Pondělí 20. ledna 2025 22:54
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Investice versus stabilita: Klíčové rozhodnutí pro ČNB

20.11.2023 15:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Reakce na názory profesora Havránka

V nedávné době jsem četl na E15 článek profesora Tomáše Havránka na téma devizových rezerv České národní banky (ČNB). Moc mě oslovil. Autor totiž navrhuje, aby se více investovalo do akcií, což by přineslo zisk centrální bance a následně i státnímu rozpočtu.

Z mého pohledu je to dobrá myšlenka. Myslím si však, že je snadné zpětně radit a těžké mít na sobě to obří břímě rozhodnutí, kam investovat 3 biliony korun. Zejména když víte, že o peníze nemůžete přijít v nějaké ruletě.

Diskuze o investování části těchto rezerv do akcií, specificky do indexu S&P 500, otevírá zajímavé otázky. Podle Havránka, kdyby ČNB od roku 2017 investovala 60 % svých rezerv do tohoto indexu, mohla dosáhnout zisku až bilionu korun. Avšak tato atraktivní čísla nesmí zastínit rizika a nejistoty spojené s takovým rozhodnutím. Akcie jsou z definice rizikovější než dluhopisy.

Havránek tvrdí, že jeho oponenti říkají, že investice devizových rezerv pro dlouhodobý výnos může ohrozit péči ČNB o cenovou stabilitu a že devizové rezervy by měly sloužit primárně jako krytí neočekávaných událostí. Tady souhlasím s profesorem. Když už má jednou ČNB v devizových rezervách americké dluhopisy, může mít i americké akcie. Stabilita tím nebude ohrožena.

Nezávislost ČNB a její vliv na českou ekonomiku

Oponenti profesora tvrdí, že by prý převod zisků na vládu byl nelegálním financování vlády. Profesor oponuje, že to je normální. Myslím, že má pravdu, ale i přesto, jak dále vysvětlím, bych zisky ČNB vládě neodváděl.

Názor profesora, že mezi ČNB a vládou je sice čínská zeď, ale ve skutečnosti není až tak vysoká, chápu. Ale to je podle mě chyba. Čínská zeď by podle mě měla být vyšší. Jakmile přestane být ČNB nezávislá, přestane být efektivní. Propojení politiky a centrálních bank je však zřejmá. U nás je to ještě dobré. Ve vedení ČNB jsou ekonomové.

To jinde to mají horší. Např. šéfka Evropské centrální banky není ekonomka a ani nikdy nepracovala v žádné finanční, komerční instituci. Je to jen bývalá francouzská ministryně, která hledala flek a evropští šéfové ho našli v ECB. Podobné to je s americkou centrální. I tam je z mého pohledu amatér s politickým krytím. I proto si nemyslím, že je politika těchto dvou bank správná.

Autor tvrdí, že jeho oponenti namítají, že abychom mohli investovat devizové rezervy jako Singapur, museli bychom prý z ČNB vyčlenit speciální fond a vložit ho pod správu státu, což by odporovalo evropské legislativě.

To mi přijde jako naprosto zvrácené. Vyvádět zisky z ČNB do nějakého fondu je kostrbaté. Než abych rval peníze do státu, raději bych změnil zákon a umožnil centrální bance peníze reinvestovat a o to dále navýšit devizové rezervy. Já nevidím problém ve velkých devizových rezervách, které budou chránit naši měnu.

Dalším protiargumentem profesorovi je, že investice rezerv prý ohrozí nezávislost ČNB, protože vláda od ní bude chtít stále více. To je pravda, proto bych zisky ČNB se státem vůbec nepropojoval. Stát je černá díra, která bude mít stále málo.

Závěrem bych rád poděkoval profesorovi za zajímavý příspěvek, o kterém se moc nemluví a přitom mělo. Vláda řeší mnoho věcí, které podle nejsou prioritní, a o tomto tématu vůbec nemluví.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Investice do vzácných kovů není jenom o zlatě
    Zlato v posledních měsících velmi posilovalo, za třetí kvartál zhruba o 8 %, meziročně dokonce o celých 26 %. Jeho hlavní výhodou však stále zůstává uchování hodnoty bez dramatických výkyvů v dlouhodobém horizontu. Neocenitelné je zejména v časech recese a hospodářských krizí, proto si stále drží prestižní nálepku bezpečného přístavu. Zlato však není jediný drahý kov, který je v hledáčku investorů na komoditních trzích. Mezi investiční hvězdy vzácných kovů patří bezesporu palladium (letošní číslo jedna v komoditách), platina a nesmíme opomíjet ani stříbro.
  • Investice do zlata nebo do zlatých těžařů?
    Čas od času dostanu otázku na zlato. Jestli je to dobrá investice, kdy investovat do fyzického zlata, kdy do papírového a podobně. Včera se mě ale jeden z našich čtenářů zeptal, co je podle mého názoru lepší. Zda investice do zlata, nebo do zlatých těžařů. Napadlo, mě že bych to mohl trochu rozebrat i tady na xPulsu.
  • Investice do zlata – nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2020
    Akcie těžařů zlata jsou mezi investory velmi oblíbené. Zlatý trend dlouhodobě nedosahoval dobrých výsledků, ale od roku 2019 se situace změnila a býci přebrali kontrolu. Akcie těžařů zlata mohou nesmírně profitovat z nové zlaté rally. V následujícím článku se podíváme na vše, co potřebujete jako investor vědět o zlatě a představíme vám nejzajímavější zlaté akcie pro rok 2020.
  • Investice do zlata: Praktický průvodce & 5 důvodů proč si vybrat zlato
    Možná držíte nějaké akcie a nyní, když došlo k sérii propadů, uvažujete o širší diverzifikaci a dalším zajištění. Jedním ze způsobů, jak své portfolio diverzifikovat, je investice do zlata, protože zlato má zpravidla negativní korelaci k akciovým trhům.
  • Investice do zlata prudce rostou kvůli obavám z inflace
    Množství investic do zlata prostřednictvím instrumentů ETF a ETP pokračuje v prudkém růstu.
  • Investice do zlata v roce 2019
    Cena zlata se v minulém roce v dolarovém vyjádření nezměnila. Letos by podle Světové rady pro zlato – WGC, mělo zlato mít lepší zhodnocení zejména z následujících důvodů.
  • Investice do zlata: 4 nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2021!
    Lidstvo je fascinováno zlatem již po staletí. Využívá se při výrobě šperků, v elektronice i jako platidlo. Investice do zlata přitahuje obchodníky samozřejmě i v roce 2021. Zejména po slibném předchozím roku, kdy cena zlata dosáhla svých historických maxim.
  • Investice pro radost aneb Vydělat se dá i na rumu či kabelkách
    Češi už dávno nejsou v investování úplní začátečníci a například v nákupech cenných papírů, nemovitostí nebo ve vkladech do akciových fondů se mnozí z nás velmi dobře vyznají. Ukazuje se ale, že bychom potřebovali zapojit trochu fantazie. V současném světě se nabízí řada zajímavých a netradičních příležitostí, kam uložit část svých peněz.
  • Investice společnosti Tesla do Bitcoinu přesáhla 1 miliardu dolarů
    Tesla, známá automobilka zaměřená na elektromobily, se v roce 2021 stala jedním z nejvýznamnějších hráčů na trhu kryptoměn, když investovala do Bitcoinu. Tento krok vyvolal značnou pozornost nejen v oblasti kryptoměn, ale i na finančních trzích, a to z několika důvodů. Společnost Tesla totiž nejen že učinila jednu z největších firemních investic do bitcoinu, ale její rozhodnutí znamenalo, že Bitcoin začal být vnímán jako legitimní investiční aktivum i pro velké korporace.
  • Investice v době inflačního tlaku. Nový report od XTB.
    Proč je inflace důležitá? Zvýší se míra inflace ještě více? Jaké ukazatele inflace je potřeba sledovat a které instrumenty mohou být přirozeným zajištěním proti inflaci? Těmito a mnoha dalšími otázkami souvisejícími s investováním během vysokého inflačního tlaku se zabývá nejnovější report od analytiků XTB.
  • Investice v Japonsku: negativní faktory jsou známy, může dojít k příjemnému překvapení
    Japonské firmy dlouhodobě platí za poměrně spolehlivé tituly pro zhodnocení úspor drobných investorů. Mezi tradiční tahouny japonského akciového trhu, jako jsou společnosti Toyota, Mitsubishi nebo Sony, se ale stále častěji derou i nováčci, kteří by neměli zůstat opomenuti. Japonské hospodářství sice nezažívá příliš dobré časy, s japonskými akciemi se ale musí stále počítat.
  • Investice: vloni motor, letos brzda
    Posledních několik vydání našeho čtvrtletníku Ekonomické výhledy se neslo ve znamení titulů Chuť utrácet domácnosti neopustí, 2016: třetí rok bez inflace či před rokem publikovaný Růst mezd: později, ale přece. S odstupem času můžeme konstatovat, že se na těchto závěrech v zásadě nic nemění. Ekonomický růst je natolik robustní, že rekordní zaměstnanost se dále zvyšuje a trh práce začíná narážet na své limity. Výsledkem je stále větší tlak na růst nominálních mezd. Ten letos bude atakovat čtyřprocentní růst. Vyplňuje se i nízkoinflační scénář, což znamená i vysoký růst reálných mezd.
  • Investice v Norsku? Na výběr není jen těžba ropy a zemního plynu
    Norsko je bohatá a rozvinutá země, která je zajímavá nejen pro milovníky severské panenské přírody nebo lovu ryb. Stává se zajímavou i pro stále rozmanitější skupinu investorů. Přestože by se podle makroekonomických čísel mohlo zdát, že investice v Norsku rovnají se investicím do těžebního sektoru, není to pravda. Investovat lze do poměrně široké škály odvětví, a to jak prostřednictvím akcií, tak prostřednictvím fondů.
  • Investice v Patrii nově součástí portálu ČSOB Investice
    Jedním z jasných trendů moderního světa financí je mít přístup ke svému investovanému a uloženému majetku i možnost obchodovat na finančních trzích rychle, přehledně, jednoduše, odkudkoliv a ideálně prostřednictvím jediného portálu. Z tohoto důvodu obchodník s cennými papíry Patria Finance připravil pro své klienty a zároveň klienty ČSOB možnost detailního přehledu nad svými investicemi prostřednictvím portálu ČSOB Investice.
  • Investice vrací úder
    Česká ekonomika zrychluje: Česká ekonomika vstoupila do fáze pozdní expanze a její ekonomický růst zrychluje. Letos by měl dosáhnout druhé nejrychlejší dynamiky za posledních deset let. Příští rok sice mírně zpomalí, ale zejména investiční boom ho stále udrží na velmi slušných úrovních.
  • Investice v roce 2018
    Globální ekonomické oživení pokračuje a je silně synchronizováno napříč světovými regiony. Aktuálně tak probíhá nejsilnější globální ekonomický růst od globální finanční krize z let 2007-2009. Inflace zůstává slabá, pod inflačními cíli klíčových centrálních bank, a to i přes velice nízkou míru nezaměstnanosti napříč světovou ekonomikou. Klíčové centrální banky proto zůstávají opatrné a měnovou politiku budou normalizovat velice pomalu a graduálně.
  • Investice v roce 2018
    Někteří odborníci se domnívají, že je v současné době sázka na akcie příliš riskantní, protože jsou světové indexy blízko historicky nejvyšším hodnotám.
  • Investice v roce 2019: TOP 5 vítězů a TOP 5 poražených
    Podle odvětví se v roce 2019 nejlépe investice zhodnocovaly v informačních technologiích, kde rostly o více než 50 %. Nejrůstovějším, díky 78% růstu, byl podsektor výroby telefonů, osobních počítačů, serverů a počítačových komponent. Ukazuje to analýza Olívie Lacenové, analytičky brokera TopForex.
  • Investice v závěru roku tradičně zrychlují
    Státní rozpočet za prvních jedenáct měsíců skončil v deficitu 38,6 mld. Kč. Oproti předchozímu měsíci se jedná o zhoršení salda o 19 mld. Kč. Zároveň se také jedná o nejhorší listopadový výsledek od roku 2014, kdy byl deficit téměř dvojnásobný.
  • Investice ZET: Nový pořad o investování v českém éteru
    Od pondělí 3. června 2013 mají drobní investoři možnost naladit na Rádiu ZET specializovaný pořad o investování...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna