Čtvrtek 19. prosince 2024 07:29
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024

Je zlato nad 1800 USD bublina? Napoví struktura poptávky a nabídky i predikce analytiků

18.08.2011 18:21  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Spotová cena zlata znovu přesvědčivě odskočila úrovni 1800 dolarů za trojskou unci, ruku v ruce se stříbrem a dalšími drahými i průmyslovými kovy. Světová rada pro zlato ukázala čísla, podle kterých se významně mění poptávka po nejcennějším kovu a ve druhém čtvrtletí roku 2011 významně klesla. Wells Fargo (23,96 USD, -3,70%) ve shodnou chvíli označuje trh za překoupený. Nafoukla se bublina?

Spotová cena zlata vystoupala na nový historický rekord na dosah 1830 USD za trojskou unci. Světová rada pro zlato (World Gold Council – WGC) zveřejnila zprávu, která ukázala, že ve druhém čtvrtletí roku investoři/spotřebitelé nakoupili celkem 919,8 tuny zlata. To je meziroční pokles o 17 procent, mezikvartální pak o 5 procent. Zároveň WGC upozornila na zásadní změnu ve struktuře poptávky.

Z pohledu jednotlivých instrumentů je statistickýma očima razantní zejména propad investic ve zlatých ETF. Mezikvartální propad mezi 1Q a 2Q letošního roku zde dosahuje plných 82 procent! Máme panicky utíkat ze zlata? Při bližším pohledu na kvartální data zjistíme, že příliv a odliv investic v průběhu roku 2010 postupně vypadal takto v tunách: +5 +297 +49 +22. Letošní první pololetí pak vypadá takto: -62 a +52. Tedy ano, +52 je hluboký meziroční propad proti avšak výjimečným +297 ve 2Q10. Zajímavější je možná srovnání chování čelních investorů – zatímco ve 2Q10 hedge fondy včetně toho pod taktovkou George Sorose výrazně nakupovaly, letos prodávaly a to již v 1Q. Vedle fondů 2Q10 znamenalo propuknutí řecké krize (nevěda nic budoucího) a panický útěk do bezpečí (dnes do švýcarského franku či jenu, tehdy především masívně zlata).

Stavový pohled na zlaté ETF je takový, že před rokem i dnes drží zhruba stejný objem zlata – kolem 2,2 tisíce tun, z čehož zcela dominantní je nadpoloviční držení fondem SPDR Gold Trust. Zajímavý je ale také pohled na to, kdo toto zlato drží. Při srovnání 2Q11-2Q10 nalezneme téměř 40% nárůst u Indie, čtvrtinový u Číny. Proti tomu stojí více než pětinový pokles u USA a téměř poloviční pokles u Evropy. Dokresleme obrázek sektorově. Vedle propadu u zlatých ETF o 13 procent vzrostla ve druhém čtvrtletí roku poptávka (prodej) slitků, o 7 procent mincí. Dodávky sektoru technologií vzrostly o 2 procenta, zlatnictví a klenotnictví o 6 procent.

V polovině roku 2011 dle dat WGC Čína a Indie společnými silami zodpovídají za 52 procent celkových investic do zlatých slitků a mincí, 55 procent klenotnické poptávky. „Čína je nyní největším producentem a druhým největším konzumentem po Indii. Loni dovezla 260 tun zlata, letos to bude mnohem více,“ uvádí Marcus Grubb, výkonný ředitel WGC. Proti poptávce stojí nabídka. Ta je tvořena z více jak dvou třetin těžební produkcí nového zlata, zbytek tvoří prodeje existujícího. Ne však od centrálních bank, které se z dřívějších prodejců opět staly kupci.

Vývoj spotové ceny zlata od roku 2008:
gold08-11
 
Co lze od zlata očekávat ve druhé polovině roku a dále? Střetává se pohled „sentimentálně-investiční“ (interakcí s dalšími segmenty finančního trhu) a „poptávkový“ WGC.

Rada pro zlato očekává, že poptávka bude pokračovat při síle. Spoléhá při tom na nadcházející veletrhy zaměřené na zlato a nadcházející svatební sezónu v Indii v pozdější části roku. „Dalšími stimulátory jsou centrální banky, které ve 2Q nakoupily nevídaných 69 tun zlata, zatímco v minulých dvaceti letech průměrně prodávaly 450 tun zlata ročně,“ uvádí Grubb. Nasnadě je otázka, zda je to právě rostoucí cena zlata, která zamíchala strukturou poptávky. „Dosavadní vývoj asijských dovozů je až anekdotický,“ uvádí pouze Grubb.

Při cenách zlata nad 1800 dolary je Wells Fargo prvním z investičních domů, které hovoří o překoupenosti a iracionalitě trhu drahého kovu. „Investoři by se měli mít na pozoru před bublinou a poučit se z prasknutí těch předchozích. Další krátkodobý růst je možný, dlouhodobý propad ale očekávaný,“ varují analytici Wells Fargo. Jeden z traderů se zlatem Zach Karabell radí trh již v této fázi šortovat. „Nejsem příznivcem obchodování na trhu hnaném iracionálními emocemi a panikou při zcela nejisté budoucnosti,“ uvádí.

Proti se svým názorem stojí Jon Najarian (OptionMonster), který očekává pokračování poptávky ze strany investorů a teprve pozdější obrat do „šortu“. Cena zlata vystoupala od roku 2008 z 900 dolarů na dolarů 1800, tedy dvojnásobek a podle analytiků britské Barclays (154,03 GBp, -11,47%) růst bude pokračovat. Jako důvod vidí fyzickým zlatem kryté ETP, inflaci na rozvíjejících se trzích a fiskální situaci vyspělého světa. „Kombinace vývoje těchto faktorů již v minulých pěti letech dovedla cenu zlata tam, kde je. Je odpovědí na fundamentální vývoj ve světě,“ míní analytička Barclays v Londýně Roxana Mohammadian-Molina s tím, že banka zůstává v býčím naladění.

Zlato od počátku letošního roku zpevnilo o 28 procent a výkonnostně tak překonalo globální akcie, další komodity i návratnost dluhopisů. „Vyspělý svět se s perspektivou velmi pomalého růstu, vysokých fiskálních deficitů, sazeb blízko nuly ve výhledu několika let, inflačních tlaků v rozvíjejících se ekonomikách a vyšší míry ekonomické a politické nejistoty jednoduše vrací ke staré dobré osvědčené podobě bohatství,“ dodává na adresu zlata Mohammadian-Molina z Barclays.

(Zdroj: WGC, CNBC, WSJ, Bloomberg, Barclays, Wells Fargo, OptionMonster, SPDR Gold Trust)

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Je už Turecko z nejhoršího?
    Znehodnocení turecké liry by mělo tamější ekonomice pomoci růstem exportu a zvýšeným přílivem turistů. Jaká je realita a jaké jsou vyhlídky Turecka?
  • Je už v soutěži XTB Trading Cup jasné, kdo vyhraje?
    Soutěž XTB Trading Cup začala teprve 5. října a my už možná známe vítěze. Na prvním místě se od minulého týdne drží soutěžící ze Španělska s přezdívkou pepin22. Na předních příčkách jsou spolu s ním další dva obchodníci, s přezdívkami tomasz a kris, kteří od minulého týdne zaznamenali také velmi zajímavé zhodnocení. Hlavní cenu nakonec vyhraje pouze jeden. Stále je ale ještě dost času, abyste se majitelem nového vozu stali třeba právě Vy.
  • Je už „vyvážené“ portfolio 60 % akcií / 40 % dluhopisů minulostí?
    Roky panovala myšlenka, že je vyvážené portfolio věcí minulosti. Nedávný vývoj to však nejspíš změnil.
  • Je vaše portfolio připravené na online budoucnost?
    COVID-19 podpoří online ekonomiku a urychlí digitalizaci, čímž dále posílí trend posledních více než desítky let. Podle našeho názoru by měli investoři tohoto trendu využít, a tak v této aktuální zprávě z akciových trhů přinášíme obsáhlý seznam firem, kterým tento trend prospívá a kde se mohou inspirovat. Seznam je řazen podle jednotlivých kategorií, aby bylo pro investora jednodušší vybrat si právě ty oblasti digitalizace, o které má zájem.
  • Je vhodné teď nakoupit akcie Microsoftu?
    Microsoft (MSFT), softwarový gigant, si vysloužil pochvalu za úspěšný přechod od stolních počítačů ke cloud computingu, díky čemuž stouply akcie.
  • Jev La Nina způsobuje slábnutí úrody
    Klimatický jev La Nina rozkolísal světové trhy s potravinami. Už nyní se projevuje v částech Brazílie, jakožto největší světový vývozce sóji.
  • Je výstavba diaľnic „obedom zadarmo“?
    Podľa politických komentátorov a rôznych prieskumov boli hlavnými dôvodmi, prečo Briti hlasovali za BrExit migrácia a väčšia suverenita. Množstvo ekonómov to však tak nevidí, príčinu vidia v slabom vývoji ekonomiky, kvôli ktorému dali „frustrovaní“ Briti protestný hlas. A to im umožňuje vytiahnuť svoje ideológie, v ktorých je vinník stále ten istý. Podľa market-monetaristov je to centrálna banka, ktorá slabo stimulovala ekonomiku. Podľa anarcho-liberálnych rakúšanov zase neslobodná EÚ, ktorá krajine odčerpáva rast. A podľa hard-core keynesiánov nedostatočné fiškálne stimuly, ktoré neprišli ani v čase minimálnych úrokových sadzieb, kedy o nich môžeme hovoriť ako o „obede zadarmo“.
  • Je vzestup DAX30 pouze technickou reakcí nebo je v tom něco víc?
    S rostoucími známkami toho, že Joe Biden zvítězil v amerických prezidentských volbách (zvažujeme skutečnost, že hrozba právních kroků ze strany Trumpovy administrativy zde může oddálit konečné rozhodnutí), akcie a tedy i německá DAX30 viděla překvapivou sílu do posledního týdenního závěru.
  • Je XTZ [Tezos] připraven využít silný růst během příštího vzestupu?
    Blockchain Tezos se v posledních několika měsících těší robustnímu růstu v oblasti adopce sítí a transakcí. Většina tohoto růstu je z NFT trhu a poukazuje na jeden z důvodů, proč se XTZ pravděpodobně dostane do seznamu nejlépe vydělávajících v příštím býčím běhu.
  • Je zažehnána obchodní válka mezi Čínou a USA?
    Čína a USA jednají a podle vyjádření americké strany zaznamenaly “smysluplné pokroky”. Obchodní válka se p...
  • Je zlato opravdu sázka na jistotu?
    Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná volba pro období recese. V tuto dobu je totiž zachování kapitálu najednou důležitější než jeho zhodnocování.
  • Je zlato připraveno na změnu trendu?
    Zlato v pátek vytvořilo velký medvědí pin bar a zavřelo na denní bázi pod 200 denním klouzavým průměrem. V pondělí se pohybovalo v malé ztrátě a obchodovalo se kolem 1,255 USD během Londýnské seance.
  • Je zlato už opravdu drahé?
    Kontrasty na trhu se zlatem jsou v současnosti viditelnější než kdykoli předtím. Ještě nedávno byla zaznamenána historická maxima na úrovni těsně nad 2430 USD za unci a o několik dní později byla zaznamenána největší denní ztráta za mnoho let. Navíc zlato zůstává jen 5 % od historických maxim, výnosy v USA přesahují 4,6 % a fondy ETF drží nejmenší množství zlata od září 2019. Nezdá se vám při takových extrémech cena zlata nad 2 300 USD za unci příliš vysoká? Nebo by snad zvrat některých podmínek mohl naplnit prognózy některých finančních institucí o dosažení ceny drahého kovu 3 000 USD za unci.
  • Ježíšek bude letos bohatší, Black Friday rekordní, Čechům se vrací víra
    Šetřit na vánočních dárcích letos plánuje zhruba pětina Čechů, ukázal jeden aktuální průzkum. To je výrazně méně než v předchozích letech. Za Vánoce tak letos „padne“ nejspíše kolem 65 miliard korun, z toho jen včera, během „Black Friday“, a jen na internetu rekordních odhadem osm miliard. Čechům se totiž postupně vrací víra. Víra, že ekonomika teď alespoň po nějaký čas pojede bez otřesů, vyvolaných světodějnými okolnostmi jako pandemie či válka.
  • Ježíšek z dovozu je letos levnější, ale kvůli domácímu zboží se vánoce lidem stejně prodraží
    Ukončení devizových intervencí letos přineslo posílení koruny, a tudíž se mělo projevit poklesem korunových cen dováženého zboží. Jaká je tedy realita na předvánočním spotřebitelském trhu?
  • Jídelníček pro domácí mazlíčky
    Kočička nebo pes v domácnostech jsou dnes častou situací. Dříve se tato zvířátka krmila zbytky ze stolu lidí. Dne...
  • Jihoafrický rand klesl k US dolaru na historická minima
    Pokud se daří americkému dolaru, nemají to měny Emerging Markets (EM) jednoduché. A zvláště po takovém týdnu, kdy jest...
  • Jihoafrický rand oslabuje uprostřed volební nejistoty 💡
    Jihoafrický rand se dnes vůči americkému dolaru (USD/ZAR) obchoduje níže, protože projekce předčasných voleb ukázaly prudký pokles volební podpory pro vládnoucí Africký národní kongres, což zvyšuje vyhlídky na chaotické koaliční rozhovory, které znepokojují investory. První modely v tomto bodě naznačují, že ANC ztratí většinu a získá maximálně 45 % z celkového počtu hlasů.
  • Jihoafrický rand propadá po zveřejnění reportu HDP
    Pár USDZAR dnes roste o 1,6 % kvůli výsledkům jihoafrické ekonomiky, která v prvním kvartálu klesla o 3,2 %. Jihoafrický rand padá i přes dobrou náladu na rozvíjejících se trzích. Kontrakce zasáhla všechny důležité sektory. Jedná se už o třetí pokles za posledních 5 kvartálů. Obchodníci by měli dávat pozor na úroveň v okolí 14,80 USDZAR, která je důležitou rezistencí.
  • Jihoafrický rand spadl na historická minima po odvolání ministra financí
    Jihoafrický rand je jednou z mála měn, které jsou v posledních letech pod soustavným tlakem. Situace se navíc v posledních měsících vyhrocuje a rand dobývá stále nová a nová minima. Klesající kurz randu odpovídá zhoršující se ekonomické, politické i sociální situaci v zemi. Jihoafrický prezident Jacob Zuma ohlásil ve středu ve večerních hodinách odvolání ministra financí Nhlanhla Nene k nelibosti široké veřejnosti i finančních kruhů. Na neoblíbeného prezidenta, který vládne zemi od roku 2009, se snesla vlna kritiky. Prezidenta v úřadu provází množství skandálů a podezření z korupce. Pár USD/ZAR vyskočil v okamžité reakci o více než 5 % až na 15,39 USD/ZAR - na historická maxima. Přestože největší panika brzy opadla, tak po několika hodinách se situace začala opět zhoršovat. Podobná situace vládne také na páru EUR/ZAR.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex