Sobota 21. prosince 2024 18:50
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Zpomalení inflace v USA by mohlo vyvolat mírný tlak na USD. EUR/USD a GBP/USD by mohly po zveřejnění údajů o inflaci v USA zaznamenat nepatrný růst

11.09.2024 11:36  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní událostí dne bude zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci v USA. Drtivá většina trhů se domnívá, že mimořádně žádaný index spotřebitelských cen dá Federálnímu rezervnímu systému zelenou k tomu, aby začal snižovat úrokové sazby.

Podle konsenzuální prognózy se očekává, že meziroční index spotřebitelských cen (CPI) vykáže výrazné zpomalení inflačních tlaků z červencových 2,9 % na srpnových 2,5 %, zatímco meziměsíční tempo růstu by mělo zůstat na úrovni 0,2 %. U jádrové inflace se neočekávají žádné změny, přičemž meziroční a meziměsíční jádrový index spotřebitelských cen by měly zůstat na úrovni 3,2 %, resp. 0,2 %.

Většina účastníků trhu se domnívá, že bez ohledu na výsledek – zda inflace klesne méně, než se očekávalo, nebo dokonce zůstane na úrovni 2,9 % – bude sazba fondů přesto snížena. Otázkou je, o kolik.

Futures na sazby federálních fondů v současné době naznačují 65% pravděpodobnost snížení sazeb o 0,25 % a 35% pravděpodobnost snížení sazeb o 0,50 %. V každém případě je trh přesvědčen, že klíčová úroková sazba Fedu snížena bude. Hlavním argumentem zůstává výrazné zpomalení růstu zaměstnanosti a klesající trend inflace v posledních měsících. Pokud však srovnáme inflaci v USA s inflací v eurozóně nebo ve Velké Británii, získáme zajímavou představu. Spotřebitelská inflace v eurozóně a ve Spojeném království klesla na 2,2 %, zatímco v USA zůstává na úrovni 2,9 %, alespoň do dnešního zveřejnění. Bank of England a Evropská centrální banka s dalším snižováním sazeb váhají s odkazem na nejistotu, zda inflace zůstane nízká po delší dobu. Federální rezervní systém mezitím již několik měsíců signalizuje, že hodlá snížit náklady na půjčky, a to i v době, kdy se inflace pohybuje nad 3,0 %, i když tyto sliby podmiňuje výhledovým zpomalením inflace.

Pozorováním tohoto vývoje je možné konstatovat, že mezi centrálními bankami západních ekonomik v čele s Federálním rezervním systémem dochází ke koordinaci. Na tuto skutečnost jsem již dříve upozorňoval. Bank of England, ECB ani další klíčoví partneři Fedu v žádném případě nezačnou snižovat výpůjční náklady, dokud Fed nepřevezme vedení ve snižování sazeb a nezajistí, aby se neodchýlily od "stranické linie". Pokud by všichni partneři Fedu včetně ECB snížili úrokové sazby, vedlo by to k prudkému růstu hodnoty amerického dolaru, což by poškodilo konkurenceschopnost amerického zboží na zahraničních trzích a následně i americkou ekonomiku. I kdyby hypoteticky Fed 18. září sazby nesnížil kvůli možnému růstu inflace – což je možnost, kterou jsem zmínil ve svém předchozím článku – ECB, Bank of England a další centrální banky přidružené k USA se snížením sazeb pravděpodobně přesto počkají, i kdyby jejich inflace klesla na 2,0 %. To by poskytlo podporu americké hegemonii na světových trzích.

Co můžeme na trzích očekávat dnes?

Domnívám se, že Federální rezervní systém se již rozhodl snížit úrokové sazby a případný pokles inflace by mu k tomu posloužil jako ideální záminka. Jak budou trhy reagovat na údaje, které ukazují, že inflace meziročně klesla na 2,5 %, jak se předpokládá? Domnívám se, že to povede k lokálnímu růstu akciových indexů, počínaje americkými indexy, zatímco dolar se dostane pod tlak a index ICE pravděpodobně klesne pod 101,00 nebo ještě níže.

Jak hluboký by mohl být pokles amerického dolaru? Domnívám se, že pokles nebude příliš výrazný, protože nadcházející snížení sazeb, zejména o 0,25 %, již bylo do značné míry do aktiv započítáno. Další oslabení dolaru bude záviset na rozhodnutí Fedu. Pokud sníží úrokové sazby o 0,25 %, mohli bychom se na konci zasedání dočkat i začátku korekce, protože investoři budou vybírat zisky. Jinými slovy, trh by se mohl řídit klasickým pravidlem "nakupuj na základě zvěstí, prodávej na základě zpráv".

Předpověď pro dnešní den

analytics66e1494345252.jpg

analytics66e1493c1b31a.jpg

EUR/USD: Měnový pár EUR/USD se obchoduje pod hladinou rezistence na úrovni 1,1050. Tuto úroveň by mohl překonat, pokud se údaje o inflaci v USA ukážou být pod prognózou. V takovém případě tento instrument pravděpodobně vzroste na 1,1150. Pokud však dojde k překvapení a inflace se zvýší, pár by mohl klesnout na 1,1000.

GBP/USD: Pár GBP/USD se nachází pod silnou hladinou rezistence na úrovni 1,3100 a čeká na zveřejnění údajů o inflaci v USA. Nižší než očekávaný výsledek indexu spotřebitelských cen tento instrument podpoří a umožní mu tuto úroveň překonat a zamířit k 1,3235. Pokud však údaje překonají konsenzus, pár by se mohl propadnout na 1,3020.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Z pohledu měnové politiky byl rok 2018 přelomový
    Politiky, které sledují centrální banky od finanční krize v roce 2008, podnítily nejdelší vzestupné období v historii a vytvořily podmínky pro éru stabilního hospodářského růstu. Medvědí trh bije na poplach poslední naději na „vánoční rally", tradiční vzestupný trend jakéhokoliv konce roku, který se statisticky vyskytuje během osm let z deseti. Situace na trzích je však letos velmi turbulentní a nejistá takže vzestupná rally cen se do konce roku neočekává.
  • Zpochybňování statistických dat ze strany vládních politiků nahrává dezinformační scéně. Politici totiž zpochybněním bez hlubší znalosti věci nahlodávají důvěru veřejnosti ve stát a jeho úřady i důvěru v EU
    Údaje k růstu cen plynu v zemích EU, které dnes zveřejnil Eurostat, vyvolaly v Česku nebývalý rozruch. Zpochybňují je jak energetické firmy v čele s ČEZ, tak sám premiér Petr Fiala. Již dříve ČEZ zpochybnil také statistiku Eurostatu k vývoji cen elektřiny v loňském roce.
  • „Zpomal a prodluž“ z Frankfurtu.
    „Zpomal a prodluž“ je nový plán ECB. Ta se totiž ve čtvrtek rozhodla prodloužit program ECB za březen 2017, kdy dle původního plánu z minulého roku měl skončit, a to minimálně do prosince 2017. Samozřejmě s otevřenou možností, že ani to nebude ještě definitivní konec. Naproti tomu – trochu nečekaně - také snížila tempo odkupu dluhopisů o 20 mld. na 60 mld. EUR měsíčně, tj. na úroveň ze začátku března 2016.
  • Zpomalení čínské ekonomiky by mohlo potenciálně poškodit globální trh s ropou
    S odkazem na statistiky z Pekingu agentura Reuters uvedla, že dovoz ropy do Číny poprvé za dvě desetiletí meziročně klesl o 5,4 %. Podle zprávy byla důvodem poklesu touha Pekingu snížit množství přebytečného paliva.
  • Zpomalení čínské ekonomiky vyvine tlak na komoditní měny. Přehled USD, NZD, AUD
    Caixin index PMI upozornil na přetrvávající problémy v čínské ekonomice, a to i přes určitou stabilní aktivitu ve výrobním a stavebním sektoru. Čínský PMI Caixin Services v srpnu klesl na 51,8 z 54,1 v červenci ve srovnání s prognózami 53,5, což je nejnižší hodnota od prosince. Není třeba říkat, že zpomalení Číny nevyhnutelně vyvine tlak na měny jejích hlavních obchodních partnerů. Existuje tedy vyšší šance, že novozélandský dolar (kiwi) a australský dolar (aussie) mohou dále klesat.
  • Zpomalení, drahé energie a Čína dál doléhají na sentiment
    Téma zpomalování hlavních ekonomik se upevňuje jako jedna z klíčových zátěží pro tržní náladu. Přispěla k tomu určitě dnešní slabá čísla z čínského maloobchodu a průmyslu, možná také americká inflace. Další data z USA už jsou smíšená: Průmyslová výroba vykázala za srpen růst o desetinku horší, než se čekalo, zato v září aktivita v newyorské oblasti značně ožila, přičemž i detaily reportu vypadají většinou velmi dobře.
  • Zpomalení ekonomiky a další snížení sazeb. Na trzích převládá opatrnost
    Středeční dopoledne je pro evropské akcie lehce negativní a investoři se spíše přiklánějí k nákupům dluhopisů. Menší zisky si připisuje také zlato, přesto vzhledem k velikosti pohybů těžko můžeme mluvit o nějakém podstatném přesunu z rizika do bezpečí. Spíše jde o opatrnost.
  • Zpomalení ekonomiky nepřišlo, poslechněme Švejka
    Podle poslední revize českého HDP za druhý letošní kvartál rostlo tuzemské hospodářství meziročně mírně rychleji, než Český statistický úřad dosud předpokládal. Česká ekonomika si s 2,8 % udržuje poměrně stabilní dynamiku růstu a vykazuje tak až překvapivou odolnost vůči výraznému zpomalování výkonu hlavních obchodních partnerů jako je Slovensko, či nad propastí recese balancující Německo. Oproti prvnímu letošnímu čtvrtletí se tak mnoho nezměnilo.
  • Zpomalení ekonomiky zatím nezaměstnanost nezvyšuje
    Podíl nezaměstnaných na konci roku vzrostl na 2,9 % z předchozí úrovně 2,6 %, což bylo v souladu s naším odhadem i většinovým očekáváním trhu. Za zvýšením nezaměstnanosti stojí především nástup zimy a konec sezónních prací. Nebýt zimy nezaměstnanost by na konci roku zůstala na velmi podobných hodnotách jako v předchozích měsících.
  • Zpomalení globálního růstu může být vyšší, než se čeká
    OECD zrevidovala prognózu růstu na rok 2019 až 2020 směrem dolů z 3,7 % na 3,5 %. Zpomalení hospodářského růstu by mohlo být podle odhadu xPartners výraznější, než se očekává, pokud by se rizika v následujících měsících opět nahromadila. Obnovení obchodního napětí, zhoršení geopolitických vztahů na Blízkém východě a ve Venezuele patří mezi hlavní obavy.
  • Zpomalení inflace v USA posílí poptávku po rizikových aktivech a oslabí dolar. EUR/USD by mohl pokračovat v růstu a USD/JPY by mohl klesnout
    V očekávání zásadních ekonomických dat z USA trhy znovu získávají optimismus. Investoři očekávají, že Federální rezervní systém alespoň zvýší úrokové sazby pomalejším tempem, ne-li udělá pauzu v cyklu zpřísňování měnové politiky.
  • Zpomalení inflace v USA přimělo trhy k optimismu
    Včerejší zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci v USA nebylo zcela jasné, ale trhy je vnímaly jako mírně pozitivní s možná dalekosáhlými důsledky.
  • Zpomalení produkce rafinerií zatížilo cenu ropy
    Středeční zotavení ropy způsobené snížením zásob druhý týden v řadě se ukázalo být krátkodobým. Zjištění, že činnost rafinerií se zpomalila nejvíce od ledna a že benzín zaznamenal zcela nesezónní růst, pomohlo spustit obrat cen o 5,8 %.
  • Zpomalení růstu cen: Průmysl a zemědělství ukazují cestu k nižší inflaci
    „Růst cen v průmyslu dále brzdí. Podle červnového indexu byly ceny výrobců meziročně vyšší o 1,9 %, což je v porovnání s květnem poměrně výrazné snížení růstové dynamiky. A co je podstatné – jde již o deváté zpomalení meziročního růstu v řadě. Lze očekávat, že degresivní charakter růstu cen v průmyslu bude ve druhém pololetí ještě výraznější,“ uvedl komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Zpomalení trhu s elektromobily je příčinou poklesu společnosti Tesla 🔎
    Tesla (TSLA.US) čelí tlaku na pokles, který je ovlivněn širším poklesem akcií automobilek vyvolaným neuspokojivou prognózou společnosti ON Semiconductor. Společnost ON Semi, klíčový dodavatel na trhu elektromobilů (EV), oznámila nižší než očekávané prognózy prodejů, což naznačuje zpomalení prodeje EV. Tato zpráva ovlivnila hlavní výrobce automobilů, přičemž akcie společnosti Tesla klesly o 5,8 %.
  • Zpomalení výroby v rozvinutých ekonomikách pokračuje
    ? Po včerejším silném posunu na akciových trzích, které uzavíraly výrazně na úrovní 1170, očekávejme před tím, než se ...
  • Zpomalování Asie začíná výrazně doléhat i na největší světové banky. Situace se do budoucna jen tak nezlepší
    Dnes se ještě vrátím k jednomu ze včerejších témat, které tak trochu zapadlo, i když si dle mého názoru zaslouží mnohe...
  • Zpomalování Evropy se promítá do čísel a akcie míří opět dolů
    Včerejší vystoupení Jeroma Powella v Kongresu nakonec nepřineslo zásadní překvapení. Jeho kolegové následně potvrdili, že měnová politika Fedu směřuje k rychlému utažení, ovšem s trhy příliš nehýbali.
  • Zpomalující inflace se očekávala, její tempo však překvapilo
    Spotřebitelské ceny v prosinci vykázaly meziroční růst o 2,3 % oproti předchozím 2,7 % a skončily tak pod naším (2,5 %) i tržním (2,6 %) očekáváním. V meziměsíčním vyjádření se dostavil celkový pokles spotřebitelských cen o 0,2 %.
  • Zpomalující podnikatelská aktivita v eurozóně a USA podporuje poptávku po dolaru
    Prázdný makroekonomický kalendář přiměl účastníky trhu zaujmout před projevem předsedy Fedu Jeroma Powella na každoročním sympoziu v Jackson Hole vyčkávací pozici. Čekají i na začátek září.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024