Pondělí 22. července 2024 09:04
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex
reklama
Fintokei Payout
reklama
CapXmaster

Zlatá horečka? V investicích je potřeba se žlutým kovem zachovat chladnou hlavu

31.05.2024 08:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Sportovní hodnota zlaté medaile, kterou vyhráli čeští hokejisté, je jen těžko vyčíslitelná. Kdyby byla ale místo křišťálu skutečně celá ze zlata, tak by při svých úctyhodných 250 gramech a dnešních cenách měla hodnotu téměř 430 tisíc korun. Ještě loni by její cena byla přitom o pětinu nižší. Zlato letos láme rekordy a opět poutá pozornost investorů. Co zvážit, když chcete žlutý kov využít ke zhodnocení úspor, a proč vše nesázet na zlatou kartu?

Cena zlata letos vystřelila vysoko nad 2 000 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), nedávno se zlato obchodovalo i nad 2 400 dolary, v přepočtu téměř za 55 tisíc korun. To byl historický rekord. Za růstem ceny stojí očekávání investorů, že v USA dojde ke snížení úrokových sazeb, a také slábnoucí dolar. Podstatnou roli hraje i značné napětí ve světě, které bobtná po napadení Ukrajiny Ruskem a vře to i na Blízkém Východě. To jsou podmínky, které zlatu jako tzv. bezpečnému přístavu v době podobných krizí vyhovují. Ne náhodou zaznamenala cena zlata jeden z vrcholů během koronavirové pandemie.

I zlato umí prověřit nervy investorů

Zlato se využívá jako uchovatel hodnoty tisíce let a pro řadu zejména konzervativních investorů a střadatelů se stalo symbolem jistoty. Že by bylo zlato ale nějakou konzervativní investicí, je spíše mýtus. Cena zlata dokáže předvést taky pořádně divokou jízdu a výkyvy v řádech desítek procent. Třeba mezi lety 2012 až 2015 se kurz zlata propadl o více jak 40 procent. Zkrátka, ani zlato neroste jen do nebe. To je první věc, se kterou je třeba počítat, a to obzvlášť v dnešní době, kdy je cena zlata blízko rekordních hodnot.

Z pohledu rozumného investování také nelze doporučit vložit všechny volné prostředky do zlata, stejně jako do čehokoliv jiného. Vždy záleží na konkrétní situaci klienta, ale zlato by mělo být zastoupeno v rozmezí 5 až 15 procent hodnoty portfolia.

Vyvážení akcií a dluhopisů

Zlato může účinně vyvažovat například akcie, dluhopisy a podílové fondy. Výhody takové diverzifikace se prokázaly právě při koronavirové pandemii, při panice v březnu 2020, kdy klesla smíšená portfolia složená z akcií, dluhopisů a zlata výrazně méně než pouze ta akciová.

Samostatnou kapitolou je forma zlata, do které investovat. Asi každému se jako první vybaví zlaté cihličky či slitky. Ty je možné koupit už od jednoho gramu, dokonce si je lze pořídit na několika místech i ve specializovaných automatech. Problém je, že investice do fyzického zlata ve formě slitků se hodně prodraží z důvodu prémie, kterou si prodejci účtují.

Malá gramáž, vysoký příplatek

Prémie je rozdíl mezi cenou zlata na trhu a cenou, za kterou se prodává a vykupuje. Nepříznivý kurz tak pro investora zpravidla platí při nákupu i výkupu. U slitků s nízkou gramáží nebo mincí bývá prémie velmi vysoká, až několik desítek procent. To znamená, že investor ztratí část své investice hned při nákupu a cena zlata by musela extrémně vyrůst, aby se mu transakce vyplatila. Vhodnější alternativou mohou být proto investice do větších slitků, které mají nižší prémii.

Ať už jsou to slitky, či mince, je třeba je kupovat pouze od certifikovaných a zavedených obchodníků, ideálně takových, kteří garantují i jejich výkup. Dobré je myslet na to, že fyzické zlato je třeba někde uložit, což může přinášet další náklady a bezpečnostní rizika.

Zlato nemusíte držet fyzicky

Moderní investiční svět přináší i alternativy k vlastnění fyzického zlata, jako jsou komoditní certifikáty nebo burzovně obchodované fondy ETF, které kopírují cenu zlata. Možné je investovat také do konkrétních akcií nebo fondů zaměřených na firmy, které zlato těží nebo zpracovávají. Tyto formy investic do zlata jsou široce dostupné, snadněji zpeněžitelné na burze a s výrazně nižšími poplatky než u fyzického zlata.

V případech některých akcií a fondů pak investoři obdrží i dividendy vyplácené společnostmi, které zlato těží nebo zpracovávají. To je výhoda, kterou se zlato jako aktivum pochlubit nemůže, protože samo o sobě žádný výnos nenese. Zda na zlatě vyděláte, závisí pouze na hodnotě jeho kurzu při nákupu a prodeji.

Zlato dává i po tisíciletích z investičního pohledu smysl a může být vhodnou součástí investičního portfolia. Vyplatí se ale poradit se s odborníky, v jakém množství a v jaké formě by mělo být zlato (nebo jiné drahé kovy jako stříbro nebo platina) v portfoliu zastoupeno.

Od zlatých cihliček jsme se už dnes posunuli na míle daleko a minimálně pro podstatnou část investorů se nabízejí dostupnější a výhodnější alternativy.

Martin Pleštil, ředitel úseku investic, Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zkrachovala jednání kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Benzín v ČR může ještě během léta zdražit až o čtyři koruny za litr, na 37 korun
    Cena ropy Brent dnes odpoledne středoevropského času poprvé od října 2018 překročila hranici 77 dolarů za barel a vcelku rychle může pokořit dokonce i metu 90 dolarů za barel. Tak drahý byl barel Brentu naposledy v roce 2014. Pokud by ropa skutečně zdražila trvaleji až tak výrazně, cena benzínu v ČR se přiblíží úrovni 37 korun za litr. Litr nafty by pak vyšel až na 35 korun. To znamená, že jak řidiči benzínových vozů, tak řidiči dieselů by platili o zhruba čtyři koruny na litr více než teď. Benzín Natural 95 teď stojí průměrně bez jednoho haléře 33 korun za litr, takže je už teď nejdražší za takřka dva roky, nafta stojí bez devíti haléřů 31 korun za litr.
  • Z krátkodobého pohledu vypadá EUR/USD z širšího pohledu medvědí
    Měnový pár EURUSD ve středu testoval předchozí minimum 1,0665 a držel se v úzkém pásmu 1,0665-1,0720. Jednoduché klouzavé průměry (SMA) s periodou 20 a 50 dnů zaznamenaly několik dní po smrtícím křížení mezi 20 a 200denními SMA medvědí překřížení, což obojí naznačuje další ztráty. Z technického hlediska vykazují oscilátory hybnosti smíšené signály potvrzující nedostatek směru v blízkém období. RSI se mírně sklání vzhůru pod úroveň 50, zatímco MACD posiluje svou negativní páru. Další ztráty by mohly obchodníky zahnat k dalšímu bezprostřednímu supportu na úrovni 1,0647 předtím, než se utkají s pětiměsíčním minimem na úrovni 1,0600.
  • Zkrotil Fiala českou inflaci? Ne, mnohem spíše Rusnok
    Kdo má hlavní zásluhu na snížení tuzemské inflace pod úroveň deseti procent, tedy na nejnižší hodnotu od roku 2021? Pokud už bychom museli ukázat na jednu osobu jako symbol, byl by krotitelem inflace nejspíše Jiří Rusnok, do poloviny loňského rok guvernér České národní banky.
  • „Zkrotili jsme Babišovu drahotu,“ bude moci být jedno z hesel vládních stran před dalšími sněmovními volbami. Inflace do termínu jejich konání totiž dramaticky klesne
    Inflace v Česku je neústupnější, než se čekalo. Přesto už v příštím roce opravdu výrazně klesne. To si vládní pětikoalice před dalšími sněmovními volbami přičte nepochybně jako svoji zásluhu. „Zkrotili jsme Babišovu drahotu,“ může znít jedno z jejích hesel. Zároveň část pětikoalice využije nynější dění k zesílení volání po rychlém přijetí eura. Bude to ale odůvodněné?
  • Z kryptofondu vytvořeného pro pomoc Ukrajině v hodnotě 54 milionů dolarů se nakupují vesty, dalekohledy a UAV 
    Ukrajinský vládní úředník sdělil, že kryptodary na pomoc Ukrajině sehrály významnou roli. Kryptofondy v hodnotě 54 milionů dolarů byly darovány prostřednictvím Aid For Ukraine, zaměřených na podporu vojenského úsilí země proti Rusku, prozradil ukrajinský místopředseda vlády.
  • Zkušení investoři právě teď masivně nakupují akcie. „Na ulicích teče krev“, takže míní, že je nejlepší čas k výhodné investici
    Nejlepší doba k nákupu akcií je tehdy, „když na ulicích teče krev“, zní starý poznatek. Nemusí to nutně být doslova. I obrazně. Zkrátka v makroekonomicky či sociálně těžkých časech. Zkušení investoři v USA si to berou k srdci. I když se země letos potýká s nejvyšší inflací za 40 let, v červenci závratným tempem navýšili své akciové investice. Vyplývá to z analýzy chování takzvaných „chytrých peněz“, tedy právě investičních profesionálů, kteří spravují peníze bank, velkých fondů, státních fondů či zámožných rodin a byznysmenů.
  • Zkušení investoři se nyní poohlížejí po jiných trzích
    Na konci letošního roku většina investorů reviduje svá portfolia kvůli rostoucí inflaci. Schéma 60/40 může své přívržence zklamat, a tak se nyní oči celého akciového světa upírají k blue chips v USA. Zkušení obchodníci se však nyní poohlížejí po jiných trzích.
  • Zlá analýza krízy – zlé riešenie
    Summit európskych politikov sa skončil, no ako to býva v Eur&oacut...
  • Zlá správa pre AUD: Ceny železa kolabujú.
    Cena železnej rudy včera skolabovala. Benchmark na 62%-nú železnú rudu klesol o viac ako 8,4%, čo predstavuje najvyšší pokles za posledný rok a pol. Aktuálne je jej cena najnižšia od júla. Za týždeň dokonca padla o viac ako 15%. Ďalšie, menej používané benchmarky (s odlišným obsahom železnej rudy), taktiež skolabovali.
  • Zlatá horečka na akciovém trhu pravděpodobně pomalu končí
    V jaké fázi cyklu se na finančních trzích právě teď nacházíme? Leckdo možná intuitivně tuší, že v pozdní a já souhlasím. Pod pojmem pozdní si přitom představuji situaci, kdy jsou aktiva oceněná více než štědře a celková averze k riziku je mezi obchodníky poměrně nízká. Investoři již nevyhledávají bezpečí, ale především výnos a při snaze o jeho maximalizaci ve svém portfoliu často upřednostňují podstatně rizikovější instrumenty, jako akcie a high yield (junk) bondy. Cullen Roche ve svém posledním blogu zveřejnil zajímavý graf, jenž tuto tezi potvrzuje. Jedná se o relativní zastoupení jednotlivých aktiv v globálním investičním portfoliu, které vypadá následovně.
  • Zlatá horečka ztrácí na síle
    „Cena zlata se propadla na svou červencovou úroveň. Od svého srpnového vrcholu již cena zlata vyklesala o více než 200 dolarů za troyskou unci. Druhá vlna pandemie však může cenu zlata opět dostat na historická maxima,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Zlatá horúčka
    Cena zlata minulý týždeň testovala najvyššie úrovne v tomto roku. Za nárastom ceny zlata stála najmä nervozita na finančných trhoch. Obchodný konflikt medzi USA a Čínou sa prehlbuje, prezident Trump sa vyjadril, že pokiaľ čínsky prezident Xi Jinping s ním odmietne stretnutie na summite G-20, USA pristúpia k zvýšeniu ciel na dovoz tovarov z Číny. Americké clá na dovoz tovarov z Číny si už teraz vyberajú svoju daň. Čínska priemyselná produkcia zaznamenala najpomalší rast za posledných 17 rokov na úrovni 5%.
  • Zlatá koruna 2018: FinTech poprvé ve Zlaté koruně! 16. ročník soutěže finančních produktů přinesl hned několik novinek
    Největší a nejznámější soutěž finančních produktů v České republice se letos rozrostla o novou kategorii. Kromě tradičních finančních produktů tak byly vůbec poprvé hodnoceny české fintech projekty. Digitalizace a inovací se však nebojí ani zavedené finanční společnosti. Projevilo se to na výsledcích hned v několika kategoriích. Záštitu nad celým projektem převzalo již tradičně ministerstvo financí pod vedením ministryně v demisi Aleny Schillerové a guvernér ČNB Jiří Rusnok.
  • Zlaťáky.cz: Do Česka se v uplynulém roce dovezlo 9,4 tun zlata, nejvíce za 11 let
    V roce 2022 se do České republiky dovezlo 9,4 tuny zlata, což je o 352 kilogramů více než v roce 2021 a nejvíce za posledních 11 let. Hodnota dovezeného zlata dosáhla 12,2 miliardy korun, což je dokonce nejvíce od roku 1999, odkdy jsou k dispozici ucelená data. Nejvíce zlata se do Česka dovezlo v březnu, tedy bezprostředně po vypuknutí války na Ukrajině, konkrétně 1 788 kilogramů. Nejméně naopak na podzim, kdy se cena zlata dostala na 2,5letá minima. Například v říjnu se tak do Česka dovezlo pouze 399 kilogramů žlutého kovu. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu a výpočtů společnosti Zlaťáky.cz.
  • Zlaté časy opäť prídu
    Ďalšie referendum, ďalší brutálny pohyb. Prvotný nočný výpredaj eura po výsledkoch talianskeho referenda na svoje dva a polročné minimá skončil presne v minúte, keď Renzi oznámil svoju rezignáciu. Odvtedy sme videli rast eura ako aj akcií. Euro dokonca prelomilo silnú rezistenciu a obchoduje sa nad 1,07. Je dnešný pohyb znamením konca silného dolára? A do kedy môžu ešte akcie rásť? Je lepšia alternatíva?
  • „Zlaté ETF“ dosahují rekordního nárůstu přílivu peněz od finanční krize
    Zlato známe jako bezpečný přístav, v nejistých dobách, anebo v čase ekonomické recese se postupně stává středobodem zájmu. Investoři se v posledních měsících přichylují k tomuto drahému kovu čím dál víc.
  • Zlaté odvětví ohrožují slabé kusy. Na stole je mlha nákladů a pád produkce
    Zlato narazilo na těžební náklady a odvětví se zde hroutí, slýcháme od dubna, kdy kov vkročil do výběhu medvě...
  • Zlaté rezervy v USA
    Zlaté rezervy v USA zůstaly ve druhém čtvrtletí roku 2017 nezměněny na 8133,46 tunách, stejně jako tomu bylo v prvních čtvrtletí roku 2017. Zlaté rezervy v USA od roku 2000 do roku 2017 činily 8135,38 tun, přičemž ve třetím čtvrtletí roku 2001 dosáhly maxima 8149,05 tun a ve třetím čtvrtletí roku 2005 dosáhly poprvé rekordního minima 8133,46 tun.
  • Zlatí býci brání úroveň 1 710 USD.
    Cena zlata se obchoduje kolem úrovně 1 720 USD. Navzdory silnému dolaru zlatí býci dál brání úroveň 1 700 USD. Jak jsme uvedli v předchozích příspěvcích, zlato je stále uvnitř střednědobého medvědího kanálu, ale cena dává důvod k odrazu nahoru k úrovním 1 750 – 1 760 USD. Cena zlata má velkou šanci vytvořit vyšší minimum okolo oblasti 1 700 – 1 720 USD a zahájit nový pohyb nahoru k horní hranici kanálu. Tento scénář zatím nebyl zneplatněn. Obchodníci by měli být trpěliví a sledovat, jak se zlato bude chovat, až dosáhne rezistence 1 725 USD a supportu 1 710 USD.
  • Zlatí býci jsou zpátky
    Schopnost zlata vystoupat nad 1 850 USD za unci přináší na trh určitý zdravý optimismus. Retailoví investoři i analytici z Wall Street očekávají, že ceny tento týden porostou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI