Středa 29. ledna 2025 00:24
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %

Deficit české vlády byl loni ve skutečnosti o 45 miliard korun vyšší, potvrzuje Brusel. Vláda totiž část dluhu „schovává“ mimo rozpočet, zřejmě i v příštím roce – jde o desítky miliard

08.09.2024 08:24  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Každoročně se strhává mediální humbuk kolem jednoho čísla – údaje o schodku státního rozpočtu. To však nakonec není ten klíčový údaj, který charakterizuje skutečný stav českých vládních a veřejných financí. A vlastě hraje stále menší a menší roli, pokud se chceme dobrat toho, jaký je jejich skutečný stav. Narůstá totiž objem peněz v mimorozpočtových fondech.

Mediálně tolik sledovaný údaj o schodku státního rozpočtu ostatně ani není údajem, jejž jako oficiální uznává Eurostat, který čísla zaslaná z Česka v rámci takzvané notifikace prověřuje. Například letos za minimálního zájmu médií a veřejnosti Eurostat neuznal jako příjem českých veřejných rozpočtů část dividendy ČEZ.

Loni totiž energetický podnik vyplatil státu historicky rekordní dividendu zhruba 54 miliard korun. Eurostat ale v rámci zmíněné notifikace a souvisejícího prověření nakázal zhoršit výsledek hospodaření české vlády o takřka 29 miliard korun. Z dividendy tedy státu jako příjem uznal jen přibližně 25 miliard korun, tedy ani ne polovinu původně vykázané částky.

Jenže tak se stalo až letos v dubnu. Tedy více než tři měsíce poté, co ministerstvo financí vítězoslavně deklarovalo, že povolený schodek státního rozpočtu dodrželo.

Připomeňme, že loni mohlo hospodařit maximálně se schodkem 295 miliard korun. Nakonec podle rozpočtového plnění ze začátku letošního ledna hospodařil státní rozpočet loni dokonce „jen“ se schodkem necelých 289 miliard. Tedy splněno.

Jenže…

Jak je tedy pak možné, že Eurostatem, potažmo Bruselem uznaný údaj, visící nyní na stránkách ČSÚ, hovoří o loňském deficitu ústřední české vlády ve výši mnohem vyšší než 289 miliard, totiž takřka 334 miliard korun (viz níže; druhý řádek tabulky)? Vždyť to je o celých zhruba 45 miliard vyšší schodek, než jaký vláda uvádí coby „svůj“, tedy jako schodek státního rozpočtu. 

Ukazatel výsledku hospodaření ústřední české vlády totiž zahrnuje kromě jiného i výsledek hospodaření mimorozpočtových fondů, tedy fondů hospodařících mimo státní rozpočet. Do nich vláda může „schovávat“ fakticky svůj další dluh, aniž by byl započítán v mediálně ostražitě sledovaném ukazateli výsledku hospodaření českého státního rozpočtu. Tento „schovaný“ dluh se pak objevuje až právě v oficiální statistice, i té posílané k prověření a schválení do Bruselu. Ta už ale prakticky nikoho nezajímá, a hlavně ne média.  

Takovéto „schovávání“ ostatně kritizuje i Národní rozpočtová rada. Označuje jej za „přenášení nerovnováh do mimorozpočtových fondů“, které je podle ní „nebezpečné kvůli (…) snižování transparentnosti hospodaření české vlády“. Což je eufemismus pro vyvádění části státního deficitu mimo státní rozpočet.

V loňském roce se takové vyvádění týkalo přibližně 20 miliard korun dluhu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Nyní už je tedy jasnější, proč loňský schodek vlády nebyl „mediálních“ 289 miliard korun, ale oficiálních, ač mediálně mnohem méně skloňovaných, 334 miliard korun.

Takový schodek se ovšem nominálně moc neliší od těch oficiálních z doby pandemie covidu. Roku 2020 činil oficiální schodek ústřední české vlády necelých 345 miliard a roku 2021 pak zhruba 359 miliard (viz opět níže, druhý řádek tabulky).

Navíc, vláda zřejmě s praxí „schovávání“ nekončí. V návrhu státního rozpočtu na příští rok chybí opět zhruba 20, možná až 25 miliard korun výdajů, které má stát poslat zejména provozovatelům solárních elektráren. Je možné, že je přenese na státní akciovou společnost OTE, která dané podpory fakticky vyplácí. OTE by je tedy vyplatila na svůj dluh. Takže by se tedy nepočítaly do „mediálního“ schodku státního rozpočtu, pro příští rok 230 miliard jorun, ale až do oficiálního schodku ústředních vládních institucí, schvalovaném v Bruselu.

Pokud by vláda tyto peníze nevyvedla, bude muset navrhnout schodek pro rok 2025 na úrovni zhruba 250 miliard, možná dokonce až 255 miliard, takže by navrhovaný schodek byl dokonce až o tři miliardy vyšší (!) než ten schválený pro letošek, 252 miliard. To by nepochybně vyvolalo mediální poprask. Vláda by byla viněna z tohoto, že stav veřejných financí nezlepšuje, ba zhoršuje, pročež právě bude praxe „schovávání“ zřejmě pokračovat. I za cenu dalšího snížení transparentnosti svého hospodaření, za něž ji kárá Národní rozpočtová rada.


Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • DeepSeek: Jak malý čínský startup položil Wall Street na kolena?
    Nový čínský AI model způsobil paniku na Wall Street. Dopady na firmy mohou být sice různé, avšak dopad na investory byl jasný. Tržní valuace klesly o stovky miliard dolarů.
  • DeepSeek je pro ChatGPT výzvou: Proč čínský nástroj umělé inteligence mění situaci na Wall Street?
    S rostoucím zájmem o inovace v oblasti umělé inteligence byly futures na technologický Nasdaq na začátku tohoto týdne pod značným tlakem. Do centra pozornosti se dostala čínská společnost DeepSeek, která uvedla na trh cenově dostupný a výkonný model umělé inteligence.
  • 🤖 DeepSeek: Revoluce na trzích AI
    Velké technologické společnosti zaměřené na umělou inteligenci zažívají černý den. Akcie Nvidia klesají o více než 10 % v pre-marketu, což s sebou strhává další západní hráče, jako je ASML. Na pozadí této situace stojí jediný hráč: čínský startup DeepSeek. S modelem DeepSeek-R1, který nabízí lepší výkon než modely OpenAI za zlomek nákladů, tato společnost mění trhy
  • Default Grécka možný
    So šokujúcim výrokom prišiel počas v&a...
  • Default nadále ohrožuje USA
    Default nadále ohrožuje USA, protože Kongres stále nedospěl k dohodě o dluhovém stropu. Pro dnešek se ale trh zaměří na protokol Fedu, i když nepovede k znatelným změnám. Vzhledem k tomu, že členové také nemohli dosáhnout konsensu o potřebě pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a zápis z jednání Fedu nic jiného neodhalí, sentiment trhu zůstane stejný.
  • Defaultu nikto neverí
    Bez ohľadu na to, že situácia ohľadom rozpočtu v US sa nerieši, akciám v US sa v piatok podarilo ...
  • Defenzivní koš nesoucí ovoce
    Příliš optimistická očekávání ohledně řešení: Naděje, že dva hlavní faktory nejistoty, které zhoršují výhled na globální ekonomiku, tedy obchodní rozepře mezi USA a Čínou a brexit, budou rychle vyřešeny, se prozatím nevyplňují. Předpokládáme, že americká expanze dospěje ke svému cíli v polovině příštího roku, když na klesajících maržích podniků se promítne především přetrvávající napětí na trhu práce zejména s ohledem na velmi nízkou míru nezaměstnanosti. Výsledkem těchto významných rizik a očekávaného ekonomického zpomalení je, že trhy v současnosti počítají s letošním snížením úrokových sazeb americkou centrální bankou o 50 až 75 bb.
  • Defenzivní protiúder Bank of Japan
    Japonská centrální banka Bank of Japan v návaznosti na politiku amerického Fedu nečekaně přistou...
  • DeFi a NFT ztrácejí likviditu uprostřed globálního hospodářského poklesu
    Během minulého týdne se globální ekonomika ponořila do chaosu a hlavní fiat měny ztratily svou dřívější stabilitu. Hlavní kryptoměny přitom vykazovaly opačný trend a začaly růst na ceně. Ale související sektory trhu s kryptoměnami vykázaly v únoru 2022 nízkou likviditu.
  • Deficit běžného účtu platební bilance se v listopadu lehce prohloubil
    Běžný účet platební bilance skončil v listopadu v deficitu ve výši 39,3 mld. CZK, po -34,76 mld. CZK v říjnu. To zhruba odpovídalo našemu na trhu nejpesimističtějšímu odhadu ve výši -38,3 mld. CZK. Po sezónním očištění došlo k prohloubení salda z -40,1 mld. CZK v říjnu na listopadových -43 mld. CZK.
  • Deficit hospodaření státu se propadl na 38,6 mld. Kč
    Listopadové plnění státní kasy nedopadlo právě příznivě, když skončilo minusem na úrovni 38,6 mld. Kč. Jedná se o nejhorší výsledek od roku 2014 a poměrně dramatické meziměsíční zvýšení schodku o plných 19 mld. Kč. V návaznosti na předchozí trend za plánovanými příjmy významně zaostává výběr daní. Konkrétně zde proporčně k 11 měsícům roku schází více než 36 mld. Kč, přičemž největší výpadek nastal u daní z příjmů právnických osob, kde chybí zhruba 15 mld. Kč. Plnit se ovšem nedaří ani daň z příjmu fyzických osob, DPH, či pojistné na sociální zabezpečení. Aktuální míra (ne)plnění plánovaných příjmů prakticky nemá v posledních letech českého hospodaření obdoby. K posunu oproti předchozím měsícům došlo alespoň ve výběru spotřební daně, kde se podařilo předchozí výpadky dohnat. Naproti tomu výdaje státu se přibližně drží nastavené trajektorie, s výjimkou výdajů investičních, které za plánem zaostávají.
  • Deficit ponuky ropy podporuje rast ceny čierneho zlata
    Keď globálny deficit dodávok ropy dosiahol v júni 2018 - 840 000 barelov za deň, ropa Brent sa obchodovala v priemere na úrovni 76 USD/bbl (za mesiac). V marci dosiahol deficit dodávok úroveň 900 000 barelov ropy denne kvôli US sankciám uvaleným na Lýbiu, sa môže deficit vyšplhať až na 1,4 milióna barelov ropy denne, pretože Lýbia vyváža do USA približne pol milióna barelov ropy za deň. Ekonóm banky Oversea-Chinese Banking corp – Howie Lee uviedol, že tento pokles ponuky na trhu s ropou v kombinácií s pokračujúcim obmedzením produkcie krajín OPEC, by mohol vyhnať cenu ropy až k úrovni 80 USD/bbl.
  • Deficit roste, ale ne výrazně
    Za prvních devět měsíců letošního roku dosáhl deficit úrovně 326,3 mld. Kč, což od srpna představuje nárůst o 28,2 mld. Kč. Meziměsíční přírůstek se drží nízko v porovnání s covidovými měsíci, kdy docházelo k růstu až o 60 miliard. V porovnání s letními měsíci se pak jedná o mírně vyšší přírůstek – v červenci činil 14 a v srpnu 19 miliard. Celkové příjmy jsou meziročně vyšší o 2 %, tedy obdobně jako v srpnu (o 1,8 %). Celkové výdaje vzrostly oproti loňskému září o 7,2 %, tedy méně než v srpnu (o 9,2 %). Celkové saldo hospodaření se v září zhoršilo o 73,6 miliard Kč, oproti srpnovému zhoršení o 67,8 mld. Kč.
  • Deficit roste, ovšem drama se zatím nekoná
    Stav českých veřejných financí se i v říjnu podle očekávání zhoršil, když vykázal deficit na úrovni 274 mld. Kč. Ve srovnání se zářijovým výsledkem tak došlo k nárůstu „jen“ o zhruba 22 mld. Kč. Nadále tak platí, že tlak na rozpočet za prvních deset měsíců roku nebyl tak silný, jak vláda zřejmě očekávala, když plánovala za letošní rok půlbilionový schodek. Rezerva, kterou jí schválený rámec pro zbytek roku poskytuje, se ovšem pravděpodobně bude hodit, jelikož epidemie v Česku mezitím znovu nabrala na síle a vyžádá si tak bezpochyby další výdaje. Zatímco před příchodem druhého kola ekonomických restrikcí jsme přepokládali celkový letošní deficit bezpečně pod hranicí 400 mld. Kč, nyní se kloníme k tomu, že konečný účet za letošní úrok se bude pohybovat v blízkosti 450 mld. Kč.
  • Deficit rozpočtu se loni vešel do plánu, výdajové škrty dokázaly kompenzovat výpadek příjmů (komentář)
    Ministr Kalousek už včera sdělil, že rozpočet skončil s deficitem 101 miliard korun při plánu 105 mld. Kč. Dnešní in...
  • Deficit rozpočtu se v červenci mírně prohloubil na 192,3 mld. CZK
    Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního července se schodkem 192,3 mld. CZK. Oproti 178,6 mld. CZK v červnu se tedy meziměsíčně prohloubil o 13,7 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 21,8 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Z hlediska sezónnosti v červenci dochází tradičně k meziměsíčnímu snížení nekumulovaných příjmů i výdajů. V posledních čtyřech letech měl v tomto měsíci s výjimkou loňského roku deficit tendenci se mírně prohlubovat a letošní výsledek se tedy nedávné historii nijak zásadně nevymyká. V poměru k HDP byl deficit státního rozpočtu za prvních sedm měsíců nejnižší od roku 2019. Schodek veřejných financí jako celku by tak mohl letos poprvé od té doby skončit v celoročním vyjádření pod 3 % HDP.
  • Deficit rozpočtu se v červnu zmírnil, MF věří ve splnění celoročního plánu
    Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního června se schodkem 178,6 mld. CZK. Oproti 210,4 mld. CZK v květnu se tedy meziměsíčně zmírnil o více než 30 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 36,7 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Červen bývá tradičně měsícem, kdy se schodek mimo jiné vlivem sezónního inkasa záloh na DPPO příliš nezhoršuje nebo dokonce zlepšuje. V poměru k HDP byl deficit státního rozpočtu za prvních šest měsíců nejnižší od roku 2019. Schodek veřejných financí by tak mohl letos poprvé od té doby skončit v celoročním vyjádření pod 3 % HDP.
  • Deficit rozpočtu se v červnu zmírnil, MF věří ve splnění celoročního plánu
    Stát hospodařil ke konci letošního června se schodkem 178,6 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 36,7 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Červen bývá tradičně měsícem, kdy se schodek mimo jiné vlivem sezónního inkasa záloh na DPPO příliš nezhoršuje nebo dokonce zlepšuje. V poměru k HDP byl deficit státního rozpočtu za prvních šest měsíců nejnižší od roku 2019 a mohl by tak letos poprvé od té doby skončit v celoročním vyjádření pod 3 % HDP.
  • Deficit rozpočtu se v květnu prohloubil na 210 mld. CZK
    Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního května se schodkem 210,4 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 61 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Květen bývá tradičně měsícem, kdy se schodek prohlubuje výrazněji, když na příjmové straně klesá měsíční inkaso DPH a zároveň nedochází k platbě záloh na DPPO. V poměru k HDP byl deficit státního rozpočtu za prvních pět měsíců zhruba na úrovni let 2020 a 2022.
  • Deficit rozpočtu se v srpnu zmírnil na 175,8 mld. CZK
    Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního srpna se schodkem 175,8 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 18,8 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Z hlediska sezónnosti docházelo v posledních letech v srpnu s výjimkou loňska spíše k mírnému meziměsíčnímu prohlubování schodku. Meziměsíční zmírnění o 16,5 mld. CZK tedy zvyšuje šanci na dosažení schváleného deficitu státního rozpočtu v celoročním objemu 252 mld. CZK. V poměru k HDP byl srpnový deficit státního rozpočtu za prvních osm měsíců ve výši 2,2 % nejnižší od roku 2019.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %