Pátek 07. února 2025 11:40
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex

ČNB - rozhodnutí bankovní rady, 6. února 2025

07.02.2025 09:37  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bankovní rada na svém letošním prvním měnovém zasedání snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, repo sazbu na úroveň 3,75 %, v souladu s očekáváním finančního trhu.

ČNB se tak vrátila ke snižování úroků poté, co v prosinci učinila ve stávajícím cyklu jejich snižování vůbec první pauzu.

Pro snižování úrokových sazeb hovoří jak vývoj a výhled inflace, tak jen pozvolné oživení růstu české ekonomiky. Předpokládám, že ČNB bude ve snižování úroků pokračovat, půjde však o pozvolné kroky, pravděpodobně vždy jen o čtvrt procentního bodu za každé kalendářní čtvrtletí. Repo sazba ČNB by tak v letošním závěrečném čtvrtletí mohla klesnout na 3,00 % a na této úrovni by se následně mohla po delší dobu ustálit.

ČNB na prvním měnovém zasedání v letošním roce snížila repo sazbu o čtvrt procentního bodu na úroveň 3,75 % a očekávání na finančním trhu v tomto směru jednoznačně dominovala.

Česká centrální banka se tak vrátila ke snižování úroků poté, co si v prosinci vybrala ve stávajícím cyklu uvolňování měnové politiky první pauzu.

Loni byla ČNB v rámci středoevropského regionu centrální bankou, jež snižovala své úroky nejčastěji a letos v rámci celého regionu snížila úrokové sazby jako první.

Pro snižování úroků hovoří skutečnost, že se v české ekonomice podařilo stabilizovat inflaci v rámci tolerančního pásma inflačního cíle ČNB a příznivý vývoj inflace lze v tomto ohledu čekat i pro letošní rok.

Česká ekonomika se ve smyslu růstu HDP oživuje pozvolna a veřejné finance jsou namířeny ke snižování deficitů a ČNB tak může svou měnovou politiku dále postupně uvolňovat. Domnívám se, že prosincovou pauzou chtěla ČNB spíše naznačit, že nepřerušená série snižování úroků nemůže trvat věčně, a že do budoucna budou úroky klesat pozvolněji, tedy že je bankovní rada nebude snižovat na každém svém měnovém zasedání.

Inflaci v české ekonomice se loni podařilo stabilizovat v tzv. tolerančnímu pásmu inflačního cíle, což je pásmo, v němž je tempo růstu spotřebitelských cen z pohledu centrální banky přijatelné.

Jde o rozmezí pro meziroční inflaci mezi 1 % a 3 %, za celý loňský rok činila průměrná inflace 2,4 % a nad toleranční pásmo, tedy nad 3 %, se inflace nedostala ani loni v prosinci, kdy byla tažena nahoru efekty nízké srovnávací základny zejména u cen potravin a pohonných hmot.

Předběžný údaj za letošní leden, zveřejněný dnes ráno, reportuje meziroční inflaci na úrovni 2,8 %. Ve výhledu na letošní rok očekáváme celoroční inflaci v průměru u 2 %, tedy u středu inflačního cíle, a řadu měsíců se inflace může pohybovat i pod 2 %.

Pokud se tento výhled naplní, bude to dobrá zpráva nejen pro ČNB a pro měnovou politiku, ale samozřejmě také pro spotřebitele a koneckonců pro celou českou ekonomiku.

V hlavním scénáři očekávám, že česká centrální banka letos sníží svou repo sazbu ze stávajících 4 % na 3 % s tím, že by v každém čtvrtletí mohla úroky snížit o čtvrt procentního bodu. Repo sazba by tak mohla dosáhnout úrovně 3 % v letošním závěrečném čtvrtletí a na této úrovni by se mohla po delší dobu ustálit.

Případné zavedení cel ze strany USA vůči Evropské unii, a tedy i vůči české ekonomice, by pravděpodobně vedlo k přechodnému oslabení eura vůči americkému dolaru a spolu s tím by oslabily středoevropské měny jak vůči dolaru, tak vůči euru, což by samo o sobě představovalo proinflační faktor.

Obchodní války jsou ale obvykle spojeny se zpomalením růstu ekonomiky, což by na globální úrovni mohlo vést k poklesu cen řady komodit včetně například ropy, na úrovni samotné české ekonomiky by slabší růst HDP vedl k mírnějšímu generování inflačních tlaků v tuzemské ekonomice.

Vše by celkově vedlo zřejmě jen k mírnému a přechodnému nárůstu inflace v české ekonomice. ČNB by na takovou situaci mohla reagovat ponecháním úrokových sazeb beze změny na v té chvíli aktuální úrovni i po několik čtvrtletí a posléze by se mohla k mírnému snižování úroků opět vrátit.

V tuto chvíli považuji za velmi předčasné uvažovat o tom, že by případné zavedení cel ze strany USA mělo vést k potřebě zpřísnění měnové politiky ČNB.

Trh nyní bude vyčkávat na tiskovou konferenci bankovní rady, kde bude zveřejněno jak skóre dnešního hlasování o snížení úroků, tak úvahy bankovní rady ohledně jejich dalšího směřování.

Bankovní rada bude také prezentovat základní shrnutí nové čtvrtletní prognózy z dílny ČNB, jež poskytne pohled na vývoj HDP, inflace, kurzu koruny vůči euru a úrokových sazeb na mezibankovním trhu.

Jistě nebude překvapivé, pokud bude prezentován také alternativní scénář, jenž se bude zabývat možností uvalení cel ze strany USA na Evropskou unii, a tedy i na českou ekonomiku.

Prostor pro pokles úroků ČNB by se měl v letošním roce vytvářet díky předpokládanému směřování inflace k úrovni dvouprocentního cíle, přičemž meziroční inflace klesne dle našich předpokladů přechodně i pod dvouprocentní úroveň.

Obdobně, prostor pro další uvolňování měnových podmínek v české ekonomice by měla vytvořit také politika ECB, jejíž depozitní sazba by z aktuálních 2,75 % mohla do letošního léta klesnout mírně pod 2 %.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 22. června 2022
    Bankovní rada ČNB na dnešním měnově-politickém zasedání zvýšila repo sazbu o jeden a čtvrt procentního bodu, na úroveň 7,00 %, což je nejvyšší úroveň od května 1999.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 22. prosince 2021
    Bankovní rada ČNB na posledním zasedání v letošním roce zvýšila svou repo sazbu o plný jeden procentní bod, na úroveň 3,75 %, což je nejvyšší úroveň od počátku srpna 2008.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 25. září 2024
    Bankovní rada na svém zářijovém zasedání snížila úrokové sazby opět o čtvrt procentního bodu: repo sazbu na úroveň 4,25 %.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 27. června 2024
    Bankovní rada na svém červnovém zasedání snížila úrokové sazby znovu o půl procentního bodu: repo sazbu na úroveň 4,75 %.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 27. září 2023
    Bankovní rada na svém zářijovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny: plně v souladu s očekáváním finančního trhu.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 29. března 2023
    Bankovní rada ponechala úrokové sazby opět beze změny, což ovšem není překvapivý výsledek.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 3. listopadu 2022
    Bankovní rada ponechala úrokové sazby opět beze změny, potřetí v řadě, což ovšem není překvapivý výsledek.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 3. srpna 2023
    Bankovní rada na svém srpnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny: v souladu s očekáváním finančního trhu.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 3. února 2022
    Bankovní rada ČNB na letošním prvním měnově-politickém zasedání zvýšila repo sazbu o tři čtvrtiny procentního bodu, na úroveň 4,50 %, což je nejvyšší úroveň od ledna 2002.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 31. března 2022
    Bankovní rada ČNB na dnešním měnově-politickém zasedání zvýšila repo sazbu o půl procentního bodu, na úroveň 5,00 %, což je nejvyšší úroveň od listopadu 2001.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 7. listopadu 2024
    Bankovní rada na svém listopadovém zasedání snížila úrokové sazby opět o čtvrt procentního bodu: repo sazbu na úroveň 4,00 %.
  • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 8. února 2024
    Bankovní rada na svém prvním letošním měnovém zasedání snížila úrokové sazby o půl procentního bodu: repo sazbu na úroveň 6,25 %.
  • ČNB ruší úročení minimálních rezerv, co mohou banky očekávat?
    Uplynulý týden se nesl v duchu risk off nálady. Zatímco výnosy na amerických dluhopisech rostly, akciové indexy v tomto kontextu zaznamenaly ztráty. Zásadní událostí uplynulého týden bylo oznámení o zrušení úročení minimálních rezerv ČNB. Co mohou banky očekávat a mnoho dalšího se dozvíte již nyní v našem videu.
  • ČNB řešila hlavně ekonomické dopady ukrajinské války
    Bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání minulý čtvrtek diskutovala zejména ekonomické dopady války na Ukrajině. Ty podle centrálních bankéřů povedou k dalšímu urychlení inflace a vyžádají si další utažení měnové politiky. K tomu nakonec ČNB na posledním zasedání přistoupila, když zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu. Ta základní se již dostala na pět procent, což je nejvyšší úroveň za poslední dvě dekády.
  • ČNB - říjnová zadluženost českých domácností
    „Přestože se v říjnu celková zadluženost domácností příliš nezvýšila, hlavní nárůst vidíme na spotřebitelských úvěrech (+0,9 %). Tento nárůst je vyšší než v loňském říjnu a přičítáme ho brzkému začátku předvánoční sezóny. Lidé sice, dle našeho průzkumu, chtějí letos pojmout Vánoce úsporněji, nicméně je zřejmé, že inflace a růst cen se i tak odráží v této finančně nejnáročnější části roku a povede letos celkově k růstu objemu spotřebitelských úvěrů. Uvidíme, zda i ve výsledcích maloobchodníků uvidíme zvrat v trendu a spotřeba domácností se ve čtvrtém kvartálu zvýší.“
  • ČNB sazby beze změny
    Česká národní banka dnes v souladu s většinovým očekáváním analytiků ponechala úrokové sazby beze změny. Klíčová repo sazba zůstává na úrovni 1,75 %.
  • ČNB sazby dle očekávání nezměnila, koruna zůstává stabilní
    ČNB na svém dnešním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba zůstala na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %. Jednalo se už o třetí zasedání v řadě, kdy nebyla výše sazeb upravena. Rozhodnutí o sazbách bylo zveřejněno ve 13. hodin. Tisková konference za účasti guvernéra Jiřího Rusnoka se uskuteční ve 14:15.
  • ČNB: Sazby na nule ještě řadu měsíců (komentář)
    Bankovní rada ČNB ponechala klíčovou repo sazbu na „technické“ nule, jak asi každý očekával. Hlasování bylo...
  • ČNB sazby nemění
    Bankovní rada ČNB dnes na svém měnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 2 %. O tomto výsledku rozhodlo pět členů bankovní rady, kteří hlasovali ve prospěch zachování sazeb na současné úrovni, dva členové hlasovali pro zvýšení o 25 bazických bodů.
  • ČNB sazby nemění, bojí se vývoje v zahraničí
    Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání ponechala klíčové úrokové sazby na stávající úrovni. V bankovní radě převážil „holubičí“ pohled, který nyní zvláště obezřetně posuzuje nepolevující zahraniční rizika.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank