Pondělí 30. prosince 2024 19:26
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Může Romney vyhrát volby? Změnu potřebuje i Čína

31.10.2012 16:24  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Jak blízko je vlastně Romney k vítězství?

Minulý týden jsem promluvil na noční konferenci Saxo Bank k americkým prezidentským volbám – celou mou prezentaci můžete vidět na stránkách TradingFloor.com. Americké volby vždycky oživují “spekulace? o předvídatelnosti trhů? ale tou hlavní tezí zůstává, že čím více trhy klesají, tím více se propadají i Romneyho šance.

Samozřejmě, že většina lidí řekne: Je to jasné, ale akciové trhy za vlády prezidenta Obamy nabraly 70procentní zisky, a to jsou přece dobré zprávy ne? To sotva, protože už během dřívějšího vládnutí pěti různých prezidentů se akciové trhy zvedly o více než 50 procent. Ovšem ve čtyřech případech z pěti následovala 50procentní korekce!

Proti této předpovědi týkající se amerických voleb stojí názor zkušeného profesionála, Natea Silvera. Podle něj by volby měli opět ovládnout demokraté.

A ještě ke stejnému tématu – přínosný článek o čtyřletém cyklu amerických voleb najdete na stránkách Seasonalchart.com.

us dollar index election cycle Může Romney vyhrát volby? Změnu potřebuje i Čína

Pokračují problémy Číny?

V Číně se nic neděje náhodou – příkladem je skandální článek v New York Times s názvem Skryté miliardy rodiny čínského vůdce, a také zpráva o tom, že čínský parlament vyloučil ze svých řad vlivného politika Po Si-laje. Pro sinology, kteří nevěří ve změny, jde o špatné zprávy.

Co by mělo Čínu opravdu trápit, je selhání tamní makropolitiky – což se děje i v Evropě a Spojených státech. Čínský byznys model fungoval po jednu generaci, teď už ale potřebuje změnu. Takový krok však v Číně trvá delší dobu. Proto v našem střednědobém výhledu pro Čínu mluvíme o “přechodném období?, kdy budou čínští politici jednat o tom, co by se mělo změnit. Rozhodně se ale budou bavit o tom, jak vytvořit systém sociálního zabezpečení (pro snížení míry úspor), zlepšit konkurenceschopnost (omezením korupce) a prohloubit finanční trhy (navýšením objemu investic a snížením závislosti na financování). Ale spíše půjde o běh na dlouhou trať.

Náskok informačních technologií se proměnil v propadák

Google, Apple a Amazon se zařadily na seznam firem, které nedokázaly uspokojit vysoká očekávání. Jsem sice příliš starý na to, abych komentoval jejich výsledky, ale? Vím ale to, že když tahouni býčího trhu začnou klesat (v tomto cyklu byl hlavní hnací silou Apple), pak je čas zaujmout vůči akciím defenzivní postoj.
Můj kolega Peter Garnry vytvořil graf, který zachycuje nadhodnocení těchto IT obrů. Na grafu můžete vidět rozdíl mezi vnímáním a realitou, podobně jako rozkol mezi reálnou ekonomikou a oceněním akciových trhů. Současné hodnoty jsou nejvyšší od roku 2000 – ano, správně, tehdy se odehrála poslední IT bublina. Pamatujte ale taky na to, že tento poměr můžou vylepšit lepší fundamenty. Světle modrá čára ukazuje výkonnost v šesti měsících od doby investice. Graf je co se týče dlouhodobého horizontu přesvědčivý a potvrzuje návrat ke středním hodnotám. Neříká to ale NIC o tom, jestli nás čeká velký krach, ale v rámci srovnání vnímání versus reality můžeme čekat spíše 10 až 15procentní korekci.

reality divergence Může Romney vyhrát volby? Změnu potřebuje i Čína

Francie podléhá klasické variantě protahování a předstírání, netrvá pouze na dvou prioritách

“Můžete chtít velký třesk, ale já jsem pro akci a strategii,? prohlásil 16. října francouzský premiér Jean-Marc Ayrault. Mezitím jeho ministr financí Pierre Moscovici pochvaloval příklon k problematice strukturálních deficitů. Tiše si tak nechával prostor na snížení cílového schodku pro rok 2013 na tři procenta hrubého domácího produktu. Při výpočtech počítal s poklesem ekonomiky, stejně jako mnoho ekonomů. Tak jako tak jde o jemný posun od dvou slibů, a to podpory konkurenceschopnosti a splnění stanovených rozpočtových cílů. Ty dal investorům a svým evropským kolegům francouzský prezident Holland, když před šesti měsíci nastupoval do úřadu.

Komentář: To je klasický případ! Stejnou věc udělal i Mitterand, vlastně to dělá každý. Příkladem je i do očí bijící přiznání MMF o špatně vypočítaných fiskálních multiplikátorech. Podívejte se na to, jak VŠICHNI evropští politici mluví o nižším růstu ekonomiky a vyšších deficitech. A to už se ocitáme ve strukturální krizi, kdy je potřeba zavést reformy. Namísto toho nám opakují stále tu stejnou písničku a vytrácí se jakákoliv odpovědnost nebo strategie.

Už minule jsem psal o tom, jak jsem si během své nedávné cesty po klíčových evropských státech všiml tamních problémů. Šlo o Německo, Nizozemsko, Švédsko, Švýcarsko a Francii. Krize už zaklepala i na jejich dveře, což potvrdil také šéf reklamního gigantu WPP Martin Sorrel, když jeho firma vydala negativní prognózu.

Příliš extrémní výnosy a firemní úvěry?

Přední dlouhodobí dánští investoři se zbavují svých úvěrů a rizikovějších dluhopisů (High Yield Bonds)
Podívejte se například na článek o firmě ATP: http://www.pionline.com/article/20121025/DAILYREG/121029938/danish-pension-fund-atp-cuts-back-on-high-yield-debt

Komentář: Investice do dluhopisů s vysokým výnosem a firemních úvěrů jsme doporučovali od třetího kvartálu loňského roku. Což jsme před dvěma měsíci omezili a nyní jsme od nich upustili úplně.

Závěr

Vstupujeme do období, které by podle “principu sezonnosti? mělo být tím nejsilnějším. Ovšem světová ekonomika zpomaluje, krize se přesunuje také do klíčových evropských zemí a z lídrů informačních technologií jsou teď spíše zpátečníci. Přidejme k tomu fiskální útes ve Spojených státech (a také v Evropě) a máme tady obrovský rozdíl mezi vnímáním a realitou.

Investorům doporučuji, aby si vybrali své zisky z akcií a rizikovějších bondů, aby tak v příští fázi mohli být flexibilnější. Současný výprodej by se dal chápat jako typické říjnové korekce. Sázky na “sezonní charakter? a kvantitativní uvolňování (QE) mě nikdy neohromovaly. Je potřeba si uvědomit, že akcie jsou vysoko zejména kvůli vysokým relativním cenám (za čímž stojí QE), a ne díky fundamentům. Akcie bych totiž nakupoval jen tehdy, kdyby bylo jejich ocenění nízké a přitom nastavené jen podle vývoje jejich růstu. To podle mě nastane od této chvíle do konce druhého kvartálu příštího roku.

Mikroekonomika se přitom masivně mění se vším tím 3D tiskem, břidlicovým plynem, automatizací, technickým vývojem a nástupem robotizace. Krizi potřebujeme pro to, abychom se všichni ocitli na jedné lodi. Jen tak se dostaneme k reformám, změně a světle na konci tunelu, které není jen přeludem.

Poslední čtvrtletí tohoto a první čtvrtletí příštího roku podle mě bude ve znamení nízkého růstu, ale s nepatrně vyššími úrokovými sazbami.

Příspěvek Může Romney vyhrát volby? Změnu potřebuje i Čína pochází z Saxo Bank 24/7

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Může Fed posunout kvůli dění v Číně zvýšení úrokových sazeb?
    V posledních dnech bylo na prázdninové seance možná až příliš rušno. Čína se rozhodla devalvovat svoji měnu (o 2 %) a ...
  • 💥Může Fed šokovat trhy?
    Americká ekonomika zaznamenala výrazný vzestup po pandemickém propadu. Domácí poptávka je mnohem vyšší před pandemií, inflace vystoupala nad 5 %. Zaměstnanost se dosud plně nevzpamatovala, přestože firmy nemohou najít nové zaměstnance. Fed dále pokračuje v krizové politice nulových sazeb a masivního nákupu dluhopisů. Po měsících odkládání by FOMC měla oznámit "tapering", snížení objemu nákupu aktiv, pravděpodobně do poloviny příštího roku.
  • Může Grayscale za cenový propad Bitcoinu? Investoři se soustředí na altcoiny
    Mnozí očekávali zvýšení ceny od zavedení bitcoinových ETF v USA, protože se domnívali, že na trh nyní přiteče spousta nových peněz. Ve skutečnosti Bitcoin ve dnech před oficiálním schválením prudce vzrostl, ale poté výrazně klesl. V době psaní tohoto článku stál jeden Bitcoin 40 600 USD. To je o 77 procent více než před rokem, ale o 7 procent méně než na začátku roku. Od 11. ledna, den po schválení ETF americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), cena BTC klesla o 15 procent. Pokles byl pravděpodobně z největší části způsoben relokacemi z Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), který byl nedávno převeden na ETF.
  • Může japonský jen nadále posilovat vůči americkému dolaru?
    V posledních měsících prošel japonský jen výraznými změnami. V červenci se vůči dolaru dostal na historické minimum, ale od té doby se odrazil a dosáhl nejvyšší úrovně v tomto roce.* Tuto bouřlivou trajektorii ovlivnilo několik faktorů, přičemž klíčovou roli hrála měnová politika Japonska i USA. V následujícím textu se budeme zabývat hlavními událostmi, které ovlivnily hodnotu těchto měn.
  • Můžeme očekávat další paniku v evropských bankách?
    Bankrot Silicon Valley Bank, konec několikaleté agónie Credit Suisse převzetím bankou UBS a obavy o stabilitu nejen amerického, ale i evropského bankovního systému, je souhrnem událostí posledních 2 týdnů. Navíc jsme se dočkali výrazných slev na finančních trzích v reakci na nárůst rizikové averze. Je emotivní reakce investorů založená na fundamentech a obavách o kondici bankovního sektoru oprávněná?
  • Můžeme od Bank of England očekávat přísnější politiku?
    V úterý byla poptávka po libře výrazně vyšší než po euru. Jakmile k tomu došlo, mnoho analytiků začalo věnovat pozornost zprávě o cenách v britských obchodech, protože inflace cen obchodů tento měsíc zrychlila na 9 %. To naznačuje, že inflace ve Spojeném království se snižuje pomalu nebo neklesá vůbec, a to navzdory zvýšení referenční úrokové sazby na 4,5 %. Konsensuální prognóza pro sazbu Bank of England v současné době naznačuje další dvě zvýšení sazeb za čtvrtletí v červnu a srpnu. To by zvýšilo sazbu na 5 %. Jakékoli další zpřísňování bez alternativ by dostalo britskou ekonomiku do recese, a i současná míra by ji potenciálně mohla způsobit, navzdory optimistickým prognózám BoE. Ale jak lze bojovat s inflací, když stěží reaguje na kroky centrální banky?
  • Může nezaměstnanost ještě více klesnout?
    Nezaměstnanost klesla z květnových 3,5 % na červnových 3,4 %, což odpovídalo predikci naší i celého trhu. Hlavním faktorem tohoto poklesu zůstává sezónnost. Nicméně v dalších měsících očekáváme její nižší vliv a nezaměstnanost by už nemusela dále klesat.
  • Může nový zlatý kříž nastartovat explozivní růst BTC?
    V posledních dnech se cena Bitcoinu stabilně zvyšovala, i když se stále pohybuje v úzkém obchodním pásmu. Kryptoměnový analytik známý jako „Titan of Crypto“ nedávno upozornil své sledující na technický vzor, který se dosud u Bitcoinu neobjevil. Tento vzor by mohl být předzvěstí dalšího výrazného růstu.
  • Může oživení BTC zastavit trend těžařů?
    Od 21. června zažíval BTC pozitivní změnu, jelikož jeho cena byla svědkem býčí akce. Znepokojující však bylo, že těžaři BTC přesouvali své BTC na burzy.
  • Může pokračovat KOSPI v růstu i slabému makru navzdory?
    Jihokorejský akciový index KOSPI často hodně ovlivňují hlavně domácí makroekonomická data, což je načný rozdíl v porovnání s ostatními indexy, jako například v USA. Od zahájení globálního ekonomického zpomalení, tak KOSPI umazal značnou část dřívějších zisků z let 2016 a 2017. Přestože se tvrdá data zatím výrazněji nezlepšují, měkká data jsou na tom v posledních dvou měsíícch o něco lépe. Především pak spotřebitelský sentiment, který se zlepšil v říjnu už druhým měsícem v řadě. Za zmínku stojí hlavně korelace KOPSI a spotřebitelského sentimentu, který fungovala jak směrem dolů, tak v posledních měsících směrem nahoru. Bude-li se situace v Jiřžní Koreji i nadále zlepšovat, otevře se jihokorejskému indexu solidní prostor k dalšímu růstu a likvidaci dřívějších ztrát.
  • Může rostoucí schopnost vyvážet služby tlumit inflaci?
    Sektor služeb, jak jsme upozorňovali na konci uplynulého týdne, je pod drobnohledem centrálních bankéřů, a to zejména kvůli výrazně vyšší setrvačnosti inflace v tomto segmentu. Jeden z důvodů, proč je inflace v segmentu služeb strnulejší, je i o poznání menší mezinárodní konkurence, při porovnání se segmentem obchodovatelného zboží. “Selský rozum” to potvrzuje: zatímco při výběru nového notebooku můžete bez problémů srovnat řadu zahraničních eshopů a nakoupit přes ten nejvýhodnější, při výběru kadeřníka to uděláte těžko.
  • Může rusko-ukrajinská válka znamenat nový světový finanční řád?
    Podle stratéga Credit Suisse, Zoltana Pozsara může rusko-ukrajinská válka vést ke změně režimu na finančních trzích. Ve společnosti Credit Suisse je odpovědný za globální řízení strategie krátkodobých úrokových sazeb.
  • Může růst obchodu s marihuanou přinést zisky?
    Odvětví kolem obchodu s marihuanou nabídne v nadcházejících pěti letech velké příležitosti k růstu. Jsou s nimi však spojena i velká rizika. Tato oblast má totiž značné problémy s generováním volného cash flow, a tak rostou rizika spojená s refinancováním růstu a provozu. Očekává se, že hlavním hnacím faktorem růstu se stane rekreační užívání. S ním jsou však spojena další legislativní rizika, protože marihuana byla původně určena pro medicínské využití.
  • Může se bitcoin vrátit na 50 000 USD?
    Bitcoin ve čtvrtek klesl a zastavil rally pozorovanou v posledních pěti dnech. Nedokázal se udržet ani nad 50 000 USD, protože obchodníci nedokázali udržet býčí momentum pozorované po náhlém propadu minulý víkend. V New Yorku se token propadl o 5,6 %.
  • Může se Cardano odrazit k zpět k vyšším úrovním?
    Síť Cardano prochází výrazným upgradem - hard forkem 'Vasil'. Co od toho můžeme očekávat a jak to ovlivní budoucnost projektu?
  • Může se Cardano připravit na rally? 
    Ani nyní, s oživením kryptotrhu, ADA nedosáhla tolika zisků jako ostatní kryptoměny, jak indikátory ukazují převážně na medvědí chování pro krypto aktiva.
  • Může se Hertz vyhnout bankrotu?
    Pandemie koronaviru vytvořila globální ekonomickou krizi. Mnoho společností bylo přinuceno vyhlásit bankrot, nebo fungují "na hraně". Někteří investoři vidí v nákupu těchto společností příležitost a nakupují jejich akcie i přesto, že byl vyhlášen bankrot. Hertz je perfektním příkladem. Přestože požádal o ochranu před věřiteli, tak se jeho akcie včera obchodovaly až s 500 % ziskem od počátku června, a to máme za sebou pouze 10 dní nového měsíce!
  • Může se Herz vyhnout bankrotu?
    Pandemie koronaviru vytvořila globální ekonomickou krizi. Mnoho společností bylo přinuceno vyhlásit bankrot, nebo fungují "na hraně". Někteří investoři vidí v nákupu těchto společností příležitost a nakupují jejich akcie i přesto, že byl vyhlášen bankrot. Herz je perfektním příkladem. Přestože požádal o ochranu před věřiteli, tak se jeho akcie včera obchodovaly až s 500 % ziskem od počátku června, a to máme za sebou pouze 10 dní nového měsíce!
  • Může se kryptoměna BTC opravdu dostat na 4,8 milionu USD?
    Jestli se Bitcoin (BTC-USD) stane „globálním rezervním aktivem“, cena kryptoměny by se podle VanEcka mohla vyšplhat až na 4,8 milionu dolarů. Tato částka je jednou z nejsilnějších býčích předpovědí cen Bitcoinu, jaká kdy byla učiněna.
  • Může Snapchat snapnout zpátky?
    Když se společnost v březnu představila veřejnosti, vyvolala obrovský humbuk. To jí ovšem nevydrželo. Rostoucí počet uživatelů se rychle zpomaluje, což pro takto mladou sociální síť nevěstí nic dobrého. A sám Facebook představuje „me-too“ produkty.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024