Sobota 18. ledna 2025 03:54
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Kapitalismus potřebuje bankroty

15.11.2012 19:29  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

“Kapitalismus bez bankrotů je jako křesťanství bez pekla? – Frank Borman

Co uděláte, když zkrachujete a nemáte přístup k úvěru? Nabízí se restrukturalizace dluhů, snížení úroků, nebo pokud jste stát, vypůjčení peněz k zpětnému nákupu vašeho dluhu za zlomek jeho dřívější hodnoty.

Přesně tyto možnosti má Řecko, ale různé politické agendy z toho činí spíše hru na předávání balíčků než dlouhodobě udržitelnou cestu pro Řecko a jeho těžce zkoušené občany.

Řecko v grafech

Já, společně se švédským ministrem financí Andresem Borgem, očekávám nějakou formu bankrotu Řecka během prvních šesti měsíců roku 2013. Řecká ochota snášet více bolesti byla dosažena ve smyslu společenském, ale i ekonomickém. Země může snést jenom takové množství bolesti, které se nestane skutečným problémem pro společenskou strukturu, ale také jeho schopnost začít znovu.

Nezapomínejme, že evropská historie je plná státních bankrotů. Některé evropské země mají ve zvyku krachovat, The Telegraph, 24.3.2011

“Od roku 1800 vyhlásilo Portugalsko státní krach pětkrát, stejně tak Řecko, Španělsko dokonce sedmkrát (a třináctkrát od roku 1500). Ve skutečnosti, od té doby, co Řecko získalo nezávislost na Osmanské říši, strávilo přibližně polovinu ze 182 let nezávislosti ve stavu krachu a tím pádem zamezeného přístupu k mezinárodním kapitálovým trhům, což je pozice ve které se pravděpodobně ocitne ve velmi blízké budoucnosti.?

To, že se ekonomická situace ještě horší se ukazuje i ve stále pozitivním výhledu centrálních plánovačů, v tomto případě Druhé ekonomické úpravě programované pro Řecko vydané v listopadu 2012.

I Troika pochybuje o vlastní schopnosti snížit státní dluh.Toto je klasické makro – „Předstírej a protahuj“. Nejlepší je vždy zajít v neděli do kostela pomodlit se za lepší počasí.

Řecko má nyní dluh na úrovni 170 procent a MMF očekává, že příští rok dosáhne 190 procent – zatímco takzvaní poradci – ECB, Evropská komise a MMF se teď nejsou schopni dohodnout, co dělat dál.

Restrukturalizace dluhu

MMF říká, že řecký dluh je neudržitelný a nemůže být do roku 2020 snížen na 120 procent. Rešení: Restrukturalizace dluhu, kde mimo jiného musí ECB realizovat ztrátu 40 miliard EUR v řeckých dluhopisech. Ani nápad, Jose, říká ECB a Německo. Co se týče ECB, realizace ztráty by znamenala “půjčování státům?, což je zakázáno Smlouvou o EU – jinými slovy naprosto nepřijatelné zejména v německém cyklu voleb (volby v září 2013).

Program odkupu (Asmussenův plán)

Německo a částečně ECB chce půjčit Řecku peníze, aby si mohlo koupit zpátky svůj vlastní dluh – Assmussenův plán. Argumentem je, že když se řecký dluh obchoduje za nízké ceny, je dobrým “kšeftem? ho nakoupit zpátky a stáhnout ho. Problém je, že veřejný sektor v Řecku už drží většinu dluhopisů skrz bankovní systém a penzijní fondy a cena, kterou mají v účetních knihách, je velmi pravděpodobně vzdálená “nové reálné ceně? trhu. Navíc je k tomu potřeba “hotovost?, kterou Německo odmítlo nabídnout během loňského PSI, ale názory se dají vždycky změnit, že? A nakonec je zde riziko přelití. Peníze na odkup jsou de facto jiným způsobem restrukturalizace, která se může přelít do dalších slabých ekonomik. Pro širší informace o pro a proti čtěte: Návrat řeckého odkupu (zbytečná práce).

Víc času – Protahuj a předstírej

Evropská komise a její ministr financí mezitím dal Řecku odklad na dva roky zrovna tento týden. Rešení: Více času (Rozšiř a předstírej) – s argumentem, že Řecko jenom potřebuje dva roky navíc, aby dosáhlo nirvány 120-procentního dluhu k HDP. Prosím, zvažte ta čísla znovu. 120 procent k HDP! Všeobecně uznávané trio Carmen Rheinhartová, Vincent Rheinhart a Kenneth Rogoff napsalo kus zvaný: Státní dluh přečnívá: Epizody rozvinutých ekonomik od roku 1800, ve kterých se dívají na 26 identifikovaných situací od roku 1800, kdy dluh přesáhl 90 procent. Jejich závěr zní:

“Identifikovali jsme 26 epizod, kdy od roku 1800 státní dluh přečníval v rozvinutých ekonomikách: to jest, případy, kde poměr hrubého státního dluhu k HDP přesahoval 90 procent v dané zemi více než pět let. Bráno jako celek, přinášejí tyto epizody několik lekcí o přečnívání veřejného dluhu. Zaprvé, jakmile trvalo přečnívání státního dluhu déle než pět let, protáhlo se pravděpodobně na deset i více let (pokud nebyl dluh způsoben válkou, která končila). Průměrné trvání epizody přečnívání dluhu bylo 23 let. Za druhé, je možné mít nedramatické přečnívání státního dluhu, které nepřináší růst reálných sazeb úroků nebo finanční krizi. Ve skutečnosti v 11 z našich 26 epizod byly sazby úroků průměrné nebo i nižší než jindy. Za třetí, váha důkazů ukazuje, že přečnívání státního dluhu skutečně zpomaluje roční míru hospodářského růstu a vzhledem k délce těchto epizod, ztratit jeden procentní bod růstu ročně vytvoří podstatný pokles v úrovni výstupů a masivní kumulativní ztrátu.?

predpoved evropske komice podzim 2012 Kapitalismus potřebuje bankroty

Nechápu, proč je 120 procent magickým číslem, nehledě na to, že Řecko téměř s jistotou nedosáhne žádného z jeho ekonomických cílů. I když jsme viděli, že se průmyslová produkce stabilizovala a dokonce v posledním měsíci rostla, celková tíha refinancování dluhů a nejistota spíše povede k tomu, že pět let trvající krize se protáhne na průměrné období podle Rheinhartových a Rogoffa: totiž 23 let. Vsadím se, že sociální soudržnost tak dlouho nevydrží.

Zastávám názor, že Řecko “si dá pauzu od eura? – ale řádným způsobem, tj. se souhlasem a podporou EU. Řecko už vlastně není v Evropě skutečným tématem. Tam, kde je teď Španělsko, bylo Řecko před dvěma třemi lety – spirála negativního růstu bez voličské podpory. Katalánské volby 23.11. mohou eskalovat španělský problém, a tím i situaci v Řecku.

Zatím jsme se v této krizi zabývali zeměmi postupně. Nejdříve Řeckem a Irskem, pak Portugalskem a potom Španělskem s Itálii, pak zase Řeckem, potom Španělskem, ale teď je na pokraji Španělsko, Řecko visí nad převisem a výhled Evropy na růst a politické řešení je dál než kdykoli předtím.

Řecko by se mohlo stát “obětním beránkem? potřebným k nastartování evropských reforem. Lídři EU nedokážou své voliče přimět k akceptování silnější EU, což znamená, že žádoucí změny Smlouvy jsou nemožné. Namísto toho by se vedení EU mělo zaměřit na existující Fiskální pakt a zvýšený monitoring – takzvaný two-pack a six-pack. Jejich prosazování a ztransparentnění by snad mohlo stabilizovat Evropu a její politické záměry. Do té doby můžeme jenom sledovat tvůrce politiky, v centrálních bankách i vládách, jak nadále hrají hru „Předstírej a protahuj“, zatímco reálné ekonomiky jsou na pokraji občanských nepokojů a masové nezaměstnanosti. Něco se musí stát a to brzo, kvůli nám všem.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kancléř Scholz připouští prodloužení životnosti německých jaderných elektráren. Elektřinu by to mohlo zlevnit i Čechům
    Německý kancléř Olaf Scholz dnes uvedl, že prodloužení životnosti tří zbývajících německých jaderných elektráren „může dávat smysl“. Německo zatím plánuje uvedené elektrárny odstavit ke konci letošního roku. Kancléřovo vyjádření je tak poměrně přelomové. Signalizuje, že vládní sociální demokraté už mají pro takový krok předjednánu případnou podporu koaličních Zelených, kteří jsou v Německu hlavní politickou silou dosud prodloužení životnosti odmítající.
  • Kan (japonský minister financií)
    "Európske dlhové problémy majú hlboké korene a existuje riziko ich prenosu na globálnu eko...
  • Kan (japonský premiér)
    "Ak bude treba prijmeme na FX trhu potrebné korky"..." výrazné zmeny sa ...
  • Kan (japonský premiér)
    "Sme pripravení obnoviť predávanie jenu ako prevenciu pred jeho prirýchlim posilňovaním a...
  • Kansas City Fed index slabší než se očekávalo
    Kansas City Fed Composite index vyšel -8 vs -4.5 oček. a -2 předcház. Manufaktura padla na -11 vs -1 předcház.
  • Kansas City Fed - výsledek je mnohem slabší, než se očekávalo
    Kansas City Fed Index dosáhl -9 vs -3 oček. a -1 dříve (výrobní Kansas Fed: -17 vs. -4 oček.). Je to další slabý údaj z amerických, regionálních údajů.
  • Kantar: Nejhodnotnější značkou je Amazon, zvyšuje se i hodnota těch čínských
    Nejhodnotnější značkou světa je Amazon, za ním následují Apple a Google. Vyplývá to z žebříčku 100 nejhodnotnějších značek světa BrandZ, který sestavuje výzkumná společnost Kantar. Žebříček také ukazuje, že se výrazně zvyšuje hodnota čínských značek, která už překonala hodnotu největších značek z Evropy.
  • Kao Si-čching (CIC- čínsky štátny investičný fond)
    "Zdá sa, že Európu obchádza prízrak komunizmu. Zatiaľ čo Čína svoje trhy postupne otvára,...
  • Kapacita příležitostí energetického trhu činí v ČR 700 miliard korun
    Martin Novák, finanční ředitel Skupiny ČEZ, nechce nechat tento segment obsadit konkurencí. ČEZ má po výsledcích za 1. pololetí roku 2017 dostatek hotovosti na akvizice, ale žádné zásadní zatím v současné době nevidí. Investiční příležitosti vidí právě v obnovitelných zdrojích nebo segmentu ESCO. Za klíčové považuje naplnění plánu provozní efektivity u všech zdrojů. Nedošlo k nějakým neočekávaným odstávkám a výpadkům, což je vždycky ten největší rizikový faktor. Ziskové hospodaření ČEZu za první pololetí roku ovlivnilo i několik jednorázových položek v oblasti čistého zisku. Jde třeba o jednorázovou transakci s akciemi MOLu, což mělo efekt 5 miliard korun. Jednorázový prodej bytového fondu v Praze vynesl 1 miliardu korun. Úspěchem je i výsledek dodávek plynu, ve kterých meziročně zvýšili objem o téměř 30 %.
  • Kapesné dětem dávají tři čtvrtiny rodičů, nejčastěji jde o částku do 500 korun
    Téměř tři čtvrtiny (73 %) rodičů dávají dětem nějakou formu kapesného, pravidelnou formu měsíčního kapesného pak volí 58 % dotázaných. Nejvíce rodičů, asi 6 z 10, vydá na kapesné částku do 500 korun za měsíc na jedno dítě, pětina pak přispívá dětem částkou 500-1 000 korun měsíčně. Více než 2 tisíce korun kapesného pak dává 11 % dotazovaných rodičů, častěji jde přitom o rodiny se středoškoláky a vysokoškoláky. Informace vyplynuly z dotazování investiční platformy Portu.
  • Kapitál je stále mimoriadne dostupný. A to aj napriek prepadu akcií
    Už viackrát som písal, že výpredaje akcií z minulého týždňa našli zatiaľ odozvu len na akciových trhoch. Pozrel som sa na viacero indikátorov, ktoré ukazujú averziu na finančných a úverových trhoch, z ktorých sa dá odčítať, či majú firmy a domácnosti problém dostať sa k úverom (v prípade firiem aj predávať akcie a dlhopisy). Použil som nasledujúce indikátory:
  • Kapitálové trhy na válečné houpačce
    Ruská invaze na Ukrajinu zůstává i nadále světovým geopolitickým tématem číslo jedna. I přesto, že konflikt se v posledních dnech zásadním způsobem neposunul a konec je bohužel stále v nedohlednu, ovlivňuje i nadále válka dění na světových akciových, dluhopisových, měnových i komoditních trzích. „Z pohledu investorů platí zůstávat obezřetný, ale zároveň nepropadat zbytečné panice.
  • Kapitálové trhy ukázaly, co je to volatilita
    V prvních dvou dnech nového týdne akcie navázaly na páteční výprodeje. Hlavním důvodem byl opět Fed a jeho razantnější přístup k dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb. Kapitálové trhy kvůli emocím investorů v USA ukázaly, jak vypadá skutečná volatilita.
  • Kapitálové trhy zaznamenaly během srpna návrat ke korekci, většina podílových fondů opět poklesla
    Návrat ke korekci probíhající na kapitálových trzích od začátku letošního roku, tak v takovém duchu se nesou výsledky srpnového Broker Consulting Indexu podílových fondů. Podle něj poklesla většina podílových fondů o několik procent a skončila v záporných číslech. Nejviditelnější dopady přetrvávajících nejistot pocítily v srpnu akciové fondy, ty smazaly červencový nárůst a skončily ve ztrátě -4,11 %. Nedařilo se také komoditním fondům, které si i přesto udržují od začátku roku 58,97 %. Ani Fondy peněžního trhu nebo dluhopisové fondy nevykázaly zisk a skončily v červených číslech. Meziměsíční nárůst je zřejmý pouze u nemovitostních fondů, jež dlouhodobě vykazují stabilní růst. Výhledově experti očekávají na kapitálových trzích setrvání klesajícího trendu.
  • Kapitálový trh pomáhá
    Nadační fond Centrálního depozitáře cenných papírů spolu s Nadačním fondem 2091 podpořil částkou více než 4 miliony korun několik charitativních projektů. Šeky byly předány v průběhu charitativního večera konaném ku příležitosti každoročního letního setkání zástupců kapitálového trhu z rukou zástupců Burzy cenných papírů Praha, Centrálního depozitáře a Nadačního fondu 2091.
  • Kaprain může převzít Mafru, Londu a Synthesii, rozhodnutí ÚOHS je pravomocné
    Skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka může převzít ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) mediální skupinu Mafra, provozovatele rozhlasových stanic firmu Londa a pardubickou chemičku Synthesia. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nabylo v pondělí právní moci, uvedl úřad na síti X.
  • Karanténa téměř zastavila zahraniční obchod
    Podle předběžných údajů skončila v dubnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 26,9mld.Kč. Ten byl oproti stejnému měsíci před rokem nižší o 42,9 mld. Kč. Výsledek výrazně zklamal tržní očekávání, která počítala zhruba s vyrovnanou bilancí zahraničního obchodu. Vývoz pokračoval v poklesu, který se však v dubnu výrazně prohloubil na 39,3 %, meziročně, zatímco dovozy klesly o 27,0 %.Celkový zahraniční obchod se zbožímovlivnily dopady opatření proti šíření koronaviru, tedy uzavření hranic, odstávky výrob a přerušení provozu firem. Projevilo se to zejména na snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly (o 35,7 mld.), nižší přebytky vykázal i obchod s elektrickými přístroji a strojním zařízením. Na druhé straně příznivě působil menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a to zejména zásluhou nižších cen ropy na globálních trzích.
  • Karanténní opatření omezila přeshraniční obchod
    Podle předběžných údajů skončila v březnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 3,1mld.Kč. Ten byl oproti stejnému měsíci před rokem nižší o 12,6 mld. Kč. Výsledek zklamal i tržní očekávání, která počítala se saldem lepším o cca 10 mld. Vývoz pokračoval v poklesu, který se však v březnu výrazně prohloubil na 13,3 %, meziročně, zatímco dovozy klesly o 9,9 %.Celkový zahraniční obchod se zbožímovlivnily dopady opatření proti šíření koronaviru, tedy odstávky výrob a uzavření firem. Projevilo se to zejména na snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly (o 12,9 mld.), nižší přebytky vykázal i obchod s elektrickými přístroji a strojním zařízením. Na druhé straně příznivě působil menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a to zejména zásluhou nižších cen ropy na globálních trzích.
  • Karanténní opatření srazila maloobchodní tržby
    Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v březnu meziročně poklesly o 8,9 %, tedy zhruba v souladu s tržním očekáváním. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 15,5 %. Výsledky maloobchodních prodejů byly ovlivněny zavedením karanténních opatření, kvůli kterým byla řada prodejen převážně s nepotravinářským zbožím část měsíce zcela uzavřena nebo měla omezený provoz. Utrácení spotřebitelů se tak omezilo jen na nákup nezbytných věcí, zejména potravin. K nejvýraznějším poklesům tržeb tedy došlo u oděvů a obuvi a za výrobky pro sport kulturu a rekreaci. Po očištění o sezónní faktory byly tržby v maloobchodě reálně meziměsíčně nižší o 12,2 %. Rostly však útraty za potraviny a za farmaceutické a zdravotnické zboží.
  • Karanténní opatření zmrazila průmyslovou výrobu
    Český index nákupních manažerů ve výrobě klesl v dubnu o dalších 6,2 bodu na hodnotu 35,1, tedy na nejnižší úroveň od března 2009. Tržní očekávání byla ještě pesimističtější, když počítala s poklesem až na 33,2 bodu. Dubnová data ukázala nejprudší pokles objemu výroby a nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru od začátku sběru dat v červnu 2001. Pokles zákaznické poptávky byl z velké části dáván za vinu rozšíření epidemie koronaviru 2019 a zavedení karanténních opatření. Omezení dopadla i na zahraniční odbyt a exportní zakázky výrazně klesly. Pokles odbytu pak způsobil nejvýraznější pokleszaměstnanosti od finanční krize v roce 2009. I přesto, že se omezení pomalu uvolňují, vyhlídky podnikatelů na další období zůstávají chmurné.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding