Středa 18. prosince 2024 07:02
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %

Přehnaná reakce na italské volby

28.02.2013 11:17  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank.

Italové odmítli úsporný plán naordinovaný Mariem Montim a tamní volby nakonec vedly k politickému vakuu. Nebudu ale rozebírat výsledný poměr křesel v senátu a parlamentu, protože to už za mě udělala řada analytiků. Místo toho se zaměřím na vztah mezi politickou nejistotou a rizikem nebo na to, jak se index milánské burzy FTSE MIB v úterý ráno propadal o 4,6 procenta. Co si Itálie může vzít z politického vakua, které 535 dní panovalo v Belgii? A podívám se také na to, jak si italská ekonomika stojí v porovnání s dalšími zeměmi eurozóny.

Rozdíl mezi nejistotou a rizikem

Slovo nejistota zaznívá po skončení italských voleb ze všech stran – od stratégů, ekonomů i analytiků. To ale musí přestat. Skutečný význam nejistoty totiž nejlépe popsal Frank H. Knight ve své knize Riziko, nejistota a zisk (1921):

Nejistota nastává tehdy, když se pravděpodobnost události v budoucnu nedá časově vymezit nebo vypočítat. Naopak rizikem označujeme budoucí události, jejichž pravděpodobnost lze změřit.?

O nejistotě se nedá v souvislosti se situací v eurozóně vůbec mluvit. Natož kdybychom chtěli vědět, co Itálii v následujícím roce potká. Vše, co se teď děje, lze s jistou mírou ohodnotit a měřit. Investoři a tradeři svým konáním určují výší úvěrových spreadů pomocí kterých se zajišťují. Ta pravá nejistota by přišla teprve tehdy, kdyby se Itálie přes noc rozhodla opustit eurozónu. Podobný krok se totiž ještě v minulosti nestal, takže z něj nemůžeme pomocí statistiky vyvodit závěry a tudíž by šlo o nejistotu, nikoliv riziko.

Belgii se bez vlády vedlo dobře. A vzpomínáte na éru Billa Clintona?

Určitou ironií historie je fakt, že politická vakua kvůli nepřítomnosti vlády často vedla k tomu, že se nic neměnilo a ekonomika rostla. Během éry Billa Clintona omezila politická situace ve Spojených státech schopnost Clintonovy administrativy provádět reformy. Byrokracie a vznik nové legislativy tak byly u ledu. A výsledek? Pozvolný ekonomický růst (samozřejmě to mělo i mnoho jiných důvodů) a přebytkový rozpočet. Proč se tedy děsit výsledku italských voleb, když je nad slunce jasné, že neexistuje žádná většina, která by byla schopna odstranit reformy zavedené Montim?

Další zajímavým příběhem je bezvládí v Belgii po dobu 535 dnů, které skončilo v prosinci roku 2011. Výsledkem byl lepší než očekávaný růst hospodářství a celkově lepší výkonnost v porovnání se srovnatelnými ekonomikami. A dokonce i lepší vývoj schodků veřejných financí, než se předtím čekalo. I přesto tehdy byly noviny plné článků o katastrofickém bezvládí v zemi, kde sídlí Evropská unie. Ironií je, že to vlastně bylo úplně jedno.

Když vezmeme v potaz, co víme, a navrch přidáme bayesovskou statistiku, pravděpodobnost odchodu Itálie z eurozóny se příliš nezmění. A ani to, že italské volby vlastně nejsou pro eurozónu takovou pohromou. Jde jen o klasickou přehnanou reakci, kterou už jsme mohli v minulosti vidět několikrát. Včetně doby, kdy byla v bezvládí Belgie, a řeckých voleb v loňském roce. Než se objeví nějaké zásadnější informace, doporučuji zachovat klidnou hlavu.

Itálie se blíží k vyrovnanému rozpočtu. Reálným rizikem je nedostatek růstových opatření

Podle ekonomických odhadů agentury Bloomberg k vývoji států eurozóny se Itálie blíží k vyrovnanému rozpočtu. Itálii se v oblasti rozpočtové odpovědnosti daří (viz graf níže). Naopak mnohem větší problém má Španělsko. Itálie by ovšem mohla přitvrdit v opatřeních na podporu ekonomiky.

hdp eurozony Přehnaná reakce na italské volby

Ne všechno je ale v Itálii tak růžové. Největším problémem země (jak můžete vidět na grafu níže) je to, že ekonomika neroste. Italské nominální HDP je už od začátku roku 2008 níže než pětiletá úroková sazba. A ještě zajímavější je to, že k nedostatečnému růstu ekonomiky došlo v období uvolněné měnové politiky a mohutně narůstajícího státního dluhu. Očekává se, že se letos stabilizuje ukazatel poměru dluhu k HDP. To však bude k ničemu, když se italská ekonomika znovu nenastartuje.

italska ekonomika Přehnaná reakce na italské volby


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Přehled vývoje měnového páru GBP/USD. 27. března. Bank of England vyzývá, abychom od ní neočekávali příliš rychlé uvolnění politiky
    Měnový pár GBP/USD v úterý pokračoval v poklidné korekci. Britská měna vykazuje krátkodobý klesající trend, ale technický obraz je mnohem komplikovanější než v případě EUR/USD. Ve 24hodinovém časovém rámci se cena drží v omezeném cenovém rozpětí. Již se nejedná o klasický flat, ale stále se obchoduje v omezeném pásmu. Pohybuje se ve stejném pásmu jako před 2–3 měsíci, kdy byl pár v totálním flat trendu. Proto je klesající trend na 4hodinovém časovém rámci pouze součástí pohybu v rámci flatu na denním grafu. A to znamená, že by mohl velmi rychle skončit.
  • Přehled vývoje měnového páru GBP/USD. 4. dubna. Fed se v roce 2024 rozhodne pro jedno až tři snížení sazeb
    Měnový pár GBP/USD se nadále obchodoval poměrně slabě. V průběhu týdne jsme pozorovali slušný pohyb páru snad jen v pondělí, a to je asi tak všechno. Upozornili jsme, že se cena přiblížila k úrovni 1,2500, kterou lze považovat za spodní hranici bočního kanálu na 24hodinovém časovém rámci, který se drží již čtyři měsíce. Pravděpodobnost, že flat bude i tentokrát zachován, je tedy skutečně vysoká.
  • Přehled vývoje na trhu
    Market   • USA Republikáni představují daňový zákon, ale čeká je tvrdá práce. Trump jmenuje Jeromeho Powella, na ...
  • Přehled vývoje páru EUR/USD dne 22. listopadu 2024: Euro směřuje k dalšímu poklesu
    Měnový pár EUR/USD se ve středu a ve čtvrtek obchodoval monotónně a nevýrazně. Po dosažení úrovně Murray 2/8 na úrovni 1,0498 cena neprovedla žádnou korekci směrem vzhůru ani se výrazněji nepohnula a místo toho konsolidovala do strany. Euro se nedokázalo usadit ani nad klouzavým průměrem, který zůstává velmi blízko současných cenových úrovní. To vede k prvnímu závěru: na trhu chybějí kupci.
  • Přehled vývoje páru GBP/USD dne 19. listopadu: libra se potácí mezi životem a smrtí
    Měnový pár GBP/USD se v pondělí nejevil příliš nakloněn výraznějším pohybům, což znamenalo za poslední měsíce vzácně klidný den. I když byla seance poměrně klidná, volatilita britské libry se v posledních týdnech zvýšila. To je pro intradenní obchodníky pozitivní vývoj, protože umožňuje ziskovější obchodní příležitosti na základě lokálních signálů. Když jsou denní cenové pohyby omezeny na 50 pipsů, je dosažení zisku náročné. Pár se však nyní pravidelně pohybuje kolem 100 pipsů denně.
  • Přehled vývoje USD, EUR, GBP: Dolar bude pravděpodobně pokračovat v růstu, euro a libra zůstávají pod tlakem
    Kumulativní dlouhá pozice na dolaru za sledovaný týden poprvé od ledna vzrostla na 8,921 mld. USD, avšak přebytek nelze považovat za významný. Je ale možné, že jsme svědky změny trendu. Na dlouhodobé závěry je ještě brzy, protože rozhodující roli nehrál růst poptávky po dolaru, ale pokles eura, které za týden ztratilo 5,4 mld. EUR.
  • Přehled vývoje USD/JPY: jen hledá stabilitu
    Index spotřebitelských cen (CPI) v USA se v červnu snížil z 3,0 % na 2,9 %, což je pod prognózou. Trh však reagoval klidně, protože to nezvýšilo další tlak na Federální rezervní systém. Fed se zaměřuje především na jádrový index, nikoliv na celkový, který sice nadále klesá, ale ne natolik rychle, aby to ovlivnilo stabilní prognózy Fedu.
  • Přehled vývoje USD, NZD a AUD: Trhy jsou plné optimismu a vojenské akce na Ukrajině ignorují
    Konflikt na Ukrajině se na finančních trzích překvapivě neodráží. Poptávka po surovinách zůstává vysoká, ropa se obchoduje v blízkosti 100 USD za barel. Poptávka po zlatě však neroste a cena plynu v nizozemském hubu klesla na 1 100 USD/1 000 metrů krychlových. Výnosy státních dluhopisů evropských zemí jsou také pod mírným tlakem a jejich pokles nepřesahuje obvyklou volatilitu. Akciové indexy USA a evropských zemí se v pondělí rovněž uzavřely v červeném pásmu, zatímco indexy asijsko-pacifických zemí v úterý vykázaly silný růst.
  • Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 39. týden
    EUR/USD prožilo minulý týden dvě zásadní události v podobě zasedání FOMC, kde překvapivě nedošlo k přistoupení k ...
  • Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 39. týden
    EUR/USD prožilo minulý týden dvě zásadní události v podobě zasedání FOMC, kde překvapivě nedošlo k přistou...
  • PŘEHNANÁ REAKCE TRHŮ NABÍZÍ JEDINEČNOU PŘÍLEŽITOST
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Přehodnocení rizik bude vyvíjet tlak na kanadský dolar. Přehled vývoje USD, CAD, JPY
    Vyšší než očekávané údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA otřásly trhem a odsunuly načasování prvního snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Údaje o CPI vyvinuly tlak na akciové trhy, zvýšily výnosy amerických státních dluhopisů a posílily americký dolar.
  • Přehřátý český trh práce chladne, v příštím roce poroste nezaměstnanost. Volných pracovních míst je poprvé za více než čtyři roky méně než 300 tisíc
    Míra nezaměstnanosti v Česku vykázala v říjnu podle očekávání úroveň 3,5 procenta. Česko tak má nadále nejnižší nezaměstnanost v celé EU. Nezaměstnanost v Česku je nižší i než v Japonsku, což je učebnicový příklad země s dlouhodobě extrémně nízkou mírou nezaměstnanosti.
  • Přehřátý pracovní trh zhoršil náladu
    Americké akcie v pátek zažily turbulentní seanci. Špatné náladě přispěly dobré údaje z trhu práce. Index S&P 500 zamířil k pátému ztrátovému týdnu v řadě. V pátek to nejvíce odnesl technologický index Nasdaq, který přišel o více jak 1 %. Výnosy desetiletých státních dluhopisů přesáhly 3,1 %. Index S&P 500 zaznamenal ke konci minulého týdne nejhorší první čtyři měsíce roku od roku 1939. Základním scénářem zůstává dosahování akciových minim, zatímco výnosových maxim na dluhopisech bude zřejmě teprve dosaženo. Wall Street závěr: Dow Jones -0,3 %; S&P 500 -0,6 %; Nasdaq Composite -1,4 %.
  • Přehřátý trh práce ohrožuje českou ekonomiku
    „Nezaměstnanost v červenci velmi mírně vzrostla a to po čtyřech měsících poklesu - v červenci byla podle Úřadu práce nezaměstnanost 3,5 %, přičemž v červnu 3,4 %. Nepatrný růst je však spíš otázkou sezónních výkyvů souvisejících například s příchodem absolventů na trh práce či ukončováním sezónních prací. Neznamená to však obrat k lepšímu v dlouhodobém strukturálním problému české ekonomiky, jímž je přehřátý trh práce. Je to vidět i na tom, že bez práce bylo v červenci 258 933 lidí, ale volných míst 285 627. Politici se někdy chlubí, že máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU – z pohledu voličů, je to pozitivní informace, avšak z pohledu budoucnosti české ekonomiky je to fatální problém,“ vartuje Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Přechodem na euro či úplný bezhotovostní styk můžeme citelně zchudnout. Nepodléhejme mýtům koronakrize
    Koronavirus sice zabíjí, ale také resuscituje. Související ekonomická krize totiž oživuje hned dva mýty týkající se platebního styku. Podle prvního z nich by nám bylo lépe s eurem, neboť koruna přece kvůli koronakrizi tolik oslabila. Druhý z mýtů spočívá zase v tvrzení, že koronavirus definitivně pečetí překonanost hotovosti a měl by uspíšit přechod k plně bezhotovostnímu styku.
  • Přechod na elektromobilitu může v českém autoprůmyslu připravit o práci 75 000 lidí, varuje Mezinárodní měnový fond ve své nové studii
    Přechod na elektromobilitu, který nyní probíhá v EU, zvláště ohrožuje ekonomiky střední a východní Evropy, včetně Česka. Kromě něj také třeba Slovensko či Maďarsko. S přechodem na elektromobilitu totiž souvisí nyní stále akutnější hrozba výraznějšího nárůstu podílu čínských elektrovozů na trhu EU. Pokud by k takovému nárůstu došlo, v Česku v příštích pěti letech přijde v autoprůmyslu o práci přibližně 75 000 lidí, plyne z nové studie Mezinárodního měnového fondu.
  • Přechodná výhra Fedu? Včera výnosy udržel na uzdě, dnes rychle rostou
    Poselství včerejšího zasedání americké centrální banky je jednoznačné: Ekonomika na tom bude daleko lépe, než to dříve vypadalo, trh práce se bude lepšit rychleji, ale inflace se podstatně nad cíl nevydá a sazby nahoru nepůjdou. V podstatě se nám potvrzuje, že Fed je za současné situace tak trochu zamčen z obou stran ve vyčkávacím postoji a tržní očekávání se snaží řídit šikovnou rétorikou.
  • Přejde americko-čínské obchodní příměří v mír? Pochybnosti doléhají na trhy
    Velmi pozitivní vstup finančních trhů do nového týdne střídají pochybnosti. Příslib ze setkání čínského a amerického prezidenta na G20 je sice velmi pěkný, ale pozornost se stáčí k reálné implementaci v podobě konkrétní dohody. Jednak se objevují pochybnosti o tom, zda lze dohodu vůbec stihnout za tři měsíce, když do tohoto období spadají Vánoce, respektive čínský Nový rok. Nejistota panuje i kolem konkrétních závazků, které se nakonec dostanou na papír. Dokáží situaci opravdu zlepšit? A spokojí se s nimi Donald Trump?
  • Překážky na cestě k masovému rozšíření bitcoinu
    Výzkumná zpráva JPMorgan uvádí, že největším problémem bitcoinu je jeho volatilita a cykly boom-and-bust (střídání období vysoké a nízké aktivity), které brání dalšímu přijetí ze strany institucí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani