Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:32
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Nastroje

Extrémně volatilní pátek na EUR/USD

01.02.2013 17:06  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

ISM (Institute for Supply Management; Institut řízení zásob) v USA dnes zveřejnil index nákupních manažerů za výrobu. Ten se v únoru dostal na 9měsíční maximum, když dosáhl hodnoty 53,1 bodu. Průzkum mezi nákupními manažery v pátek ukázal, že se zlepšila hlavně situace v oblasti nových objednávek a zaměstnanosti. Nachází se tak nad hodnotou 50, která tvoří pomyslnou hranici mezi kontrakcí a expanzí. Průmysl sice tvoří pouhou pětinu hospodářského výkonu Spojených států, je však považován za důležitý ukazatel budoucích ekonomických trendů.

Dobrá zpráva tak přišla po balíčku zhoršených zpráv z trhu práce, kde ubylo počtu vytvořených nových pracovních míst a zvýšila se nezaměstnanost na 7,9 procenta. V USA se také zvýšily výdaje ve stavebnictví, ty v meziměsíčním měření vzrostly o 0,9 procenta.

Index spotřebitelské důvěry v USA prováděný Michiganskou univerzitou stoupl v lednu na 73,8 bodu. Ekonomové při tom očekávali mírnější růst na 71,5 bodu.  Leden tak překonal prosincových 71,3 bodu, kdy se spotřebitelé obávali pádu přes fiskální útes. Index mapuje názory spotřebitelů (cca 500 domácností) na osobní finanční situaci, podnikatelské a nákupní podmínky. Průzkum se uskutečnil ještě předtím, než údaje tento týden ukázaly, že se americká ekonomika ve čtvrtém kvartále nečekaně smrštila.

Eurodolar se během posledních hodin rozhýbal. Nejdříve reagoval prudkým výprodejem, aby se pár minut na to mohl odrazit od supportu 1,36 a trendové čáry. Uzavře-li současná svíce poblíž předchozích maxim u ceny 1,3660, tak bude mít EUR/USD volnou cestu k 1,37.
 

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Exportní prodeje zklamaly – sója obrátila růst ceny z počátku týdne na pokles
      Počáteční růsty cen zrnin a olejnin tohoto týdne vzaly za své poté, co americké ministerstvo zemědělství zveřejnilo exportní údaje za minulý týden, které byly v porovnání s týdnem přecházejícím zklamáním. Zatímco v rámci stávajícího marketingového roku analytici očekávali prodeje v objemu mezi 250 - 450 tisíc tun, výsledkem bylo zrušení objednávek v objemu 1.400 tun. Objem prodejů v rámci marketingového roku 2016-2017 vykázal sice růst, nicméně celkový objem dosáhl dolní hranice očekávání.
    • Export ropy z Ruska do Číny narástol o 15%
      Export Ruskej federácie za mesiac január do Číny zaznamenal rast o 15% na medziročnej báze. Naopak export ropy z Iránu...
    • Export tažen zejména bilancí s motorovými vozidly
      Podle předběžných údajů ČSÚ skončila dubnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 19,3 mld Kč, tedy téměř stejně jako v březnu, kdy saldo činilo 17,6 mld. Kč.
    • Export za rok 2019 dosáhl rekordní hodnoty
      Prosincová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila schodkem 6,7 mld. Kč, což v porovnání s loňským prosincovým výsledek znamená pokles zhruba o 2 mld. Kč. Výsledek je zhruba v souladu s tržními očekáváními. Na konci roku klesl vývoz meziročně o 2,4 % a dovoz pak o 1,5 %, a to i přesto, že loňský prosinec měl o jeden pracovní den více než prosinec 2018. Opět tedy export klesal rychleji než import. Listopadový výsledek byl revidován o necelou miliardu nahoru na 11,0 mld. Kč. Meziroční propad o 5 mld. Kč zaznamenal přeshraniční obchod s motorovými vozidly. Naopak dovoz strojů či počítačů, elektronických a optických přístrojů zaznamenal meziroční pokles, což celkové bilanci pomohlo zmírnit prosincový schodek.
    • Expozice fondů se začátkem roku 2017 kloní spíše k energetice
      V průběhu posledních prosincových dní se hedgeové fondy odvracely od kovů a zemědělských futures směrem k energetice. Všech pět energetických futures zaznamenalo dlouhé čisté pozice minimálně na ročním maximu, zatímco pokračoval exodus z kovů, zejména zlata. Kombinovaná expozice klíčových plodin byla mělká a dlouhé pozice sektoru sojových bobů vyvažovaly krátké pozice pšenice a kukuřice.
    • Expozice na Rusko je po sankcích hlavní riziko. Po negativním úvodu se trhy zklidňují
      Západní země se o víkendu konečně odhodlaly k protiruským sankcím s velice citelným dopadem. Páteční dobrá nálada na trzích podpořená tehdy slabými opatřeními, sázkami na méně přísný Fed a možná i nadějí na jednání o příměří, je tedy pryč. Nově je tématem hlavně expozice na rubl a ruská aktiva, přičemž rizika jsou nejen cenového rázu. Sankce navíc vyvolávají otázku škod na západních ekonomikách a celkově velká nejistota doléhá na chuť investorů riskovat.
    • Expresní půjčky slaví úspěch
      Již několik let obohacují finanční trh nové, transformované půjčky, tzv. finské, podle země původu. Nabízené převážně...
    • Exprezident Klaus kritizuje finanční krizový plán Evropské komise
      Bývalý prezident Václav Klaus a jeho institut vyzvali vládu, aby nedovolila přijetí plánu Evropské komise na rozdělení peněz v souvislosti s řešením následků krize způsobené pandemií nového koronaviru. Uvedli to v prohlášení, které poskytli ČTK. Za plánem vidí prostředek k nové fázi centralizace Evropské unii či k posílení politické unie.
    • Extra navýšení důchodů o 300 korun mají zaplatit Facebook, Amazon, Apple. Zdanění technologických obrů ale stačit nebude, důchodový účet spadne do ještě většího deficitu
      Mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace, na kterém se včera večer dohodla koaliční rada ANO a ČSSD, chce ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová financovat z digitální daně. Zejména američtí technologičtí obři jako Facebook, Amazon, Apple či Google (resp. jeho mateřská společnost Alphabet) by tak zaplatili navýšení penzí o 300 korun.
    • Extrémně nízké počty narozených dětí se dál snižují
      „Generace narozených dětí v roce 2023 byla nejslabší za 22 let. Za první čtvrtletí 2024 se však narodilo ještě méně dětí než ve stejném období předchozího roku. Snižování počtu narozených dětí bude do budoucna způsobovat demografické problémy, které budou zhoršovat schopnost veřejného sektoru financovat důchodový systém a zdravotní péči, říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
    • Extrémní dvoudenní růst Čezu (CEZ1.CZ) překonal klesající trendovou čáru v blízkosti úrovně 500 korun za akcii
      Také čtvrtá seance tohoto týdne na pražské burze skončila růstem. Index PX přidal 1,07 % a závěrečná cena dosáhla na 1009,51 bodů. Nad tisícibodovou úrovní se index obchodoval naposledy 5. března tohoto roku. Obchodované objemy dnes vystoupaly na 423,8 mil. Kč. Z českých blue chips jednoznačně vystupovaly akcie společnosti ČEZ (CEZ1.CZ; +3,35 na 493 Kč), které už druhý den v řadě rostly o více než 3 %. Od počátku týdne už společnost přidává 5,6 %. Mírnější růst nabídl bankovní sektor v čele s Komerční bankou (KOMB.CZ; +0,78 % na 642 Kč). Obstojně rostly také Moneta (MONET.CZ; +0,59 % na 68,30 Kč) a Erste bank (RBAG.CZ;+0,39 % na 662,20 Kč). Z nejvíce obchodovaných společností zaznamenaly pokles pouze akcie Philip Morris (TABAK.CZ;-0,27 % na 14 820 Kč).
    • Extrémní koncentrace S&P 500: Předpověď ztracené dekády?
      „Akciová rallye je nyní extrémně koncentrovaná a musí se rozšířit i na menší akcie. Jinak hrozí, že býčí trend letos vyvrcholí,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
    • Extrémní rozdíly v evropských podnikatelských náladách
      Takový rozdíl mezi podnikatelskými náladami v eurozóně dlouho nepamatujeme. Celková podnikatelská nálada v eurozóně (podle PMI) sice vystoupala na jedenáctiměsíční maxima (54,4 bodu), ale to výhradně kvůli výraznému optimismu v sektoru služeb (56,6 bodu), zatímco nad průmyslem se stahují mračna (45,5 bodu - 3letá minima. Rozdíly mezi indexy nákupních manažerů v průmyslu a ve službách jsou dokonce nejvyšší od roku 2009.
    • Extrémní růst, který přerušil obchodování, nevydržel. Merkelová se vyhýbá stimulu
      Volatilita na finančních trzích zůstává opravdu masivní. Včerejší propad na chvíli přerušil obchodování s americkými akciemi a přinesl jim extrémní ztráty. Dnes následoval naopak extrémní růst, díky kterému americké futures narazily na horní limit. Jenže o pár hodin nato je opět všechno jinak.
    • ExxonMobil a Pfizer se svými hospodářskými výsledky a prognózami
      Společnost Exxon se ziskem 56 miliard USD za minulý rok překonala rekordní zisk západních ropných společností.
    • ExxonMobil i Chevron mají za druhé čtvrtletí hlubokou ztrátu
      Americké ropné koncerny ExxonMobil a Chevron vykázaly za druhé čtvrtletí hlubokou ztrátu. První z nich 1,1 miliardy dolarů (24,3 miliardy Kč), druhý 8,3 miliardy dolarů (183,3 miliardy Kč). V případě Exxonu je to navíc poprvé minimálně za 36 let, kdy má podnik ztrátu druhé čtvrtletí po sobě, uvedla dnes agentura Reuters. Pandemie nemoci covid-19 totiž citelně snížila poptávku po ropě i cenu suroviny.
    • Exxon Mobil odepíše majetek v hodnotě až 20 miliard dolarů
      Americký ropný a plynárenský gigant Exxon Mobil odepíše majetek v hodnotě 17 až 20 miliard dolarů (373 až 439 miliard Kč) a přikročí k výraznému snížení investičních výdajů. Oznámila to firma, která se nyní potýká s negativními dopady pandemie covidu-19 na poptávku a ceny.
    • Exxon Mobil v Evropě seškrtá 1600 pracovních míst
      Americká ropná společnost Exxon Mobile dnes oznámila, že ve svých evropských dceřiných společnostech seškrtá 1600 pracovních míst. V roce 2019 koncern zaměstnával kolem 75.000 lidí.
    • Exxon Mobil zklamal
      Největší veřejně obchodovaná ropná společnost na světě vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 1,68 miliardy dolarů, což je meziroční pokles o 39,6 procenta. Firma uvedla, že hlavním důvodem jsou mimořádné odpisy ve výši dvou miliard dolarů. Bez nich by podnik naopak překonal odhady, pomohly mu hlavně vyšší ceny ropy a nižší náklady. Zisk na akcii 41 centů proti zisku 67 centů před rokem.
    • Exxon reportoval silný 2Q, do kterého poprvé vstoupila čísla akvírované Pioneer Natural Resources
      Ropný gigant ExxonMobil zveřejnil výsledky hospodaření za 2Q. První kvartál po převzetí společnosti Pioneer Natural Resources za 63 mld. USD Exxon vykázal rekordní čísla produkce.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    Dukascopy new