Čtvrtek 31. října 2024 11:13
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Nastroje

Dodatečná cla EU na dovoz elektromobilů z Číny vstoupí v platnost ve čtvrtek

30.10.2024 10:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská komise (EK) formálně schválila dodatečná cla na dovoz elektromobilů v Číně ve výši až 35,3 procenta. Nové sazby budou zveřejněné v Úředním věstníku EU ještě dnes, nebo ve středu a v platnost vstoupí ve čtvrtek. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného úředníka EU.

EK, která dohlíží na obchodní politiku EU, uvedla, že cla jsou nutná jako protiváha tomu, co podle ní představují nespravedlivé subvence, včetně zvýhodněného financování, grantů či poskytování pozemků, baterií a surovin za nižší než tržní ceny. Vyšetřování subvencí zahájila EK zhruba před rokem. Navrhovaná cla se pohybují v rozmezí od 7,8 procenta pro Teslu po 35,3 procenta pro SAIC a jsou nad rámec standardního dovozního cla na automobily, které v EU činí deset procent.

Peking označil cla EU za protekcionistická a poškozující vztahy EU a Číny a dodavatelské řetězce v automobilovém průmyslu. V letošním roce zahájil vlastní šetření dovozu brandy, mléčných výrobků a vepřového z EU jako zjevnou odvetu za cla na elektromobily. Čína rovněž napadla předběžná opatření EU, která předcházela konečnému zavedení cel, u Světové obchodní organizace (WTO).

Evropské automobilky se potýkají s přílivem levnějších elektromobilů čínských konkurentů. EK odhaduje, že podíl čínských značek na trhu EU vzrostl na osm procent z méně než jednoho procenta v roce 2019 a příští rok by mohl dosáhnout 15 procent. Ceny čínských vozů jsou obvykle o 20 procent nižší než ceny modelů vyráběných v EU.

Členské země nejsou v otázce cel na elektromobily jednotné a i Německo, největší ekonomika EU a hlavní výrobce automobilů, bylo proti. Celkem cla podpořilo deset členů EU, pět hlasovalo proti. Zbývajících 12 členských zemí se zdrželo hlasování, mezi nimi i Česká republika. K zablokování cel by bylo zapotřebí, aby se proti nim vyslovila kvalifikovaná většina 15 členů EU se 65procentním podílem na počtu obyvatel.

EK již uskutečnila s Čínou osm kol technických jednání s cílem najít alternativu ke clům. Zatím se však strany nedohodly. Jednání mohou pokračovat i po zavedení cel.

Zatím není jasné, jaký dopad budou mít cla na spotřebitelské ceny. Někteří výrobci je možná budou schopni alespoň částečně absorbovat.

Za prvních devět měsíců letošního roku se čínský vývoz elektromobilů do EU snížil meziročně o sedm procent. V srpnu a září ale vzrostl o více než třetinu, ukazují údaje čínského svazu osobních automobilů CPCA.

Spojené státy letos v květnu rozhodly, že zvýší cla na dovoz elektromobilů z Číny na 100 procent z předchozích 25 procent.

Zdroj: Reuters, ČTK, EK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Do Česka neproudí ruská ropa. Ceny paliv mohou vyletět, hrozí také přídělové hospodaření s nimi
    Do České republiky neproudí ruská ropa. Ukrajina zastavila její dodávky jižní větví ropovodu Družba. Ruská strana, konkrétně provozovatel ropovodní sítě Transněfť, tvrdí, že jí západní sankce znemožňují provést platbu za přepravu přes ukrajinské území. Je ale také možné, že Kreml rozjíždí další hru a své dodávky omezuje uměle, jako tak podle mnohých činí v případě plynu potrubím Nord Stream 1.
  • Do Česka vstoupil nový broker. Renomovaný ETX Capital
    ETX Capital je globálním renomovaným brokerem poskytujícím nejmodernější technologie pro obchod s binárními opcemi i měnovými páry (forex) a dalšími trhy. ETX Capital broker je provozován společností Monecor Limited, která má sídlo v Londýně. Monecor Ltd. je licencována a regulována úřadem Financial Conduct Authority (FCA) pod registračním číslem 124721. Je také jedním ze členů Londýnské burzy cenných papírů (London Stock Exchange). Společnost Monecor Ltd. čerpá při poskytování těch nejlepších služeb svým zákazníkům, za které získala již několik ocenění, z dlouholeté praxe - byla založena v roce 1965. Jejich internetová stránka je dostupná jak v anglickém, německém, francouzském, španělském, ruském, tak i v českém jazyce.
  • Do české ekonomiky se vrací dobrá nálada
    „Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97,0, přičemž rostla důvěra jak podnikatelů, tak i spotřebitelů. Důvěra podnikatelů vzrostla o 2,6 bodu na hodnotu 95,6. Ve srovnání s loňským dubnem je však podnikatelský indikátor důvěry na nižší úrovni. Firmy totiž stále silně limituje nedostatečná poptávka. Například v průmyslu považuje za hlavní bariéru růstu nedostatečnou poptávku téměř 42 % firem, což je nejvíce od druhého čtvrtletí 2020. K problémům v dodavatelských řetězcích se navíc přidaly potíže s lodní dopravou v Rudém moři. Pro české firmy je velkým problémem i chřadnoucí německé hospodářství, s nímž je řada z nich úzce provázaná,“ upozorňuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Do Číny zavítali opět býci
    Americký index S&P 500 ukončil páteční seanci růstem o 0,6 %, což prakticky znamenalo i zisk za celý zkrácený uplynulý týden. V pátek se s výjimkou prodejců základního spotřebního zboží a finančních titulů dařilo všem sektorům v čele s informačními technologiemi. Akcie reagovaly na příznivé zprávy z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínského vicepremiéra Liu He ohledně vyjednávání obchodní dohody.
  • Dočkáme sa prekvapenia nemeckej inflácie smerom nadol?
    Nemecké údaje o inflácii CPI za november sú sú kľúčovými európskymi dátami dňa. Údaje za celé Nemecko budú zverejnené o 14:00 a medián konsenzu naznačuje, že rast cien zostane nezmenený na úrovni 10,4% medziročne. Tieto očakávania však môžu byť zastarané po zverejnení celoštátnych údajov CPI z najväčšej európskej ekonomiky. Všetkých 6 už zverejnených údajov na štátnej úrovni ukázalo spomalenie rastu spotrebiteľských cien v novembri. To je silný náznak, že nemecké dáta o 14:00 neukážu, že inflácia zostane nezmenená a namiesto toho prekvapia smerom nadol.
  • Dočkáme se dalšího letního navýšení sazeb?
    Dva týdny po nečekaném kroku ČNB navýšit úrokové sazby se koruna stále neodhodlala najet na dráhu posilování. Česká měna je zatížena globální nárůstem averze vůči riziku, kterou spustila eskalace obchodního konfliktu USA s vnějším světem. Svou roli na tom hrála i politická minikrize v Itálii nebo chaotický vývoj Brexitu. Dobrým důkazem této provázanosti kurzu koruny s vnějším vývojem je fakt, že postihuje všechny měny v našem regionu - slabý je i forint a zlotý. Současný vývoj nás nutí k revizi kurzu koruny, o kterém Vás brzy budeme informovat.
  • 🗓 Dočkáme se od NFP pozitivního překvapení?
    V posledních měsících jsme byli svědky spíše horších dat z amerického trhu práce. Přes postpandemický vzestup ekonomiky se Američanům kvůli různým pobídkám do práce příliš nechtělo. Existují nějaké signály zlepšení situace? Jak se vyvíjejí mzdy, které jsou stěžejní pro odhad dalšího cenového vývoje? A jaký dopad můžeme čekat na trzích?
  • Dočká se Británie dalšího odložení brexitu?
    Přestože téma brexitu v posledních hodinách mírně zvolnilo, rozhodně to neznamená, že by bylo vyřešeno. Aktuálně čekáme na rozhodnutí Evropské unie, která musí určit, zda žádosti Borise Johnsona o odložení brexitu vyhoví. Připomeňme, že Johnson musel poslat do Bruselu dopis, ve kterém žádal o odložení do konce ledna příštího roku. Dopis však nepodepsal a společně s ním poslal ještě jeden dopis, ve kterém svou pozici vysvětli a dodal, že o prodloužení nestojí. Podle posledních zpráv většina zemí v EU souhlasí s odložením brexitu do konce ledna, ale Francie údajně tlačí na to, aby bylo odložení zkráceno a deadline stanoven na 15. listopad. V nejbližší době uvidíme, který ze scénářů uspěje a jak na něj Boris Johnson zareaguje. Ten dál trvá na tom, že by v případě odložení brexitu vyvolal předčasné volby. Libra zatím celou situaci nese statečně a své pozice si vůči dolaru drží. Další růst však může být komplikovaný, a to hlavně kvůli technické překážce na úrovni v okolí 1,30 GBPUSD.
  • Dočká se dolar po NFP nového směru?
    USD zůstává před zveřejněním amerických statistik z trhu práce (NFP) stabilní. Klíčový report přijde na řadu ve 14:30 a může určit nový směr pro všechny dolarové páry. Dolar se ve středu kvůli Fedu dostal pod tlak a dnes se může rozhodovat o tom, zda v korekci bude pokračovat, nebo své ztráty začne likvidovat. Trh počítá s tvorbou nových pracovních míst ve výši 165 tis. Pozor ale také na mzdy, které by meziročně měly růst o 3,2 %.
  • Dočká se Twitter či Netflix akvizice jinou společností?
    Pozornost investorů v posledních dnech přitáhly akcie dvou společností, o kterých se mluví v souvislosti s možnou akvizicí. Jedná se o americké společnosti Netflix a Twitter.
  • Dodatečné zabezpečení účtu
    Pro posílení již tak vysoce nadstandardní bezpečnosti umožňuje Lynx klientům navíc zažádat o dodatečné zabezpečení účtu týkající se samotného...
  • Dodavatelé: Držet nynější cenu plynu je neudržitelné. Pomoci může Nord Stream 2
    Dodavatelé plynu připouštějí, že držet ceny plynu pro domácnosti je při nynějších velkoobchodních cenách neudržitelné. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Cena plynu pro příští rok na středoevropské energetické burze Power Exchange Central Europe (PXE) meziročně stoupla téměř trojnásobně na 43 eur (asi 1120 Kč) za megawatthodinu (MWh). Nárůst je tak ještě větší než u elektřiny. Experti tvrdí, že cenu plynu na burzách by mohlo snížit zprovoznění plynovodu Nord Stream 2.
  • Dodavatel energií Bohemia Energy končí, měl zhruba 900.000 klientů
    Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se zhruba 900.000 odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech výše uvedených společností. Firma o tom dnes informovala ČTK. Uvedla, že zákazníci se nemusí obávat, že by zůstali bez energií, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance - tj. hlavní dodavatel na daném distribučním území. Podle společnosti je důvodem přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích.
  • Dodavatelé se obávají o zásobování kvůli prohlubování konfliktu na Ukrajině
    V úterý vzrostly ceny ropy kvůli obavám z možného narušení dodávek v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině. Toto téma aktuálně převažuje nad debatami o koordinovaném celosvětovém uvolňování zásob ropy, které mají uklidnit situaci na trzích.
  • Dodavatelské řetězce v napětí
    Pokračující dozvuky pandemie COVID 19 a ruská invaze na Ukrajinu udržují v řadě dodavatelských řetězců výrazné napětí. Dubnové podnikatelské nálady v eurozóně ukázaly, že nedostatek vstupů zasahuje čím dál větší spektrum průmyslových podniků. S tím opět oživují debaty o globálním přenastavení výrobních řetězců, jejich zjednodušení a větší lokalizaci produkce.
  • Dodávky elektřiny do závodu Tesly u Berlína se po téměř týdnu obnovily
    Po téměř týdnu se dnes večer obnovily dodávky elektřiny do závodu amerického výrobce elektromobilů Tesla nedaleko Berlína. Oznámil to podle agentury DPA dodavatel elektřiny. Výpadek elektřiny způsobený sabotáží minulý týden v úterý zastavil v továrně výrobu. Firma škodu minulý týden vyčíslila na stovky milionů eur.
  • Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
    Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent méně než ve stejném období loni, kdy dodal 239 letadel. Zákazníci rušili nebo odkládali dodávky letadel kvůli kolapsu letecké přepravy po zavedení omezení pro cestování s cílem zabránit šíření nemoci covid-19. Konkurenční evropský výrobce letadel Airbus minulý týden oznámil, že jeho dodávky se snížily o 49 procent na 196 letadel, nejníže za 16 let.
  • Dodávky Luny se před posledním zastavením Terra vyšplhaly na 6,5 bilionu mincí 
    Cirkulující zásoby Luny (LUNA) se vyhouply na více než 6,5 bilionu ve chvíli, kdy byl terra blockchain podruhé zastaven ve snaze zachránit hroutící se ekosystém.
  • Dodávky plynovodem Nord Stream 1 klesly, Německo mluví o mocenské hře
    Dodávky ruského plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 do Německa dnes v souladu s pondělním oznámením ruské společnosti Gazprom klesly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Gazprom do Evropy dodává tolik plynu, kolik je jen možné a nutné - ve větších dodávkách mu podle něj zabránily evropské sankce, které zpozdily opravu turbíny pro plynovod. Mluvčí německé vlády hovoří o mocenské hře, argument s turbínou odmítá.
  • Dodávky plynu do ČR jsou stabilní, krizový štáb se pravidelně schází
    Současné dodávky plynu do České republiky jsou stabilní. Centrální krizový štáb plynárenské soustavy byl poprvé svolán již před několika týdny a od té doby se pravidelně schází. Zemní plyn lze do České republiky dodávat na několika místech a z několika zdrojů, řekl dnes ČTK Vojtěch Meravý, mluvčí Net4Gas, který je provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v ČR. Uvedl to v reakci na postup Německa, které očekává problémy s dodávkami ruského plynu. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck dnes oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varování, což je první ze tří varovných stupňů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank