Středa 20. listopadu 2024 16:22
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex rijen 2024

Němci ruší slib, poplatek za plyn, který platí i Češi, nejen ponechají, ale dokonce zvednou. Česko tak zřejmě ještě navýší dovoz plynu z ruského směru, který již nyní tvoří 95 procent celkového dovozu

20.11.2024 13:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Češi se vrací k ruskému plynu. A teď budou mít ještě o důvod více. Německo od ledna zvýší poplatek za tranzit plynu přes své území, z 2,50 na 2,99 eura za megawatthodinu.  Česko přitom už nyní podle agentury Bloomberg patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu.

Česko podle Bloombergu sice v létě 2023 deklarovalo úplnou nezávislost na ruském zemním plynu a snížilo jeho dovoz prakticky na nulu. Nyní však ruský plyn opět dováží, a sice přes Slovensko.

Klíčovým důvodem, proč se Češi vrací k ruskému plynu, je právě poplatková politika Německa, jak ostatně potvrzuje i české ministerstvo průmyslu a obchodu. To ale přitom v době vrcholící energetické krize tvrdilo, že při případném nedostatku plynu z důvodu ruského zastavení dodávek se o něj právě Němci s Čechy solidárně podělí. Nyní ovšem tedy Němci činí pravý opak, když upřednostňují ryze své ekonomické zájmy, přes protesty sousedních zemí.

A protože tedy Němci sousedním zemím, včetně Česka, účtují za přepravu plynu zvláštní poplatek, plyn z východního směru je ještě o to cenově atraktivnější. A od Nového roku 2025 bude ještě více. Nyní daný poplatek přidává k běžné tržní ceně plynu osm procent, jak vypočítává banka Citigroup. V roce 2025 už by to tedy mělo být zhruba deset procent. Lze tak očekávat ještě další nárůst poptávky Česka po plynu z ruského směru, tedy po plynu ponejvíce ruském. Pokud tedy ten bude do EU ještě proudit (viz dále).

Některé země EU včetně Česka již dříve Německo vyzvaly, aby poplatek zrušilo, avšak zda jej Berlín skutečně přestane uplatňovat je nyní otázkou. Kvůli pádu tamní vlády kancléře Olafa Scholze a předčasným volbám příštího roku.

Z dat českého státního podniku Net4Gas vyplývá, že hned zhruba 95 procent plynu, který Česko dováží, pochází v tomto měsíci z ruského směru, ponejvíce z Ruska. Jen přibližně pět procent plynu je ze západního směru, tedy z Norska či z terminálů na zkapalněný plyn, kde si ČR už od roku 2022 pronajímá kapacitu. Nyní ale tuto pronajímanou kapacitu paradoxně prakticky vůbec nevyužívá.

Dokonce i část plynu, která do Česka proudí ze západního směru, může být ruského původu. Německý státní podnik SEFE totiž přepravuje do Francie ruský zkapalněný plyn v takovém objemu, že Francie letos vykazuje historicky rekordní dovoz právě zkapalněného plynu z Ruska. Část tohoto plynu ale posílá plynovodní sítí do zemí východní Evropy, zřejmě včetně Česka, jak agentuře Bloomberg sdělilo francouzské ministerstvo energetiky.

Otázkou tak je to, zda i v příštím roce bude do EU putovat ruský plyn nejen námořní cestou, nýbrž stále i tou potrubní přes Ukrajinu. Ta totiž neprodlouží letos končící smlouvu s Moskvou o tranzitu ruského plynu přes své území.

Slovenský prezident Peter Pellegrini minulý týden jednal o dodávkách plynu, v rámci takzvaného swapu s Ruskem, se svým ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem, a to u příležitosti klimatické konference OSN v Baku. Alijev Pellegriniho ujistil, že je schopen posílat Slovensku přes Ukrajinu sice fyzicky ruský plyn, který však bude v rámci zmíněného swapu označen jako ázerbájdžánský. Takový plyn, jak vidíme dnes, by ovšem nemusel končit jen na Slovensku, nýbrž mohl by ve velkém putovat i do Česka. I české podniky a domácnosti by tak využívaly „ázerbájdžánský“ plyn, ve skutečnosti ruský, přestože podstatná část české veřejnosti zjevně žije v představě, že už Česko žádný ruský plyn neodebírá. Poté, co Němci zvednou poplatky za tranzit přes své území, bude „ázerbájdžánský“ plyn, ve skutečnosti ruský pro Česko cenově ještě atraktivnější.

Pilotní dodávka plynu na Slovensko již v režii ázerbájdžánského Socaru, namísto ruského Gazpromu, se uskuteční příští měsíc, jak minulý týden uvedl státní podnik Slovenský plynárenský priemysel – SPP.

Nad přepravou ruského plynu s visačkou „ázerbájdžánský“ přes ukrajinské území nakonec – možná překvapivě – přivře oči i sám Kyjev. Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz totiž tlačí na to, aby tranzit plynu v její režii neustal. Inkasuje totiž za něj nemalé poplatky. V přepočtu desítky miliard korun ročně. Když půjde formálně a smluvně o plyn ázerbájdžánský, „vlk se nažere a koza zůstane celá“. Kyjev se bude tvářit, že neví, že molekuly plynu, které přepravuje, vznikly v zemi, s níž válčí, a za toto popření reality zinkasuje desítky miliard za jejich přepravu na Slovensko a dále třeba i do Česka.

Ostatně, když se letos v létě ptali šéfa Naftogazu Oleksije Černyšova, zda mu popsaný swap nevadí, odvětil, „víte, v plynárenství se obchod dělá skrze swapy často.“

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nemá kto pracovať? Znížme počet úradníkov
    Nemá kto pracovať a štát potrebuje ušetriť, aby kvôli dlhovej brzde mohol ďalej stavať infraštruktúru? Tieto dva zdanlivo nesúvisiace problémy je možné (aspoň čiastočne) vyriešiť jednou ranou. A to znižovaním počtu úradníkov.
  • Nemastné neslané obchodování na akciových trzích
    Americký akciový index S&P 500 v úvodní hodině obchodování kolísá okolo včerejšího zavíracího kurzu. Průmyslový Dow Jones ztrácí čtvrt procenta, naproti tomu technologický Nasdaq přidává 0,2 %, a to zejména díky růstu akcií firem Broadcom, Facebook a PayPal. Naproti tomu kvartální tržby a snížení jejich odhadů za celý rok udělaly vrásky na čele akcionářům Home Depot a Kohl’s. Akcie těchto firem odepisují více jak 5 %, respektive 17 %. V rámci indexu S&P 500 pak nejhlubší ztráty evidují energetické společnosti (-1,0 %), když ceny ropy pokračují v poklesu.
  • Nemastný neslaný NFP report a analýza USD/CAD
    Americká ekonomika vytvořila minulý měsíc 192 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP). Tento výsl...
  • Nemáte na dárky? Darujte úsměv
    Tak v Česku prý žádná ekonomická krize není, ba ani žádná ekonomicky náročná doba. Bystří pozorovatelé o tom dnes a denně zpravují na sociálních sítí a leckdy tak stvrzují převládající názor své bubliny. Odhalili to – jako ostatní v jejich bublině – pouhým pohledem do nákupních center a restaurací, které jsou údajně tak plné, že je spíše na místě mluvit dále o prosperitě.
  • Němci letos povážlivě ztratili zájem o turistiku v Česku, bojí se nezvládnutého covidu. Díky historicky rekordní domácí turistice Čechů ale byla letošní letní sezóna čtvrtá nejúspěšnější v historii
    Letošní léto bylo rekordní z hlediska zájmu o ubytování v tuzemských hotelech, hostelech i kempech ze strany obyvatel ČR. Od července do září se v nich totiž uskutečnilo 16,2 milionu přenocování obyvatel ČR. Zahraniční hosté vykazují za stejnou dobu zhruba 3,2 milionu přenocování, což je pochopitelně stále hluboce pod dlouhodobým průměrem. Vždyť v předpandemických letech se v ČR v červenci až září uskutečňovalo zhruba 7 až 8,5 milionu přenocování zahraničních návštěvníků.
  • Němci mají strach z čínských investic
    Německo se chce začít aktivněji bránit čínským investicím, nebo lépe řečeno akvizicím - převzetím zaběhlých dobře fungujících podniků. Čínské investice v Německu sice vzhledem k HDP zatím nejsou nijak omračující (podobně jako v Česku činí méně než 1 % HDP), ale zaznamenávají v posledním roce nebezpečně rychlý růst (oproti roku 2015 narostly na osminásobek). Přísnější kontrolu přílivu čínských investic chce prosadit německý vicekancléř Sigmar Gabriel, který chce hledat celoevropské řešení. Čeho se Berlín bojí?
  • Nemci majú z exportného boomu málo
    V článku „Čomu vďačí Nemecko za svoj úspech“ som sa venoval nemeckej ekonomike a jej ...
  • Nemci proti Eurovale
    Podľa posledných informácií sa nemeck&aacut...
  • Němci představili novou generaci modelu Mercedes-Benz třídy S
    Německá automobilka Daimler ve své zbrusu nové a plně digitalizované továrně v Sindelfingenu představila novou generaci svého vrcholného modelu Mercedes-Benz třídy S. V Německu si zájemci mohou vůz objednávat od poloviny září, s prvními dodávkami se počítá v prosinci. Na trh ve Spojených státech a v Číně bude vůz uveden v únoru nadcházejícího roku.
  • Němci Rusům dnes historicky posílili rubl. Ti jim za to „děkují“ pohrůžkou, že vypnou dodávky plynu Nord Streamem 1
    Rubl dnes posílil nejvýrazněji za poslední takřka čtvrtstoletí. Ze včerejší uzavírací hodnoty takřka 139 rublů za dolar zpevnil až k úrovni 111 rublů za dolar, jak vyplývá z dat agentury Bloomberg. To značí posílení až o 25 procent během jediného dne. Výrazněji ruská měna zpevňovala naposledy v září 1998.
  • Nemci vo vlastnej pasci
    Situácia na finančných trhoch sa po divokom začiatku minulého týždňa mierne upokojila. Prispela k tomu aj výmena navrhovaného talianskeho ministra financií Savonu za umiernenejšieho kandidáta Tria. Je to skutočne dôvod na optimizmus? Pozrime sa, čo Tria nedávno napísal:
  • Nemci vyvracajú známy blud. Roboty prácu neberú.
    Minulý týždeň vyšiel prieskum Európskej komisie ohľadom najväčších problémov podnikateľov. V Nemecku prudko poskočila kategória nedostatok pracovnej sily. Viac ako 20% firiem to ju hlási ako primárny dôvod, ktorý im bráni v ďalšom rozširovaní produkcie (teda v ďalších investíciách). To je s odstupom najviac v histórii tejto štatistiky, ktorá sa datuje do roku 1985.
  • Němci v zákulisí připouští, že solidarita EU při plynové krizi může být rychle pryč. Proto se sami plynem masivně předzásobují, čímž naštvali některé jiné země EU – šponují totiž cenu plynu výše
    Burzovní cena plynu v EU letí rychle vzhůru. Dnes ráno vyskočila zatím až na úroveň 224 eur za megawatthodinu. To nejvíce od první poloviny letošního března, tedy od prvních dní ruské invaze na Ukrajinu a souvisejících západních sankcí. Nyní plyn zdražuje zejména Rusko. To totiž omezuje své dodávky klíčovým odběratelům v EU, jako je německý energetický obr Uniper nebo italský gigant Eni.
  • Nemecká aukcia
    Dnes o 11:15 CET očakávame výsledky aukcie nemeckých 5-ročných EURo dlhopisov (Feb 2016 159), kt...
  • Nemecká aukcia
    Nemecká aukcia 12-mesačných pokladničn&y...
  • Nemecká aukcia
    Nemecká vláda umiestnila na trh 3,946 mld. EUR v podobe 5-ročných EURo dlhopisov (pred...
  • Německá banka Commerzbank žádá o licenci
    V Německu jsou pravděpodobně o krok napřed, jedné z největších bank v zemi byla udělena licence k provozování depozitáře kryptoměn v době, většina investičních společností a bank zde teprve začíná s diskuzí o kryptografii budoucnosti. Kryptoměny ve vyspělém světě, a navíc v nejsilnější evropské ekonomice? Donedávna to možná byla utopická představa, ale dnes je to realita.
  • Nemecká Bundesbanka
    Aktuálne je tu oficiálne stanovisko, že Weber nebude kandidovať na druhé volebné obdobie...
  • Německá burza dnes mírně oslabila
    Německá burza dnes postupně během dne oslabovala a zakončila v červených číslech. Nejvíce odepsaly tituly Siemens Energy (-3,5 %), Rheinmetall (-3,0 %) a Bayer (-2,8 %). Naopak připisovaly akcie společností Henkel (+1,8 %), E.ON (+1,2 %) a Zalando (0,8 %). Index DAX -0,35 % na 18357,52 b.
  • Německá burza dnes oslabila o 1,82 %, velkou volatilitu zaznamenal polovodičový sektor
    Dnešní obchodní seanci zůstaly nad pátečními závěrečnými cenami pouze 3 tituly, a to Infineon (+1,31 %) a Siemens Healthineers (+0,98 %) a Rheinmetall (+0,04 %). Infineon dnes před otevřením burzy zveřejnil výsledky hospodaření za 3Q, které dle analytiků odráží odolnost společnosti. Automobilový segment Infineonu narostl o 2 % navzdory tržním turbulencím a roční výhled byl nastaven těsně pod očekáváním analytiků. Uprostřed výprodejů napříč trhy se v Německu nejméně dařilo akciím E.ON (-4,81 %), Zalando (-4,26 %) a Volkswagen (-3,06 %). V červeném pásmu dnešní obchodní seanci strávil i STOXX Europe 600 (-2,22 %). Ze sektorů se vzhůru posunul jen polovodičový sektor díky růstu akcií ASML, které se dnes začaly obchodovat 7,75% ztrátou, a BE Semiconductors (+3,78 %), které dnes zaznamenaly intradenní volatilitu 16,42 %. Index DAX -1,82 % na 17339 b.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy