Sobota 21. prosince 2024 18:56
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new

ČNB počtvrté snížila sazby. Které hypotéky zlevní?

02.05.2024 18:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká národní banka snížila ve čtvrtek již počtvrté za sebou úrokové sazby. Základní úroková sazba tentokrát klesne o 0,5 procentního bodu na 5,25 %. Jak se tento víceméně předpokládaný krok centrální banky projeví v hypotékách? A je lepší vzít si úvěr na bydlení nyní, nebo ještě čekat?

ČNB zachovává ve snižování úrokových sazeb opatrnější přístup, přestože i v březnu se meziroční inflace držela u dvouprocentní hranice, na kterou centrální bankéři dlouhodobě cílí. Při výraznějším snižování sazeb by se mohla inflace znovu rozhořet, mimo jiné kvůli oslabování kurzu koruny, který je na výši úrokových sazeb velmi citlivý.

Opatrný přístup volí i americká centrální banka FED, která na svém jednání tento týden ponechala hlavní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 %. Američtí centrální bankéři chtějí v ekonomice vidět více jasných důkazů, že se daří inflaci zkrotit, což se za oceánem stále neděje.

Vítejte v dlouhodobém normálu

Není pravděpodobné, že by u nás výše úrokových sazeb v nejbližších letech zamířila poblíž nuly na úroveň jednoho až dvou procent. Lze spíše očekávat, že se v příštích několika letech budeme pohybovat v oblasti dlouhodobého normálu, tedy v pásmu okolo 3 až 5 % za rok. Pro letošní rok jsou realistické sazby mezi 4 až 5 %.

Aktuální snížení sazeb se na úrocích hypoték projeví zejména u krátkých fixací, a to především u fixace na 1 rok. Levnější budou také tzv. variabilní sazby, které jsou navázány na sazbu PRIBOR.  U fixací delších, a to počínaje tříletou fixací, dle mého odhadu nyní k poklesu nedojde, neboť cena peněz (tzv. úrokové swapy) osciluje poslední týdny na maximech letošního roku a snížení úrokové sazby ze strany ČNB tento trh přímo neovlivňuje.  Pokles u dlouhodobějších fixací (3, 5, 10 let) nyní neočekávám.

Hypoteční sazby budou klesat dál, tempo se však přibrzdí. Jestliže máme nyní průměrnou hypoteční sazbu 5,19 % (zdroj ČBA, hodnota za březen), tak očekávám, že se za květen a červen přiblížíme hranici 5 % a je možné, že v polovině roku se budeme pohybovat pod ní, někde v rozmezí 4,8 – 5,0 %. Toto bych však považoval spíše za více optimistickou předpověď. Každopádně tempo poklesu hypotečních sazeb oproti únoru a březnu zpomalí.

Výraznější poklesy přijdou až v září

Výši hypotečních sazeb u nás ovlivňuje skutečnost, že u hypoték uzavřených po 1. září budou moct banky klientům naúčtovat až 1 % z nesplacené jistiny v případě, že hypotéku splatí předčasně. Lze předpokládat, že s výraznějšími poklesy v úrokových sazbách přijdou banky právě až po tomto datu, kdy budou mít větší jistotu, že si klienta udrží po celou dobu fixace.

Na druhou stranu klienti, kteří uzavřou hypotéku do 1. září, budou mít dvě výhody – jednu jistou a druhou vysoce pravděpodobnou. U hypoték uzavřených do 1. září budou moct klienti případně úvěr refinancovat za stávajících podmínek, kdy jim banky mohou naúčtovat pouze administrativní poplatek, ten nyní činí maximálně tisíc korun. Naopak do tohoto termínu nemůžou banky účtovat tzv. účelně vynaložené náklady, neboť účinnost tohoto opatření bude platná právě od 1. září 2024. Klienti tak budou mít v ruce „žolíka“, aby v budoucnu získali u stávající banky, nebo u konkurence, lepší podmínky.

Druhou výhodou, která není zaručená, ale vysoce pravděpodobná je, že ten, kdo bude nemovitost kupovat nyní, má stále relativně silnou pozici k vyjednávání o ceně a může ušetřit. S přibývající poptávkou, zejména díky dostupnějším hypotékám bude zájemců o koupi přibývat a s rostoucí poptávkou začnou za delší konec lana tahat po několika letech opět prodávající.

Libor Vojta Ostatek, hypoteční expert, Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB opět snížila proticyklickou kapitálovou rezervu
    ČNB dnes oznámila další uvolnění makroobezřetnostních opatření. Hlavní změnou je již druhé letošní snížení proticyklické kapitálové rezervy z aktuálního 1 % na 0,5 %. Tím se tak centrální bankéři snaží podpořit schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti. I přesto je ale kapitálová situace domácího bankovní sektoru „robustní“. ČNB je zároveň připravena snížit tuto rezervu až na nulu. Zároveň také zrušila limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu) pro hypoteční úvěry, čímž tak navázala na předchozí zrušení ukazatele DTI (dluh k čistému příjmu). Platným doporučením tak zůstává pouze ukazatel LTV (poměr úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) na úrovni 90 %. Po řadě uvolnění měnových podmínek tak následuje i další uvolnění makroobezřetnostních opatření, která by měla podpořit úvěrovou aktivitu a pomoci ekonomice v oživení.
  • ČNB opět snižuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy
    Ve Spojených státech bylo v týdnu končícím 13. červnem evidováno cca 1,5 milionu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Publikovaný údaj zklamal, protože tržní odhady počítaly s jeho poklesem pod 1,3 milionu. Počty nových žádostí tak sice pokračovaly v sestupném trendu trvajícím již od dubna, avšak jeho tempo v uplynulém týdnu výrazně přibrzdilo.
  • ČNB opět zamávala trhy
    Koruna si během úterního obchodování zapsala další hluboké ztráty a stala se tak jednoznačně poraženým dne. Kurz CZK/EUR se posunul téměř...
  • ČNB opět zvedla sazby. Měla pro to dobré důvody
    Bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání ve starém složení již po několikáté v řadě zvýšila sazby, tentokráte o 1,25% na 7%. Od konce 90. let sazby výš nebyly.
  • ČNB opět zvyšuje sazby – kde je jejich vrchol?
    Centrální banka podle očekávání minulý týden opět zvýšila své úrokové sazby. Stalo se tak již počtvrté v řadě, popáté v tomto roce a posedmé od konce kurzového závazku v dubnu minulého roku. Dvoutýdenní repo sazba ČNB se tak dostala na úroveň 1,75 %.
  • ČNB opět zvyšuje sazby. Porostou i úroky na spořících účtech, s inflací si ale neporadí
    Česká národní banka znovu navýšila základní sazbu a i na potřetí rychlejším než obvyklým tempem. Tentokrát centrální banka rozhodla o růstu o 100 bazických bodů na úroveň 3,75 %. Na poslední sérii utahování měnové politiky již některé banky zareagovaly zlepšováním podmínek u spořících účtů, přesto vzhledem k vysoké inflaci v reálném vyjádření drobní střadatelé stále ztrácejí.
  • ČNB opět zvyšuje úrokové sazby, poprvé po jedenácti letech dvakrát po sobě. Hypotéky budou zdražovat rychleji
    Česká národní banka dnes podruhé ze sebou zvýšila základní úrokovou sazbu. K něčemu takovému došlo naposledy před jedenácti lety. Důvodem přísnění měnové politiky je především stále poměrně slabá koruna, která působí jako inflační činitel.
  • ČNB otevře 21. května nové návštěvnické centrum
    Česká národní banka otevře pro veřejnost nové návštěvnické a vzdělávací interaktivní centrum v Praze v ulici Na Příkopě v sobotu 21. května. Dnes o tom na tiskové konferenci informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Centrum vzniklo v rámci rozsáhlé rekonstrukce za zhruba 124 milionů korun, je dosud největším projektem ČNB na podporu finanční a ekonomické gramotnosti a dalším krokem ve větší otevřenosti vůči veřejnosti. Kapacita centra bude zhruba 40.000 osob za rok. Již nyní banka eviduje zaregistrovaných 14.000 zájemců, uvedl guvernér.
  • ČNB oznámila intervence a prudce srazila korunu. Chce ji držet u 27 k euru
    Česká národní banka oznámila devizové intervence směrem oslabení české koruny. Cílem je udržovat kurz poblíž hladiny 2...
  • ČNB: Počet směnárníků proti loňsku klesl o šest procent
    Směnárenskou činnost v červenci v ČR provozovalo 866 směnárníků v 1348 směnárnách, což je o téměř šest procent méně než ve stejném období loni. Tehdy 915 směnárníků provozovalo 1399 směnáren, vyplývá z dat České národní banky. Příčinou nižšího počtu je podle expertů nejspíše pandemie koronaviru, část lidí však také začala využívat on-line směnárny a bezhotovostní platby.
  • ČNB počtvrté v tomto roce zvyšuje své úrokové sazby
    Bankovní rada ČNB dnes rozhodla potřetí v řadě a počtvrté v tomto roce zvýšit své úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba byla navýšena na úroveň 1,50 %, lombardní na 2,50 % a diskontní sazba na 0,50 %.
  • ČNB podle očekávání nezměnila sazby
    ČNB dnes trh nepřekvapila a v souladu s jednomyslným očekáváním analytiků ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 7,00 %. Po druhé v řadě tak většina členů bankovní rady hlasovala pro stabilitu. Devizové intervence tisková zpráva nezmiňuje a patrně tak ČNB hodlá v jejich využívání pokračovat tak jako doposavad. To předpokládáme i v naší prognóze, kdy kurz koruny vidíme stabilní v okolí 24,8 EUR/CZK zhruba do poloviny příštího roku, kdy by fundamenty mohly pomoct koruně k postupnému mírnému posilování.
  • ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny
    Centrální banka ani dnes úrokové sazby neměnila. Současné uvolnění měnové politiky je podle ČNB i nadále dostatečné. Hlavním argumentem proti jejímu dalšímu uvolnění je tuzemská inflace, která zůstává nad 3 % a tedy i nad horní hranou tolerančního pásma centrální banky. Návrat k dvouprocentnímu cíli bude přitom pouze pozvolný. K vyšší inflaci přispívá i slabá koruna, která je však nyní pro ČNB spíše výhodou, když přináší dodatečné měnové uvolnění. Nová prognóza ČNB očekává pokles ekonomiky v letošní roce o 7,2 % a její nárůst jen o 1,7 % v roce příštím. Oživení zpět na předkrizové úrovně bude trvat delší dobu a podle ČNB k němu nedojde ani v roce 2022. Prognóza ČNB i tak zahrnuje trojí zvýšení úrokových sazeb v roce 2021, guvernér J. Rusnok však na tiskové konferenci zmínil, že bankovní rada očekává jejich stabilitu po delší dobu. My tak stále počítáme s tím, že měnově politické úrokové sazby setrvají na současné nízké úrovni minimálně do konce příštího roku. Zavedení nekonvenčních nástrojů však neočekáváme.
  • ČNB podle očekávání sazby nezměnila
    Česká centrální banka dnes na svém zasedání ponechala úrokovou sazbu podle očekávání trhů beze změny na úrovni 4 %.
  • ČNB podle očekávání sazby nezměnila
    Česká národní banka prostřednictvím bankovním rady po dnešním zasedání ponechala základní sazbu na 0,25 %. Na tuto úroveň se dvoutýdenní repo sazba dostala předchozím rychlým snížením o celkem dva procentní body v reakci na koronavirovou pandemii. Česká národní banka tak momentálně evidentně považuje měnové podmínky za dostatečně uvolněné a rozhodla se vyčkávat dalšího vývoje situace. V nedávné době ovšem centrální banka použila některé své jiné regulatorní nástroje, jako například zmírnění limitů pro poskytování hypotečních úvěrů či snížení proticyklické kapitálové rezervy z 1 % na 0,5 %, čímž se snažila uvolnit do ekonomiky dodatečnou likviditu.
  • ČNB podle očekávání znovu zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu
    Česká národní banka (ČNB) v souladu s očekáváními analytiků a finančního trhu dnes znovu zvýšila základní repo sazbu z 0,50 % na 0,75 %. Zvýšena byla opět také lombardní sazba, a to z 1,25 % na 1,75 %, zatímco diskontní sazba setrvává i nadále na 0,05 %.
  • ČNB podle očekávání zvolila stabilitu sazeb
    Česká národní banka dnes nepřekvapila a rozhodla o zachování základní úrokové sazby na úrovni 2 %. Měnová politika tak zůstala stabilní již na čtvrtém zasedání v řadě, poslední změnou bylo zvýšení o 25 bazických bodů v květnu tohoto roku. Od bankovní rady se dnes nic jiného ani neočekávalo a trhy tak touto zprávou nejsou nijak překvapeny.
  • ČNB podle očekávání zvýšila repo sazbu
    ČNB včera v souladu s očekáváními zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bb na 0,50 %. Toto rozhodnutí podpořily hlasy čtyř členů bankovní rady, zatímco jeden další člen hlasoval pro ještě vyšší růst úrokových sazeb o 50 bb a zbývající dva členové pak preferovali jejich pokračující stabilitu. Pro vyšší sazby se bankovní rada rozhodla z důvodu přetrvávající vyšší inflace a výrazně nižší nejistoty ve vztahu k dalšímu vývoji pandemie. Inflace se již po dobu více než dvou let pohybuje nad dvouprocentním cílem centrální banky, což by mohlo ohrozit ukotvenost inflačních očekávání. V proinflačním směru navíc působí i současný ekonomický vývoj. Guvernér Rusnok na tiskové konferenci dokonce uvedl, že ČNB je připravena v případě potřeby zvýšit sazby na každém dalším měnově politickém zasedání. Doufá však, že takto strmý růst úroků nebude třeba. My pro letošní rok očekáváme ještě dvě další zvýšení repo sazby a ta by tak na jeho konci měla dosáhnout 1 %.
  • ČNB podle očekávání zvýšila repo sazbu na 0,50 %
    Česká národní banka (ČNB) dnes podle očekávání zvýšila základní repo sazbu z 0,25 % na 0,50 %. Jde tak o první zvýšení úrokových sazeb od vypuknutí současné koronavirové pandemie a tuzemská centrální banka zároveň patří k prvním centrálním bankám na světě, které ke zpřísnění své měnové politiky přistoupily. Ke zvýšení sazeb se včera odhodlala i maďarská centrální banka.
  • ČNB podle předpokladu snížila sazby o 25bps
    ČNB podle očekávání včera snížila na svém zářijovém zasedání sazby o dalších 25bps na 4,25 % a vyslala komentář, který ukazuje na pokračující opatrné uvolňování měnové politiky. Pro snížení o 25bps hlasovalo 6 členů, pro 50bps jeden člen (odhadujeme, že šlo o Tomáše Holuba nebo Jana Fraita). Guvernér Aleš Michl sice stále hovořil primárně o nutnosti udržet trvale nízkou inflaci, mezi řádky se však dalo vyčíst, že slabý růst dělá bankovní radě podobně velké vrásky na čele.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new