Pondělí 20. ledna 2025 23:31
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Ekonomický kalendář: Evropské a americké PMI a projevy centrálních bankéřů v centru pozornosti❗

23.09.2024 08:01  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešní zasedání se zaměří na zveřejnění klíčových údajů o PMI z hlavních ekonomik, včetně Francie, Německa, eurozóny, Spojeného království a USA. Tyto ukazatele poskytnou zásadní informace o současném stavu výrobního sektoru a sektoru služeb v těchto regionech. Kromě toho je naplánováno vystoupení několika představitelů centrálních bank, kteří by mohli nabídnout cenné pohledy na směřování měnové politiky. Tento den budou také zveřejněny údaje o cenách bydlení v Kanadě, které doplní směs ekonomických ukazatelů, jež budou investoři analyzovat. 

Podrobný makrokalendář:

09:00  Elderson, ECB

09:15  Francie, údaje PMI za září:

  • HCOB France PMI ve službách: 53,0 (prognóza) vs 55,0 (předchozí)
  • HCOB France kompozitní PMI: Předchozí 53,1
  • HCOB Francie PMI ve zpracovatelském průmyslu: 44,3 (prognóza) vs. 43,9 (předchozí)

09:30  Německo, údaje PMI za září:

  • HCOB Německo PMI ve službách: 51,1 (prognóza) vs 51,2 (předchozí)
  • HCOB Germany kompozitní PMI: 48,2 (prognóza) vs. 48,4 (předchozí)
  • HCOB Německo PMI ve zpracovatelském průmyslu: 42,4 (prognóza) vs. 42,4 (předchozí)

10:00  Eurozóna, údaje PMI za září:

  • HCOB PMI ve službách eurozóny: 52,3 (prognóza) vs 52,9 (předchozí)
  • HCOB kompozitní PMI eurozóny: 50,6 (prognóza) vs. 51,0 (předchozí)
  • HCOB PMI ve zpracovatelském průmyslu eurozóny: 45,7 (prognóza) vs. 45,8 (předchozí)

14:00  Bostic, FOMC

14:30  Kanada, index cen nového bydlení: 0,1 % m/m (prognóza) vs 0,2 % m/m (předchozí hodnota).

15:45  Spojené státy, údaje PMI za září:

  • S&P Global Services PMI: 55,3 (prognóza) vs 55,7 (předchozí)
  • S&P Global Composite PMI: předchozí 54,6
  • S&P Global US Manufacturing PMI: 48,6 (prognóza) vs. 47,9 (předchozí).

19:00  Kashkari, FOMC

22:00  Mauderer, Buba

Projevy centrálních bankéřů

  • 09:00 – Elderson, ECB
  • 14:00 – Bostic, FOMC
  • 19:00 – Kashkari, FOMC
  • 23:00 – Mauderer, Buba

 


Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové. Investujte zodpovědně. Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: Ekonomické údaje a zprávy o zásobách v USA v centru pozornosti
    Trhy se dnes zaměří na ekonomické ukazatele USA, zejména na velkoobchodní zásoby a předběžné údaje o obchodní bilanci zboží. Vzhledem k nedávné volatilitě cen ropy budou pozorně sledovány také zprávy EIA o zásobách. Pozornost se zaměří zejména na údaje o obchodní bilanci a zásobách v USA, protože trhy vyhodnocují ekonomickou dynamiku směřující do roku 2025.
  • Ekonomický kalendář: EU maloobchodní prodeje a Ivey PMI z Kanady
    Evropské futures kontrakty na indexy naznačují ploché otevření pro dnešní seanci v Evropě. Německý index DAX klesl o 0,1 % a obchoduje se kolem 15 945 bodů, zatímco index Euro Stoxx 50 je 0,06 % pod čarou.
  • Ekonomický kalendář: EUR obchodníci čekají na ECB minutes evropské CPI
    Rizikové nálady bylo možné zaznamenat na globálních trzích během asijské seance s rizikovými aktivy, jako je ropa, kryptoměny nebo akcie, stahující se zpět. Stalo se tak po nevýrazné americké seanci, která zaznamenala pokles S&P 500 a Nasdaq, zatímco americký 10letý výnos se poprvé od listopadu 2022 vyšplhal nad 4 %. Futures DAX se aktuálně obchodují těsně pod včerejším close.
  • Ekonomický kalendář: Evropa se červená a dnešní data nemají dost sil to měnit
    Evropské indexy se krátce po začátku obchodování pohybují výrazně v negativním teritoriu. Ke zhoršené náladě ze včerejška se přidaly tragické hospodářské výsledky FedExu, které jsou často považovány za hodnověrný ukazatel stavu ekonomiky. FedEx zklamal hlavně na poli zisku se zvlášť špatnými výsledky v Asii a Evropě. Firma také odebrala výhled pro letošní fiskální rok.
  • Ekonomický kalendář: Evropa slaví, Amerika obchoduje
    Obchodování na Silvestra má lehčí rozvrh. Mnoho evropských trhů zůstává zavřených a další nabídnou pouze zkrácené obchodování. Ovšem Wall Street nabízí plnou obchodní seanci a také budeme svědky některých zajímavých makrodat z USA včetně:
  • Ekonomický kalendář: Evropská aktiva tíží dočasné zastavení Nord Streamu
    Evropské trhy se krátce po otevření pohybují v červených číslech. DAX futures ztrácejí přibližně 100 bodů od pátečního závěru. Také energetické komodity a drahé kovy se obchodují většinou na nižších úrovních. Evropské ceny plynu vyskočily o 10 % poté, co Rusko oznámilo, že na konci měsíce zastaví jedinou zbývající plynovou turbínu Nord Stream pro 3denní údržbu.
  • Ekonomický kalendář: Evropská inflace a americká spotřebitelská důvěra
    Evropská inflace - Francie/Španělsko/Portugalsko/Itálie/Německo (8:45/9:00/10:30/11:00/14:00): Po ukončení programu nákupu aktiv na konci minulého roku se Evropská centrální banka přepnula zpět do holubičího módu. Začala opět hledat opatření na podporu ekonomického růstu. Zatím to vypadá, že dosažení inflačního cíle je stále pro ECB i po několikaletém snažení nedosažitelné. Takže je nepravděpodobné, že by banka zaujala více jestřábí postoj, a to alespoň do té doby, než by jádrová inflace skutečně výrazněji povyskočila vzhůru. Dnešní předběžná čísla nastíní poslední trendy vývoje cen v ekonomice eurozóny.
  • Ekonomický kalendář: Evropská inflace a svědectví BOE v centru pozornosti, údaje o bydlení v USA před námi
    Trhy se dnes soustředí na evropské údaje o inflaci a severoamerické údaje o bydlení. Dříve zveřejněný zápis z jednání RBA zdůraznil závazek bankovní rady k restriktivní měnové politice, přičemž si ponechala otevřené dveře pro budoucí úpravy. Ekonomický kalendář obsahuje klíčové údaje o CPI z eurozóny a Kanady spolu s ukazateli z amerického trhu s bydlením. Mezi dnešními řečníky z centrálních bank je Elderson z ECB a několik členů BOE, kteří vystoupí před Výborem pro státní pokladnu. Trhy zůstávají zavřené v Brazílii kvůli Dni republiky a v Indii kvůli svátku Guru Nanak Jayanti.
  • Ekonomický kalendář: Evropská inflace CPI středem pozornosti!
    V dnešním makrokalendáři je několik zvláště důležitých publikací, včetně údajů o inflaci v Evropě, které budou členové centrálních bank jistě bedlivě sledovat. V první části dne se investoři seznámili s daty průmyslové výroby z Japonska a daty PMI z Číny, které dopadly hůř, než se čekalo. Průmyslová výroba v Japonsku meziměsíčně klesla o 0,4 % ve srovnání s očekávaným růstem 1,5 % předpokládaným analytiky. Podobně maloobchodní tržby meziročně vzrostly o 5,0 % - méně než očekávaných 7,0 % meziročně. Japonský index Nikkei v reakci na slabší data ztratil přes 1,1 %. Obavy ze zpomalení ekonomické aktivity v Číně jsou také oprávněné po květnových hodnotách PMI s průmyslovým subindexem na 48,8 oproti prognóze 49,4.
  • Ekonomický kalendář: Evropská nezaměstnanost, údaje o inflaci a projevy centrálních bankéřů v centru pozornosti
    Dnešní ekonomický kalendář je nabitý významnými údaji a projevy centrálních bank, zejména z Evropy. Mezi hlavní události patří údaje o nezaměstnanosti ve Španělsku, údaje o inflaci v Brazílii a několik projevů představitelů Evropské centrální banky (ECB). Den také nabídne důležité ekonomické ukazatele z Německa a USA, včetně aukce německých desetiletých dluhopisů a změny zaměstnanosti mimo zemědělský sektor podle ADP. Kromě toho budou účastníci trhu pozorně sledovat zasedání OPEC a údaje o zásobách ropy. Kombinace údajů o zaměstnanosti, inflaci a komunikaci centrálních bank poskytne zásadní informace o současném ekonomickém prostředí a potenciálním směřování politiky. Stojí za zmínku, že Čína a Indie dnes slaví svátky, přičemž Čína slaví Národní den a Indie si připomíná Mahátma Gándhí Džajánthí. To může ovlivnit aktivitu na trzích v těchto regionech.
  • Ekonomický kalendář: Evropské výrobní PMI, inflace v eurozóně a americké ekonomické ukazatele v centru pozornosti
    Dnešní ekonomický kalendář je nabitý významnými údaji, zejména z Evropy a Spojených států. Mezi hlavní události patří výrobní PMI v Evropě, údaje o inflaci v eurozóně a důležité ekonomické ukazatele v USA. Údaje o inflaci v eurozóně budou klíčové pro posouzení budoucího směřování politiky ECB. Ve Spojených státech poskytnou vhled do ekonomického zdraví země údaje ISM ve zpracovatelském průmyslu a JOLTs o počtu volných pracovních míst. Projevy představitelů centrálních bank mohou nabídnout další souvislosti k nedávným politickým rozhodnutím a ekonomickým výhledům.
  • Ekonomický kalendář: Fed - projevy členů,trh práce Kanada
    Evropské indexy zahájily dnešní seanci níže. To přichází po další ztráové seanci na Wall Street a slabé asijské seanci. JPY je nejvýkonnější mezi měnami G10, zatímco GBP dolar nejvíce zaostává, protože investoři strávili nejnovější údaje ukazující, že britská ekonomika ve 4. čtvrtletí 2022 stagnovala, v souladu s očekáváními a těsně se vyhýbla recesi. Japonský jen prudce posílil po zprávách, že se Kazuo Ueda může stát příštím šéfem BoJ.
  • Ekonomický kalendář: FED rozhodne o dalším směřování měnové politiky
    Dnešnímu kalendáři jasně dominuje rozhodnutí o úrokových sazbách v USA, které bude oznámeno ve 20:00 hodin. V současné době trhy dosáhly konsensu s 91% šancí na udržení úrokových sazeb na současné úrovni v rozmezí 5,00 - 5,25 %. Navzdory očekávané pauze však Fed pravděpodobně nenaznačí konec zvyšování sazeb a nechá dveře otevřené pro možné pokračování jejich růstu na budoucích zasedáních.
  • Ekonomický kalendář: Fed rozhoduje o sazbách a pod drobnohledem jsou maloobchodní prodeje z USA
    Evropské indexy otevřely do plusových hodnot. Pozitivní sentiment se objevil už ve výsledcích včerejší seance na Wall Street. Asijské trhy podpořila naděje na nový monetární stimul z Číny. Trhy začaly být také optimistické ohledně vývoje ruské agrese na Ukrajině. Dnes je na programu fundament č.1 - zasedání americké centrální banky. Pozor, kvůli změně času v USA se sazby vyhlašují v 19. hodin a tisková konference začíná v 19:30! Očekává se růst sazeb o 25 bps. Investoři však budou sledovat také nové projekce a očekávání růstu sazeb v následujících měsících. Neméně důležitá informace také bude, zda a jak rychle začne Fed snižovat svoji bilanci. K zasedání chystáme živý přenos vysílaný na XTB youtubovém kanálu!
  • Ekonomický kalendář: Finální PMI ve službách a maloobchod z EU
    Finální PMI pro sektor služeb Španělsko/Francie/Německo/Eurozóna): Pondělní kalendář není na důležité makro nijak bohatý. Za pozornost ale rozhodně budou stát finální výsledky PMI pro sektor služeb. Připomínáme, že PMI ve výrobě není pro Evropu nijak lichotivý. Sektor služeb se ale stále drží a bude zajímavé sledovat, zda svou solidní výkonost potvrdí i tentokrát. Služby tradičně s odstupem následují výrobu a jejich zhoršení může vyvolat další obavy ze zpomalování evropské ekonomiky.
  • Ekonomický kalendář: Finální PMI z eurozóny, údaje z amerického trhu práce a výsledky společnosti Apple
    Dnes se pozornost trhů v ranních hodinách krátce přesune do Evropy, kde se trhy dozvědí konečné hodnoty PMI z hlavních ekonomik a eurozóny. Zejména potenciálně vyšší než prognózovaný údaj z Německa pravděpodobně zlepší sentiment na eurodolaru, který se po včerejším Powellově projevu, který trhy přijaly spíše holubičím tónem (zužování QT od června, stále neotevřené dveře pro případné zvýšení sazeb), vrátil nad 1,07. V následujících hodinách se pozornost rychle přesune do Spojených států, kde budeme čekat na žádosti o podporu spolu s indexy produktivity a objednávkami z amerických továren, které mohou vnést více světla do celkového stavu ekonomiky. Dříve, ve 14:30, se investoři dozvědí také údaje ze zprávy Challenger, která ukáže počet dubnových propuštění. Po skončení dnešní americké obchodní seance se Wall Street zaměří na akcie společnosti Apple, protože výrobce chytrých telefonů oznámí finanční výsledky.
  • Ekonomický kalendář: FOMC minutes, Německé IFO
    Evropské akciové indexy by měly dnes otevřít bez větších změn. Stane se tak po včerejší ztrátové seanci v USA a dnešní v Asii. Přesto se zdá, že se nálada při vstupu do nového obchodního dne poněkud uklidnila. Riziková aktiva, jako jsou komodity nebo kryptoměny, klesají, zatímco drahé kovy se obchodují o něco výše. NZD je po zvýšení sazeb RBNZ nejvýkonnější měnou G10, zatímco AUD nejvíce zaostává.
  • Ekonomický kalendář: FOMC ve středu a v pátek NFP
    Tento týden je plný důležitých událostí. Přestože výsledková sezóna v USA se chýlí ke svému závěru, tak máme před sebou množství makrodat vyšperkovaných zasedáními centrálních bank.
  • Ekonomický kalendář: FOMC, výsledky Nvidie
    Futures na evropské indexy ukazují na mírně vyšší otevření dnešní hotovostní seance na starém kontinentu. Stalo se tak po včerejším optimistickém obchodování na Wall Street a během dnešní asijsko-pacifické seance. Pokles amerických výnosů vytváří tlak na americký dolar, který je dnes ráno jednou z nejhorších měn zemí G10. Na druhou stranu slabost USD poskytuje podporu zlatu a stříbru, které si připisují 0,7 %, resp. 1,3 %.
  • Ekonomický kalendář: Francouzská inflace, průmyslová výroba v eurozóně a spotřebitelský sentiment v USA v centru pozornosti
    Dnešní seanci ovlivní řada zveřejněných ekonomických údajů, projevy centrálních bank a přetrvávající nejistota na trhu. Investoři budou pozorně sledovat údaje o inflaci z Francie, údaje o průmyslové výrobě z eurozóny a zprávu Michiganské univerzity o spotřebitelském sentimentu z USA. Navíc později během dne zveřejněné údaje o čínské ekonomice by mohly poskytnout náhled na druhou největší ekonomiku světa. Účastníci trhu budou také pozorně sledovat případné komentáře představitelů ECB Rehna a Lagardeové, kteří mají vystoupit. Na programu je také rozhodnutí o ruských úrokových sazbách, jejichž současná výše činí 18,00 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new