Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:56
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Akciový výhled: Evropa mírně dolů, pokračuje výsledková sezóna v zámoří

15.07.2024 09:39  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropské akcie budou nový týden otvírat v pondělí ráno zřejmě lehkým oslabením (-0,2%) dle indikací futures. Zatímco zámořské futures nyní přidávají +0,2%. Po neúspěšném pokusu o atentát na D. Trumpa trhy zvýšily sázky na jeho vítězství v boji o Bílý dům. Roste tak USD, klesají dluhopisy, očekává se volnější fiskální politika a vyšší cla především směrem k Číně. Asii přes noc táhly dolů čínské akcie, kde navíc působila špatná makroekonomická data. Růst čínského HDP ve 2Q dosáhl pouze 4,7% oproti očekávaným 5,1%. Index v Hong Kongu ztratil téměř -2%. Zasedání Třetího pléna vedoucích činitelů strany (15. -18.7. ) proto bude investory ostře sledované. Na region mají v Evropě expozici především výrobci aut, luxusního zboží a těžaři. Z dalších událostí budeme sledovat dnes průmyslovou produkci v Eurozóně, ve středu údaje o CPI a ve čtvrtek zasedání ECB. Pokračovat bude výsledková sezóna, dnes to budou čísla od GS. Pražská burza v pátek uzavírala na 1590 bodech (+0,2%) u indexu PX. Erste těžila z vývoje v sektoru, banky se v Evropě vrátily k předchozím horním mantinelům. Ve Vídni titul ještě posílil na 1180 Kč. Na těchto úrovních bychom již nákupní zájem nečekali. ČEZu se nakonec podařilo prosadit nad 900 Kč, ale i zde bychom bez nových impulsů nové kupce nečekali.

Pavel Hadroušek, makléř, Fio banka, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový výhled: ČEZ na burze naposledy s nárokem na dividendu
    Evropské akcie budou ve středu ráno následovat růst na globálních trzích a dle indikací futures posílí ráno kolem +0,6%. Na Wall Street se včera pro změnu opět zadařilo technologiím, Nasdaq posílil přes +1%, zatímco SP500 uzavřel na 5469 bodech (+0,4%). Asie tentokrát rostla „napříč“, kromě Japonska (+1,3%) i Hong Kong (+0,4%). Po zavření trhu v zámoří vyskočily akcie FEDex +15% výše při zlepšeném výhledu, společnost je považována za barometr ekonomické aktivity.
  • Akciový výhled: ČEZ podle očekávání s návrhem 52 Kč dividendy
    Po nepatrně růstovém vstupu evropských indexů do nového týdne nyní futures pro změnu indikují lehce ztrátový začátek (-0,2%). Na Wall Street jsme v pondělí viděli pomalejší rozjezd, index SP500 uzavřel kladnou nulou na 5308 bodech. Investoři vyhlížejí další katalyzátory, těmi mohou být (pro sentiment na technologiích) zítřejší výsledky NVDA či zápisky ze zasedání FEDu.
  • Akciový výhled: Čínské akcie dále rostou, zbytek světa "kouká", Evropa otevře nevýrazně
    Tento týden se evropským akciím zatím nedaří, po mírném úvodním růstu jsme v úterý viděli slabší závěr, např. německý DAX tak ztratil -0,6 %. Dnešní otevření bude dle indikací futures bez výraznějších změn. Investoři nyní sledují různé katalyzátory. Jednak je to neutuchající (zatím) rally na čínských akciích, po krátké sváteční pauze se index v Hong Kongu vydal opět ostře vzhůru (+6 %).
  • Akciový výhled: Další nevýrazné otevření v Evropě
    Evropské akcie budou ve středu ráno otvírat dle indikací futures s nepatrně růstovou tendencí. Včera nakonec po podobném začátku uzavřely indexy v záporu (např. DAX -0,35%). Na Wall Street uzavřel index SP500 těsně pod metou 5600 bodů (-0,2%). Oddych si přes noc vybraly také asijské trhy, kde jsme viděli poklesy od -0,3% v Japonsku po -1% propad v Hong Kongu. Zajímavou zprávou je prodej podílu v čínské JD.com ze strany Walmartu, akcie JD.com následně propadly kolem -10% a stáhly sebou také technologie. Pražská burza v úterý udržela kladnou nulu, menší vybírání zisků na Erste (-1%) a KB (-0,7%) vyvážil růst ČEZu (+1,7%), jehož akcie poskočily na 910 Kč. Dnes bychom podobný vývoj spíše nečekali, ČEZ má mezi 906-907 Kč důležité klouzavé průměry a akcie ČEZu se k nim zřejmě budou minimálně vracet.
  • Akciový výhled: Další stimuly z Číny, Evropa dále poroste
    Evropské i americké futures přidávají v úterý ráno (Evropa téměř +1 %) po dalších „stimulačních“ zprávách z Číny. Tentokrát vyslalo čínské politbyro informace o kapitálových injekcích do bank a přislíbilo další fiskální stimuly. Čínský index CSI 300 tak umazal letošní ztráty a ze stimulů profituje zejména index v Hong Kongu (HSI je na 13 měsíčních maximech, technologický HS dokonce přidal +12 % za posledních 5 dní). Dnes bude mít projev šéfka ECB Lagardeová a rovněž šéf FEDu, zítra budeme sledovat americký PCE ukazatel. Včera podle očekávání snížila sazby -0,25 % „naše“ ČNB, repo sazba je tak nyní na 4,25 %. Po delší době se dařilo akciím Komerční banky, která zaostávala, ve středu se zvedla na 788 Kč (+1,35 %). Úvodní slabost setřásla také Erste (minima pod 1190 Kč), v závěru se vrátila k 1210 Kč (+1 %). Aktivita na bankách by dnes mohla přetrvat a díky sentimentu by si mohly udržet kladné úrovně.
  • Akciový výhled: Evropa bez větších změn s mírně prorůstovou tendencí
    Evropské akcie budou v úterý ráno otvírat dle indikací futures bez větších změn s tendencí k nepatrnému růstu. V Asii jsme přes noc sledovali většinou růsty kolem +1%, v opačném gardu se vyvíjela Čína (-1%). Rovněž Wall Street začala nový týden na vítězné notě, index SP500 přidal +1% na 5608 bodů. Během cca 14 dní tak zmíněný index stačil rychle posílit +9% od lokálního dna. Situace je podobná globálně, jde o nejdelší růstovou sérii od začátku roku. Investoři se však pomalu budou soustředit na nadcházející setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, dá se tak nyní čekat pokles aktivity. Dnes budeme z „makro zpráv“ sledovat CPI v Eurozóně, které bude vodítkem pro zasedání ECB příští měsíc. Pražská burza vstoupila do nového týdne růstově, index PX přidal +0,5% na 1582 bodů. Nejvíce přidala Erste (+1,2%), u domácích bank byl odlišný vývoj na KB (+0,9%) a Monetě (-0,9%). V závěrečné aukci se zvedl objem na ČEZu, jehož akcie se nyní konsolidují lehce nad 890 Kč (+0,4%). Dnes čekáme klidnější vývoj a zřejmě nevýrazné pohyby.
  • Akciový výhled: Evropa bude otvírat mírně v plusu, v Praze v centru pozornosti nadále Erste Group
    Americké akcie navázaly na růst z předchozích dní a hlavní indexy zavíraly v kladných číslech. Včerejší data o inflaci potvrdila další zpomalování (nejpomalejší růst od 2021), což zvyšuje pravděpodobnost snížení sazeb ze strany Fedu na následujícím zasedání. Pozitivní vývoj byl patrný i na asijských trzích. Vývoj podpořila jak japonská data o vývoji HDP za 2Q, tak lepší než očekávaná čísla o čínských maloobchodních tržbách.
  • Akciový výhled: Evropa by měla začít růstem
    Start do nového týdne by se měl na akciových trzích nést v pozitivním duchu. Evropské futures rostou +0,4% a zámořské přidávají +0,3%. Svět sleduje úsilí Číny o oživení růstu po neuspokojivých údajích ze srpna. Dnes snížili krátkodobé sazby a zřejmě se další stimul chystá zítra. Z případného oživení Číny by profitovala také Evropa. Dnes budou v Evropě sledované makro údaje PMI, které napoví směřování ekonomiky ve 3Q. V Německu bude také sledované dění kolem automobilek, projev bude mít ministr hospodářství Habeck.
  • Akciový výhled: Evropa dolů, Erste a KB s výsledky
    Akcie v Evropě začnou poslední říjnový obchodní den dle indikací futures v záporu kolem -0,5%. Sentiment nyní určují korporátní výsledky společně s blížícími se americkými volbami. Akcie velkých amerických technologických společností MSFT a Meta po zveřejnění svých čísel zamířily dolů, zaostaly za odhady trhu. Ke zklamání patří také výsledky Samsung či čínského výrobce aut BYD.
  • Akciový výhled: Evropa lehce dolů, Kofola s výsledky
    Evropské akcie budou dle indikací futures po včerejším růstu (např. DAX +0,6%) otvírat mírným poklesem kolem -0,2%. V zámoří jsme včera sledovali lehký růst (SP500 +0,1%), po slabší tovární aktivitě rostly dluhopisy (tedy pokles jejich výnosů). Očekávání ohledně snížení sazeb v USA je nyní nastaveno na 50% šanci již během září. Ze zajímavých pohybů lze zmínit propad cen ropy na 73,30 u WTI. V Asii jsme viděli smíšený vývoj, zatímco dolů zamířilo Japonsko (-0,2%), lehce rostly čínské akcie v Hong Kongu (+0,4%). Pražská burza vstoupila do nového měsíce obchodováním na červené nule. V záporu byly domácí banky (KB +Moneta), Erste ještě mírně rostla na 1126 Kč (+0,8%). ČEZ zastavila meta 950 Kč (-0,2%). Po zavření trhu reportovala Kofola, provozní čísla byla nepatrně nad odhady trhu. Po předchozím růstu akcií nečekáme větší reakci, titul v pondělí uzavřel na 298 Kč.
  • Akciový výhled: Evropa mírně nahoru, čekání na NVDA
    Po relativně klidné obchodní seanci na Wall Street v úterý (index SP500 +0,16% na 5626 bodů), budou evropské indexy otvírat dle indikací futures s mírně rostoucí tendencí (+0,2%). Investoři nyní spíše vyčkávají na výsledky NVDA, jež společnost zveřejní dnes po zavření trhu. Asie se obchodovala smíšeně, slabší korporátní výsledky čínských firem poslaly dolů jak pevninskou Čínu (-0,5%), tak index v Hong Kongu (-1,2%). Zajímavý propad je k vidění na kryptoměnách, jde o nejvýraznější pohyby od začátku měsíce, kdy trhy procházely korekcí.
  • Akciový výhled: Evropa naváže na růst Wall Street
    Evropské akcie budou ve čtvrtek otvírat dle indikací futures v kladných číslech kolem +0,4%. Wall Street včera uzavřela 25. rekordem v tomto roce, index SP500 uzavřel zpět nad 5300 body (+1,2% na 5354 bodech). Růst byl tažen zatím nezadržitelnou společností NVDA, která je nyní 2. nejhodnotnější firmou světa s tržní kapitalizací nad 3 bil. USD. Po 5. v řadě rostly také americké dluhopisy, po největší rally od prosince tak jejich výnosy klesly pod 4,30% na 10-leté maturitě.
  • Akciový výhled: Evropa otevře bez větších změn
    Evropské akcie budou v úterý ráno otvírat bez větších změn dle indikací futures. Na Wall Street byla začátkem týdne k vidění již „tradičně“ rozdílná akce, zatímco skupina tzv. Mag7 rostla +1 %, menší společnosti (index Russell 2000) naopak oslabily přes -1 %. Dnes večer bude oznamovat kvartální výsledky MSFT. Asie přes noc většinou klesala, nedařilo se čínským akciím, index v Hong Kongu ztratil -1,3 %.
  • Akciový výhled: Evropa otevře bez větších změn
    Evropské akcie budou otvírat obchodování v novém týdnu bez větších změn. V závěru minulého týdne by se dal sentiment nazvat „střídavě oblačno“, když se střídaly růsty s poklesy. Wall Street v pátek mírně ztratila, index SP500 uzavíral na 5464 bodech (-0,16%). Do popředí zájmu investorů se v příštích dnech dostane politika, sledovat se budou prezidentské debaty v USA a příští víkend proběhne první kolo voleb ve Francii. Bankovní akcie se po propadu v předminulém týdnu v Evropě v minulých dnech stabilizovaly.
  • Akciový výhled: Evropa otevře bez větších změn, SP500 u magické 6000 b. hranice
    Evropské akcie budou na závěr týdne otvírat bez větších změn s tendencí k nepatrnému růstu. Na Wall Street jsme včera viděli další růst, index SP500 uzavřel na dotyk magické úrovně 6000 bodů (+0,7%, 5973 bodů). FED podle očekávání snížil úrokovou sazbu -0,25%, Powell zmínil sílu americké ekonomiky, nevyloučil další snížení v prosinci a také prohlásil, že neodstoupí ze svého úřadu, ani když by ho nový prezident o to požádal. Asie se v noci přehoupla ze zisků do ztráty, čínské akcie oslabovaly kolem -0,5%, investoři přemítají, zdali podpůrná opatření budou stačit na hrozbu vyšších cel. Jinak ve čtvrtek podaly po delší době lepší výkon německé akcie, které zřejmě těžily ze zpráv o předčasných volbách a někteří investoři doufají v oživení nevýrazné ekonomiky. Po růstech se můžou vybírat zisky na bankách, což může být případ zejména Erste, jež se včera v Praze obchodovala u 1360 Kč (+1,2%). ČNB snížením sazeb -0,25% nepřekvapila, zvýšila však odhad inflace pro příští rok na 2,6% z 2%.
  • Akciový výhled: Evropa otevře ještě v záporu, ale poté by se mohla pokusit stabilizovat
    Ani po včerejším nepovedeném dnu, kdy zejména ve druhé části dne ztratily evropské akcie půdu pod nohama (např. DAX -2,1%) to ve středu ráno nevypadá dle indikací futures (-0,7%) na nějaký obrat v sentimentu. Investoři se celkem otevřeně obávají politiky nového amerického prezidenta, založené na clech. V posledních dnech se z aktiv, kromě vybraných US akcií, daří jen USD a rostou také výnosy dluhopisů.
  • Akciový výhled: Evropa otevře kladně
    Evropské akcie otevřou podle indikací futures v kladných hodnotách, a navážou tak na včerejší pozitivní vývoj v zahraničí. V Asii se dnes obchodovalo kladně, v užších pásmech napříč trhy s výjimkou Číny, na níž negativně dopadá rostoucí pravděpodobnost zvolení D. Trumpa za prezidenta US.
  • Akciový výhled: Evropa otevře kladně, na trzích čekejme zvýšenou volatilitu před konferencí v Jackson Hole
    Finanční trhy dnes čeká konference bankéřů v Jackson Hole, na které dá J. Powell náhled na další směřování Fedu a komentář k aktuálnímu vývoji americké ekonomiky. Lze tak čekat volatilní vývoj nejen v USA, ale také v Evropě. Hlavní témata budou vývoj úrokových sazeb, nezaměstnanost a hospodářský růst. Trh se připravuje na možnou studenou sprchu ohledně očekávaného agresivnějšího snižování sazeb o více jak 25 bps, když včera odepisovaly především technologie (-2,13 %), stejně tak rostly výnosy amerických bondů napříč výnosovou křivkou, kde je vidět paralelní posun nahoru. Také úrokové futures, které indikují očekávání úrokových cutů na pátek poklesly. V Evropě otevřou trhy výše, v průběhu dne nejsou v plánu reporty důležitých makro dat, na trzích ale i tak čekejme zvýšenou nervozitu a volatilitu. Obdobný vývoj lze čekat také na pražské burze, kde navíc můžou být dozvuky (především na Čezu) ze včerejšího rozhodnutí o nezrušení WFT či zvýšená aktivita na bankách.
  • Akciový výhled: Evropa otevře mírně dolů, ČEZ reportoval solidní čísla
    Ve čtvrtek ráno se evropské indexy probudí dle indikací futures zřejmě do mírně záporného teritoria kolem -0,5%. Po včerejším růstu, kdy se např. německému DAXu podařilo posílit +1,5% nad technickou úroveň 200 denního klouzavého průměru 17438 bodů, tak dochází ke konsolidaci. Uvidíme, zdali se celkově začne také uklidňovat výrazná volatilita, která na trhy „udeřila“ hlavně začátkem týdne.
  • Akciový výhled: Evropa otevře nevýrazně
    Evropské trhy zahájí novou seanci neutrálně, když podle futures oscilujeme v ranních hodinách při nule. Asie umazávala zisky předchozích dnů, ostatně jako včerejší obchodování v USA se také ve východním regionu obchodovalo v užších cenových rozmezích, a to před zítřejším zasedáním Fedu v Jackson Hole. Na SP500 jsme včera viděli balancování na hraně dosavadních maxim, ze kterých se počátkem měsíce spustil dynamický výprodej kvůli zhoršujícím podmínkám na pracovním trhu a obavám z recese.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI