Středa 18. prosince 2024 10:03
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
Dukascopy new

Proč odcházím z Goldman Sachs

14.03.2012 17:52  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešek se stal po 12 letech posledním dnem pro jednoho z výkonných ředitelů Goldman Sachs Grega Smithe ve firmě. Důvody k jeho rozhodnutí, zahrnující posun vnitrofiremní kultury a vývoj vztahů mezi bankou a klienty, otiskl v New York Times. Nechme prostor jeho slovům, nabízejícím pohled ne víc než jedněch jeho očí pod pokličku klíčové investiční banky světa, také jejímu oficiálnímu prohlášení a chceme-li, vlastní nedotčené úvaze. Chcete-li raději anglický originál, než volný český překlad, koukněte sem.

Jsem přesvědčen, že jsem zde pracoval dost dlouho na to, abych pochopil vývoj firemní kultury, lidí a jejich identity. Musím říci, že prostředí je nyní nejvíce toxické a destruktivní, jaké jsem zde kdy zažil, začíná svou „zpověď“ Smith a pokračuje:

Abych vysvětlil problém co nejjednodušeji, zájmy klientů se dostávají stále více do pozadí na cestách, jakými firma pracuje a jak přemýšlí nad vyděláváním peněz. Goldman Sachs je jednou z celosvětově nejvýznamnějších investičních bank a příliš pevnou součástí globálních financí na to, aby se takto mohla chovat. Posunula se příliš od doby, kdy jsem do ní vkročil a to směrem, který není nadále konsistentní s mým smýšlením.

Pro nezúčastněnou skeptickou veřejnost to může být překvapivé, ale kultura byla vždy velmi živou součástí úspěchu Goldman Sachs. Točila se kolem týmové práce, integrrity, dělání věcí směrem, který je správný pro klienta. Kultura byla onou šťávou, která dodávala místu Goldman Sachs onu skvělost a umožňovala mu po 143 let budovat a těžit z důvěry klientů. To místo nebylo jen o vydělávání peněz, to neudrží firmu pohromadě tak dlouho. Bylo to o hrdosti, víře ve firmu. Když se dívám dnes, nevidím téměř nic z toho, co mě nutilo s radostí pracovat pro tuto firmu po tolik let. Už nemám onu pýchu či hrdost, nemám ani onu víru či důvěru.

Nebylo tomu tak vždy. Po více než dekádu jsem vedl pohovory s kandidáty a vybíral průměrně jednoho z deseti. V roce 2006 jsem vedl letní program pro 80 studentů, kteří prošli sítem tisíců, kteří o tu šanci usilovali. Čas odejít nastal ve chvíli, kdy jsem se nemohl nadále dívat těm studentům do očí a tvrdit jim, že GS je to nejlepší místo, kde mohou pracovat.

Až se budou psát knihy o historii Goldman Sachs, měly by postihnout, že nynější CEO Lloyd C. Blankfein a prezident Gary D. Cohn ztratili firemní kulturu ze svého zřetele. Jsem hluboce přesvědčen, že ústup firemního kreditu je tou nejvážnější hrozbou pro dlouhodobé přežití Goldman Sachs.

Po dobu mé kariéry jsem měl příležitost být poradcem dvěma největším hedgeovým fondům na světě, pěti největším asset manažerům v USA, třem nejvíce prominentním vládním fondům středního Východu a Asie. Moji klienti měli aktiva přesahující bilion dolarů. Vždy jsem dbal, abych svým klientům radil to, co jsem pro ně považoval za správné, byť to v tu chvíli znamenalo méně peněž pro firmu. Tento pohled je v Goldman Sachs stále více nepopulární. Další důvod, proč jít.

Jak jsme se sem dostali? Firma se změnila ve svém pohledu na leadership. Musí být o idejích, dávání příkladu ostatním, jití správnou cestou. Dnes je tomu tak, že když vyděláváte dost peněz firmě (a nejste vysloveně vrah), budete oslavováni.

Jaké jsou rychlé cesty stát se lídrem? Přesvědčit klienty, aby investovali do akcií a dalších produktů, kterých se snažíme zbavit, protože nemají moc potenciálu k růstu. Další cestou je nutit klienty, z nichž část je pro to kompetentní a část není, k investicím do toho, co přinese největší potenciální zisk firmě. Klidně mě nazvěte staromódním, ale já neprodávám klientům produkt, který po ně považuji za špatný. No a za třetí, obchodujte nelikvidní a nejlépe neprůhledný produkt. Dnes mnoho z takových lídrů má 0 % na stupnici původní kultury Goldman Sachs. Byl jsem součástí schůzek nad deriváty, kde nepadla ani minutová debata nad tím, v čem mohou pomoci klientům. Byly čistě o tom, jak z nich dostat co možná nejvíce peněz. Činí mi problém, jakým způsobem dnes bezohlední lidé přemýšlí, jak lze ještě podojit klienty. V posledních 12 měsících jsem zažil pět různých výkonných ředitelů skrze interní emaily hovořit o svých klientech jako o maňáscích, loutkách. Dokonce po SEC, po Fabulous Fab, Abacus, Carl Levin, ? Nevím o žádném přímo nelegálním chování, ale chceme hrnout lidem pod pozlátkem lukrativní investice ty komplikované produkty, které nejsou nejjednodušší a nepřímější investicí, odpovídající cíli klienta? Ano, jistě. Reálně, každý den.

Jestliže nemáte důvěru klientů, přestanou s Vámi obchodovat bez ohledu na to, jak inteligentní jste. Běžnou otázkou, kterou dostávám dnes k derivátům od juniorských analytiků je ta, kolik jejich cestou z našich klientů můžeme vytěžit. Drtí mne pokaždé, když to slyším, protože to odráží, co se učí od svých lídrů o tom, jak se my, GS, chováme. Teď si to představme o deset let později. Nemusíte být jaderný fyzik, abyste si dokázali představit toho junior analytika, jak sedí v rohu místnosti a poslouchá hovory o loutkách.

Když jsem byl analytikem první rok, snažil jsem se pochopit vazby, deriváty, porozumět financím, motivaci klientů. Tomu, co považují za úspěch, jak si jej definují, co jim pomáhá. Mé nejúspěšnější momenty v životě – vedle Stanfordu či bronzové medaile ve stolním tenise – přišly po tvrdém úsilí bez zkratek. Dnešní Goldman Sachs je příliš o zkratkách a málo o úsilí. To se mi prostě už nezdá správné.

Doufám, že tyto řádky budou probuzením pro vedení Goldman Sachs. Pro to, aby do centra svého zájmu vrátilo klienta. Bez něj nevyděláte víc peněz. Ve skutečnosti bez něj nebudete existovat. Zbavte se těch, kdo prošli morálním bankrotem a to bez ohledu na to, kolik teď vydělávají firmě. Vraťte do firmy firemní kulturu tak, aby v ní lidé chtěli pracovat. Na lidech, kteří se soustředí jen a pouze na vydělávání peněz, firma nepřežije, o mnoho déle ani důvěra klientů.

Greg Smith, do dneška výkonný ředitel Goldman Sachs pro obchodování s akciovými deriváty v Evropě, na středních Východě a v Africe.

Prohlášení Goldman Sachs: Nesouhlasíme s prezentovaným pohledem, který podle nás neodráží, jak funguje naše podnikání. Náš pohled je ten, že úspěšní můžeme být jen tehdy, pokud jsou úspěšní naši klienti. Tato fundamentální pravda leží v našich srdcích a podle ní konáme.

(Zdroj: NYT, CNBC, Goldman Sachs)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Proč Ministerstvo financí vidí budoucnost ekonomiky méně růžově?
    Ministerstvo financí vydalo minulý týden svou novou makroekonomickou predikci. Tento dokument je důležitý, protože by na jeho základě měly státní orgány rozhodovat o budoucnosti. Myslím si však, že to platí jen v teorii, a v realitě se často rozhoduje tak, aby to vyhovovalo politickým zadáním.
  • Proč mohou komodity v éře stagflace zazářit
    Náš nejnovější COT report se věnuje pozicím, které hedgeové fondy a další spekulanti drželi ve futures na komodity, cizí měny a dluhopisy, a jejich změnám v týdnu končícím úterkem 29. srpna. Tedy v týdnu, kdy trhy začaly reagovat na údaje svědčící o tom, že se trh práce v USA rozvolňuje a důvěra spotřebitelů klesá. Tato reakce byla do značné míry pozitivní a je z ní patrná afinita k riziku. Za přístupem typu „špatné zprávy potěší“ stojí spekulace, že teď už musí Federální rezervní systém brzy ukončit svou kampaň agresivního zpřísňování. Ceny komodit vystřelily vzhůru a posílení je patrné ve všech sektorech, nejvíce u drahých kovů.
  • Proč mohou komodity v éře stagflace zazářit
    Hlavní investiční analytik společnosti Saxo ve své nedávné analýze nastínil, proč jsme upravili svůj výhled pro americkou ekonomiku na rok 2024. Dřív jsme očekávali, že recese nepřijde, dnes počítáme s mírnější formou stagflace, neboli „lehkou stagflací“, pro niž je charakteristický pomalý růst a úporná inflace. V minulosti přitahovaly v období stagflace zvýšenou pozornost určité komodity. Příčin je několik, ty nejdůležitější popisujeme v tomto článku, kde se zároveň podrobněji zabýváme tím, jak v tomto sektoru investovat.
  • Proč může být čínské otevření problémem pro Evropu?
    V komunistické Číně se v posledních týdnech hnuly ledy. Pod tlakem rostoucího počtu nově nakažených, negativních dopadů do ekonomiky a nezvykle silných občanských protestů se úřady rozhodly rozvolnit politiku nulové tolerance vůči covidu. Vše tak nasvědčuje tomu, že se Čína vydá západní cestou minimálních restrikcí a naučí se „žít s covidem“. Pro evropskou ekonomiku však může být tento krok – zvláště pokud proběhne překotně – spojený minimálně s dvěma negativními riziky.
  • Proč může být 3,5m $ pro Shiba Memu jedním z nejlepších kryptoměnových zlatých dolů?
    Kryptotrh nabírá pozitivní dynamiku a vymetá pavučiny z drsného roku 2022. Koneckonců, krása kryptotrhu spočívá v neustálém přílivu příležitostí k zisku pro potenciální investory, přičemž ICO patří k nejlepším kryptoměnovým zlatým dolům, do kterých se můžete zakousnout.
  • Proč nebývale zdraží regulovaná cena elektřiny? Češi začínají pořádně platit za Green Deal EU a od zdražení dané válkou už jim vláda nepomůže
    Zdražení regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent je nebývalé. Meziročně totiž zpravidla dochází ke změnám v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek. Jistou výjimkou byl loňský rok, kdy Energetický regulační úřad redukoval regulovanou složku o bezmála sedmnáct procent. Jakkoli toto snížení bylo nebývale rozsáhlým meziročním pohybem, v porovnání s nyní zamýšleným zdražením, o oněch 71 procent, byl jeho rozsah pouze zhruba čtvrtinový.
  • Proč nelze čekat věčně v long pozici, než půjde ropa znovu na stovku?
    Je tomu pouze několik týdnů, co se cena ropy pohybovala poblíž nejnižších hodnot od počátku tisíciletí. Množství článků v novinách dávalo najevo, do jak extrémní situace se komodita dostala. Není se co divit, výrazné pohyby přitahují pozornost. Situace se ani po vzestupu v posledních týdnech příliš nezměnila.
  • Proč nemá euro radost z vyšší inflace?
    Inflace v Evropě je na vzestupu. V eurozóně za únor pravděpodobně poprvé za poslední čtyři roky dosáhne 2% cíle Evropské centrální banky. Teoreticky bychom se měli radovat. Evropa utíká hrobníkovi z lopaty a vzdaluje se obávanému japonskému scénáři. Trhy ale zatím trvalému návratu inflace do “hry? moc nevěří, a proto nejdou příliš nahoru eurové výnosy a euro zůstává slabé. Proč?
  • Proč nyní tak velké nadšení z průmyslových akcií?
    Akcie společnosti United Technologies si v letošním roce prochází podobnou rally, jako Ingersoll-Rand. Cena United Tec...
  • Proč odbory balíček ve skutečnosti tolik naštval? Bojí se o stravenky, multisportky a o to, že ztratí nátlakovou sílu svého lobbingu
    Předáci odborů patří k nehlasitějším kritikům konsolidačního balíčku, jejž vláda představila ve čtvrtek minulý týden. Ještě týž den, několik hodin poté, svolal svoji tiskovku šéf největší odborové organizace, ČMKOS, Josef Středula. Nemohl mít tak rychle zpracovánu žádnou zevrubnější dopadovou analýzu balíčku. Tím méně, že vláda sama byla při jeho představování dosti nešťastně skoupá na zásadní detaily. A někdy nejen na detaily. Třeba i na to, jaké dotace za desítky miliard vlastně hodlá vůbec škrtat.
  • Proč o nejvýznamnějším kapitálovém trhu na světě soustavně tvrdíme dvě neslučitelné věci?
    Některé věci jsou naprosto jasné. Tak jasné, že ani není třeba se o nich bavit. Jen pak občas zjistíme, že zase tak jasné nebyly a možná jsme o nich trochu uvažovat měli. Obzvláště v případě, kdy se dvě naprosto zřejmé věci od počátku navzájem vylučují. Jako ty dvě, o kterých bych rád hovořil dnes.
  • Proč OPEC+ snižuje produkci?
    Navzdory znepokojivým ekonomickým údajům z Číny naznačujícím problémy na cestě k oživení si ceny ropy udržely své zisky. Ceny v pondělí vzrostly o více než 6 % poté, co OPEC+ v pondělí překvapivě oznámil snížení produkce o 1,16 milionu barelů denně.
  • Proč pád ropy nezraňuje trhy?
    Investoři by se snadno mohli zmást o vlivu růstu cen ropy na ekonomiku a trhy. Příběh vypadal jasně: vysoké ceny jsou špatné, nízké ceny dobré. Dva velké ropné šoky v sedmdesátých letech byly jednoznačně špatné pro západní ekonomiky – vyvolaly staglaci a přenesly kupní sílu do zemí produkujících ropu. Na druhé straně nízké ceny ropy na konci devadesátých let se shodovaly s boomem dotcom.
  • Proč pivovary zdražují, když přichází ekonomicky těžké časy? Snaží se „zahojit“, dokud je to ještě možné
    Dva největší pivovary v ČR zdražují. Od dneška zvyšuje cenu svých některých piv, lahvových a plechovkových, Plzeňský prazdroj, a to v průměru o 3,6 procenta, tedy asi o 50 haléřů za kus. Od dneška za dva měsíce se přidá dvojka na trhu, Pivovary Staropramen, které svá balená piva zdraží o 3 až 4 procenta, v zásadě tedy ve stejném rozsahu jako lídr trhu Prazdroj. Budějovický Budvar se zdražením počká až na Nový rok, kdy zdraží rovněž lahvové a plechovkové pivo, a to průměrně o 3,7 procenta. Na zdražování největších pivovarů v zemi zareagují nakonec i menší pivovary.
  • Proč plyn v Evropě znovu zdražuje?
    Volatilní vývoj na trhu se zemním plynem pokračuje i s nástupem léta. Po setrvalém poklesu cen se spotový kontrakt na evropský plyn TTF obchodoval až v blízkosti 20 EUR/MWh (průměr před-pandemické dekády byl mezi 15-20 EUR/MWh), což mírnilo obavy z dalšího vyhrocení energetické krize. V posledních dvou týdnech se však velkoobchodní cena plynu znovu zvýšila o téměř 50 % na aktuálních 35 EUR/MWh. Bezprostřední příčiny dražšího plynu jsou minimálně dvě. Za prvé, výpadek norských dodávek do EU (přibližně 10 procent), který by měl trvat až do poloviny července. Za druhé, očekávané oznámení o ukončení těžby zemního plynu v nizozemském Groningemu.
  • Proč Polsko nezavře důl Turów? Ekonomicky se mu vyplácí stále, i s pokutou
    Podle pondělního rozhodnutí Soudního dvora EU má Polsko platit pokutu půl milionu eur denně za to, že nezastavilo těžbu na hnědouhelném dole Turów. Tato pokuta však není dostatečná, aby vedla k ekonomické nesmyslnosti těžby. Tím pádem nelze předpokládat, že na jejím základě Varšava těžbu v dole zastaví.
  • Proč potřebujeme krizi
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank - Pro lidskou mysl nejsou změny lehké. Jsou pro nás nepřirozené, nar...
  • Proč považuje Chorvatsko vstup do eurozóny jako bezpečnou cestu?
    Nejnovější člen EU – Chorvatsko, přijalo 1. ledna euro jako svou měnu. Díky tomu se stalo součástí jádra EU, čímž se usnadnily a zlevnily platby a země poskytla jejímu finančnímu systému záchrannou síť pro případ budoucích krizí. Země se chce připojit k schengenskému prostoru, to umožní Chorvatům jednodušší cestování po Evropě.
  • Proč prodávat americké akcie
    Náš výhled pro americké akciové indexy je negativní. Hlavním krátkodobým rizikem je podle našich kolegů ze Société...
  • Proč Robert Kiyosaki aktivně obhajuje nákup bitcoinů?
    Na 4hodinovém grafu je také zřejmé, že Bitcoin prodloužil svůj klesající trend, který je nyní podporován sestupným kanálem. Prolomil boční kanál spolu s pravidlem, podle kterého se bitcoiny obchodovaly posledních 9-12 měsíců. Zaznamenáváme nejen boční trend po dalším kole růstu (nebo poklesu), ale plnohodnotnou korekci. Jak jsem již dříve zmínil, nejbližší cíl je 25 211 USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding