Sobota 18. ledna 2025 20:39
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Vábení zlata

19.07.2011 10:15  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Ole S. Hansen, Senior Client Advisor

Když se mluví o zlatě, vyvolává to v lidech silné emoce, protože několikaletý růst cen zlata od roku 2000, který je zvláště markantní od roku 2009, rozdělil lidi na dvě skupiny - na ty, kteří zlato milují, a na ty, kteří ho nenávidí.
Je však bez debaty, že zlato odedávna hrálo zvláštní úlohu coby jedinečný nositel hodnoty. (Veškeré zlato na celém světě by se vešlo do krychle o hraně dlouhé 20 m.) Zlato nepůjde nikdy vytvořit, ačkoli se o to mnozí alchymisté snažili, a zlato nelze nikdy zničit, protože na rozdíl od stříbra a základních kovů není rozpustné v kyselině dusičné. Zlato je symbolem prosperity a přízně štěstěny a uchovává rodinné bohatství po celé generace.
V Římě kolem roku 0 n. l. si mohl římský občan za jednu unci zlata koupit celou uniformu. V roce 2011 si businessman může také koupit svoji ,,uniformu" za jednu unci zlata, z čehož je vidět, že hodnota zlata se v průběhu staletí nezměnila.
Od finanční krize roku 2008 se investoři začali stále více poohlížet po alternativách k tradičním investicím, které představují dluhopisy a akcie. Pro zlato je tento přesun investic velice přínosný, protože jeho snadná dostupnost i jeho výhody ho přímo předurčují stát se stále oblíbenější investicí prakticky pro každého, drobným investorem počínaje a tím největším a nejprogresivnějším hedgovým fondem konče.

Podle investiční divize Barclays Capital vzrostly za poslední tři roky celkové investice do komodit o 265 mld. USD na 425 mld. USD. Hnacím motorem tohoto raketového růstu je zejména zlato, přičemž žlutý kov v současnosti představuje více než třetinu všech investic do komodit.

Co je tou hnací silou, která stojí za fenomenálním úspěchem zlata jako investice? Finanční krize roku 2008 otřásla důvěrou lidí ve finanční systém, protože centrální banky musely zaplavit trh hotovostí za supernízké sazby, aby vůbec udržely finanční instituce nad vodou. To odstartovalo býčí hon na komodity, protože investoři začali pátrat po hmotných aktivech s omezenou nabídkou, u nichž je tudíž vyšší šance, že si svoji hodnotu udrží. Zhruba ve stejné době ukončily důlní společnosti dosavadní praxi termínového prodeje své produkce, čímž značně okleštily nabídku na trhu.
Důsledkem těchto supernízkých sazeb byl nárůst inflace, což znamenalo, že návratnost aktiv s pevným výnosem, jako jsou např. dluhopisy, se dostala do záporu, protože jejich výnos byl nižší než míra inflace. Takový scénář je dobrý pro bezúročná aktiva, jako je např. zlato, protože při držbě zlata se cena ušlé příležitosti rovná nule.
Další důležitou změnou je chování centrálních bank, které v průběhu posledních dvou desetiletí až do nedávné doby byly hlavními prodejci zlata. Tato praxe však v roce 2009 ustala a v loňském roce se staly čistými kupci, protože rozvíjející se ekonomiky jako Čína, Rusko a Indie se snažily diverzifikovat své vnitrostátní rezervy za účelem jejich ochrany před vyšší inflací a potenciálním poklesem hodnoty dolaru.
Drobný investor tradičně investoval do zlata prostřednictvím šperků a akcií společností těžících zlato, zatímco institucionální investor do futures a fyzického zlata. V souvislosti s nástupem stále populárnějších veřejně obchodovaných fondů neboli ETF se však tento trh v posledních pěti letech otevřel všem.
Jedná se o veřejné investiční fondy, které se stejně jako běžné akcie obchodují na burze. Tyto fondy jsou pasivně řízeny, aby přesně odrážely výkonnost podkladového trhu. Rozdíl mezi výkonností těchto fondů a výkonností referenčního indexu je zde proto nízký, takže by s přihlédnutím k poplatkům měly poskytovat prakticky stejnou návratnost jako trh, od něhož jsou odvozeny. Růst zlatých ETF způsobil, že zlato a stříbro se stalo součástí portfolií mnoha nových investorů.
Během června a července jsme zaznamenali další eskalaci evropské dluhové krize, stejně jako tomu bylo přibližně ve stejnou dobu vloni, kdy začal vyplouvat na povrch zoufalý finanční stav řecké ekonomiky. Od té doby obdržely finanční podporu další země jako Portugalsko a Irsko a ratingové agentury pokračovaly ve snižování úvěrové bonity těchto zemí na periferii eurozóny.
Americká ekonomika zaznamenala ve stejné době větší zpomalení ekonomického růstu, než se očekávalo, a to zejména v důsledku růstu cen energií a dominového efektu březnového zemětřesení a tsunami v Japonsku.
Bude tedy vytrvalý růst pokračovat? Myslíme si, že bude, byť pomalejším tempem, než jak tomu bylo v roce 2010, kdy dosáhl téměř 30 procent, což je zhruba o 10 procent více, než je roční průměr za posledních deset let. Faktory, které jsou motorem růstu cen drahých kovů, stále přetrvávají a jejich vliv na ceny by měl pokračovat i ve zbývající části roku. Jakékoli korekce by měli využít kupci, a to buď centrální banky, nebo investoři, kteří pohlížejí na zlato jako na dlouhodobě ziskovou investici.
Zadlužení zemí eurozóny je i přes politickou vůli k nalezení řešení problémem a spolu s přetrváváním záporných reálných výnosů v některých ekonomikách bude zlatu poskytovat podporu. Předpokládáme, že zlato bude pokračovat v konsolidaci v pásmu 1 500 až 1 600 dolarů, ale v nadcházejících měsících upřednostňujeme růst případně až k úrovni 1 650.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Už je to tu? ?Měnové trhy v limbu před summitem EU
    Přes noc jsme byli svědky volatilní seance. Trhy vytěžily drobná pozitiva z jednání o...
  • Už máte dost starých mincí? Chancer může být nejlepší kryptoměnou, do které investovat
    V roce 2023 bylo na trh uvedeno mnoho kryptoměn, z nichž každá se uchází o přívlastek nejlepší kryptoměny, do které lze letos investovat. Investoři, kteří hledají něco jiného než přesycené burzy, meme mince a poskytovatele blockchainu, však mají spoustu možností. Chancer, zbrusu nová decentralizovaná platforma pro online sázení, již ve své význačné ICO získala více než 1 milion $.
  • Už pozítří končí prodloužený termín podání daňového přiznání, i jednodenní opozdilce čeká obří pokuta. Ohledně placení zdravotního pojistného panuje chaos
    Už jen dva dny zbývají lidem v Česku na podání daňového přiznání k dani z příjmu, a to jak fyzických, tak právnických osob. Dvakrát prodloužený termín finálně vyprší v úterý 18. srpna. Pokud se přiznání v tomto termínu nepodá a pokud navíc nebude v daném termínu na účtu příslušného finančního úřadu již uhrazená daň, okamžitě naběhne tučná pokuta.
  • Už pozítří nastane brexit
    Již pozítří tu je brexit. Británie po skoro půlstoletí odejde z Evropské unie. Přesně se tak stane v pátek o půlnoci středoevropského času (v Británii bude tou dobou 23:00 hodin). Do konce roku 2020 ale ještě platí přechodné období. Co tedy pozítřejší brexit v praxi znamená pro jednotlivé skupiny Čechů?
  • Už pozítří se zpřísňují podmínky hypoték. Další tisíce Čechů tak budou muset na hypotéku zapomenout
    Už pozítří se Čechům zase o něco sníží šance získat hypotéku. Česká národní banka totiž zpřísní limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték. Přísnější podmínky ztíží nebo znemožní přístup k hypotéce až desetině žadatelů.
  • Už přesně za měsíc ČNB může poprvé po 3,5 roku snížit svůj základní úrok. Pravděpodobnost po minulém týdnu stoupá, Češi se totiž stále bojí utrácet a inflace už je letos jen 1,8procentní, tedy pod cílem ČNB…
    Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od dubna do června v porovnání s prvním letošním čtvrtletím jen stagnovalo. Předchozí jejich odhad ovšem hovořil o růstu 0,1 procenta.
  • Už zase padají americké banky. Máme se připravit na další globální krizi?
    Když jsem chodil do školy, pídil jsem se po tom, co je zdrojem krize. Teorie na to byly různé, vždy ale fungovaly jen za určitých podmínek, které nebylo pokaždé snadné naplnit. A pak tam byla teorie cyklu takzvané Rakouské školy, která zjednodušeně říkala, že za to může vždy stejný faktor, a tím je centrální banka. Jako studentovi se mi tato teorie nelíbila, protože hodit vše na centrální bankéře mi přišlo až moc zjednodušující. Dnes dávám této teorii za pravdu.
  • Už zítra se setkají americký a čínský prezident. Trhy opatrně doufají v pozitivní průlom v obchodní válce
    Akciové trhy se při dnešním asijském obchodování propadly. Obchodovalo se v poměrně malých objemech. Nervozita je před sobotním setkáním amerického a čínského prezidenta dobře patrná. Donald Trump a Si Ťin-pching se setkají v rámci summitu skupiny zemí G20 v japonské Ósace a trh by rád věřil tomu, že schůzka bude znamenat pozitivní zlom ve vývoji ekonomických vztahů dvou nejsilnějších světových hospodářství. Ty jsou zvláště napjaté od letošního května, kdy zkrachovala jednání o smíru v obchodní válce.
  • Už 13 afrických zemí používá Ripple a XRP
    Ze zprávy ,,African Blockchain Report 2022″, vypracované společností CV VC ve spolupráci s jihoafrickou Standard Bank, je patrné, že Ripple a XRP jsou využívány již ve 13 afrických zemích.
  • Už 1,5 milionu domácností má problém vyjít s penězi. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku spadla nejníže v historii, zjistil ČSÚ
    Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se v září propadla na nejhorší úroveň v historii měření od roku 2003. Ukazatel vykázal hodnotu pouze 72,7 bodu. To znamená, že důvěra spotřebitelů odpovídá pouze 72,7 procenta dlouhodobého průměru let 2003 až 2021.
  • Väčšie riziko problémom pre svetovú ekonomiku dnes hrozí skôr z Emerging Markets ako zo Západu
    Na stránkach BIS (Banky pre medzinárodné platby) som objavil skvelé štatistiky pre vývoj dlhu domácností a nefinančnýc...
  • Vadnoucí výhled ekonomiky si vyžádá další zásah ČNB
    Koruně předchozí dobrá kondice dlouho nevydržela a za poslední týden umazala téměř veškeré zisky z toho předchozího. Podobný vývoj předpokládáme i pro nejbližší období – koruna podle nás bude oscilovat okolo EUR/CZK 27,00 v závislosti na tom, zda bude z epidemiologického pohledu převládat spíše globální optimismus či pesimismus. Ačkoliv tak v tomto týdnu dorazí objemná várka předstihových ekonomických ukazatelů, musely by podle nás přijít se skutečně výrazným překvapením, aby na kurzu koruny cokoliv změnily. Že budou všechna data poblíž historických minim, je prakticky nesporné, a rozptyl odhadů je tak veliký, že bude obtížné trh šokovat.
  • Vágní ekonomický výhled a nedávné chování Fedu vyvolaly větší volatilitu trhů (očekávejte oživení v USD/JPY a EUR/JPY)
    Obchodování bylo minulý týden poměrně volatilní kvůli zveřejněným ekonomickým statistikám a zápisu z červencového zasedání Fedu. Je zřejmé, že na trhu dominuje nejistota, zejména proto, že globální ekonomice hrozí přechod do úplné recese a Fed pravděpodobně zesílí svou agresivitu po pauze ve zvyšování sazeb v září.
  • Vakcína a data zařídily trhům pozitivní páteční odpoledne
    Závěr týdne na hlavních finančních trzích vypadá pozitivně. Akcie v Evropě už stoupají docela výrazně, když vedoucí Paříž přidává 2,4 procenta. Wall Street se také přidává do klubu při růstu S&P 500 skoro o procento. Velmi dobře se daří rizikovějším dluhopisům na periferii eurozóny a i ty v jejím jádru aspoň drží pozice. Americké dluhopisy však při větším zájmu o riziko ztrácejí. Eurodolar dál lehce vystoupal na 1,1725. Zlato je zhruba na svém.
  • Vakcína na koronavirus je dopingem pro tržní sentiment
    Hlavními světovým trhy dnes obletěly zprávy, že se výzkumníkům z čínské university v Če-ťiangu podařilo najít lék působící proti 2019-nCoV, tedy kmeni koronaviru šířícímu se v rámci současné epidemie. Vedle toho britský tisk hovoří o výrazném průlomu tamních vědců na cestě k vakcíně proti tomuto viru.
  • Vakcína spoločnosti Pfize/BioNTech sa musí skladovať pri teplote -70 °C, čo môže spôsobiť logistické problémy
    Vakcína spoločností Pfizer/BioNTech proti novému koronavírusu sa musí počas transportu skladovať pri teplote -70 °C, čo môže spôsobovať logistické problémy farmaceutickým spoločnostiam a nemocniciam. Táto teplota je oveľa nižšia, ako teplota, pri akej sa prepravuje napríklad mrazené mäso. Problém je, že skvapalnený plyn a vodík dosahujú ďaleko nižšie teploty. Krajiny teda budú musieť vybudovať hlboko zmrazené výrobné, skladovacie a prepravné siete pre distribúciu vakcíny. Problém teda môže vzniknúť pri distribúcii vakcíny chudobnejším krajinám.
  • Vakcína už brzy, nadějná čísla o nákaze a solidní data
    Začátek nového týdne vypadá na trzích lépe než konec toho předcházejícího. Vše se přitom stále točí kolem stejného tématu, jímž je průběh pandemie a boj proti ní. Dočkali jsme se několika příznivých signálů. Jednak jde samozřejmě o vakcíny, kde to vypadá, že už v půli prosince mohou být dostupné první dávky. Navíc ale také samotný průběh nákazy vypadá o poznání lépe než před pár týdny. Evropa vypadá celkem jasně za vrcholem současné vlny a zdá se, že vrcholu by nyní mohlo dosahovat i tempo šíření nákazy v USA. Strach z nových restriktivních opatření tak může klesat. Do toho se přidávají ještě solidní data.
  • Vakcína vše změní
    „Vývoj vakcín proti koronaviru nahrává především value akciím, kterým se v průběhu koronavirové krize příliš nedařilo. Naopak růstové akcie z technologického sektoru, které z koronavirové krize profitovaly, reagují zdrženlivěji,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Vakcínový optimismus pokračuje, americké indexy se opět blíží maximům
    Po bouřlivém konci minulého týdne otevřely 1. února kontrakty na S&P 500 medvědím cenovým gapem. Růst však přišel hned vzápětí a dobrá nálada převažuje i dnes. Jsme svědky poklesu volatility na Wall Street (v minulém týdnu narostl masivně index VIX kvůli short squeeze na některých titulech). Zároveň trhy opět pohání optimismus okolo účinnosti vakcín proti koronaviru. Výsledky zpracované společností AstraZeneca ukazují, že pokud druhé vakcína následuje 3 měsíce po té první, tak efektivita roste na 82,4 %. Zpráva tak naznačuje, že druhá vakcína dobře účinkuje i po relativně dlouhé době od první dávky. Je tak možné v prvním kole naočkovat více lidí, kteří již budou částečně chráněni.
  • Vakcíny a výsledky upevňují dnešní růst akcií
    Obrat akcií vzhůru nastal včera a dnes nabral na síle. Evropské indexy se pohybují nahoře i přes 2 procenta (CAC40), přičemž Wall Street navazuje dalším růstem. V případě S&P 500 je to +0,8 pct. Pražská burza zdatně sekunduje západním trhům, i když ji brzdí mírný pokles ČEZu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex