Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:08
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
CapXmaster
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Nastroje

Klíčové události 16. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky

16.11.2023 07:21  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Analýza makroekonomických zpráv:

analytics65551ab619189.jpg

Ve čtvrtek nás nečekají téměř žádné makroekonomické události. Upozorníme jen na zprávy z USA o průmyslové výrobě a žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Pokud se výrazně odchýlí od prognóz, můžeme se dočkat reakce trhu. Ve Spojeném království a v EU nejsou na programu žádné důležité zprávy. Vzhledem k tomu, že aktuální vzestupný pohyb obou párů je součástí korekční fáze, domníváme se, že dolar by měl ve čtvrtek dál posilovat bez ohledu na makroekonomické pozadí.

Analýza fundamentálních událostí:

Na čtvrtek je naplánováno několik fundamentálních událostí a některé z nich mohou být zajímavé. V EU vystoupí Christine Lagardeová a Luis de Guindos. Neočekáváme, že by sdělili něco významného, protože inflace v EU už klesla na 2,9 % a představitelé Evropské centrální banky několikrát uvedli, že v nejbližší době neplánují zvýšit klíčovou sazbu. Ve Velké Británii vystoupí Dave Ramsden, zástupce Bank of England, který se může vyjádřit k poslední zprávě o inflaci. Ramsden ale nepatří mezi "klíčové postavy" britské centrální banky, takže od něj hlasité komentáře neočekáváme.

Jako obvykle vystoupí i několik představitelů Federálního rezervního systému. V různou dobu vystoupí Lael Brainardová, Michael Barr, Loretta Mesterová, John Williams a Christopher Waller. Někteří z nich se samozřejmě mohou dotknout poslední zprávy o inflaci a naznačit, jaký vliv bude mít na budoucí rozhodnutí americké centrální banky. Půjde o zajímavé informace, ale okamžitou reakci trhu bychom nejspíš neměli očekávat.

analytics65551ac0828bd.jpg

Obecný závěr:

Ve čtvrtek nás čeká několik událostí a zpráv, ale téměř všechny mají druhořadý význam. Měli bychom se zaměřit na projevy Lagardeové a de Guindose, ale nečeká se, že by šéfka ECB a její zástupce přišli s něčím podstatným. Vše nasvědčuje tomu, že oba páry se budou ve čtvrtek obchodovat klidně a může pokračovat korekční fáze.

Základní pravidla obchodního systému:

1) Síla signálu závisí na době, za kterou se vytvořil (odraz nebo průraz úrovně). Kratší doba formace znamená silnější signál.

2) Pokud byly po falešných signálech otevřeny na určité úrovni minimálně dva obchody, pak by měly být všechny následné signály poblíž této úrovně ignorovány.

3) Na plochém trhu může jakýkoli měnový pár vygenerovat mnoho falešných signálů nebo také nevygenerovat žádné. Plochý trend každopádně nenabízí nejlepší obchodní podmínky.

4) Obchody se otevírají v době mezi začátkem evropské seance a polovinou americké seance, kdy by měly být všechny obchody manuálně uzavřeny.

5) V časovém rámci 30M jsou obchody založené na signálech MACD vhodné jen při značné volatilitě a zřetelném trendu, který je potvrzen buď trendovou linií, nebo trendovým kanálem.

6) Pokud leží dvě úrovně těsně u sebe (v rozmezí 5 až 15 pipů), měly by být považovány za zónu supportu nebo rezistence.

Jak číst grafy:

Úrovně supportu a rezistence mohou sloužit jako cíle nákupu nebo prodeje páru. Do jejich blízkosti lze umístit take profit.

Červené linie jsou kanály nebo trendové linie, které ukazují aktuální trend a preferovaný směr obchodování.

Indikátor MACD (14, 22, 3), který zahrnuje histogram i signální linii, funguje jako pomocný nástroj a může být použit i jako zdroj signálu.

Důležité projevy a zprávy (vždy zaznamenány v ekonomickém kalendáři) mohou významným způsobem ovlivnit pohyb měnového páru. Obchodování v době jejich zveřejnění proto vyžaduje zvýšenou opatrnost. Může být rozumné trh opustit a vyvarovat se tak náhlých cenových zvratů proti převládajícímu trendu.

Začátečníci by si měli vždy pamatovat, že každý obchod nemůže být ziskový. Základním kamenem trvalého obchodního úspěchu je stanovení jasné strategie spolu s rozumným řízením peněz.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Klíčové události 14. února: fundamentální analýza pro začátečníky
    Ve středu nás čeká jen málo makroekonomických událostí, ale některé z nich budou důležité. Spojené království zveřejní zprávu o inflaci za leden, která může vyvolat stejně silnou reakci trhu jako zpráva o inflaci v USA. Prognózy hovoří o tom, že index spotřebitelských cen zrychlí na 4,1–4,2 %. Pokud zpráva překoná prognózy, může britská libra prudce posílit, protože to naznačí, že Bank of England bude sazbu držet na maximální hodnotě po delší dobu. Pokud bude skutečná hodnota nižší, může libra dál klesat, protože trh bude věřit, že Velká Británie začne se snižováním sazeb dřív, než se očekávalo.
  • Klíčové události 14. září: fundamentální analýza pro začátečníky
    Čtvrtek nabídne vyvážený soubor makroekonomických událostí. Hlavním bodem bude zasedání Evropské centrální banky, konkrétně případné úpravy hlavní úrokové sazby. Názory na tuto událost se různí. Přibližně polovina odborníků předpokládá zvýšení sazby o 0,25 %, které by bylo vnímáno jako "jestřábí" krok. Druhá polovina předpokládá, že sazba zůstane beze změny, což by bylo vnímáno jako "holubičí" postoj. V prvním případě bychom mohli být svědky růstu eura a v druhém případě svědky poklesu. Začínajícím obchodníkům ale důrazně doporučujeme nepokoušet se předjímat zítřejší rozhodnutí ECB a pohyb měnového páru.Spojené státy zveřejní tři sekundární zprávy: maloobchodní tržby, žádosti o podporu v nezaměstnanosti a index cen výrobců. Trh je může všechny přehlédnout, zvlášť pokud budou údaje v nich obsažené úzce korespondovat s prognózami. Německo ani Spojené království neplánují na čtvrtek žádné významné zprávy.
  • Klíčové události 15. března: fundamentální analýza pro začátečníky
    V pátek nás čeká méně makroekonomických událostí a žádná z nich nebude podstatná. Upozorníme jen na americké zprávy o průmyslové výrobě za únor a index spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity za březen. Obě zprávy mohou vyvolat reakci trhu jen v případě výrazné odchylky skutečné hodnoty od prognózy. Podle nás je hlavní, aby nevykázaly neuspokojivé hodnoty, protože toto by mohlo zbrzdit právě započatý vzestupný pohyb dolaru.
  • Klíčové události 15. července: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na pondělí je naplánováno jen málo makroekonomických událostí. Můžeme zmínit zprávu o průmyslové produkci v eurozóně, jenže každý ví, že je pouze sekundárního významu. Dokáže vyvolat mírnou reakci trhu a měnový pár může mírně klesnout ke spodní hranici rostoucího kanálu. Zatím ale nevidíme důvod, proč by měl uptrend v pondělí skončit. Uvědomte si, že kanál je pouze vodítkem pro pohyb páru a pár není povinen se v něm stále pohybovat.
  • Klíčové události 15. května: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na středu je naplánována celá řada makroekonomických událostí, které je třeba brát vážně. EU zveřejní zprávy o druhém odhadu HDP za první čtvrtletí a o průmyslové výrobě. Druhý odhad je objektivně ze všech tří nejméně důležitý, takže na tuto konkrétní zprávu nečekáme žádnou reakci trhu. O něco větší šanci ovlivnit pohyb má průmyslová výroba, pokud se její poslední hodnota odchýlí od prognózy.
  • Klíčové události 15. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
    Ve středu nás čeká málo makroekonomických událostí, ale v některých případech půjde o důležité zprávy a události. Začít bychom měli údaji o inflaci ve Spojeném království za říjen. Uvážíme-li pohyb, který vyvolaly údaje o inflaci v USA, lze něco podobného očekávat i od inflace britské. Jak ale věříme, ve středu nebudeme svědky podobných pohybů. Pokles dolaru vypadá naprosto neadekvátně. Reakce trhu byla přehnaná. Evropská unie zveřejní zprávu o průmyslové produkci, která má druhořadý význam. Spojené státy zveřejní údaje o maloobchodních tržbách a cenách výrobců, které mohou vyvolat reakci trhu, ale pravděpodobně ne silnou. Ve středu se dozvíme, zda byl pohyb z předchozího dne náhodný. Pokud dojde k prudkému poklesu, pak trh jednoduše splatí dolaru svůj dluh.
  • Klíčové události 15. srpna: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na čtvrtek je naplánováno poměrně hodně makroekonomických událostí. Ekonomický kalendář eurozóny je prázdný, ale za zmínku stojí zprávy ze Spojeného království a USA. Ve Spojeném království dnes budou zveřejněny údaje o HDP a průmyslové výrobě. Tyto zprávy sice nepovažujeme za klíčové, protože trh je často ignoruje, přesto bychom mohli být svědky mírné reakce, pokud se skutečné hodnoty budou od prognóz lišit.
  • Klíčové události 15. února: fundamentální analýza pro začátečníky
    Ve čtvrtek nás čeká jen málo makroekonomických událostí, ale některé z nich jsou důležité. Podle našeho názoru jsou dnes hlavním bodem dne údaje z Velké Británie, které budou zveřejněny dopoledne. Spojené království vydá zprávy o HDP za 4. čtvrtletí a průmyslové produkci. Půjde o první odhad za čtvrté čtvrtletí, který by se tedy mohl odlišovat od prognózy (-0,1 %). Obecně vzato je momentálně velmi těžké očekávat od britské ekonomiky pozitivní hodnotu, takže si nemyslíme, že by britská libra z této zprávy výrazně profitovala. Co se týká průmyslové produkce, hráči na trhu očekávají za prosinec pokles o 0,2–0,4 %. I tentokrát lze v této zprávě jen těžko očekávat pozitiva.
  • Klíčové události 16. července: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na úterý je naplánováno jen málo makroekonomických událostí. Vyzdvihnout můžeme jen zprávy o ekonomickém očekávání z institutu ZEW pro Německo a Evropskou unii a údaje o maloobchodních tržbách v USA. Upřímně řečeno, zprávy z Evropy jsou druhořadé, zatímco zpráva z USA je trochu významnější. Ekonomické údaje (zvlášť tyto zprávy) ale v poslední době nejsou schopny ovlivnit náladu na trhu. Trh dál interpretuje téměř všechny údaje v neprospěch amerického dolaru. Abychom byli spravedliví, musíme zmínit, že USA v posledních měsících přinesly jen málo dobrých zpráv, které ale zároveň nijak nepovzbudily dolar.
  • Klíčové události 16. dubna: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na úterý je naplánováno poměrně mnoho makro událostí, ale důležitých dat bude jen málo. V Evropské unii mohou obchodníkům poskytnout podněty indexy ekonomického sentimentu institutu ZEW pro eurozónu a Německo. I když jsou tyto zprávy považovány za důležité, trh na ně reaguje buď slabě nebo je úplně ignoruje. Spojené království zveřejní zprávy o nezaměstnanosti, žádostech o podporu v nezaměstnanosti a mzdách. Nejedná se o zásadní ukazatele a mohou vyvolat jen lokální reakci trhu. A konečně, Spojené státy zveřejní údaje o stavebních povoleních, prodeji nových domů a průmyslové výrobě. Všechny tři reporty jsou také druhořadého významu.
  • Klíčové události 16. srpna: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na pátek je naplánováno několik makroekonomických událostí. V první řadě by obchodníci měli věnovat pozornost americkým údajům, protože ty zůstávají pro trh nejvýznamnější. Dnes budou ve Spojených státech zveřejněny zprávy o spotřebitelském sentimentu Michiganské univerzity a o počtu schválených stavebních povolení. Jedná se o zprávy středního významu, které by však mohly vyvolat reakci trhu. Ve Spojeném království bude zveřejněna zpráva o maloobchodních tržbách, která má stejnou váhu jako americké zprávy. Obecně dnes můžeme od obou měnových párů očekávat pokles. Euro by mohlo znovu otestovat trendovou linii, a pokud se neudrží nad maximy ze čtvrtka a úterý, může směrem dolů ustoupit i britská libra.
  • Klíčové události 16. února: fundamentální analýza pro začátečníky
    V pátek nás čeká velké množství makroekonomických událostí. Celý týden byl vcelku informativní, a zatímco některé instrumenty dokázaly vykázat logické pohyby odpovídající aktuálnímu makroekonomickému a fundamentálnímu pozadí, jiné ne. Mluvíme samozřejmě o euru a libře. Euro dál klesá, což naprosto odpovídá našim očekáváním, zatímco libra se dál pohybuje nevyzpytatelně v rámci omezeného cenového pásma.
  • Klíčové události 17. července: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na středu je naplánováno jen málo makroekonomických událostí. Trh může na dnešní zprávy reagovat velmi slabě. Vezměme si například zprávu o inflaci v Evropské unii za červen. Půjde o druhé hodnocení indikátoru, které se pravděpodobně nebude lišit od prvního. A navíc, inflace bývala důležitá z hlediska pochopení budoucích kroků Evropské centrální banky. A odpověď na tuto otázku je teď jasná.
  • Klíčové události 17. dubna: fundamentální analýza pro začátečníky
    Makroekonomických událostí je ve středu méně, ale jedna z nich je klíčová. V Evropské unii a ve Spojených státech se žádné zajímavé události konat nebudou. Ve Velké Británii ale bude zveřejněna zpráva o inflaci za březen. Proč je tak důležitá? Inflace ve Spojeném království může klesnout na 3,1 %. Pokud se tak stane, bude inflace ve Spojeném království nižší než ve Spojených státech. Bank of England tedy může v blízké budoucnosti začít jednat o uvolnění měnové politiky. Připomeňme, že předtím trh očekával, že Federální rezervní systém bude první centrální bankou, která sníží sazby. Objektivní realita ale ukazuje, že BoE může začít konat jako první. Proto by pokles inflace na 3,1 % nebo ještě níž mohl vyvolat vážný propad britské měny.
  • Klíčové události 17. ledna: Fundamentální analýza pro začátečníky
    Ve středu nás čeká celá řada makroekonomických událostí. Ve Spojeném království bude jako první zveřejněna zpráva o inflaci za prosinec. Všimněte si, že inflace v Británii je zveřejňována v jediném, finálním hodnocení, takže reakce trhu by mohla být vcelku silná. Čím vyšší bude inflace oproti prognóze, tím větší bude naděje na nový růst libry od spodní hranice bočního kanálu 1,2611.
  • Klíčové události 17. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
    V pátek nás čeká jen málo makroekonomických událostí a jen málo z nich bude mít nějaký význam. Začněme údaji o maloobchodních tržbách ve Spojeném království, po kterých bude následovat druhý odhad inflace v eurozóně za říjen. Spojené státy zveřejní zprávu o počtu vydaných stavebních povolení. Co se týká údajů o inflaci, neměli bychom očekávat překvapivé hodnoty, protože druhý odhad se od prvního liší jen výjimečně. Zajímavá by mohla být zpráva o maloobchodních tržbách ve Velké Británii, ale reakce trhu bude možná jen při výrazné odchylce od prognózy. Totéž platí pro zprávu ze Spojených států.
  • Klíčové události 18. března: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na pondělí nejsou naplánovány téměř žádné makroekonomické události. Upozorníme jen na index spotřebitelských cen v eurozóně, ale neočekáváme silnou reakci trhu, protože se jedná o druhý odhad této zprávy. Jde o to, že druhé odhady se od prvních liší jen zřídka. Pokud ale bude pondělí výjimka, můžeme být svědky drobných pohybů eura. V Německu, Velké Británii ani ve Spojených státech nejsou naplánovány žádné důležité zprávy.
  • Klíčové události 18. července: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na čtvrtek je naplánováno jen málo makroekonomických událostí, ale některé zprávy mohou vyvolat reakci trhu. Pozornost bychom měli věnovat především míře nezaměstnanosti, změně počtu žadatelů o podporu a mzdám ve Spojeném království. Jedná se o poměrně důležité zprávy, ale nejsme si jisti, zda na ně trh bude reagovat logicky. Stojí za zmínku, že trh využívá téměř každou událost k nákupu libry nebo eura. Růst nezaměstnanosti nebo pokles tempa růstu mezd proto nezaručuje pokles libry. Spojené státy zveřejní jen zprávu o prvotních žádostech o podporu v nezaměstnanosti, která je méně významná a má extrémně malou šanci vyvolat reakci trhu.
  • Klíčové události 18. ledna: Fundamentální analýza pro začátečníky
    Ve čtvrtek nás čeká několik makroekonomických událostí a žádná z nich nebude zásadního významu. Kalendář makroekonomických a fundamentálních událostí ve Spojeném království je prázdný. Evropská unie nezveřejní ve čtvrtek žádné informace. Obchodníci proto budou moci věnovat pozornost jen třem sekundárním zprávám v USA: žádostem o podporu v nezaměstnanosti, počtu stavebních povolení a prodeji nových domů. Tyto zprávy mohou vyvolat určitou reakci, ale pravděpodobně ne silnou.
  • Klíčové události 18. prosince: fundamentální analýza pro začátečníky
    Pondělí je v ekonomickém kalendáři naprosto prázdné. Jelikož v pátek oba měnové páry zahájily sestupnou korekci, v pondělí ji nejspíš prodlouží. Volatilita může samozřejmě oproti pátku, čtvrtku a středě výrazně klesnout. Pár by dokonce mohl celý den přešlapovat na místě. Pořád ale věříme, že si udrží pokles.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje