Čtvrtek 19. prosince 2024 08:19
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %

Nový plán na záchranu Evropy před dluhy je trojským koněm do „dítěte“ kancléřky Merkelové

19.07.2012 13:11  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Sdílení dluhů v eurozóně na jedné straně nebylo nikdy blíže, na druhé proti němu německá kancléřka Angela Merkelová nikdy nebojovala odhodlaněji. Evropský parlament učinil krok, kterým vsadil trojského koně společných evropských dluhů přímo do srdce kancléřčiných plánů - do připravované legislativy o rozpočtech.

Do nově chystané normy vtěsnal Evropský parlament ustanovení o založení zvláštního fondu, který bude akumulovat nadměrný dluh zemí eurozóny a umožní jim jeho splacení v dlouhodobém horizontu při mnohem nižších sazbách, než dotčené země nyní platí na trhu. Jeho odkup bude financovat jak jinak než prodejem vlastních dluhopisů. Návrh v případě, že by úspěšně prošel, zakotví myšlenku ostře odmítanou kancléřkou Merkelovou přímo do rozpočty kontrolující legislativy, jejíž základy se svým týmem právě ona prosadila. Jednání v této věci začala dle zdrojů 11. července a potrvají měsíce.

Návrh má umožnit, spíše rozumějme nakázat, zemím s nadměrným dluhem transfer jeho kritérii nepovolené části, což znamená více než 60 procent HDP (jedno z maastrichtských kritérií), do ERF fondu. Tento dluh by země musely splatit do 25 let při výrazně nižším úroku, než za jaký si nyní půjčují na trhu. Studie německé rady ekonomických expertů hovoří o 2,5 až 3 procentech na desetiletém dluhu, Německo nyní platí 1,2 %, průměr posledních pěti let pak činí 3,1 %. Výměnou za domácí rozpočtové úspory a kroky vedoucí k podpoře ekonomického růstu. Dluhy nyní vhodné pro takový krok představují objem zhruba 2,3 bilionu eur.

Mezi stoupence plánu patří belgický ministr financí Guy Verhofstadt, lídr liberální na byznys orientované skupiny v Evropském parlamentu, podle kterého je nejvyšší čas na nový přístup k záchraně měnové oblasti a dluhových nároků v rozsahu bezmála 390 miliard eur vůči postiženým zemím jižního křídla, zejména pak velkým ekonomikám Španělska a Itálie. „Toto je skutečná změna pravidel hry a reálný firewall vůči dluhové krizi, ne pouze chabý hasicí přístroj. A měli bychom pochopit, že tudy vede jediné skutečné řešení krize,“ uvedl Verhofstadt. Návrh byl do přípravy norem „propašován“ čtyři dny před červnovými řeckými volbami, které založily vládu, která hodlá dostát řeckým závazkům. Jeho cílem bylo i odvrátit případnou katastrofu, pokud by se Řecko rozhodlo závazky vůči finanční pomoci popřít.

Návrh je ale také výsledkem rostoucí frustrace ze směřování Merkelové, která tlačí na uvalení rozpočtových škrtů na země eurozóny, které již dnes jsou v recesi. Kritici ji viní z prohlubování hospodářské krize v Evropě. Na konci června kancléřka shodila ze stolu poslední draft, prezidenta EU Van Rompuye, na vytvoření společných dluhopisů.

Do plánů na hledání jiné než Německem tlačené cesty spadá také krok guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho, který nadnesl nesení ztrát restrukturalizací procházejících bank věřiteli jejich dluhu, myšlenku oponovanou jeho předchůdcem Trichetem.

„Řečí už bylo dost, je nejvyšší čas najít vizi řešení současné kritické situace,“ míní portugalská europoslankyně Elisa Ferreira. Němečtí politici před volbami 2013 ale budou mít zřejmě vytrvale jiný názor. Rating Merkelové je dle posledního průzkumu ARD nejvýše od roku 2009 právě díky počínání při řešení dluhové krize v Evropě. A Merkelová jasně řekla, že „trojáčkové“ Německo nebude kompenzovat špatný management jiných zemí. „Neexistuje snadné mávnutí, které zbaví Evropu dluhů. Je jen postupná cesta opatření, která jdou po jádru problému,“ uvedla nedávno Merkelová. Pikantnost pak návrhu EP dodává fakt, že je postaven na návrhu, který stvořil a následně odmítl pro neschopnost jej prosadit v Německu jeden z poradců kancléřky Merkelové.

Nejen Malcolm Barr, ekonom JPMorgan v Londýně, poznamenává, že poslední návrh EP je pověstným trojským koněm, pašujícím do legislativy společné dluhopisy bez společné fiskální politiky a další kontroly národních financí v Evropě. „Německo by mělo hlouběji prohlédnout, jak těžké bude tohoto vyslance společných dluhopisů dostat zpět. Myšlenka fondu akumulace nadměrných dluhů by byla mnohem přesvědčivější při prezentaci spolu s harmonogramem změny řízení celé eurozóny,“ míní Barr.

„Merkelová se profiluje jako poslední bojovník proti rozmařilému jihu před volbami v roce 2013,“ říká profesor ekonomik na univerzitě ve Freiburgu a jeden z ekonomických poradců Merkelové Lars Feld. Podle Verhofstadta je odmítání Merkelové paradoxní vůči postupu, ve kterém věřitelé ochotni půjčit s větší jistotou za nižší úrok mohou významně zlevnit půjčky zasaženým zemím. „Tento postup by snadno mohli vysvětlit veřejnosti, nikoli daňoví poplatníci ale investoři budou platit tento účet. Myslím, že je to psychologický problém,“ poznamenal Verhofstadt. Jenže ekonomické pozadí psychologického problému je zřejmé: podle logiky i mnohých studií výnosy německého dluhu budou tendovat ze současných minim k nově vytvořenému „průměru eurozóny“. Připomeňme úvod: očekávaných 2,5-3 % proti nyní Němci placeným 1,2 % a průměru posledních pěti let 3,1 % na 10letém dluhu.

Šéf bruselského CEPS Daniel Gros míní, že ERF je ekonomicky dobrá myšlenka, politicky v Německu neprůchodná. Zákonodárci, akademici i politici v Německu bojují proti mechanismu ESM, 12. září nad ním vynese verdikt Ústavní soud. Verhofstadt nicméně tvrdí, že dočasnost a omezený rozsah ERF je v souladu s německým ústavním pořádkem a nevyžaduje změnu Smlouvy o EU.


(Zdroj: Bloomberg, JPMorgan, CEPS, DPA)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Novým majitelem likérky Fruko-Schulz se stal Český hospodářský holding
    Novým majitelem jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz se stal Český hospodářský holding. Nahradil skupinu ruských akcionářů. Nový majitel vlastní 100 procent akcií. Ředitelem společnosti zůstává bývalý jednatel Josef Nejedlý. Fruko-Schulz chce pokračovat především ve výrobě alkoholických nápojů, ale chystá i nové produkty, řekl dnes ČTK Nejedlý.
  • Novým majitelem výrobce mikroskopů Tescan je společnost Carlyle z USA
    Novým majitelem brněnského výrobce elektronových mikroskopů Tescan Orsay Holding se stala globální investiční společnost Carlyle původem z USA. V tomto odvětví investuje dlouhodobě a výkonný ředitel Vladimir Lasocki Tescan zmínil jako posledního nezávislého hráče na trhu, uvedl ve společné tiskové zprávě obou firem. Hodnotu transakce strany nezveřejnily. Podle listopadové zprávy Hospodářských novin by to mělo být mezi sedmi a devíti miliardami korun a jde o jednu z pěti největších letošních transakcí na tuzemském trhu.
  • Novým motorem farmaceutického průmyslu se stává boom léků na hubnutí a cukrovku
    Novým motorem farmaceutického průmyslu se stávají léky na hubnutí. Diabetes a obezita, které pohánějí expanzi těchto léků, dohání tradiční stálice, jako jsou onkologické a imunologické onemocnění. Letošní prodeje léků na hubnutí a cukrovku jsou na rychlém vzestupu a dosahují meziroční nárůst o 92 %. Z analýzy Allianz Trade vyplývá, že boom léků na hubnutí by mohl celosvětově ušetřit náklady na zdravotní systém o 3.3 bilionu eur v následující dekádě.
  • Novým předsedou dozorčí rady ČEZ je Radim Jirout, Půta se do rady nedostal
    Novým předsedou dozorčí rady ČEZ se stal Radim Jirout, místopředsedy jsou Roman Binder a Milan Wagner. ČTK to tom dnes informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dozorčí radu obměnili v noci na dnešek na valné hromadě akcionáři. Dozorčí rada ČEZ mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy. Stát v ní zastupuje osm lidí, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Předsedou rady dosud byl Otakar Hora, kterému skončilo funkční období.
  • Novým předsedou představenstva CZG je Jan Drahota
    Novým předsedou představenstva společnosti CZG – Česká zbrojovka Group SE („CZG“ nebo “Skupina”) se s účinností od 1. července 2021 stal Jan Drahota, jenž zároveň v rámci Skupiny působí jako její finanční ředitel. Rozhodlo o tom představenstvo Skupiny, které současně za svou místopředsedkyni zvolilo Janu Růžičkovou.
  • Novým rektorem VŠE je komunikačně zdatný Dvořák, přední tuzemský expert na finance
    Novým rektorem Vysoké školy ekonomické, největší veřejné vysoké školy s ekonomickým zaměřením v ČR, byl dnes zvolen Petr Dvořák, dosavadní prorektor pro studijní a pedagogickou činnost.
  • Novým ředitelem České pošty bude dosavadní pověřený šéf Miroslav Štěpán
    Výběrové řízení na generálního ředitele České pošty vyhrál Miroslav Štěpán, který byl poslední rok pověřený řízením podniku. Předtím v něm působil jako ředitel divize poštovních služeb. Do tendru se přihlásili čtyři kandidáti. Nominaci předloží ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ještě vládnímu výboru pro personální nominace. Ministerstvo to dnes oznámilo v tiskové zprávě.
  • Novým šéfem představenstva a ředitelem Škody Transportation je Pfleger
    Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem skupiny Škoda Transportation je sedmapadesátiletý Francouz Didier Pfleger. Dosud pracoval v konkurenční firmě Alstom. Na obou postech vystřídal Petra Brzezinu, který plzeňské strojírenské seskupení vedl od převzetí skupinou PPF v roce 2018. ČTK to řekl ředitel komunikace PPF Leoš Rousek. PPF od Pflegera očekává geografickou expanzi a další kroky v transformaci. Pflegerovým okamžitým cílem je zvýšení ziskovosti společnosti a zajištění provozní spolehlivosti.
  • Nový návrh rozpočtového schodku je nedostatečně ambiciózní, ale vládě by z důvodu rapidní inflace umožnil nejpozději do roku 2025 snížit deficit veřejných financí pod „maastrichtská“ 3 % HDP
    Dnes zveřejněný první návrh státního rozpočtu na příští rok, s výhledem do let 2024 a 2025 je celkově nedostatečně ambiciózní, ovšem představuje určitý pozitivní posun v porovnání s rámcovým materiálem, který vláda projednávala v červnu a který črtal až do roku 2025 schodky kolem 300 miliard korun. Pro příští rok vláda předběžně počítá se schodkem 270 miliard korun, v dalších letech pak s deficitem 250, resp. 230 miliard korun.
  • Nový návrh zákona o bitcoinech v Salvadoru nabízí daňové úlevy pro technologické inovace
    Populární země přátelská ke kryptoměnám Salvador učinila velký krok ke zlepšení hospodářského růstu prostřednictvím technologií. Nedávno revidovala svůj daňový systém osvobozující technologické inovace od daně, aby podpořila rozvoj.
  • Nový podvod Deutsche Bank?
    Vo štvrtkovej analýze „Deutsche Bank – good buy alebo good-bye“ sme písali: „Môže sa pokojne stať, že o pár týždňov vyjde správa o znížení pokuty o $10 miliárd a akcie DB rýchlo vzrastú, možno až o 50%. Tak prečo DB nekúpiť už teraz?“.
  • Nový poradce na trhu START
    Liberecká LIFTIA se stává devátým autorizovaným poradcem pro uvádění firem na trh START Burzy cenných papírů Praha.
  • Nový poriadok na trhu s ropou
    Na svetovom trhu s ropou sa chystá nový poriadok. Ten má zabezpečiť spolupráca členských krajín OPEC s jedným z najväčších producentov ropy na svete, Ruskom.
  • Nový prieskum YouGov
    Nový prieskum YouGov bol zverejnení okolo 23:40 včera v noci. Prieskum ukazuje 43% za zotrvanie a 42% za odchod. ...
  • Nový problém pro dolar - vládě mohou dojít peníze
    Na hlavních finančních trzích to dnes ráno vypadá poměrně dobře. Akcie míří vzhůru a dluhopisy na tom nejsou špatně - jejich vývoj podél křivky je smíšený. Včerejší data z USA nezanechala žádné následky.
  • Nový protikrizový plán EBRD, EIB a SB: nejméně 30 miliard pro střed a jihovýchod Evropy
    Nový plán na podporu ekonomik zemí v krizí zasaženém regionu střední a jihovýchodní Evropy se zrodil společnými silami Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), Evropské investiční banky (EIB) a Světové banky (SB). Organizace dnes oznámily, že pod hlavičkou "Joint Action Plan" společně poskytnou regionu další půjčku v minimální výši 30 miliard eur.
  • Nový ,,průmyslově příznivý” návrh zákona o regulaci kryptoměn 
    Tržní kapitalizace krypto aktiv v době psaní tohoto článku činí celkem 1,7 bilionu dolarů, což zahrnuje zhruba 18 140 kryptoměn a 460 burz. Každý den investoři obchodují s kryptoměnami v hodnotě cca 90 miliard dolarů, a to konkrétně s BTC a ETH.
  • Nový průzkum ČSÚ odhaluje hloubku recese české ekonomiky
    Opatření k zamezení nekontrolovatelného nárůstu počtu nakažených virem Covid-19 dopadla na globální ekonomiku až nezvykle prudce. Tvrdá data, která přicházejí s výrazným zpožděním a stále probíhající pandemii plně nereflektují, mají tedy minimální informační hodnotu. I proto se více než kdy jindy upíná pozornost finančních trhů k předstihovým indikátorům.
  • Nový průzkum pomáhá libře ke korekci ztrát, eurodolar mírně roste
    Eurodolar dnes ráno postupuje mírně vzhůru na 1,2930. Důležitá ekonomická data stále chybí. Revize německé inflace nen...
  • Nový rekord ve výběrech z Binance 📌Binancecoin pod tlakem strachu
    Počet výběrů z burzy Binance roste. Podle dřívějších údajů analytické platformy Nansen zaznamenala Binance za posledních 24 hodin rekordní čistý odliv 902 milionů dolarů. Generální ředitel společnosti Binance. Chanpeng Zhao s odkazem na zprávy z trhu aktualizoval údaje sdělením, že výběry dosáhly 1,14 miliardy dolarů. Investoři se obávají "další události FTX":
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank