Pondělí 04. listopadu 2024 20:11
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani

Soros: Současná krize překračuje pád Lehman Brothers, dění na evropských bankách včetně SocGen varováním

07.09.2011 17:53  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vedle USA si i Evropané bezesporu pamatují na pád Lehman Brothers. Jejich panickou hrůzou je, že dluhová krize strhne jednu z velkých evropských bank a založí paniku na finančních trzích, která svým rozsahem Lehman Brothers překoná. Právě proto vynakládají evropští politici miliardy eur na prevenci, aby se tak nestalo. „Tato krize má potenciál rozvinout se mnohem hůře, než kam sahaly v roce 2008 dopady pádu Lehman Brothers,“ míní investor George Soros. Za největší Achillovu patu přitom označuje chybějící autoritu Evropy, která by finanční či bankovní krizi uřídila.

Akcie evropských bank jsou nyní na svých minimech od března roku 2009, kdy se trhy začaly zotavovat z finanční krize 2008. Včera byly k vidění další poklesy akcií na obou stranách Atlantiku o procento a evropských bank o více jak 5 procent. Následovaly hluboké propady předchozího týdne. Americké banky ve snaze izolovat se od epicentra omezují své vztahy s evropskými bankami. Zdráhají se běžných krátkodobých půjček, stornují vzájemný byznys. Podobný odliv prostředků ze strany bank, hedge fondů a dalších předcházel kolapsu Lehman Brothers.

Americké money market fondy, které dlouho sloužily jako spolehlivý zdroj financování evropských bank (zejména jejich amerických a dolarových operací), své expozice výrazně omezily, nejprve v Itálii a Španělsku, nyní také ve Francii. Evropské banky se tak mimo jiné stěží dostávají k americkým dolarům a jejich tamní byznys chřadne. Desítka největších amerických fondů v červenci omezila expozici vůči evropským bankám o 9 procent či 30 miliard dolarů, po poklesu o 20 procent v červnu, vyplývá z dat Institutu pro mezinárodní finance. Na konci 2Q11 JPMorgan vykázala celkovou expozici francouzským bankám 49 mld. USD, Citigroup 44 mld. USD, Bank of America 20 mld. USD. Právě francouzské banky mají největší expozice vládnímu dluhu PIIGS. Akcie Societe Generale, matky tuzemské Komerční banky, či BNP Paribas nadále padají přes zákaz short-sellingu. Zatímco včera uzavíraly akcie SocGen pod 19 eury, tři měsíce zpět stály přes 40 eur. V úterý největší španělská spořitelna Caja de Ahorros del Mediterráneo oznámila nárůst špatných úvěrů na 19 procent z 9 procent na konci roku 2010.

Investoři napětí vnímají, hledají safe haven instrumenty a uchylují se do amerických pokladničních poukázek a dluhopisů, na kterých dále klesají výnosy (dvouleté na nové minimum 1,9 %).

O tom, zda se run na evropské banky zastaví, musejí rozhodnout politici v příštích týdnech. Dnes německý ústavní soud posvětil pomoc eurozóny zadluženým zemím, němečtí politici včetně kancléřky ale začínají připouštět bankrot Řecka, Nizozemí vymýšlí mechanismus odchodu z eurozóny a Finové trvají na kolaterálu? Pokud snaha zchladit trhy neklapne, nastoupí řada dalších opatření ECB. Ta již koná: nakoupila vysoké objemy italských a španělských dluhopisů a to právě těch, které byly v držení evropských bank, kterým tak umožnila doplnit hotovost.

Od problémů okrajových zemí EU se obavy přesunuly ke klíčovým finančním ústavům ve Francii i Německu. Ty jsou ale už klíčové pro stabilitu globálního finančního systému včetně Spojených států. „Globální bankovní sektor je nahlodán na vícero frontách a situace se stále zhoršuje,“ uvádí stratég UBS Philip Finch. V případě, že dluhovou krizí zasažené země nesplatí své dluhy, dluhopisy v držení evropských bank propadnou na hodnotě. Výsledkem je „Déja vu 2008“: banky si opět navzájem nepůjčují: „Jestli se sentiment ještě zhorší, dočkáme se runu na depozita a toho se opravdu velmi obávám,“ uvádí Finch z UBS. Evropské banky podle něho potřebují doplnit kapitál o nejméně 150 miliard eur a to v případě, že neutrpí velké ztráty z vládních dluhopisů. Mimo trh to v tuto chvíli takřka nelze, na stlačeném akciovém trhu také ne, neboť IPO ve stávající situaci by ještě více znehodnotilo hodnotu existujících akcií.

Odpor Evropy k podstatnému a rychlému navýšení kapitálu bankovního sektoru je podle části ekonomů nyní největší hrozbou a může vyprovokovat rozšíření do vážné finanční krize. Podle šéfa CEPS Daniela Grose se měnové autority ve Spojených státech a za Evropu ve Velké Británii „vyčerpaly“ na zchlazení trhů v roce 2008. Hrály klíčovou roli v dodávkách nového kapitálu. Ten teď leží u bank a nestačí. Rekapitalizovat by je (znovu) dále měly zřejmě evropské vlády, jenže není z čeho. Nebezpečí si je vědom i Fed a FDIC. Na jaře a nově v létě urgoval americké banky, aby mu předložily plán, jak jsou schopny se vyrovnat se zátěžovým scénářem. Jedním z parametrů stress testu byl kolaps akciového trhu ve stylu finanční krize roku 2008.

(Zdroj: CNBC, NYT, Bloomberg)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Sonova prohlubuje výprodej po ztrátě hlavního amerického klienta 📉
    Akcie švýcarské lékařské holdingové společnosti Sonova (SOON.CH) klesají téměř o 8 % a klesají pod klíčovou podporu, protože společnost oznámila ztrátu významného amerického zákazníka, což by mohlo zasáhnout její finanční výsledky minimálně v první polovině roku. Také výsledky za Q1 byly smíšené. Společnost Sonova však nezveřejnila název dané americké společnosti:
  • Sony čelí v Británii kvůli poplatkům v PlayStation žalobě o pět miliard liber
    Japonská společnost Sony čelí v Británii žalobě o pět miliard liber (146 miliard Kč) kvůli své herní konzoli PlayStation. Její uživatelé jsou přesvědčeni, že firma zneužívá svého postavení na trhu a v posledních šesti letech jim účtovala příliš vysoké ceny za hru samotnou i neúměrné poplatky za nákupy doplňků. Informoval o tom server BBC.
  • Sony investuje 250 milionů USD do vývojáře her Epic Games
    Japonská společnost Sony Corp. investuje 250 milionů USD (šest miliard Kč) do americké Epic Games Inc., vývojáře hry Fortnite. Sony také získá v Epic Game menšinový podíl 1,4 procenta, uvedla agentury Kjódó.
  • Sony kvůli inflaci zdražuje v Evropě svoji herní konzoli PlayStation 5
    Japonská společnost Sony Group Corp. zvyšuje s okamžitou platností doporučenou maloobchodní cenu své herní konzole PlayStation 5 v Evropě a na několika dalších trzích. Důvodem jsou ekonomické tlaky, včetně zvyšování úrokových sazeb, oznámila dnes společnost.
  • Sony se chystá založit firmu, s níž chce proniknout na trh elektrických vozidel
    Japonský technologický konglomerát Sony se chystá letos na jaře založit firmu Sony Mobility, s níž chce zkusit proniknout na trh s elektrickými vozidly. Před zahájením světového veletrhu spotřební elektroniky CES v USA to oznámil šéf firmy Keničiró Jošida, který zároveň představil již druhý prototyp elektrického vozidla, který společnost vyvinula.
  • Sophiina volba dodavatelů automobilek
    Ještě před nedávnem by bylo téměř automatické, že dodavatelé automobilek by měli svou výrobu přeorientovat na elektromobilitu. Dnes však rozhodování o investicích do změny výroby již tak jednoduché není. Přední světoví výrobci automobilů totiž signalizují, že elektromobily nejsou jedinou cestou, kterou zvažují. To vše činí investiční rozhodování jejich dodavatelů složitější.
  • Soros: Euro ničí Evropu, zachránit ji musí Německo
    Nejde už jen o přežití eura - dluhová krize eurozóny by mohla zničit celou Evropskou unii, přičemž zodpov...
  • Soros končí s kritikou: Euro přežije a měnové války ho ještě posílí
    Ani ne před rokem miliardář George Soros mluvil o tom, že by krize eura mohla zničit celou Evropskou unii a uvrhnout region do ztracené dekády, nyní už věří v překonání nejhoršího a posílení společné evropské měny. Dlouhodobý kritik německých politických zásahů v rámci Evropy byl tentokrát smířlivější i vůči krokům protlačovaným Angelou Merkelovou.
  • Soros: Krize zničila síly držící EU pospolu i její smysl, v Řecku je humanitární. Turbulence trhů budou pokračovat
    Rozvoj dluhové krize v eurozóně zcela zničil myšlenky a motivy, na kterých uskupení stálo a snahu o soudržnost mezi zeměmi v Evropě, uvedl miliardář a investor George Soros. Právě investoři a věřitelé podle něj neúspěch, ve kterém porazily odlišnosti mezi státy myšlenku jejich rovnosti a společných cílů, dostali na starost a na svá bedra.
  • Soros: Proč by Německo mělo jít v čele, anebo odejít (+video)
    Evropa je od roku 2007 ve finanční krizi. Když bankrot Lehman Brothers ohrozil kredit finančních ústavů, soukromé úvěry nahradily úvěry státu, což odhalilo nepřiznaný kaz eura. Převedením práva tisknout peníze na Evropskou centrální banku (ECB) se členské země vystavily riziku platební neschopnosti, jako země Třetího světa silně zadlužené v cizí měně. Komerční banky napěchované státními dluhopisy slabších zemí se staly potenciálně insolventními.
  • Souboj: ekonomické oživení versus geopolitické riziko
    Peter Garnry, Equity StrategistV důsledku negativního sentimentu z páteční americké seance, ...
  • Souboj meme mincí. Jak si vede Shiba Memu ve srovnání s AIDoge a Dogecoinem?
    Meme mincí je v dnešní době jako smetí. Většina z nich existuje jako prostředek spekulace, některé se používají jako prostředek směny a některé existují čistě pro zábavu. Vzácnější jsou meme mince, které mají skutečnou užitečnost a potenciál dlouhodobého růstu jako kryptoinvestice.
  • Souboj o technologická IPO přituhuje. NYSE letos vede nad Nasdaqem
    Když dvě největší americké burzy lákají zájemce o IPO, jdou si tvrdě po krku. Přímým svědkem narážek na chyby v systémech konkurence byl loni David Callisch, který jako šéf marketingu společnosti Ruckus Wireless dohlížel na výběr burzy pro primární emisi. „Nasdaq i NYSE byly ochotné přihodit cokoli, jen aby získali naši firmu. Obě měly po ruce příklady emisí na konkurenční burze, které potkaly problémy s obchodováním,“ tvrdí manažer kalifornské firmy vyrábějící zařízení pro bezdrátovou komunikaci.
  • Souboj soláry vs. média: Společnosti zabývající se solární energií rostou, Trumpova mediální společnost se propadá!
    Všechny tři hlavní americké akciové indexy skončily ve středu výše. Solidní růst akcií technologických společností vyvážil dopolední zklamání způsobené údaji o inflaci, které zmařily naděje, že Federální rezervní systém příští týden sníží úrokové sazby o 50 bazických bodů.
  • Souboj titánů: Dolarový král odchází do zákulisí a na pódiu září zlato. Past na býky, nebo udržitelný trend?
    Trhy se kvůli absenci silného katalyzátoru těžko rozhodují, hlavní měnové páry se nadále obchodují v rámci nedávných úrovní. Dolaru se nikdy nepodařilo získat zpět své postavení krále růstu, a to navzdory silným údajům o trhu práce, očekávané rekordní inflaci, jestřábímu postoji Federálního rezervního systému a růstu výnosů státních dluhopisů. Jeden by si řekl: no, a co je ještě potřeba k návratu k růstové dynamice?
  • Souboj velmocí ještě zdaleka není u konce
    Finanční trhy zažívají skvělé časy. Obchodníci a investoři s napětím očekávají setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Výsledek bude pravděpodobně udávat tón na finančním trhu během celého léta.
  • Současná DOGE rally vydána na milost a nemilost držitelům
    Není to tak dávno, co krypto investoři o Dogecoin nejevili zájem, jelikož jeho cenová akce byla mezi červnem a říjnem relativně nečinná. Jeho listopadový výkon však lze považovat za pozoruhodný díky obnovenému zájmu investorů.
  • Současná striktní opatření pro boj s koronavirem zachrání 20 tisíc Čechů
    Stále častěji se tak objevuje otázka, zda současným mocným ochromením ekonomiky – se všemi neblahými důsledky, které to může mít nejen letos – neplatíme až přílišnou daň za opatření pro boj s koronavirem. V nové studii nazvané „Makroekonomie epidemie“, kterou v pondělí publikoval americký Národní úřad pro ekonomický výzkum, odpovídá tým ekonomů z USA a Německa. Jedná se o zřejmě první akademickou studii, která již modeluje přímo různé ekonomické dopady opatření zaváděných v těchto týdnech a dnech v souvislosti s onemocněním Covid-19.
  • Soud EU potvrdil právní ochranu designu kostky dánské firmy Lego
    Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes potvrdil platnost ochrany průmyslového vzoru hraček dánské firmy Lego. O její zrušení dvakrát žádala německá společnosti Delta Sport Handelskontor. Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) jí poprvé v roce 2019 vyhověl, ale soud jeho rozhodnutí posléze anuloval. Dnes unijní soud zamítl druhou žalobu německé společnosti, její argumenty označil za účelové. Ochrana designu kostky Lega platí v Evropské unii od roku 2010.
  • Soud EU vyhověl aerolinkám Ryanair a zrušil státní pomoc dopravcům KLM a TAP
    Tribunál Evropské unie dnes vyhověl stížnosti irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair a zrušil rozhodnutí Evropské komise (EK), která kvůli dopadům koronavirové krize schválila státní pomoc nizozemské letecké společnosti KLM a portugalským aerolinkám TAP. V případě KLM komise schválila Nizozemsku pomoc 3,4 miliardy eur (86,6 miliardy Kč), v případě aerolinek TAP činila schválená pomoc 1,2 miliardy eur (30,6 miliardy Kč). Vrácení pomoci se odkládá do doby, než komise znovu rozhodne a důvody případně lépe vysvětlí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new