Neděle 05. ledna 2025 06:14
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Růst ropy Brent ke 120 dolarům za barel obnovil obavy z pádu cen komodit

11.02.2013 11:40  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank.

Ceny komodit během minulého týdne vesměs klesaly. Investoři totiž po silné lednové rally začali být opatrní, a to kvůli hrozbě konsolidace. I když ekonomická data, zejména pak ta čínská, dále svědčí o růstu ekonomiky, celý proces zpomalilo politické riziko spojené se španělským skandálem v politických kruzích a nadcházejícími italskými volbami a také napjatá situace kolem tzv. měnových válek.

Právě kvůli měnovým válkám je nyní pozornost upřena na šéfa ECB Draghiho a jeho postoj k současné síle eura, především vůči jenu. Mario Draghi přitom na tiskové konferenci, která se koná každé dva týdny, opět nezklamal, když se mu podařilo poslat euro níže. Prohlásil totiž, že silné euro může vést k nižší inflaci, což si trhy přeložily jako možné snížení sazeb a menší podporu pro euro.

Posílený dolar pak spustil dodatečné vybírání zisků u komodit, ovšem s výjimkou ropy Brent. Ta našla podporu v geopolitickém riziku, neboť napětí mezi Íránem a Západem dosud nepolevilo. Obchodníky se zlatem pak potěšilo, že klíčová hranice podpory během posledních několika dní ustála všechny pokusy o výprodeje a nebyla prolomena. Rozdíl cen mezi vysoce a méně kvalitní kávou se snížil na čtyřleté minimum, protože se každý druh kávy vyvíjel odlišně. Důvodem byla rekordní sklizeň arabiky v Brazílii a Kolumbii, které dostaly cenu kávy pod tlak. Poptávka po méně kvalitní směsi pak pomohla robustě. Cena platiny se vyšplhala na nejvyšší hodnotu od září 2011, za čímž stály obavy o její další dodávky. Naopak cukr se podíval blízko svých minimum ze srpna 2010, protože už tři roky po sobě jde o přebytkovou komoditu.

tydenni vykon komodit Růst ropy Brent ke 120 dolarům za barel obnovil obavy z pádu cen komodit

Ropa Brent stále roste, zatímco WTI zaostává

Ropa Brent roste bez přestávky už tři týdny v řadě. Nyní dokonce překonala zářijové maximum 117,95 dolaru za barelů. Investoři Brentu stále věří, jelikož těží ze silného momenta. Rally z počátku letošního roku (což se dělo i v minulých dvou letech) vycházela hlavně z toho, že se čekala zvýšená poptávka po Brentu. A to díky zotavení globální ekonomiky, hlavně ze strany dvou největších odběratelů tohoto typu ropy – tj. Spojených států a Číny. Brentu v hladké cestě nahoru pomáhá i zvýšené geopolitické napětí, které má na svědomí současná situace v Sýrii a Íránu. Jenže nepřerušovaná rally směrem ke 120 dolarům za barel s sebou nese i riziko, že se očekávání ekonomického růstu nenaplní. Navíc ropu by mohla zasáhnout i slovní intervence ať už od Mezinárodní energetické agentury (IEA) nebo ze strany Saudské Arábie.

Krok s Brentem ovšem neudržela ropa typu WTI. Bránil jí v tom americký přepravní systém, který stále ještě neumožňuje přijímání ropy získávané přímo z oblastí těžby, a to jak ze Spojených států, tak i z Kanady. Zde mluvíme hlavně o ropě z Cushingu v Oklahomě. Tomuto překladišti se sice v minulém týdnu podařilo zbavit menšího množství zásob, stále ale má velký převis nabídky. A právě tato situace zabraňuje ropě WTI, která putuje do Cushingu, aby následovala růstový trend Brentu. V důsledku toho narostl rozdíl v ceně obou typů ropy na téměř 22 dolarů – z nedávného minima na 15 dolarech. Nedostatečnou výkonnost WTI podtrhuje také to, že geopolitické riziko se primárně promítá do ceny ropy Brent, která je považována za světový benchmark.

Saudská Arábie v posledních měsících snižuje svou produkci ropy. Nejpravděpodobnějším důvodem je to, že jde o odpověď na sníženou místní poptávku. A právě nižší dodávky by mohly vyhnat ceny ropy nahoru. Sama Saudská Arábie přitom preferuje, aby se barel ropy prodával blíž 100 dolarům – než 120 dolarům, k nimž směřuje. Proto si myslíme, že Arábie zareaguje na trend poptávky a navýší svou volnou kapacitu. To by mohlo zafungovat jako tlumicí prvek před možným narušením dodávek jinde ve světě.

V krátkodobém horizontu jsou pro Brent největší hrozbou spekulativní investoři, kteří si nahromadili rekordní množství čistých dlouhých pozic. Počet těchto pozic (měřeno jako procento všech otevřených pozic) dosahuje úrovně, která se loni i předloni ukázala jako neudržitelná a nakonec došlo k velkým korekcím. Současně zpomaluje i momentum na akciových trzích. Když k tomu připočteme bobtnající problémy jižní Evropy, nabízí se otázka – jak dlouho bude ještě tato rally trvat, než očekávání dalších zisků převáží nutkání k jejich vybírání.

ropa brent crude Růst ropy Brent ke 120 dolarům za barel obnovil obavy z pádu cen komodit

Technicky vzato si ropa WTI vybudovala podporu na 95 dolarech za barel. Brent ale menší korekce nejdříve poslaly k hranici podpory na 115 dolarech za barel. Pak ovšem pokračoval v růstu a teď se může pokusit prolomit psychologickou hranici 120 dolarů za barel.

Zlato se stále nedokázalo vymanit z ustáleného rozmezí

Zlatu se už pár týdnů nedaří dostat z ustáleného rozmezí a stále se potácí kolem svého 200denního klouzavého průměru, jak můžete vidět na grafu níže. Klesající trend, který se u zlata objevoval v posledních čtyřech měsících, mu ustanovil hranici odporu na 1690 dolarech za unci. Tuto hodnotu je třeba prolomit, a pak až může zlato nastoupit cestu růstu. K tomu je však třeba překonat několik překážek, jako například nedostatek proinflačních tlaků. Ten se objevuje i navzdory obrovskému objemu měnových stimulů. A aby mohlo zlato růst, je třeba rozptýlit i obavy z dřívějšího ukončení kvantitativního uvolňování. Pozitivní také je, že zlato zůstává stabilní i přes rally na dolaru. Jeho růst přišel zejména po čtvrtečním prohlášení Maria Draghiho. A to by mohlo nahrávat do karet investorům, kteří se poohlíží po investici s růstovým potenciálem.

vyvoj ceny zlata Růst ropy Brent ke 120 dolarům za barel obnovil obavy z pádu cen komodit

Už osm dní zlato technicky vzato zůstává v rozmezí vytyčeném jeho 55denním a 200denním klouzavým průměrem. To jen zvyšuje pravděpodobnost, že cena zlata poroste poté, co bude pásmo mezi 1664 a 1681 dolary prolomeno. V příštím týdnu se čeká snížená aktivita na trhu, protože parkety v Číně a na Dálném východě budou zavřeny v souvislosti s oslavami nového lunárního roku. Zlato i další trhy by se tak mohly dočkat bouřlivého cenového vývoje. Pokud se zlatu podaří vymanit z výše uvedeného rozmezí, mohlo by se dostat na 1690 respektive 1710 dolarů, a nebo taky klesnout na 1652 respektive 1626 dolarů.

Příspěvek Růst ropy Brent ke 120 dolarům za barel obnovil obavy z pádu cen komodit pochází z Saxo Bank 24/7

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Růst páru EUR/USD je korekční
    Inflační tlaky v eurozóně zůstávají stabilní. Index spotřebitelských cen činil v listopadu meziročně 2,3 % a jádrový index 2,8 %. Tyto hodnoty odpovídají prognózám, ale jsou vyšší než v říjnu.
  • Růst počtu pracovních míst v USA zpomalil, vyšší růst mezd ale situaci zachránil a dolar posiluje
    Únorové statistiky z amerického trhu práce nedopadly úplně jednoznačně. Nových pracovních míst NFP v USA přibylo v led...
  • Růst počtu předplatitelů Netflixu výrazně zpomalil, akcie klesly
    Růst počtu předplatitelů Netflixu v prvním čtvrtletí výrazně zpomalil kvůli polevování pandemie nemoci covid-19 a nedostatku nových filmových a seriálových hitů. Přibyly jich necelé čtyři miliony na celkových 208 milionů. Analytici v anketě společnosti Refinitiv v průměru odhadovali, že nových předplatitelů bude 6,25 milionu. Americká internetová televize to oznámila v úterý po uzavření burz a její akcie vzápětí odepsaly 11 procent.
  • Růst pokračuje: Wall Street v zelených číslech už třetí den po sobě
    Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování růstem a zaznamenaly tak třetí pozitivní seanci v řadě. Investoři opět vzbuzují naděje, že Federální rezervní systém by v letošním roce mohl snížit úrokové sazby.
  • Růst průměrné i mediánové mzdy dosáhl 5,7 %
    Podle dnes zveřejněných údajů se ve třetím čtvrtletí zvýšila průměrná i mediánová mzda shodně o 5,7 %. V důsledku vyšší inflace se však reálná mzda tentokrát navýšila jen o 1,5 %. I tak jsou výsledky lepší, než předpokládala ČNB. Nejrychlejší růst v tomto období zaznamenaly mzdy pracovníků pohybujících se na realitním trhu (+11,8 %).
  • Růst průměrné mzdy v poslední loňském čtvrtletí překvapivě zrychlil na 6,5 %
    Průměrná nominální mzda vzrostla podle dnes zveřejněných dat ČSÚ v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,5 % a její růst tak zrychlil z předchozích 5,2 %. Po odečtení míry inflace průměrná mzda vzrostla meziročně o 3,8 %, po předchozím růstu o 1,8 %. Trh přitom očekával růst reálných mezd v průměru pouze o 1 % a dnešní data jsou tak pro něj výrazným překvapením. S takto rychlým mzdovým růstem nepočítaly ani ty nejoptimističtější odhady. Pozitivním překvapením jsou dnešní čísla z trhu práce také pro ČNB, která ve své prognóze počítala s meziročním růstem průměrné nominální mzdy o 2,2 %, v případě reálné mzdy pak s jejím poklesem o 0,5 %.
  • Růst průmyslové produkce v únoru pouze nepatrně korigoval slabý lednový výsledek
    Průmyslová produkce po ostrém lednovém poklesu o 3 % m/m v únoru meziměsíčně vzrostla o mírných 0,4 %. Meziroční růst o 2 % tak byl v souladu s mediánem tržních odhadů, které byly nicméně rozprostřené v širokém pásmu – náš odhad se pohyboval na straně značně výraznějšího oživení průmyslu (+1,4 % m/m). Zároveň lednový výsledek byl revidován směrem dolů namísto meziměsíčního poklesu o 2,6 %, průmyslová výroba v lednu klesla o 3 %.
  • Růst průmyslu ČR v létě mírně zrychlil
    Meziměsíční růst průmyslové výroby v červenci zrychlil. Problém se zpožděnými subdodávkami přetrvává a odráží se především v poklesu výroby aut. Rostou ale ostatní sektory. Export se po předchozím poklesu mírně zotavil, nicméně i tak v červenci setrval v deficitu, který ovšem tentokrát nepřekvapil. Výkon stavebnictví byl v červenci relativně slabý, ale naději na pokračování pomalé expanze stavebnictví nepodkopal.
  • Růst průmyslu polevil
    Průmyslová výroba v ČR v listopadu klesla oproti předchozímu měsíci o 1,7 %. V meziročním vyjádření se průmysl udržel v plusu 0,4 % (po očištění o různý počet pracovních dnů). Bez očištění o kalendářní vlivy činil meziroční pokles 2,2 %, což bylo citelně pod odhady analytiků s průměrným odhadem -0,7 %.
  • Růst předplatitelů Netflixu se po pandemické boomu zpomaluje, akcie se propadly o 11 %
    Společnost Netflix Inc. uvedla, že pomalejší produkce televizních programů a filmů během pandemie poškodila růst předplatitelů v prvním čtvrtletí, kdy v úterý klesl podíl největší streamovací služby na světě o 11 %.
  • Růst ropy, investoři uvažují o odhadu zásob
    Ropa rostla, jelikož průmyslové údaje ukázaly pokles zásob v USA a obchodníci se připravili na možné omezení ruské ropy ze strany Evropské unie.
  • Růst ropy komoditním měnám nepomáhá, dolar trumfuje vyššími výnosy
    V centru pozornosti finančních trhů je ropa, u které se řeší, jak moc nové americké sankce omezí íránský vývoz. Ostatní signatáři dohody totiž trvají na jejím dalším dodržování. Efekt tedy zřejmě nebude tak velký jako při minulém uvalení sankcí a ještě si na něj počkáme, ale nejistota přesto posílá ceny ropy dál nahoru. Brent už se podíval nad 77 dolarů.
  • Růst ropy komoditním měnám nepomáhá, dolar trumfuje vyššími výnosy
    V centru pozornosti finančních trhů je ropa, u které se řeší, jak moc nové americké sankce omezí íránský vývoz. Ostat...
  • Růst ropy na pozadí sporů o omezení jejích cen ze strany G7
    Ropa i přes nízkou likviditu na trhu stoupla. Ropa Brent stoupla o 28 centů a obchodovala se na úrovni 85,62 USD za barel a americká ropa WTI se dostala na 78,43 USD.
  • Růst ropy, omezení dodávek ruské ropy krizi eskaluje
    Ropa stoupla poté, co Rusko přestalo dodávat plyn do Polska a Bulharska, a vystupňovalo tak energetickou krizi v Evropě. Ropa WTI se prodávala nad 102 dolary za barel poté, co v úterý získala 3,2 %. Ceny zemního plynu se v Evropě vyšplhaly poté, co Rusko zastavilo dodávky do Polska a Bulharska, splnilo tak hrozbu přerušení dodávek do zemí, které nechtějí za pohonné hmoty platit v rublech.
  • Růst sazeb Fedu od března a pak vyfukování bilance. Akcie po zaváhání rostou
    Včera se americkým akciovým indexům podařilo smazat úvodní ztráty, dnes to bylo hlavně v úvodu komplikované. Téma měnové politiky a rychlost její normalizace působí stále slušnou nervozitu a očekávání ještě nejsou dostatečně usazená. Do hry promlouvají komentáře bankéřů z Fedu, přičemž prostor tentokrát dostali spíše jestřábi. Ani holubičí šéf Fedu svými slovy úlevu nepřinesl.
  • Růst sazeb se zatím týká hlavně bezpečných státních dluhopisů. Výnosy na rizikových bondech dál klesají
    Jedna zajímavost k velikosti rizikových přirážek a nezvyklému klidu, který momentálně na finančních trzích panuje. Čas od času na xPulsu píšeme o tom, jak mimořádně nízká je v poslední době implikovaná volatilita jak na evropském, tak hlavně na americkém akciovém trhu. Nízká implikovaná volatilita a s tím spojená vyšší cena akcií ale ve vztahu k reálné ekonomice až takové riziko nepředstavuje. Co však riziko do budoucna představovat může je nízká úroveň rizikových přirážek na trhu s dluhopisy – zejména pak u těch nejvíce rizikových dluhopisů. Poptávka po těchto aktivech totiž výrazně narůstá a jejich rostoucí cena dál tlačí dolů už tak nízké výnosy. To vše navíc v situaci, kdy se svět postupně připravuje na utahování měnové politiky a kdy díky rostoucím sazbám v USA výnosy u státních dluhopisů začaly pomalu růst.
  • Růst spekulací na posílení koruny v únoru zpomalil
    Podle nejnovějších odhadů by mohla Česká národní banka utratit až 140 miliard korun za slabou korunu jen za prvních dvacet únorových dnů. Částce půl bilionu korun se tak přiblížil dosavadní letošní účet za devizové intervence. V únoru měla ČNB podstatně méně práce oproti začátku roku.
  • Růst spotřebitelské poptávky v lednu pokračoval
    Maloobchodní tržby bez prodejů aut v ČR v lednu meziměsíčně vzrostly v reálném vyjádření o výrazné 1 % po utlumeném prosincovém růstu o 0,1 %. Meziměsíční růst přitom trval již čtyři měsíce v řadě. Meziročně byly tržby vyšší o 2,4 %, což bylo výrazně nad tržním konsensem ve výši 0,5 %.
  • Růst spotřebitelských cen mírně zvolní
    Průmyslová produkce v září pravděpodobně meziměsíčně klesla. Problémy s dodávkami výrobních vstupů se nadále zmírňují, zároveň však dochází k poklesu poptávky po průmyslovém zboží. Spotřebitelská důvěra v září dosáhla nového minima, což se pravděpodobně projevilo v meziměsíčním poklesu maloobchodních tržeb. Ten by se měl týkat jak motoristického, tak i nemotoristického segmentu. Inflaci by směrem dolů měly tlačit vládní opatření odrážející se v nižších cenách elektřiny. Proti tomu však působil výrazný růst cen potravin. Meziroční inflace by podle našeho odhadu měla klesnout ze zářijových 18 % na 17,2 % v říjnu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna