Pondělí 06. ledna 2025 01:51
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Vliv inflace: jak zprávy ovlivňují akcie, dolar a výnosy dluhopisů

15.03.2024 05:46  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics65f3c5668cd81.jpg

Podle ministerstva práce se index cen výrobců (PPI) pro konečnou poptávku minulý měsíc zvýšil o 0,6 %, čímž překonal odhad růstu o 0,3 %, který předpovídali dotázaní ekonomové, po neočištěném růstu o 0,3 % v lednu.

Údaje o spotřebitelské inflaci z počátku tohoto týdne rovněž prokázaly určitou odolnost úrovně inflace.

Další zprávy odhalily, že maloobchodní tržby ve Spojených státech se minulý měsíc odrazily ode dna a vzrostly o 0,6 %, avšak nedosáhly odhadu 0,8 %. Mezitím počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 209 000, což je pod prognózou 218 000.

Údaje naznačily, že výrobní ceny ve Spojených státech v únoru vzrostly více, než se očekávalo, a to v důsledku zvýšených nákladů na zboží, jako je benzin a potraviny.

Sektory citlivé na úrokové sazby, jako jsou veřejné služby (.SPLRCU) a nemovitosti (.SPLRCR), patřily k nejslabším během dne: nemovitosti klesly o 1,6 % a služby o 0,8 %.

Akcie společnosti Nvidia (NVDA.O) klesly o 3,2 % a index polovodičů (.SOX) klesl o 1,8 %. Za celý týden index klesl o 3,5 %, protože investoři vybírali zisky po nedávném prudkém růstu.

Od začátku roku vzrostl index S&P 500 přibližně o 8 %.

Akcie indexu Russell 2000 s nízkou kapitalizací (.RUT) za den klesly o 2 % a zaostaly za celkovým trhem.

Akcie společnosti Robinhood Markets (HOOD.O) vzrostly o 5,2 % poté, co provozovatel obchodní aplikace vykázal v únoru 16% nárůst spravovaných aktiv, tzv. custodial assets.

Objem obchodů na amerických burzách dosáhl 13,1 mld. akcií, zatímco průměr za celou seanci za posledních 20 obchodních dnů činil 12,1 mld.

Na newyorské burze NYSE převažovaly klesající akcie nad těmi rostoucími v poměru 3,77 ku 1; na Nasdaqu byl poměr ve prospěch klesajících 3,08 ku 1.

Index S&P 500 zaznamenal 39 nových 52týdenních maxim a žádné nové minimum; Nasdaq Composite vykázal 57 nových maxim a 186 nových minim.

Index Dow Jones Industrial Average (.DJI) klesl o 137,66 b., tj. 0,35 %, na 38 905,66 bodu, index S&P 500 (.SPX) ztratil 14,83 b., tj. 0,29 %, na 5 150,48 b. a Nasdaq Composite (.IXIC) klesl o 49,24 b., tj. 0,30 %, na 16 128,53 b.

Před zasedáním Federálního rezervního systému příští týden, na kterém je pokles sazeb téměř vyloučen, trh snížil pravděpodobnost poklesu sazeb na červnovém zasedání a podle nástroje FedWatch společnosti CME očekává jejich pokles alespoň o 25 bazických bodů s pravděpodobností 59,9 %, zatímco před týdnem to bylo 81,7 %.

Příští týden se sejdou také představitelé Bank of Japan. Představitelé včetně guvernéra Kazuo Uedy se snažili zmírnit očekávání brzkého odchodu od záporných úrokových sazeb, což vedlo k nejhoršímu týdennímu výkonu jenu za poslední měsíc.

Výnosy desetiletých dluhopisů podle očekávání zaznamenaly největší jednodenní nárůst od 13. února.

Globální akciový index MSCI (.MIWD00000PUS) klesl o 2,75 b., tj. o 0,35 %, na 772,53 b., zatímco index STOXX 600 (.STOXX) uzavřel o 0,18 % níže poté, co dosáhl svého třetího intradenního rekordu v řadě. Celkový evropský index FTSEurofirst 300 (.FTEU3) ztratil 3,37 b., tj. 0,17 %.

Dolarový index vzrostl o 0,53 % na 103,29 a euro kleslo o 0,5 % na 1,0891 USD.

Vůči japonskému jenu dolar posílil o 0,32 % na 148,22. Jen vůči americkému dolaru krátce posílil poté, co tisková agentura Jiji oznámila, že Bank of Japan na zasedání 18. a 19. března začala podnikat kroky k ukončení politiky záporných úrokových sazeb.

Investoři vyhodnocují pravděpodobnost změny politiky v tomto měsíci, zejména po zprávách o výrazném zvýšení mezd v některých největších japonských společnostech během letošních každoročních mzdových jednání.

Co se týče komodit, americká ropa vzrostla o 1,93 % na 81,26 USD za barel a ropa Brent dosáhla 85,42 USD za barel, což představuje nárůst o 1,65 % za den a nejvyšší vypořádací cenu od 6. listopadu v návaznosti na nejnovější zprávu Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která předpovídá napjatější trh s ropou v roce 2024.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • V lednu přišlo o práci 17 tisíc lidí
    „Kombinace restriktivních opatření a konce sezónních prací vede k růstu nezaměstnanosti. Trh práce je navíc zabetonovaný programem Antivirus, který brání tržním mechanismům převést zaměstnance do dlouhodobě udržitelných pracovních pozic,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • V lehce pozitivní náladě se čeká na ECB a britské volby. Eurodolar drží zisky
    Včerejší zasedání Fedu nepřekvapilo v podstatě ničím. Prognóza zůstala v klíčových bodech s minimálními změnami. Úprava k lepšímu u nezaměstnanosti nebo směrem níž u letošní jádrové PCE inflace v zásadě odráží aktuální vývoj. Stejně tak graf dots se posunul dolů, aby reflektoval snížení sazeb, ke kterému Fed už přistoupil. Do budoucna zůstává mediánovým názorem bankéřů stabilita sazeb s postupným zvyšováním od roku 2021. Dlouhodobá rovnovážná úroveň sazeb se nemění, Fed ji drží na 2,5 pct.
  • Vleklá nejistota ohledně toho, kde je americkým prezidentem, představuje nejhorší možný scénář, i pro Česko. Kromě jiného by oslabila korunu a zdražila Čechům předvánoční nákupy
    Vleklá nejistota ohledně toho, kdo je novým americkým prezidentem, představuje ten nejhorší možný scénář povolebního vývoje v USA, a to jak z hlediska ekonomického, tak sociálního. Finanční trhy, ani investoři nejistotu rádi nemají, to už mají raději i špatnou jistotu. Nyní neví, jaké investice realizovat, protože výnosnost řady investic nepochybně jménem nového prezidenta – resp. jeho činy – bude ovlivněna.
  • V Letňanech dnes začíná mezinárodní veletrh Sběratel
    Na výstavišti v pražských Letňanech dnes začne Mezinárodní veletrh poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a sběratelství Sběratel. Odpoledne na něm bude pokřtěna publikace Třicet let platebních karet v Česku a na Slovensku, která se zapíše do České knihy rekordů. Veletrh skončí v sobotu.
  • V letošním roce dává leden tón pro trhy
    V 1. čtvrtletí letošního roku udá leden tón trhům a 1. kvartál by mohl mít 3 důležité pozitivní faktory, kterými je klesající inflace v USA/EU a úrokový šok, úspěšné znovuotevření Číny a méně protivětrů v sektoru technologií.
  • V listopadu EUR/USD vzrostlo o více jak 4 %
    Měnový pár EUR/ USD se po dosažení dna z října 2023 na úrovni 1,0447 zotavuje. Ačkoli odraz páru byl odmítnut na čerstvém tříměsíčním maximu 1,0964, býci zabránili výrazné korekci směrem dolů, přičemž krátkodobé oscilátory zůstávají silně vychýlené směrem vzhůru.
  • V listopadu vzrostla průměrná cena povinného ručení o 58 korun
    Monitorovaná hodnota Broker Consulting POVIndexu za listopad stoupla o necelé jedno procento. Oproti předchozímu měsíci vzrostla průměrná cena povinného ručení v České republice o 58 korun na konečných 7 023 korun. Trend velmi pozvolného růstu tedy i nadále pokračuje. Při porovnání listopadových celorepublikových hodnot z předchozích let je patrné, že nejvíce Češi za povinné ručení platili v listopadu 2019, poté průměrná cena klesala až do roku 2021.
  • Vliv Brexitu se v eurozóně ještě neprojevil, ale?
    Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, vykazuje eurozóna i nadále stabilní, ačkoli nevýrazný růst. Zásadním příspěvkem k celkovému růstu prozatím zůstává soukromá spotřeba, což je motivováno především růstem reálných mezd. Naopak inflace byla v září pomalejší, než se očekávalo, přičemž jádrová inflace směřovala směrem dolů na meziroční hodnotu 0,8 %. Koncem roku lze očekávat určité zpomalení růstu v eurozóně v souvislosti s Brexitem.
  • Vliv Číny na komoditní trhy: polojasno, střídavě oblačno
    I když je ještě příliš brzy na to, aby se dospělo k závěru, zda obnovené obchodní napětí ovlivnilo dovozy za květen, zhoršující se obchodní vztahy mezi Čínou a USA jsou i nadále klíčovým faktorem poptávky po komoditách.
  • Vliv Fedu na americký dolar
    Během březnového zasedání FOMC zvýšil Federální rezervní systém klíčovou sazbu o 25 bazických bodů. Jednalo se o první zvýšení sazby od roku 2018. Tímto krokem se Fed začal přesouvat od vysoce akomodativní měnové politiky ke zpřísňování. Americký regulátor zvýšil úrokové sazby na každém z následujících zasedání FOMC. V květnu Fed zvýšil sazby o 50 bazických bodů, po čemž následovaly dva po sobě jdoucí zvýšení o 75 bodů v červnu a červenci.
  • Vliv Itálie na kurz EUR
    Euro vstoupilo do začátku roku kolem 1,25 USD, ale do konce října kleslo až na 1,13 USD. Mírný nárůst během posledních pár dní EUR vynesl na úrovně mírně nad 1,14 USD. Obnova obav z italského dluhu byla hlavním důvodem špatného výkonu eura. Tyto obavy (posilněné rizikem, že by se eurozóna mohla rozpadnout) v květnu vstopily do hry po té, když se k moci dostala koalice dvou stran, které jsou obvykle kritické vůči evropským institucím. Jedná se o Pět hvězd Luigi Di Maioa a Ligu Severu Mattea Salviniho; oba se dohodli na rozpočtu, který obsahuje další výdaje a vyšší schodek. Evropská komise však tento rozpočet neschválil, což znamená, že Itálie nyní čelí hrozbě sankcí až 0,5% svého HDP. Kromě Itálie má pomalý hospodářský růst v eurozóně také negativní dopad na společnou měnu.
  • Vlivné americké finanční společnosti odmítají uznat společné půjčování EU jako srovnatelné s půjčováním na národní úrovni. Tím podrývají evropskou integraci a přispívají k ohrožení eura
    Americké společnosti zasazují nepříjemný úder Evropské unii a euru. Již třetí globálně významná americká finanční společnost, S&P, odmítla eurodluhopisy uznat jako svojí povahou odpovídající národnímu nástroji. Dále je tedy považuje za finanční nástroj nadnárodní. Jenže půjčování prostřednictvím nadnárodních nástrojů je nákladnější než půjčování skrze nástroje národní, typu německých vládních dluhopisů (viz graf).
  • Vliv rekordních zisků společnosti Tesla na společnosti Lucid a Rivian
    Staré přísloví, že "americký akciový trh roste více, než klesá, ale klesá rychleji, než roste", nemůže být pravdivější. Během necelých tří let byli všichni svědky tří velkých výprodejů, a to v rozmezí několika týdnů. Jedná se o výprodej v souvislosti s obchodní válkou mezi USA a Čínou na konci roku 2018, výprodej způsobený pandemií covid-19 v březnu 2020 a aktuální výprodej.
  • Vliv společnosti Apple
    APPLE: Apple (AAPL) je největší veřejně obchodovanou akcií na světě. Jeho tržní kapitalizace ve výši 2,5 bilionu dolarů je o 300 miliard dolarů vyšší než tržní kapitalizace společnosti Saudi Aramco (SAOC). Samotný rozdíl se rovná tržní hodnotě společnosti Chevron (CVX) nebo Home Depot (HD). Apple má v indexu S&P 500 7% váhu. Obecněji řečeno, deset nejvýznamnějších akcií v indexu S&P 500 představuje 28 % indexu, což je jedna z nejvyšších úrovní koncentrace vůbec. Díky tomu je třeba příští týden sledovat událost týkající se nových produktů společnosti Apple a jejího rozsáhlého globálního dodavatelského řetězce. Přesto to nejsou největší akcie, které vedou trh. To je vítané pro šíři trhu, diverzifikaci a klíčovou podporu.
  • Vliv Ukrajiny je ráno vidět na regionu, eurodolar však zůstává stabilní
    Na úvod týdne na trhy znovu silněji působí ukrajinské téma. Rozmístění ruských jednotek na Krymu vypovídá o plánovaném...
  • Vliv volatility na ropu a alternativní investiční strategie?
    Alternativní investiční strategie i ceny komodit jsou v roce 2018 ovlivněny rostoucí volatilitou. Negativně jsou podle Fidelity International zasaženy strategie, které podléhají strukturálnímu zkreslení trendů, nebo strategie, které jsou izolovány od širších finančních trhů. Malý dopad budou zaznamenávat méně likvidní investiční strategie nebo aktiva a naopak pozitivní vliv volatility zaznamenají investiční strategie zaměřené na pokles.
  • Vliv zpráv z komoditních trhů na sentiment
    Při neustálém hledání hodnoty by obchodníci a investoři měli sledovat makroekonomické zprávy z komoditního sektoru. O ...
  • Vlk z Wall Street v Praze!
    Znáte to. Nejprve jste obyčejný tuctový chlapík, který má sen, vydělat hodně peněz. Snažíte se, zkoušíte, ale ono to nejde. Jednoho dne se vám začne dařit. Vyděláte téměr 49 milionů dolarů za rok, vedete 1.000 členný team prodejců, rozšiřujete firmu, koupíte si jachtu, ferrari, nejdražší soukromý dům na světě a je vám dobře.
  • Vlna optimismu na akciových trzích, indexy silně posilují
    Akciové trhy dnes zaplavila doslova vlna optimismu. Evropské indexy vyskočily a výjimkou nejsou ani zisky nad +4 %. Stejně tak silný úvod ukazují i zámořské akciové indexy, které přidávají kolem +3 %. Důvodem růstu je optimismus týkající se vývoje vakcíny proti nákaze covid-19. Americká biotechnologická společnost Moderna Inc., která je vyvíjí, dnes otevřela více jak o +30 % silnější proti pátečnímu závěru a od poloviny března je svou hodnotu cca ztrojnásobila (+300 %).
  • Vlna optimismu se přelila do dalšího dne. S čím přijdou zástupci G7?
    Rozhovory mezi zástupci zemí G7 jsou jednoznačně klíčovým bodem dnešního programu. Centrální bankéři a ministři financí se mají spojit ve 13 hodin našeho času a diskutovat o opatřeních tlumících dopady epidemie.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex