už nejméně před 18 měsíci! Jen těžko tak jde o nějaký nový zásadní obrat. Důvodem k obavám by naopak mohlo a mělo být, že inflace i navzdory historicky největšímu množství vytištěných peněz nadále klesá. Navíc vše nasvědčuje o pokračování tohoto trendu a spíše než reflace se může objevit deflace. Vypadá to, že pro centrální banky nyní žádná jednoduchá cesta ven neexistuje. Zatímco chtěly inflaci, riskují, že se stane pravý opak. Nepochopily totiž, jak funguje ekonomika, a především pak mikroekonomika.

Nejhorší noční můrou bankéřů bude vždycky deflace, protože prodražuje dluh a investoři při ní utrácí méně peněz. Nezapomínejte na to, že 95 procent všech ekonomů je naučeno myslet pouze v omezeném pohledu AGREGÁTNÍ POPTÁVKY. Očekávají tak, že agregátní nabídka bude prostě následovat chování poptávky. A pokud jim náhodou řeknete, že takto to nefunguje, nejenomže je naštvete, ale zároveň i znejistíte. Znamená to totiž, že všechny teorie a modely, se kterými každodenně pracují, prostě nestojí nohama pevně na zemi. Už vůbec bych pak nezmiňoval mikroekonomiku před zákonodárci. Snad nikdy v životě totiž nepotkali obyčejného člověka z ulice. Ti si jen chodí ze schůzky na schůzku a pak na party, spolu s s dalšími zákonodárci a politiky. Žijí si přitom ve své vlastní bublině, která je hermeticky oddělená od důsledků jejich špatných rozhodnutí.

A jaká je moje rada? Je třeba si osvěžit Sayův zákon trhu: “Nabídka si vytváří svou vlastní poptávku.? Ovšem během Velké hospodářské krize vznikla keynesiánská škola, která Sayovy závěry popřela. Klasická bitva o to, co vlastně funguje a co už ne!

Podle slov Saye “je za produkty placeno produkty? (1803: strana 153) a “přebytek se může objevit jen tehdy, pokud je příliš mnoho výrobních prostředků použito na jeden druh produktu a příliš málo na jiné? (1803: strana 178-9). A nebo taky “nabídka si vytváří svou vlastní poptávku.? Zde podrobněji vysvětlil, co tím myslel:

“Stojí za to poznamenat, že jakýkoliv produkt nevznikne do té doby, než se na trhu objeví další produkty, které nám pak pomůžou docenit kvality toho původního. Když už výrobce investoval tolik úsilí do dokončení svého produktu, nejraději by ho prodal hned, než by jeho hodnota mohla klesnout. O poznání lehčí je pak utratit peníze, které utržil, protože také hodnota těchto peněz je pomíjivá. Ovšem jedinou cestou, jak se peněz zbavit, je koupit si produkt jiný. Pouhé vytvoření jednoho produktu tak okamžitě otevírá dveře dalším produktům.? (J.B. Say, 1803: strana 138-9)*

V této souvislosti je třeba se pozastavit nad tím, jaká je definice ekonomických cyklů a co lidi vlastně motivuje. Jen si vzpomeňte na Microsoft. Seděli snad se založenýma rukama a dívali se na agregátní poptávku? Ne, právě naopak. Vytvořili produkt bez dřívejší poptávky, a následně se zvedla poptávka i po dalších produktech. A už to bylo! Nové produkty znamenají nová místa! No kdyby to byl řekl!

V současnosti se všechno na trhu točí kolem tištění peněz. Japonsko vede lítý boj se Spojenými státy, a od července nejspíše i s Velkou Británií (po nástupu centrálního bankéře Carneye), o to, kdo se nakonec stane světovým šampionem v této disciplíně.

Měnová manipulace, měnová manipulace, měnová manipulace

Sice nejsem žádný diplomat, ale podle mě je tištění peněz využívané k relativnímu vyrovnání externích cen v podstatě měnovou manipulací. Šance Japonska, že dosáhne na dvouprocentní inflaci, je mnohem menší, než kdyby mě vybrali, abych hrál za Dánsko v příštím mistrovství světa ve fotbale. A pokud bych se náhodou mýlil – o čemž pochybuju – pak inflace zabije všechno, co z Japonska zbylo. Představte si, že financujete dluh ve výši 240 procent HDP za tříprocentní úrokovou sazbu, když dokážete jen stěží pokrýt 0,5procentní úrok.

Měnový pár USDJPY by se mohl dostat nahoru. Ovšem japonský premiér Shinzo Abe upírá své naděje především na červencové volby do horní komory, takže vrchol jeho politického snažení bude právě před tímto datem. Od července pak Abe zmírní svá slova, tak jako ostatní politici.

Podle mě s měnovými trhy otevřeně manipulují následující státy:

Švýcarsko, Japonsko a Čína (a jim podobné), zatímco ostatní státy se zoufale snaží připojit a dělat to samé. Nabízí se tak zajímavá ironie: Když každý podle libosti tiskne peníze a manipuluje s měnou,  skončíme všichni zase na začátku. Ovšem mezitím jen ztratíme spoustu času a také peněz.

Světová ekonomika poroste mnohem pomaleji než v roce 2012

Byznys model rozvíjejících se ekonomik už tady máme po dobu jedné generace a potřeboval by omladit (stejně jako ty ostatní, kterým už je 34 let!).

Velký čínský ekonomický experiment započal v roce 1979. Tedy ve stejném roce, co Margaret Thatcherovou zvolili do úřadu (ve středu přitom měla pohřeb, a to šlo o poslední evropskou političku s alespoň nějakou vizí). Nyní však Čína potřebuje změnu. A všem asijským rozvíjejícím se ekonomikám by se hodily dvě věci:

  1. Méně korupce: Toho lze dosáhnout jen díky vyšší konkurenci. Jednou k tomu sice dojde, ale ne bez boje.
  2. Méně úspor: Protože Číňani a Asiati obecně necítí dostatečnou sociální oporu ze strany státu a naopak zažívají finanční represe, až příliš šetří. A stejně se budou chovat až do chvíle, než se tamní politika změní.

Tyto ekonomiky se však nezmohly na nic jiného, než do svých útrob pumpovat stále více peněz nebo si více půjčovat. Jejich plán však nyní selhává. Čína a Asie potřebují generovat na každou jednotku výstupu 2,5-3 jednotky úvěru. (V USA připadá na každý 1 USD na výstupu celkme 5 USD formou úvěru.) Rázem se tak v rozvíjejících se ekonomikách i zemích s uvolněnou měnovou politikou začínají do popředí dostávat problémy s inflací. V grafu níže můžete vidět inflaci v zemích BRIC (zjednodušeně průměrná inflace v Brazílii, Rusku, Indii a Číně). Je očividné, že jak uskupení BRIC, tak i obecně rozvíjející se ekonomiky a většina “nových ekonomik? se zasekla někde na pomezí touhy tisknout peníze a možné hyperinflace. Jejich smůla. Jedinou léčbou, kterou mohou aplikovat, je podobně jako v případě Evropy a Spojených států nastolení skutečných reforem. Až si vytvoří konkurenci a sociální jistoty, mohou země typu rozvíjejích se trhů, BRIC nebo jiných asijských států začít znova růst. Ovšem právě těď si všechny jenom “kupují čas?, což je sice poměrně nový, ale už teď zastaralý všelék.

Inflace v zemích skupiny BRIC

inflace bric Pomůže nám zlato odhalit, jak jsou na tom vlastně trhy?

Rozvíjejícím se trhům se dařilo podstatně hůře (jejich MSCI index je níže označen bílou čarou):

bric msci Pomůže nám zlato odhalit, jak jsou na tom vlastně trhy?

Návod na světový růst tak nenajdete v zemích BRIC nebo na rozvíjejících se trzích. Kvantitativní uvolňování a tiskařské lisy se ukázaly jako bezcenné. Naopak – ekonomika stále klesá, nezaměstnanost se nelepší a na mnoha místech dokonce roste. A co se politiky týče, ocitli jsme se na mrtvém bodě. Centrální banky jen stěží stíhají vyrábět léky na bolest ekonomiky, aby tak odolaly vůli k reformám. A ještě lépe to lze říct tak, že si krize vytvořila vlastní mandát pro změnu. V Evropě se proto dočkáme ještě mnoha sestřihů a vzorů pro růst. Pomalu tak “stoupáme po schodech vytvořených z obav?. A nejvíce mě na tom pobavilo to, že prý vše probíhá v kruzích. To je ale až ex-ante argument. Nevysvětluje nic kromě toho, co už se stalo. Ale u tohoto předpokladu klidně ještě zůstaňme. Trh je totiž silnější než ekonomika.

Ptáte se, jak je to možné? Když budeme platit více například za akcie, zaplatíme více i za každý dolar, který bude ziskový. Podle mě peníze na trhu v podstatě vyděláváme tak, že si dokážeme vybrat prémii za likviditu daného aktiva. Čím méně je likvidní, tím je zisk vyšší. Ukazují nám to i portfolia s účastí v neziskovém sektoru nebo s rizikovou paritou. Na současném trhu jen těžko poznáme rozdíl mezi prémiemi za likviditu v té či oné třídě aktiv. Všichni máme ty samé nízké spready nebo vysoká ocenění. Kobercový nálet na likviditu zapříčinil, že se ceny určují zcela nerealisticky a uměle. V tomto světě je možné všechno – dokonce i to, že si zahraju za Dánsko na příštím mistrovství světa.

Odpověď na mou první otázku přitom zní jednoduše: jde o závislost. Pokud se zlato vydalo na cestu, která bude odrážet realitu a fundamenty, pak ano – jedná se o začátek konce. Ale pokud šlo pouze o další “ostrý výkyv?, pak bychom si měli vzít k srdci prohlášení guvernéra newyorského Fedu Dudleyho: Není třeba se bát. Já s Benem a Janet vám ještě vytiskneme další hromadu peněz, když už to předtím tak hezky zafungovalo (a to i pro můj důchodový fond 401(k)!).

Trh zatím ještě není připraven čelit realitě. Naopak realita je jedinou věcí, které se se teď bojí ze všeho nejvíc.

Abych to celé uzavřel – je opravdu povzbudivé pozorovat, jak lidé ve Spojených státech důstojně reagují na tragédii v Bostonu a pomáhají dotčeným lidem a jejich rodinám. A právě tady vidím naši naději: V těžkých dobách jsme totiž nejsilnější.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pomoc státu firmám v rámci programu COVID III je stále nedostatečná. Dle dnes zveřejněných dat ČNB se vyčerpalo 0,14 procenta možného celkového objemu
    Pomoc státu firmám a podnikatelům zasažených koronavirovou krizí je stále nedostatečná. Vyplývá to z údajů k čerpání v rámci jednotlivých programů COVID, které dnes v aktualizované verzi zveřejnila Česká národní banka. Zatímco při posledním zveřejnění dat, těch k 19. červnu, bylo v rámci v současnosti stěžejného záchranného programu COVID III schváleno 122 žádostí v objemu přes 433 milionů korun, ke dni 26. červnu je to podle dnes zveřejněných dat ČNB už 349 žádostí v objemu takřka 1,21 miliardy korun. Zatímco k 19. červnu bylo čerpáno reálně necelých 183 milionů korun, ke dni 26. června bylo reálně čerpáno necelých takřka 685 milionů.
  • Pomohou humanoidní roboti Tesle se zotavením? 💣
    Akcie Tesly však za rok ztratily 31 % a vracejí velkou část zisků z období pandemie, kdy cena vzrostla z 35 USD na téměř 400 USD za akcii:
  • Pomohou výsledky společnosti Microsoft náladě technologických gigantů?
    Společnost Microsoft, gigant ze Silicon Valley, zveřejní po skončení dnešní obchodní seance v USA své výsledky za 4. čtvrtletí minulého roku. Wall Street očekává nejpomalejší růst tržeb za posledních skoro 6 let. Co můžeme ve výsledcích Microsoftu očekávat a čemu bude věnována pozornost? Lepší než předpokládaný report by dodal trhům naději, že reporty ostatních BigTechů by mohly překonat očekávání.
  • Pomohou výsledky společnosti Microsoft náladě technologických gigantů? 🔌🖱
    Společnost Microsoft (MSFT.US), gigant ze Silicon Valley, zveřejní své výsledky za 4. čtvrtletí 2022 po skončení dnešní obchodní seance v USA. Wall Street očekává nejpomalejší růst tržeb za posledních téměř 6 let. Co ve výsledcích Microsoftu očekávat a čemu budou analytici věnovat pozornost? Lepší než očekávaný report by trhům dodal naději, že reporty ostatních BigTechů by mohly překonat očekávání.
  • Pomôž si sám a možno sa dočkáš
    „Jemný“ pád GréckaVčeraj&...
  • Pomůže Avatar společnosti Disney? 📊 O krok blíže ke zprávě o hospodářských výsledcích
    Společnost Disney (DIS.US), gigant v zábavním průmyslu, dnes po skončení americké seance oznámí výsledky za 4. čtvrtletí 2022. Analytici budou věnovat pozornost zejména tomu, zda se společnosti díky silné značce podařilo odolat slabšímu spotřebitelskému sentimentu a zda snížila miliardové ztráty ze své streamovací služby Disney+. Zpráva také ukáže, jak moc se na tržbách společnosti projevilo uvedení filmu Avatar: Stvoření. Wall Street očekává, že se generální ředitel Bob Iger podělí o novou vizi růstu společnosti.
  • Pomůže čínská vláda Evergrande a překvapí Fed? Americké trhy opatrnější než evropské
    Dnešek v Evropě znamená na akciích nápravu po negativním vstupu do tohoto týdne. Akciové indexy si drží, nebo ještě rozšiřují své zisky. DAX a CAC 40 jsou +1,5 pct, AEX či FTSE 100 přidávají lehce přes procento. Amerika, která se začala zvedat už včera před závěrem, ale takový optimismus nevykazuje. Zdejší hlavní indexy si připisují jen kolem čtvrt procenta.
  • Pomůže dnes americká inflace dolaru vrátit se zpět na 1,12 EURUSD?
    Solidní ekonomický růst, nezaměstnanost pod 4 %, svižný růst mezd, ale zvýšené inflační tlaky stále nikde. Dnešní seance přinese odpoledne další výsledky americké inflace a bude velmi zajímavé sledovat, jestli na první signály rostoucí inflace budeme v USA marně čekat i nadále.
  • Pomůže dnes Draghi euru..?
    Hlavní měnový pár si v posledních dnech našel rovnovážnou cenu těsně pod 1,335, od které se chvílemi mírně vybočuje...
  • Pomůže dobrá ekonomika Orbánovi k vítězství v jarních volbách?
    Podle včera zveřejněného předstihového ukazatele čeká Maďarsko slibná budoucnost, alespoň co se ekonomiky...
  • Pomůže plánovaná akvizice s Xilinx růstu ceny akcie AMD?
    V rámci dnešní technické a fundamentální analýzy se budeme věnovat akciové společnosti Advanced Micro Devices (AMD), takže se od minulého příspěvku na akcie Nike vracíme zpátky mezi technologické akcie.
  • Po nádechu se akcie zanořily do červeného, eurodolar kousek od parity
    Několik dní růstu na akciových trzích končí na úvod týdne, kdy se čeká zveřejnění americké inflace a začátek výsledkové sezóny. Obě události jsou pro trhy značně rizikové, což se projevuje prodejem akcií na krátkodobě vyšších cenách a nástupem do dluhopisů.
  • Po náznaku recesie AUDUSD o 1,3 % nižšie!
    Záverečná seansa týždňa opäť zvyšuje recesívny tón na trhoch, čo jasne ovplyvňuje správanie sa mien protinožcov, ktoré sú považované za beštie expanzívneho charakteru svetovej ekonomiky. Kombinácia jastrabích návratov z centrálnych bánk (včerajšie prekvapivé rozhodnutia Norges Bank a BoE), komentáre FEDu a ECB signalizujúce ďalšie zvyšovanie sadzieb a prichádzajúce (veľmi slabé) údaje o PMI dvíhajú pár AUD/USD na dennej báze takmer o 1,3 % nižšie.
  • Pondělí bez Ameriky. Úvodní růst vyprchal
    Evropské akcie začaly týden růstově, ale rychle ztratily tempo a během dopoledne zisky zredukovaly. Hlavní indexy se n...
  • Pondělí bez Ameriky. Úvodní růst vyprchal
    Evropské akcie začaly týden růstově, ale rychle ztratily tempo a během dopoledne zisky zredukovaly. Hlavní indexy se nacházejí jen těsně v plusu či stagnují. Amerika se tentokrát nepřipojí, neboť slaví svátek a trhy jsou zavřené. Evropské burzy sice výkonnostně překonávají zámoří a v posledních měsících nepotřebují tolik jeho "asistenci", přibývají ale důvody k opatrnosti.
  • Pondělí koruně žádnou změnu nepřineslo, také eurodolar vyčkává na nové podněty
    Koruna po celý den zůstala ve velmi úzkém pásmu kolem 25,60 při absenci jakýchkoli podnětů k pohybu. Z domova jsme se...
  • Pondělí přálo hlavně italským akciím a dluhopisům, polepšila si i koruna
    Dobré zprávy z Itálie přebily nervozitu z protekcionismu. Neúspěch víkendové schůzky G7 trhy nakonec příliš nepotrápil a naopak nadšení spustil komentář italského ministra financí, který tlumil obavy z nafukování rozpočtových deficitů.
  • Pondělí ve znamení korekce pátku, svezly se akcie i koruna
    6procentní inflace v Německu je vyšší, než se čekalo, ale investory dnes nijak nevystrašila. Důvodem je ujišťování ECB, že jde o přechodnou záležitost, která pomine. Navíc se trhy soustřeďují na jiné téma a tím je pochopitelně nová varianta koronaviru. Přestože poutá pozornost, od rána nové důležité příspěvky nepřišly. Trhy nadále spoléhají na příznivý vývoj, tedy že omikron nebude horší choroba než delta a že současné vakcíny ochrání aspoň před vážnými následky.
  • Pondělní analýza EUR/USD
    Americký dolar má za sebou vcelku povedený týden. Po zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC si dolar užil chvilku slávy. Jednání totiž ukázalo, že ke zvýšení úrokových sazeb může dojít už příští měsíc. Na druhé straně stojí Mario Draghi, který se svými kolegy zbrojí proti nízké inflaci a je připraven euro dále oslabovat pomocí monetárních nástrojů, jež spravuje.
  • Pondělní analýza EUR/USD
    EUR/USD má stále ještě teoretickou šanci na vznik kulatého dna. V současné době se však zdá dosažení a překonání 1,106 jako velký úkol. Růst...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex