Úterý 03. prosince 2024 17:57
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Může rostoucí schopnost vyvážet služby tlumit inflaci?

08.07.2024 09:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Sektor služeb, jak jsme upozorňovali na konci uplynulého týdne, je pod drobnohledem centrálních bankéřů, a to zejména kvůli výrazně vyšší setrvačnosti inflace v tomto segmentu. Jeden z důvodů, proč je inflace v segmentu služeb strnulejší, je i o poznání menší mezinárodní konkurence, při porovnání se segmentem obchodovatelného zboží. “Selský rozum” to potvrzuje: zatímco při výběru nového notebooku můžete bez problémů srovnat řadu zahraničních eshopů a nakoupit přes ten nejvýhodnější, při výběru kadeřníka to uděláte těžko. Služby jsou ovšem různé a jak upozorňuje analýza britského časopisu The Economist obchod se službami v poslední dekádě výrazně narostl a stejně tak i mezinárodní konkurence. Výmluvný příklad poskytuje americká společnost “Happy cashier” (šťastná pokladní), která nabízí restauracím služby filipínských pokladní “na dálku” za zlomek nákladů, za které by majitelé podniků pořídili služby v USA. Vše je zatím v pilotní fázi, ovšem příklad dobře ilustruje, jak se podnikatelé ve vyspělých zemích snaží najít způsoby “dovozu” levných služeb ze zahraničí. V důsledku toho vývozy služeb za poslední dekádu podle The Economist vzrostly o 60 % a dosáhly 7,5 % HDP. Oproti globálnímu vývozu zboží je to sice málo (asi čtvrtina), ale jeho podíl na globálním HDP byl v poslední dekádě i kvůli novým obchodním střetům stabilní. Je zřejmé, že vývoz narůstal zejména v segmentech IT, telekomunikací a byznysových a konzultačních službách, kde může být tlak na ceny největší. Na druhou stranu se zdá, že v posledních letech viditelně roste zájem i o další segmenty - například o vývoz zdravotních služeb. The Economist uvádí, že v zemích jako Kostarika nebo Arménie tvoří turistika za zubní péčí a vlasovými transplantáty až 1 % HDP. Vypadá to trochu paradoxně, ale pokud by nehledě na deglobalizaci a slábnoucí obchod s mezinárodním zbožím dál sílil světový obchod se službami, byla by to pro centrální bankéře velmi dobrá zpráva. Dnes natolik strnulá inflace služeb by se pak krotila o poznání lépe. Na druhou stranu je jasné, že v řadě oblastí mezinárodní konkurence nic nezmůže. Například na realitních trzích, kde dlouhodobě zaostává podobně jako v Česku výstavba za poptávkou a v důsledku toho ceny nájemného pravděpodobně dál relativně rychle porostou.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 💥Může Fed šokovat trhy?
    Americká ekonomika zaznamenala výrazný vzestup po pandemickém propadu. Domácí poptávka je mnohem vyšší před pandemií, inflace vystoupala nad 5 %. Zaměstnanost se dosud plně nevzpamatovala, přestože firmy nemohou najít nové zaměstnance. Fed dále pokračuje v krizové politice nulových sazeb a masivního nákupu dluhopisů. Po měsících odkládání by FOMC měla oznámit "tapering", snížení objemu nákupu aktiv, pravděpodobně do poloviny příštího roku.
  • Může Grayscale za cenový propad Bitcoinu? Investoři se soustředí na altcoiny
    Mnozí očekávali zvýšení ceny od zavedení bitcoinových ETF v USA, protože se domnívali, že na trh nyní přiteče spousta nových peněz. Ve skutečnosti Bitcoin ve dnech před oficiálním schválením prudce vzrostl, ale poté výrazně klesl. V době psaní tohoto článku stál jeden Bitcoin 40 600 USD. To je o 77 procent více než před rokem, ale o 7 procent méně než na začátku roku. Od 11. ledna, den po schválení ETF americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), cena BTC klesla o 15 procent. Pokles byl pravděpodobně z největší části způsoben relokacemi z Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), který byl nedávno převeden na ETF.
  • Může japonský jen nadále posilovat vůči americkému dolaru?
    V posledních měsících prošel japonský jen výraznými změnami. V červenci se vůči dolaru dostal na historické minimum, ale od té doby se odrazil a dosáhl nejvyšší úrovně v tomto roce.* Tuto bouřlivou trajektorii ovlivnilo několik faktorů, přičemž klíčovou roli hrála měnová politika Japonska i USA. V následujícím textu se budeme zabývat hlavními událostmi, které ovlivnily hodnotu těchto měn.
  • Můžeme očekávat další paniku v evropských bankách?
    Bankrot Silicon Valley Bank, konec několikaleté agónie Credit Suisse převzetím bankou UBS a obavy o stabilitu nejen amerického, ale i evropského bankovního systému, je souhrnem událostí posledních 2 týdnů. Navíc jsme se dočkali výrazných slev na finančních trzích v reakci na nárůst rizikové averze. Je emotivní reakce investorů založená na fundamentech a obavách o kondici bankovního sektoru oprávněná?
  • Můžeme od Bank of England očekávat přísnější politiku?
    V úterý byla poptávka po libře výrazně vyšší než po euru. Jakmile k tomu došlo, mnoho analytiků začalo věnovat pozornost zprávě o cenách v britských obchodech, protože inflace cen obchodů tento měsíc zrychlila na 9 %. To naznačuje, že inflace ve Spojeném království se snižuje pomalu nebo neklesá vůbec, a to navzdory zvýšení referenční úrokové sazby na 4,5 %. Konsensuální prognóza pro sazbu Bank of England v současné době naznačuje další dvě zvýšení sazeb za čtvrtletí v červnu a srpnu. To by zvýšilo sazbu na 5 %. Jakékoli další zpřísňování bez alternativ by dostalo britskou ekonomiku do recese, a i současná míra by ji potenciálně mohla způsobit, navzdory optimistickým prognózám BoE. Ale jak lze bojovat s inflací, když stěží reaguje na kroky centrální banky?
  • Může nezaměstnanost ještě více klesnout?
    Nezaměstnanost klesla z květnových 3,5 % na červnových 3,4 %, což odpovídalo predikci naší i celého trhu. Hlavním faktorem tohoto poklesu zůstává sezónnost. Nicméně v dalších měsících očekáváme její nižší vliv a nezaměstnanost by už nemusela dále klesat.
  • Může nový zlatý kříž nastartovat explozivní růst BTC?
    V posledních dnech se cena Bitcoinu stabilně zvyšovala, i když se stále pohybuje v úzkém obchodním pásmu. Kryptoměnový analytik známý jako „Titan of Crypto“ nedávno upozornil své sledující na technický vzor, který se dosud u Bitcoinu neobjevil. Tento vzor by mohl být předzvěstí dalšího výrazného růstu.
  • Může oživení BTC zastavit trend těžařů?
    Od 21. června zažíval BTC pozitivní změnu, jelikož jeho cena byla svědkem býčí akce. Znepokojující však bylo, že těžaři BTC přesouvali své BTC na burzy.
  • Může pokračovat KOSPI v růstu i slabému makru navzdory?
    Jihokorejský akciový index KOSPI často hodně ovlivňují hlavně domácí makroekonomická data, což je načný rozdíl v porovnání s ostatními indexy, jako například v USA. Od zahájení globálního ekonomického zpomalení, tak KOSPI umazal značnou část dřívějších zisků z let 2016 a 2017. Přestože se tvrdá data zatím výrazněji nezlepšují, měkká data jsou na tom v posledních dvou měsíícch o něco lépe. Především pak spotřebitelský sentiment, který se zlepšil v říjnu už druhým měsícem v řadě. Za zmínku stojí hlavně korelace KOPSI a spotřebitelského sentimentu, který fungovala jak směrem dolů, tak v posledních měsících směrem nahoru. Bude-li se situace v Jiřžní Koreji i nadále zlepšovat, otevře se jihokorejskému indexu solidní prostor k dalšímu růstu a likvidaci dřívějších ztrát.
  • Může Romney vyhrát volby? Změnu potřebuje i Čína
    Minulý týden jsem promluvil na noční konferenci Saxo Bank k americkým prezidentským volbám – celou mou prezentaci můžete vidět na stránkách TradingFloor.com. Americké volby vždycky oživují “spekulace? o předvídatelnosti trhů? ale tou hlavní tezí zůstává, že čím více trhy klesají, tím více se propadají i Romneyho šance.
  • Může rusko-ukrajinská válka znamenat nový světový finanční řád?
    Podle stratéga Credit Suisse, Zoltana Pozsara může rusko-ukrajinská válka vést ke změně režimu na finančních trzích. Ve společnosti Credit Suisse je odpovědný za globální řízení strategie krátkodobých úrokových sazeb.
  • Může růst obchodu s marihuanou přinést zisky?
    Odvětví kolem obchodu s marihuanou nabídne v nadcházejících pěti letech velké příležitosti k růstu. Jsou s nimi však spojena i velká rizika. Tato oblast má totiž značné problémy s generováním volného cash flow, a tak rostou rizika spojená s refinancováním růstu a provozu. Očekává se, že hlavním hnacím faktorem růstu se stane rekreační užívání. S ním jsou však spojena další legislativní rizika, protože marihuana byla původně určena pro medicínské využití.
  • Může se bitcoin vrátit na 50 000 USD?
    Bitcoin ve čtvrtek klesl a zastavil rally pozorovanou v posledních pěti dnech. Nedokázal se udržet ani nad 50 000 USD, protože obchodníci nedokázali udržet býčí momentum pozorované po náhlém propadu minulý víkend. V New Yorku se token propadl o 5,6 %.
  • Může se Cardano odrazit k zpět k vyšším úrovním?
    Síť Cardano prochází výrazným upgradem - hard forkem 'Vasil'. Co od toho můžeme očekávat a jak to ovlivní budoucnost projektu?
  • Může se Cardano připravit na rally? 
    Ani nyní, s oživením kryptotrhu, ADA nedosáhla tolika zisků jako ostatní kryptoměny, jak indikátory ukazují převážně na medvědí chování pro krypto aktiva.
  • Může se Hertz vyhnout bankrotu?
    Pandemie koronaviru vytvořila globální ekonomickou krizi. Mnoho společností bylo přinuceno vyhlásit bankrot, nebo fungují "na hraně". Někteří investoři vidí v nákupu těchto společností příležitost a nakupují jejich akcie i přesto, že byl vyhlášen bankrot. Hertz je perfektním příkladem. Přestože požádal o ochranu před věřiteli, tak se jeho akcie včera obchodovaly až s 500 % ziskem od počátku června, a to máme za sebou pouze 10 dní nového měsíce!
  • Může se Herz vyhnout bankrotu?
    Pandemie koronaviru vytvořila globální ekonomickou krizi. Mnoho společností bylo přinuceno vyhlásit bankrot, nebo fungují "na hraně". Někteří investoři vidí v nákupu těchto společností příležitost a nakupují jejich akcie i přesto, že byl vyhlášen bankrot. Herz je perfektním příkladem. Přestože požádal o ochranu před věřiteli, tak se jeho akcie včera obchodovaly až s 500 % ziskem od počátku června, a to máme za sebou pouze 10 dní nového měsíce!
  • Může se kryptoměna BTC opravdu dostat na 4,8 milionu USD?
    Jestli se Bitcoin (BTC-USD) stane „globálním rezervním aktivem“, cena kryptoměny by se podle VanEcka mohla vyšplhat až na 4,8 milionu dolarů. Tato částka je jednou z nejsilnějších býčích předpovědí cen Bitcoinu, jaká kdy byla učiněna.
  • Může Snapchat snapnout zpátky?
    Když se společnost v březnu představila veřejnosti, vyvolala obrovský humbuk. To jí ovšem nevydrželo. Rostoucí počet uživatelů se rychle zpomaluje, což pro takto mladou sociální síť nevěstí nic dobrého. A sám Facebook představuje „me-too“ produkty.
  • Může v současné situaci ropa dosáhnout 130 USD za barel?
    Poslední týdny přinesly další zostření situace na Blízkém východě, kde již přes půl roku probíhá ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Palestinci. Nyní se situace ještě zhoršila. Vlna bezpilotních letounů a raket, která v noci na neděli prolétla směrem k Izraeli z Íránu, přinesla novou fázi napětí, nejistoty a konfrontace v regionu. Írán tvrdí, že sobotní bombardování Izraele je odpověď na letecký útok, který se stal 1. dubna na íránský konzulární budovu v syrské metropoli v Damašku, při kterém zahynuli vysoce postavení íránští velitelé. To vše má samozřejmě dopad na cenu „černého zlata“, které postupně roste stále výš (za poslední tři měsíce se její cena zvýšila o téměř 20 %). Může aktuální geopolitická krize vyústit v rekordní ceny této komodity?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex