Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:50
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox 16 let
reklama
SAB Finance

Currency vigilantes útočia

07.03.2013 12:58  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akciový index Dow Jones včera ukončil obchodovanie na nových rekordných maximách a to aj napriek poklesu technologických akcií vzhľadom na ďalšiu obrovskú pokutu pre spoločnosť Microsoft zo strany EU. Za posledných 10 rokov firma dostala pokuty od EU až v objeme 2,26 mld. eur.

Dnes očakávame hlavne rozhodnutia európskych centrálnych bánk. Ako prvá je na rade BoE, kde sa očakáva ponechanie sadzieb ako aj objemu QE na nezmenenej úrovni, no približne 30% analytikov očakáva rozšírenie QE. Aký je dôvod takéhoto kroku?

Pravdepodobne najväčším dôvodom je ekonomický rast, ktorého vyhliadky sú naďalej extrémne slabé. Dnes to potvrdila Britská obchodná komora BCC, ktorá znížila odhad rastu na tento rok na 0,6% z 1,0%. To znamená, že centrálna banka chce stále podporovať ekonomický rast.

Je ale ekonomický rast cieľom BoE? Nie. Jej cieľom je inflácia. A tento cieľ BoE vôbec neplní. Inflácia je nad cieľom na úrovni 2% od roku 2009 a v priemere za posledných 5 rokov dosiahla 3,3%. BoE extrémne uvoľnenú menovú politiku odôvodňovala tým, že ekonomike hrozí deflácia. Tá ale nikdy neprišla. Priložený graf ukazuje, ako veľmi Bank of England pri inflácii zlyhala.



Podkladová inflácia bola dokonca ešte výraznejšia. Podľa dát spoločnosti Tullet Prebon sú kvôli vysokej inflácii dokonca reálne príjmy v minulom roku o 6,3% nižšie než boli v roku 2007. Dôvodom je obrovský rast cien základných tovarov a služieb.


Kde takýto vývoj necháva obchodníkov? Nakoľko centrálna banka dokonale kontroluje výnosovú krivku a limituje rast výnosov na dlhopisoch tým, že je ich najväčším kupcom, nemajú tzv. bond vigilantes, teda subjekty upozorňujúce cezpredaj dlhopisov na negatívnu situáciu, žiadnu šancu. Do popredia sa dostávajú tzv. currency vigilantes. Pohyb mien je totiž ponechaný na voľný trh a práve preto sme videli kvôli QE pokles doláru od začiatku krízy alebo aktuálne výrazný prepad jenu alebo libry kvôli očakávaniu nových stimulov. Menový kanál sa stáva hlavným prejavom nesúhlasu obchodníkov s monetárnou alebo fiškálnou politikou. Výnimkou je samozrejme eurozóna, kde sa ECB stále nestala subjektom, ktorý by neobmedzene nakupoval dlhopisy.

Prepad libry aktuálne môže zájsť ešte ďalej. Denník Financial Times ešte v noci zverejnil správu, že britský premiér Cameron plánuje pri predstavení rozpočtu 20. marca tiež zmeniť rámce fungovania britskej centrálnej banky BoE. Hovorí sa o viacerých možnostiach ako dať BoE viac času pri znižovaní inflácie na cieľovú úroveň 2%, udelenie dvoch mandátov BoE po vzore Fedu, teda okrem cenovej stability aj zamestnanosť a nakoniec sa špekuluje aj o zmene cielenia z inflácie na nominálne HDP. Cameron chce utvrdiť svoj postoj fiškálneho konzervativistu a pomôcť mu má monetárny aktivizmus. Tieto zmeny by následne mali začať platiť od júla, kedy do BoE príde Carney. To znamená, že britslá libra má otvorený priestor na pokles a úroveň 1,40 nemusí byť ďaleký cieľ.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Cukr prodlužuje sestupný pohyb
    Cena cukru se ještě více vzdálila od sedmiměsíčního maxima 20,45 USD centů, protože klesající ceny ropy zvýšily alternativní náklady na využití třtinové suroviny k destilaci etanolu, což přimělo výrobce ke zvýšení lisování cukru. Na druhé straně Indie, která je jedním z hlavních producentů, snížila vývozní kvótu pro hospodářský rok 2022/23. Úřady povolí vývoz 6 milionů tun cukru do května 2023, což je téměř o polovinu méně než v předchozím roce. Rovněž investoři se snaží vyhodnotit očekávání ohledně dodávek pro největšího producenta Brazílii v souvislosti s možností, že nově zvolený prezident Lula by mohl po novém roce zvýšit cenový strop pro pohonné hmoty v zemi, což by dále podpořilo ceny. 
  • Cukr v českých obchodech za měsíc zdražil o více než 60 procent, což je zcela mimořádné. Na vině je drahý plyn a povolenky, ale zřejmě i navýšené marže obchodních řetězců
    Ceny cukru se v českých obchodech „utrhly ze řetězu“. Mezi zářím a říjnem letošního roku zdražil kilogram cukru krystal o průměrně celorepublikově o více než 60 procent. Ještě v září stál 21,40 Kč, v říjnu již 35,50.
  • Cukr zvyšuje zisky po převrácení, podpořené ropou a požáry v Brazílii 📈
    Futures na cukr (SUGAR) na ICE rostou poté, co se převalily a prodloužily zisky z posledních dvou seancí, podpořené překvapivě silným poklesem produkce na klíčových trzích v Brazílii. Zemědělské sdružení Unica včera oznámilo, že produkce cukru ve střední a jižní části země ve druhé polovině srpna meziročně klesla o 6 % (ačkoli do začátku srpna meziročně vzrostla téměř o 4 %). ). Důvodem této situace jsou obrovské požáry, které omezily zásobování brazilských plodin v klíčových regionech. Včerejší více než 2% nárůst ropy WTI navíc vyvolal tlak na trh a podpořil masivní krytí krátkých pozic v cukru.
  • Cukr – Aktuální cena
    Cena cukru je v současnosti nejnižší za posledních 6 let. Aktuálně se libra cukru obchoduje za 13.84 USD. A jeho cena by měla i do budoucna zůstat pod hranicí 15 USD za libru. A jaký bude vývoj této komodity do budoucna? Rozhodně nepředpokládáme, že by překročila šestiletou hranici na úrovni 35 USD. Do této hodnoty má hodně daleko. Navíc je v současnosti cukr považován za „bílou drogu“, kvůli čemu jeho popularita příliš neroste. Můžeme tedy očekávat udržení současné úrovně i do budoucna.
  • Cukr – Možný pohyb vzhůru
    Pokus o trvalé přerušení významné podpory ve formě dna z června 2017 na úrovni 12,69 USD selhal a došlo k významnému oživení ceny cukru. Po lokální korekci (vlna B) bychom měli vidět velké zvýšení ceny cukru (vlna C nebo 3).
  • Cukr – Neúspěšný pokus o prolomení dna
    Pokus o trvalé přerušení významné podpory ve formě dna z června 2017 na úrovni 12,69 USD selhal a došlo k významnému oživení poptávky po cukru. Pokles z vrcholu z počátku tohoto týdne může být nápravný. V dlouhodobém horizontu je možný další pohyb nahoru cen cukru. Odpor ceny cukru (dolní hranice z ledna letošního roku) v oblasti USD 13,10 je velmi důležitý. Pokud se tento odpor rozpadne, můžeme očekávat signál pro větší odraz cukru.
  • Cukr – Obrana podpory 13,20 USD
    Pokus o zrušení podpory ve formě dna z června 2017 na úrovni 12,69 USD selhal a došlo k významnému odskočení ceny cukru (vlna A). Cukr se aktuálně obchoduje za 12,47 USD. Po několika setkáních došlo k návratu do březnového dna. Podpora kolem 12,30 USD byla obhájena a odraz ceny započal. Ve střednědobé perspektivě je možné očekávat navýšení ceny až na odpor do oblasti 12,85 USD jako součást vlny C.
  • CureVac zastavil vývoj své COVID-19 vakcíny, akcie společnosti klesly
    Akcie CureVac (CVAC.US) dnes na počátku seance prudce klesly poté, co farmaceutická společnost zastavila vývoj své COVID-19 vakcíny. Rozhodnutí přišlo poté, co EMA (European Medicines Agency) nepovolila zrychlený proces schválení vakcíny po zveřejnění klinických studií, které ukázaly pouze 48 % efektivitu v prevenci vážného průběhu nemoci. CureVac nyní plánuje vývoj vakcíny na COVID-19 druhé generace v partnerství se společností GlaxoSmithKline (GSK.US). CureVac a GSK čekají na regulatorní schválení vývoje vylepšené vakcíny v roce 2022. Společnosti také plánují zrychlit své snahy vývoje modifikovaných mRNA vakcín.
  • CureVac ztrácí 34 %, protože německý soud zrušil patent společnosti
    CureVac (CVAC.US) dnes ztrácí více než 30 % poté, co německý soud zrušil patent společnosti. Jak uvádí analýza agentury Reuters, dotyčný patent je jedním z několika titulů duševního vlastnictví, o nichž CureVac tvrdí, že byly porušeny v probíhajících soudních řízeních. Patent byl také základem žaloby CureVac za porušení patentu proti jeho tržnímu rivalovi a výrobci mRNA vakcín, BioNTech (BNTX.US), v ráně pro nároky CureVac na podíl v miliardách eur na výnosech z vakcín COVID-19. Jak uvedl předsedající soudce německého patentového soudu ve svém rozhodnutí po slyšení, patent je nyní pro území Německa neplatný. Akcie Biontech dnes rostou o 2 %. Vakcína COVID-19 založená na mRNA CureVac nepřinesla žádné významné peníze z prodeje. Spolupráce BioNTech/Pfizer zároveň v letech 2021 a 2022 vydělala více než 40 miliard dolarů v kombinovaném prodeji vakcín.
  • Currency.com: platforma pro obchodování security tokenů
    Společnost Currency.com po investicích společností Larnabel Ventures a VP Capital zprovozní první platformu pro obchodování security tokenů na světě. Investoři kryptoměn nyní mohou jednoduše obchodovat na tradičních finančních trzích s přímým využitím kryptoměn bez nutnosti dřívější konverze na klasické peníze.
  • Curvedao klesá o 📉 20 % na úroveň Egorovovy maržové výzvy?
    Kryptoměna CurveDao je jednou z nejsystémovějších kryptoměn pro decentralizované finance (De-Fi). Zakladatel celého ekosystému Curve Michael Egorov podle zprávy ze začátku srpna držel v protokolech o půjčování kryptoměn 100 milionů dolarů.
  • CurveDAO ztrácí 26 % na pozadí rizika likvidace pozice Egorova a hacknutí UwU 📉
    CurveDAO (CRV) se dnes propadl o téměř 40 %, ale nyní token ztrácí 26 %, po mírném odrazu. Tržní kapitalizace kryptoměny nyní činí 318 milionů dolarů. Podle zpravodajství Lookonchain krach trhu konečně přivedl Michaela Jegorova (kryptospekulanta, zakladatele Curve Finance a držitele CurveDAO) do likvidačního režimu.
  • CVVM: Ekonomickou situaci ČR vnímá jako špatnou 57 procent lidí
    Ekonomickou situaci Česka vnímá jako špatnou 57 procent lidí, jako dobrou naopak 16 procent dotázaných. Výrazně lépe Češi hodnotí životní úroveň své domácnosti. Téměř tři pětiny lidí ji označují za dobrou. V obou případech se hodnocení od posledního průzkumu, který se uskutečnil letos na jaře, významně nezměnilo. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
  • CVVM: Názory lidí na ekonomickou situaci ČR se prudce zhoršily
    Názory lidí na ekonomickou situaci České republiky se podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM) prudce zhoršily. Zatímco v březnu ji jako dobrou hodnotila téměř polovina lidí, aktuálně je to necelá čtvrtina. Zároveň stoupl podíl negativních hodnocení z březnových 12 procent na aktuálních 33 procent. Další vývoj hospodářství vidí Češi ještě hůře. Se zhoršením počítají tři čtvrtiny respondentů, letos v lednu to přitom byla třetina. Propad je zjevnou reakcí na nastupující ekonomickou krizi spojenou s koronavirovou pandemií, uvedlo CVVM.
  • CVVM: Většina Čechu je stále proti přijetí eura
    Mezi českou veřejností nadále převládá odmítavý postoj k přijetí eura. Proti evropské měně je 75 procent Čechů, tedy zhruba stejně jako v předchozích letech. Počet příznivců přijetí eura se drží na 20 procentech. Vyplynulo to z dnes zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z hodnocení dopadů členství ČR v Evropské unie na určité oblasti veřejného života nejlépe vyšly služby a zboží, nejhůře zemědělství.
  • Cyklické sektory v pátek ustupují na úkor defenzivy
    Inflace v eurozóně za červen klesla těsně pod 2 procenta, přesně podle očekávání. V zásadě je i přesně na cíli ECB, která ale mezitím ohlásila úpravu své strategie a posun symetricky na 2 procenta. K nové strategii má na nadcházejícím jednání také oznámit konkrétní záměry, na něž však aktuální inflační údaj nebude mít vliv.
  • Cyklistika zažívá nebývalý boom i na burzách
    V letošním druhém čtvrtletí rostou tržby cyklistických výrobců až o stovky procent a tomu odpovídá i aktuální růst cen akcií těchto společností, ukázalo to analýza brokera TopForex. Firmy ze segmentu cyklistiky tak neplánovaně těží z opatření omezujících společenský i pracovní život ve všech hlavních ekonomikách světa, včetně snahy obyvatel vyhnout se veřejným dopravním prostředkům.
  • Cyklus zvyšování úrokových sazeb je téměř na vrcholu
    Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 75bb, čímž se dvoutýdenní repo sazba dostala z 3,75 % na 4,50 %. To je v souladu s odhadem analytiků. V tržních sazbách byl před zasedáním již zaceněn „hike“ o 100bb. Koruna proto na první pohled kontraintuitivně na další nadstandardní zvýšení sazeb reagovala korekcí k slabší úrovni (i když nutno zmínit, že z nejsilnější úrovně od roku 2011). Forwardové sazby zůstaly po zveřejnění nejprve bez větších pohybů, stejně jako výnosy státních dluhopisů. Ovšem po tiskové konferenci zkorigovaly k nižší úrovni.
  • Cyperský rozsudok: grécka cesta
    Tak ako sa dalo očakávať, dohoda o Cypre padla opäť cez víkend a teraz mal trh viac dôvodov na radosť. Kontro...
  • Cyprus čaká stratená dekáda
    SP500 mal opäť hviezdy na dosah Akciový index SP500 sa včera obchodoval len na vzdialenosť jedného bodu od svojich re...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy