Úterý 03. prosince 2024 19:28
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Zlatý vek krízy

19.08.2011 10:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Riziko stúpa
Kríza je späť, opäť by sme mohli polemizovať, čo vôbec niekedy finančná kríza z roku 2008 ustúpila. V tomto prípade sa prikláňame k názoru, že kríza  tu stále je, len mení svoju tvár  a dopady na globálnu ekonomiku. Včerajší deň bol toho príkladom. Od rána sme sledovali extrémny rast rizikovej averzie na finančných trhoch prejavujúci sa  rastom zlata na nové historické maximá, poklesom cien ropy, ziskami bezpečných menových prístavov USD, JPY a CHF.

Hrozba recesie
Od rána stabilitu narušili informácie, že okrem Fínska požaduje kolaterál od Grécka pri novom úvere i Rakúsko a Holandsko. K tomu sa pridali negatívne revízie ekonomického výhľadu US, EU a globálnej ekonomiky od analytikov Morgan Stanley. Zaujímavé je ich stanovisko „tak dlho sme čakali na prípadný impulz oživenie americkej ekonomiky, že viac sa už nedalo“.  Americká ekonomika uberá výrazne z plynu a stále viac narastá pravdepodobnosť druhého dna ekonomickej recesie.  Olej do ohňa priliali výsledky americkej ekonomiky, ktoré len podčiarkujú rizikové výhľady do budúcnosti. Prieskum výroby philadelphského Fedu výrazne prepadol do červených čísiel, pričom ide o najsilnejší priemyselný dištrikt US ekonomiky.  Predaje existujúcich domov (90% realitného trhu USA) tiež zaostali za očakávaniami, čoho výsledkom je extrémny rast rizika a ziskov zlata (zlato denominované v USD dnes prekonalo úroveň 1860 USD/trójska unca a v EURách 1300 EUR/trójska unca). Obavy o prehĺbenie krízy, neschopnosť centrálnych bankárov a politikov tlmiť jej negatívne dopady inak ako tlačením lacných peňazí ešte viac podporuje volatilitu na devízovom trhu a preferuje zlato. Zlatý vek krízy tak nastupuje, čím vyššia recesia bude hroziť a obnoví sa potreba tlačenia peňazí zo strany centrálnych bánk (nič nové zatiaľ nevymysleli), tým vyššie bude stúpať zlato. Zlato je tak reálnym barometrom hrozby prehlbujúcej sa finančnej krízy.

Graf vývoja ziskov zlata voči kľúčovým globálnym menám za posledný rok



Dnešný výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár z oboch strán Atlantiku je prázdny, riziko však ostáva. I napriek chýbajúcej hrozbe zo sklamania z amerických výsledkov je pokračujúci parabolický rast zlata jasným signálom extrémneho rizika na finančnom trhu. Ak si k tomu pripočítame hrozbu ďalších rizikových komentárov na adresu gréckeho úveru, eurovalu je potenciál obnovy EURUSD limitovaný. Pozitívne by mohla pôsobiť iba ECB svojou opätovnou intervenciu na rizikovom dlhopisovom trhu krajín eurozóny.

Technicky sme sa včera na EURUSD dostali pod 100- dňový kĺzavý priemer 1,4350/70 a 50-dňový na úrovni 1,4310/00, čím si otvárame technický potenciál k minimám na 1,42/1,4180 EURUSD. Kľúčová rezistencia je na úrovni 1,4350/70 EURUSD, pod ktorou preferujeme snahy trhu o ponorenie pod 1,42. Až návrat nad 1,4350 by sme vnímali ako stabilizáciu rizika, čo je pri dnešnej miere rizika bez prípadnej intervencie SNB (Švajčiarskej centrálnej banky) a ECB skôr nereálne. Prielom 1,4180 EURUSD by predstavoval reálny potenciál prepadu až k  1,40.

Graf EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zlato – Začátek týdne s propadem
    Na konci minulého týdne zakončilo zlato obchodování na burze cenou 1 313,9 USD za trojskou unci. Tento týden otevřela burzy cena 1 310,085 USD. Zlato se tedy propadlo o 3 USD. Tento trend mírných poklesů by měl vytrvat až do konce tohoto týdne. Cena by se tak neměla přehoupnout přes 1 320 USD. Ve střednědobém hledisku je ale možný atak na úroveň 1 326 USD.
  • Zlato – Zakončení 14. týdne
    Zlato tento týden klesalo. Z pondělní ceny 1 345.50 USD pokleslo během tohoto týdne až na současnou hodnotu 1324.045 USD. Nejedná se však o žádný velký nebo významný pokles. Podle odborníků by mělo zlato letos významně růst, a tak současný pokles považujeme pouze za korekci.
  • Zlato – Zastavení poklesu
    Ještě minulý týden jsme vás informovali o velmi silném poklesu ceny zlata. S odstupem času můžeme zhodnotit, že zlato spadlo v průběhu posledního měsíce o 70 USD za trojskou unci. Aktuálně se ale jeho cena ustálila. Zlato se obchoduje za 1 279,39 USD a touto hodnotou přestala jeho cena dále klesat. V současnosti vidíme trend udržení se na této úrovni. Nevylučujeme ale další pokles, který může nastat. I nadále budeme proto cenu zlata sledovat.
  • Zlato – 1 324,185 USD za trojskou unci
    Zlato jen za posledních pět dnů pokleslo o 35 USD. Aktuálně se obchoduje za 1 324,185 USD za trojskou unci. Propad by měl ještě několik následujících hodin pokračovat. Cílovou hodnotou je částka 1 320 USD. Pak by mohlo dojít k odrazu a opětovnému růstu.
  • Zlatu dominují býci, avšak krátkodobý pád zůstává ve hře
    Technický obraz na zlatě zůstává napjatý. V předchozím měsíci jsme mohli být svědky prudkého pádu k 1 440/450 USD a následného pohybu zpět nad 1600 USD v reakci na masivní peněžní stimuly FEDu 23. března.
  • Zlatu se letos daří
    Zlato je v letošním roce se ziskem 20 % jednoznačně nejlépe performujícím aktivem. V úterý se poprvé od roku 2011 přehouplo přes hranici 1800 dolarů za trojskou unci a aktuálně se obchoduje na úrovni 1823 dolarů. Historický rekord přitom činí 1890 dolarů z 22. srpna 2011. Do tohoto rekordu tak už zlatu zbývají pouze 4 %.
  • Zlatu se nedaří konsolidovat nad 1800 USD za unci
    Vybírání zisků na dlouhých pozicích v amerických dolarech po prosincovém zasedání FOMC, posílení eura v reakci na rozhodnutí ECB snížit QE a obavy o budoucnost globální ekonomiky kvůli variantě omikron umožnily zlatu provést další pokus o návrat nad úroveň psychologicky významné úrovně 1800 USD za unci. Korekce amerických akciových indexů a související zhoršení globální ochoty riskovat způsobily růst XAU/USD. Bohužel následné posílení americké měny, rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů a index S&P 500 anulovaly ambiciózní plány nadšenců do zlata.
  • Zlatý index: Český zlatý poklad se v květnu neztenčil. A do budoucna zřejmě poroste
    Tzv. Zlatý index, který vyjadřuje poměr mezi aktuálním množstvím zlata v devizových rezervách České národní banky (ČNB) a 70 tunami, které mělo Česko ke dni svého vzniku, zůstal v květnu na hodnotě 11,2 %, tedy zhruba na devítině počátečního stavu. Centrální banka měla ke konci května zahrnuto v devizových rezervách 252 tisíc troyských uncí zlata, tedy 7,8 tuny. Vyplývá to z údajů zveřejněných ČNB a z výpočtů analytiků akciové společnosti Zlato, která patří k předním tuzemským prodejcům „žlutého kovu“.
  • Zlatý strom centrálnych bánk
    Pred vyše rokom zasadila ECB pred svoju frankfurtskú centrálu nový strom. Strom, ktorý stál ?1,25 milióna, je dielom talianskeho umelca Penona. Táto bronzovo-granitová socha vysoká 17,5 metra má v svojej polovici guľu pokrytú pozlátenými lístkami. Pozlátenú guľu symbolizujúcu víziu ECB.
  • Zlatý trojúhelník brzy exploduje
    Cena zlata vypadá v krátkodobém horizontu nerozhodně. V době psaní článku se zlato obchodovalo na úrovni 1 654. Cenová akce dala z technického hlediska signál o vyčerpaných prodejcích, ale dokud cena zůstane pod silnými překážkami růstu, bude předčasné hovořit o nové etapě růstu.
  • Zlatý výprodej aneb co dál?
    Dvoudenní propad ceny zlata byl jedním z největších výprodejů, které historie pamatuje, ovšem ještě důležitějším faktem je, že nikdo pořádně netuší, co stojí za tímto poklesem. Zlato zažilo od minulého pátku největší jízdu z kopce od roku 1980, a i když se v úterý pokusilo mírně zkorigovat svoji ztrátu, zůstává tak o 26 procent levnější oproti maximům z roku 2011.
  • Zlepšená nálada v tuzemské ekonomice
    Listopadové konjunkturální průzkumy povzbudily naděje na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnný indikátor důvěry se ve srovnání s říjnem zvýšil o 1,2 bodu na hodnotu 98, čímž se dostal na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2022. Mezi podnikateli vzrostla důvěra o 1,3 bodu na hodnotu 93,7, zatímco spotřebitelská důvěra přidala k dobru 0,9 bodu na hodnotu 101,6 a druhý měsíc v řadě tak setrvala nad svým dlouhodobým průměrem.
  • Zlepšení čínských dat přináší akciím další zisky
    Aktivita čínských továren drží pozitivní náladu na akciích, které tak prodlužují svůj růst. Evropské akciové indexy překonávají tempem ty čínské, když ráno stoupají o 1-2 procenta. Investoři se naproti tomu trochu stáhli z dluhopisů, na nichž dnes dopoledne navazuje smíšený vývoj při nevelkém pohybu výnosů.
  • Zlepšení ekonomického sentimentu v Německu pomáhá všem
    „Nálada německých investorů překvapivě vzrostla na nejlepší úroveň za posledních pět měsíců, což dává určitou naději, že výhled největší evropské ekonomiky se může zlepšit.
  • Zlepšení reálné ekonomiky a pokles inflace k 7 %
    Spotřebitelské výdaje se v říjnu pravděpodobně zvýšily. Odhadujeme, že maloobchodní tržby bez aut meziměsíčně vzrostly o 1,0 %. Navzdory tomu výdaje domácností zůstávají utlumené vzhledem k výrazně nižší kupní síle, kterou erodovala inflace. Průmyslová produkce podle nás v říjnu rovněž vzrostla, a to výrazně o 3,5 % m/m. Pomohlo odeznívání problémů v dodavatelských řetězcích, které ve Q3 postihly tuzemské automobilky.
  • Zlepšení v průmyslu na obzoru?
    Srpnový index nákupních manažerů (PMI) si pro nás přichystal překvapení, když se zvýšil ze 43,8 na aktuálních 46,7 bodů. Tento výsledek nepredikoval nikdo z analytiků v rámci průzkumu agentury Bloomberg. Medián trhu stejně jako naše prognóza očekávaly pouze kosmetické zlepšení.
  • Zlepšený investorský sentiment pomohl americkým akciím
    Geopolitické napětí po vojenských útocích v Sýrii se zmírnilo, což investoři potvrdili nákupy rizikovějších instrumentů. Index S&P 500 během pondělní seance vzrostl o 0,8 %, když v ziscích uzavřely všechny hlavní sektory. Přes jedno procento si připsalo hned šest odvětví v čele s telekomunikacemi, jejichž akcie posílily o 1,5 %. Relativně nejméně se dařilo realitním developerům, kteří přidali 0,4 %.
  • Zlepšený sentiment by měl podpořit akcie opětovně v růstu
    Vývoj na americkém dluhopisovém trhu a informace o probíhajících jednáních mezi Spojenými státy a Čínou byly v minulém týdnu hlavním důvodem velmi rozkolísaného průběhu na akciových trzích. V pátek si americké indexy připsaly slušné zisky, čímž alespoň zredukovaly celotýdenní ztráty. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 1,2 %, S&P 500 o 1,4 % a technologický Nasdaq přidal 1,7 %. Za posledních pět obchodních seancí ale zaznamenaly ztráty v rozsahu 0,8 až 1,5 %.
  • Zlepší výsledky společnosti Apple náladu na klesající Wall Street?
    Apple (AAPL.US) je s kapitalizací přes 3 biliony dolarů nejhodnotnější společností na světě a jedním z hlavních tahounů Wall Street. Po dnešní seanci zveřejní zprávu o výsledcích za 2. čtvrtletí. V roce 2022 prokázala značnou odolnost a na pozadí technologických gigantů ztratila relativně málo. Naproti tomu v letošním roce získává téměř 55 % oproti 40% rally na Nasdaqu. Trh v posledních měsících nadchla deklarovaná podzimní expanze společnosti do oblasti VR technologií a zářijové vydání iPhonu15. Současně silní spotřebitelé v USA, Evropě a lepší meziroční spotřebitelská nálada v Číně nevedly trhy k očekávání růstu tržeb. Wall Street očekává již třetí čtvrtletí po sobě meziroční pokles tržeb a jednociferný pokles prodejů iPhonů a MacBooků. Jako klíčové se však mohou ukázat prognózy, které zde jsou:
  • Zlepší výsledky společnosti Intel náladu na trhu polovodičů? 🔌
    Společnost Intel (INTC.US) oznámí výsledky za 4Q 2022 po skončení seance na Wall Street. Zpráva by mohla mít významný dopad na sentiment kolem ostatních polovodičových společností a vrhne více světla na zdraví globálního technologického trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
AETOS
FBS
reklama
CapXmaster srovnani