Sobota 18. ledna 2025 06:07
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Soros: Proč by Německo mělo jít v čele, anebo odejít (+video)

10.09.2012 10:42  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropa je od roku 2007 ve finanční krizi. Když bankrot Lehman Brothers ohrozil kredit finančních ústavů, soukromé úvěry nahradily úvěry státu, což odhalilo nepřiznaný kaz eura. Převedením práva tisknout peníze na Evropskou centrální banku (ECB) se členské země vystavily riziku platební neschopnosti, jako země Třetího světa silně zadlužené v cizí měně. Komerční banky napěchované státními dluhopisy slabších zemí se staly potenciálně insolventními.

Existuje paralela mezi probíhající krizí eura a mezinárodní bankovní krizí roku 1982. Mezinárodní měnový fond tehdy zachránil bankovní soustavu tím, že silně zadluženým zemím půjčil jen nejpotřebnější sumu peněz; krachu se předešlo, ale za cenu vleklé deprese. Latinská Amerika si prošla ztracenou dekádou.

Tehdejší úlohu MMF dnes hraje Německo. Scéna se liší, ale účinek je tentýž. Věřitelé přesouvají celé břemeno korekce na dlužnické země a vyhýbají se vlastní zodpovědnosti.

Krize eura je složitou směsí problémů bankovnictví a suverénních dluhů, jakož i divergencí v ekonomické výkonnosti, které v eurozóně způsobují nevyváženosti v platebních bilancích. Úřady nerozuměly spletitosti krize, natož aby znaly řešení. Tak se pokusily koupit si čas.

To obvykle zabere. Finanční panika opadne a úřady ze své intervence realizují zisk. Tentokrát však ne, protože finanční problémy se spojily s procesem politické dezintegrace.

Když byla Evropská unie vytvořena, šlo o ztělesnění otevřené společnosti – dobrovolný svaz rovnoprávných států, které se pro společné dobro vzdaly části své suverenity. Krize eura teď EU proměňuje v něco fundamentálně odlišného: rozděluje členské země na dvě kategorie, věřitele a dlužníky, přičemž věřitelé mají navrch.

Německo se jako nejsilnější věřitelská země vyvinulo v hegemona. Dlužnické země platí za financování svého státního dluhu značné rizikové prémie. To se obecněji odráží v jejich nákladech na financování. Situaci ještě dále komplikuje skutečnost, že Bundesbanka zůstává věrná zastaralé monetární doktríně vycházející z traumatické zkušenosti Německa s inflací. V důsledku toho chápe inflaci pouze jako ohrožení stability a přehlíží deflaci, která je skutečnou hrozbou dneška. Německé trvání na nutnosti úspor v dlužnických zemích navíc může zvýšit míru zadluženosti vlivem klesajícího HDP a tím se snadno stát kontraproduktivním.

Existuje reálné nebezpečí, že Evropa zůstane dvouvrstvá napořád. Lidské i finanční zdroje bude přitahovat střed a okraj zůstane permanentně v depresi. Periferie však vře nespokojeností.

Evropská tragédie není výsledkem zlovolného spiknutí, ale pramení spíše z nedostatku soudržných politik. Tak jako v řeckých tragédiích, k nezamýšleným, leč osudným důsledkům vedou chybné přístupy a prostý nedostatek porozumění.

Německo je jako největší věřitelská země ve vůdčím postavení, ale odmítá na sebe vzít další závazky; všechny příležitosti k vyřešení krize proto byly prozatím promarněny. Krize se z Řecka rozšířila do dalších schodkových zemí a nakonec zpochybnila přímo přežití eura. Jelikož rozpad eura by způsobil obrovskou škodu, Německo vždy udělá nutné minimum, aby jej udrželo pohromadě.

Naposledy se německá kancléřka Angela Merkelová postavila za prezidenta ECB Maria Draghiho a nechala prezidenta Bundesbanky Jense Weidmanna osamoceného. To ECB umožní vytvořit strop nad výpůjčními náklady zemí, které se podřídí programu úspor pod dohledem Trojky (MMF, ECB a Evropská komise). To sice euro zachrání, ale je to také krok směrem k trvalému rozdělení Evropy na dlužníky a věřitele.

 


Dlužníci nutně dvouvrstvou Evropu dříve či později odmítnou. Pokud se euro rozpadne ve zmatku, zničí to společný trh i EU a Evropa se ocitne v horší situaci, než v jaké byla před započetím sjednocovacího úsilí, vzhledem k dědictví vzájemné nedůvěry a nepřátelství. Čím déle k rozpadu dojde, tím horší bude konečný výsledek. Je tedy načase zvážit alternativy, které byly až donedávna nepředstavitelné.

Podle mého soudu nejlepším postupem je přesvědčit Německo, aby si vybralo, zda půjde v čele vytváření politické unie s nefalšovaným sdílením břemen, anebo zda opustí euro.

Jelikož veškerý nahromaděný dluh je denominován v eurech, vše záleží na tom, kdo zůstane zodpovědný za měnovou unii. Kdyby Německo odešlo, euro by devalvovalo. Dlužnické země by znovu získaly konkurenční schopnost, jejich dluhy by se v reálných hodnotách zmenšily, a jelikož by měly pod kontrolou ECB, rozplynula by se hrozba platební neschopnosti a jejich výpůjční náklady by klesly na úrovně srovnatelné s těmi, které pozorujeme ve Velké Británii.

Věřitelské země by naproti tomu u svých pohledávek a investic denominovaných v eurech utrpěly ztráty a pocítily by doma tvrdší konkurenci ze strany ostatních členů eurozóny. Rozsah ztrát věřitelských zemí by závisel na rozsahu devalvace, takže by měly zájem, aby znehodnocování udržely v jistých mezích.

Po prvotní rozkolísanosti by byl konečný výsledek splněním snu Johna Maynarda Keynese o mezinárodní měnové soustavě, ve které věřitelé a dlužníci sdílejí zodpovědnost za udržování stability. A Evropa by odvrátila hrozící depresi.

Téhož výsledku by bylo možné dosáhnout, pro Německo laciněji, kdyby se Německo rozhodlo jednat jako laskavý hegemon. Znamenalo by to zavést navrženou evropskou bankovní unii, zřízením Fondu pro snižování dluhu a nakonec převedením všech dluhů na eurobondy vytvořit víceméně rovnou hrací plochu pro dlužnické a věřitelské země a usilovat o růst nominálního HDP až do výše 5 %, aby Evropa ze své nadměrné zadluženosti vybředla pomocí růstu.

Ať už se Německo rozhodne jít v čele nebo odejít, obě tyto alternativy by byly lepší než vytvořit neudržitelnou dvouvrstevnou Evropu.



Autorem textu je George Soros, předseda Soros Fund Management a Open Society Institute.


© Project Syndicate

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • SOL za 24 hodin vyskočila o 15 %, jelikož Solana získala podporu od zakladatele Etherea
    Solana (SOL) byla od pádu FTX zcela pohlcena FUD. To vždy vedlo k tomu, že cena tokenu klesala mnohem rychleji než zbytek trhu a minulý týden se SOL poprvé za téměř dva roky dotkla jednociferných hodnot. Zdá se však, že v případě tohoto digitálního aktiva dochází k obratu, neboť se mu dostává podpory od Vitalika Buterina.
  • Sonova prohlubuje výprodej po ztrátě hlavního amerického klienta 📉
    Akcie švýcarské lékařské holdingové společnosti Sonova (SOON.CH) klesají téměř o 8 % a klesají pod klíčovou podporu, protože společnost oznámila ztrátu významného amerického zákazníka, což by mohlo zasáhnout její finanční výsledky minimálně v první polovině roku. Také výsledky za Q1 byly smíšené. Společnost Sonova však nezveřejnila název dané americké společnosti:
  • Sony čelí v Británii kvůli poplatkům v PlayStation žalobě o pět miliard liber
    Japonská společnost Sony čelí v Británii žalobě o pět miliard liber (146 miliard Kč) kvůli své herní konzoli PlayStation. Její uživatelé jsou přesvědčeni, že firma zneužívá svého postavení na trhu a v posledních šesti letech jim účtovala příliš vysoké ceny za hru samotnou i neúměrné poplatky za nákupy doplňků. Informoval o tom server BBC.
  • Sony investuje 250 milionů USD do vývojáře her Epic Games
    Japonská společnost Sony Corp. investuje 250 milionů USD (šest miliard Kč) do americké Epic Games Inc., vývojáře hry Fortnite. Sony také získá v Epic Game menšinový podíl 1,4 procenta, uvedla agentury Kjódó.
  • Sony kvůli inflaci zdražuje v Evropě svoji herní konzoli PlayStation 5
    Japonská společnost Sony Group Corp. zvyšuje s okamžitou platností doporučenou maloobchodní cenu své herní konzole PlayStation 5 v Evropě a na několika dalších trzích. Důvodem jsou ekonomické tlaky, včetně zvyšování úrokových sazeb, oznámila dnes společnost.
  • Sony se chystá založit firmu, s níž chce proniknout na trh elektrických vozidel
    Japonský technologický konglomerát Sony se chystá letos na jaře založit firmu Sony Mobility, s níž chce zkusit proniknout na trh s elektrickými vozidly. Před zahájením světového veletrhu spotřební elektroniky CES v USA to oznámil šéf firmy Keničiró Jošida, který zároveň představil již druhý prototyp elektrického vozidla, který společnost vyvinula.
  • Sophiina volba dodavatelů automobilek
    Ještě před nedávnem by bylo téměř automatické, že dodavatelé automobilek by měli svou výrobu přeorientovat na elektromobilitu. Dnes však rozhodování o investicích do změny výroby již tak jednoduché není. Přední světoví výrobci automobilů totiž signalizují, že elektromobily nejsou jedinou cestou, kterou zvažují. To vše činí investiční rozhodování jejich dodavatelů složitější.
  • Soros: Euro ničí Evropu, zachránit ji musí Německo
    Nejde už jen o přežití eura - dluhová krize eurozóny by mohla zničit celou Evropskou unii, přičemž zodpov...
  • Soros končí s kritikou: Euro přežije a měnové války ho ještě posílí
    Ani ne před rokem miliardář George Soros mluvil o tom, že by krize eura mohla zničit celou Evropskou unii a uvrhnout region do ztracené dekády, nyní už věří v překonání nejhoršího a posílení společné evropské měny. Dlouhodobý kritik německých politických zásahů v rámci Evropy byl tentokrát smířlivější i vůči krokům protlačovaným Angelou Merkelovou.
  • Soros: Krize zničila síly držící EU pospolu i její smysl, v Řecku je humanitární. Turbulence trhů budou pokračovat
    Rozvoj dluhové krize v eurozóně zcela zničil myšlenky a motivy, na kterých uskupení stálo a snahu o soudržnost mezi zeměmi v Evropě, uvedl miliardář a investor George Soros. Právě investoři a věřitelé podle něj neúspěch, ve kterém porazily odlišnosti mezi státy myšlenku jejich rovnosti a společných cílů, dostali na starost a na svá bedra.
  • Soros: Současná krize překračuje pád Lehman Brothers, dění na evropských bankách včetně SocGen varováním
    Vedle USA si i Evropané bezesporu pamatují na pád Lehman Brothers. Jejich panick...
  • Souboj: ekonomické oživení versus geopolitické riziko
    Peter Garnry, Equity StrategistV důsledku negativního sentimentu z páteční americké seance, ...
  • Souboj meme mincí. Jak si vede Shiba Memu ve srovnání s AIDoge a Dogecoinem?
    Meme mincí je v dnešní době jako smetí. Většina z nich existuje jako prostředek spekulace, některé se používají jako prostředek směny a některé existují čistě pro zábavu. Vzácnější jsou meme mince, které mají skutečnou užitečnost a potenciál dlouhodobého růstu jako kryptoinvestice.
  • Souboj o technologická IPO přituhuje. NYSE letos vede nad Nasdaqem
    Když dvě největší americké burzy lákají zájemce o IPO, jdou si tvrdě po krku. Přímým svědkem narážek na chyby v systémech konkurence byl loni David Callisch, který jako šéf marketingu společnosti Ruckus Wireless dohlížel na výběr burzy pro primární emisi. „Nasdaq i NYSE byly ochotné přihodit cokoli, jen aby získali naši firmu. Obě měly po ruce příklady emisí na konkurenční burze, které potkaly problémy s obchodováním,“ tvrdí manažer kalifornské firmy vyrábějící zařízení pro bezdrátovou komunikaci.
  • Souboj soláry vs. média: Společnosti zabývající se solární energií rostou, Trumpova mediální společnost se propadá!
    Všechny tři hlavní americké akciové indexy skončily ve středu výše. Solidní růst akcií technologických společností vyvážil dopolední zklamání způsobené údaji o inflaci, které zmařily naděje, že Federální rezervní systém příští týden sníží úrokové sazby o 50 bazických bodů.
  • Souboj titánů: Dolarový král odchází do zákulisí a na pódiu září zlato. Past na býky, nebo udržitelný trend?
    Trhy se kvůli absenci silného katalyzátoru těžko rozhodují, hlavní měnové páry se nadále obchodují v rámci nedávných úrovní. Dolaru se nikdy nepodařilo získat zpět své postavení krále růstu, a to navzdory silným údajům o trhu práce, očekávané rekordní inflaci, jestřábímu postoji Federálního rezervního systému a růstu výnosů státních dluhopisů. Jeden by si řekl: no, a co je ještě potřeba k návratu k růstové dynamice?
  • Souboj velmocí ještě zdaleka není u konce
    Finanční trhy zažívají skvělé časy. Obchodníci a investoři s napětím očekávají setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Výsledek bude pravděpodobně udávat tón na finančním trhu během celého léta.
  • Současná DOGE rally vydána na milost a nemilost držitelům
    Není to tak dávno, co krypto investoři o Dogecoin nejevili zájem, jelikož jeho cenová akce byla mezi červnem a říjnem relativně nečinná. Jeho listopadový výkon však lze považovat za pozoruhodný díky obnovenému zájmu investorů.
  • Současná striktní opatření pro boj s koronavirem zachrání 20 tisíc Čechů
    Stále častěji se tak objevuje otázka, zda současným mocným ochromením ekonomiky – se všemi neblahými důsledky, které to může mít nejen letos – neplatíme až přílišnou daň za opatření pro boj s koronavirem. V nové studii nazvané „Makroekonomie epidemie“, kterou v pondělí publikoval americký Národní úřad pro ekonomický výzkum, odpovídá tým ekonomů z USA a Německa. Jedná se o zřejmě první akademickou studii, která již modeluje přímo různé ekonomické dopady opatření zaváděných v těchto týdnech a dnech v souvislosti s onemocněním Covid-19.
  • Soud EU potvrdil právní ochranu designu kostky dánské firmy Lego
    Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes potvrdil platnost ochrany průmyslového vzoru hraček dánské firmy Lego. O její zrušení dvakrát žádala německá společnosti Delta Sport Handelskontor. Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) jí poprvé v roce 2019 vyhověl, ale soud jeho rozhodnutí posléze anuloval. Dnes unijní soud zamítl druhou žalobu německé společnosti, její argumenty označil za účelové. Ochrana designu kostky Lega platí v Evropské unii od roku 2010.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank