Neděle 17. listopadu 2024 23:19
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
eightcap forex

Mohou evropské akcie dál ignorovat špatné zprávy?

21.08.2023 12:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Když pomineme první měsíce pandemie, je současný ekonomický růst v Evropě nejhorší od období 2011-2013. Letos v zimě navíc nelze vyloučit ani novou energetickou krizi. Německo upadlo do recese a tamní průmysl je na kolenou. Jak dlouho ještě mohou investoři ignorovat varovná znamení? Výsledková sezóna ve 2. čtvrtletí jen potvrdila, že je růst výnosů v Evropě už tři kvartály záporný. Vzhledem k těmto vyhlídkám a skutečnosti, že se Německo znovu stává „nemocným mužem Evropy", jsou ceny evropských akcií oproti americkým nejnižší od roku 2006. Investoři se v rekordních počtech odvracejí od Evropy směrem k USA.

Nejhorší ekonomická aktivita od krize eurozóny

V září 2022 se evropský ekonomický růst prudce propadl. Vysoké ceny komodit a zejména neúnosné ceny energií totiž snížily spotřebitelskou důvěru a průmyslová výroba se náhle stala neperspektivní. Evropa ale díky mimořádně příznivé zimě s nadprůměrnými teplotami energetickou krizi přestála. V roce 2023 následně poklesly ceny komodit a americká soukromá spotřeba si udržela svou sílu. Proto se v lednu a únoru ekonomická aktivita v Evropě znovu zvýšila, aby se v červnu propadla hluboko do červených čísel. Minulý měsíc se sice trochu vzpamatovala, ale odhadovaný čtvrtletní růst HDP činil jen -0,56 % (viz graf) a 12měsíční klouzavý průměr klesl na -0,3 %. To je nejnižší úroveň ekonomické aktivity od krize eurozóny v letech 2011-2013 (když pomineme počáteční měsíce pandemie).


Investoři si lámou hlavu nad cenami evropských akcií

Nižší ekonomický růst Evropy se podepsal i na růstu výnosů. EBITDA za posledních 12 měsíců dosáhl maxima už ve 3. čtvrtletí 2022 a od té doby klesá. Výsledky ze 2. čtvrtletí letošního roku to jen potvrzují. To spolu s nadšením z AI technologií, které zvedá cenu amerických technologických akcií, způsobilo, že jsou v současnosti evropské akcie vůči těm americkým nejvíc podhodnocené od ledna 2006. Vzhledem k očekávání na dalších 12 měsíců si investoři evropských akcií cení zhruba o 35 % méně. Při oceňování amerických akcií počítají na rozdíl od těch evropských s ideálním vývojem, takže by investor-kontrarián vcelku přirozeně navzdory růstovým problémům preferoval investice do Evropy a ne do USA.

Jedna věc je relativní hodnota ve vztahu k americkým akciím a něco jiného je absolutní cenová hladina. Evropské akcie jsou naceněné na 8,7x 12měsíčního forwardového EV/EBITDA. To je zhruba 24 % nad cenami, které investoři byli ochotní platit za evropské akcie v letech 2011-2013. Tehdy se kontinent potýkal s měnovou a úvěrovou krizí a zažíval stejně nízkou úroveň ekonomické aktivity jako dnes. Člověk věřící v racionální a efektivní trhy by ovšem namítl, že tento rozdíl lze vysvětlit skutečností, že v letech 2011-2013 existovalo reálné riziko rozpadu eurozóny, zatímco dnes se na růstu podepisují pouze přechodné faktory, jako vyšší ceny energií související s válkou na Ukrajině.



Evropa sice investorům nabízí slušnou hodnotu, není však bez rizika. Kontinent se rychle blíží k druhému výročí zahájení války na Ukrajině, a pokud si Berlín neuvědomí novou geopolitickou realitu a nezapojí se do fragmentační hry, mohou strukturální růstové problémy Německa zbrzdit i všechny ostatní země. Energetická krize, která je důsledkem války na Ukrajině, dosud nebyla vyřešena. Omezení nákupu energií z Ruska pak může Evropu trápit ještě další roky. Dalším rizikem je nedostatek rychle rostoucích technologických firem (tedy riziko nízkého růstu zisků v éře digitalizace).

Vypořádá se Německo s problémy?

Od 90. let až do roku 2005 bylo Německo často označováno za „nemocného muže Evropy“. V letech po jeho sjednocení ho totiž trápila vyšší strukturální míra nezaměstnanosti a nižší růst. Toto označení se teď znovu vrací poté, co německá ekonomika už tři čtvrtletí po sobě vykazuje mezikvartálně záporný nebo přinejlepším nulový růst HDP. Tamní průmysl si stěžuje na špatnou průmyslovou a energetickou politiku.

Situace v Německu se zlepšila až poté, co byla v roce 2001 do WTO přijata Čína. Ta v následujících letech zaznamenala díky své integraci do světové ekonomiky vysoký růst a její podíl na světovém obchodu se rychle šplhal vzhůru. Americké i evropské firmy se mohly přetrhnout, která z nich tam bude dřív než jiné „outsourcovat“ výrobu. Díky levné pracovní síle a impozantní logistické infrastruktuře měla Čína ideální pozici stát se „továrnou světa“. K tomu však potřebovala spoustu vyspělých strojů a znalostí a ty jí německý průmysl s chutí zajistil, protože se na cestě vzhůru svezl s ní.

Angela Merkel, německá kancléřka v letech 2005-2021, měla celé roky dokonalou pověst. Její léta ve funkci kancléřky se však překrývala s dobou vzestupu Číny, který německé ekonomice jednoznačně prospíval. Cynik by mohl říct, že za úspěch Merkelové může čínská politika. Ne všechno však bylo o štěstí. O integraci s ruskou ekonomikou ve formě levných energií rozhodla Merkelová zcela vědomě, a Německo díky tomu získalo oproti ostatním evropský státům konkurenční výhodu. Politika „Energiewende“ nakonec vedla k úplnému uzavření všech jaderných elektráren a k přechodu na méně spolehlivou výrobu elektřiny z elektráren větrných a solárních. Tím se Merkelové podařilo vytvořit největší beta faktor a závislost celé země na starém světovém řádu a globalizaci.

Z toho vcelku přirozeně vyplývá, že z fragmentační hry, kdy USA i Evropa pomalu přetrhávají vazby na výrobu a obchodování s Čínou a Ruskem, vyjde jako hlavní poražený právě Německo. Když skončila poslední růstová fáze Číny a Rusko se odvrátilo od Evropy, podepsalo se to negativně na celém ekonomickém modelu Německa. Strukturální problémy možná nejsou tak hrozné jako v 90. letech. Země si však nevybudovala žádnou digitální ekonomiku ani portfolio výkonných technologických firem. To spolu s tím, že automobilový průmysl prochází největší kvalitativní změnou za posledních 70 let, znamená pro německou ekonomiku značné riziko.

Slabé Německo evidentně nijak nepřispívá k ekonomickému růstu Evropy. Investoři, kteří vsázejí na evropské akcie, by měli raději doufat, že si Berlín uvědomí, že nastává nová éra geopolitiky, kdy musí radikálně změnit svůj ekonomický model a do této změny pořádně investovat.

Siemens Energy je teď zrcadlem Evropy

Akcie společnosti Siemens Energy se propadly o 6,5 % poté, co výrobce energetických zařízení oznámil, že kvůli konstrukčním problémům svých nejnovějších větrných turbín, které se projevují u 4 % instalované kapacity, očekává za celý fiskální rok ztrátu 4,5 miliardy €. Výroba větrných turbín je tedy nevýnosná a provázejí ji značné problémy. Objem přijímaných objednávek však zůstává i nadále vysoký, zejména v segmentu technologií elektrických sítí, kde ve 3. čtvrtletí 2023 (končícím 30. červnem) stoupl meziročně o 64 %. Siemens Energy v mnoha ohledech reprezentuje celou Evropu. V některých oblastech je to špatné, zatímco jinde si vede nadmíru dobře. Díky značnému růstu v ostatních oblastech (kromě větrných turbín) očekávají analytici za fiskální rok 24 EBITDA 2,46 miliardy €. Hodnota akcií je ale jenom 5,3x forwardového EV/EBITDA s růstem celkového objemu o 54 %.  U amerických akcií jsou investoři ochotní platit za pouhou naději na růst v oblasti AI technologií vysoké ceny a v Evropě se mezitím zbavují firem, jako je Siemens Energy, které mají technologické portfolio nezbytné pro transformaci energetiky a dál rostou.

Cena akcií Siemens Energy


Zdroj: Saxo

Peter Garnry, hlavní akciový stratég, Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Mohla by se inflace v USA stabilizovat?
    Hráči na trhu se pravděpodobně plně soustředí na zítřejší zveřejnění údajů o CPI v USA. Podle konsensuálních odhadů se očekává, že index spotřebitelských cen v březnu meziročně vzroste na 8,4 % oproti 7,9 % v únoru. Meziměsíčně by inflace měla vzrůst na 1,2 % z únorových 0,8 %. Předpokládá se, že jádrový CPI se v březnu meziročně zvýší na 6,6 % ve srovnání s 6,4 % v únoru.
  • Mohl by se pár EUR/USD posunout k letošním minimům?
    Na 4hodinovém grafu můžeme vidět, jak kupující bojují s prolomením horní hranice pásma, která odpovídá 61,8% Fibo retracementu. Dokud cena zůstane pod touto úrovní, je možné, že uvidíme na euru vůči americkému dolaru další medvědí dynamiku.
  • Mohlo by v roce 2022 dojít ke zdvojnásobení hashrate?
    Může dojít ke zdvojnásobení hashrate bitcoinové sítě v roce 2022? Trend posledních tří let ukazuje, že v lednu 2019 se celkový hashrate pohyboval okolo 40 Ehash/s. Hodnota BTC se v tu dobu pohybovala těsně pod 4 000 USD. Ziskovost těžby tak byla nižší než 0,2 USD za THash/s denně.
  • Mohlo by 3AC ovlivnit ETH tak, aby zaznamenalo nová minima? 
    Globální krypto tržní kapitalizace za posledních 7 dní klesla o 369 miliard dolarů. Ethereum během minulého týdne zaznamenalo největší hit mezi top 10 kryptoměnami.
  • Moho nejistoty pro GBP
    GBPUSD se stahuje zpět pod hranici 1,13, jelikož výhled pro Spojené království zůstává nejistý. Premiérka Liz Trussová se za své chyby omluvila s tím, že byly z velké části opraveny. Tím opraveny myslela nahrazení státního kancléře a odstoupení od mnoha svých plánů na snížení daní. Poškození reputace však již bylo způsobeno, a přestože Trussová neplánuje rezignovat, většina členů její strany si to přeje. Podle průzkumu YouGov si 55 % členů Konzervativní strany přeje, aby Trussová rezignovala, zatímco pouze 38 % se domnívá, že by měla ve funkci zůstat. Navíc 55 % uvedlo, že by hlasovali pro Rishiho Sunaka, pokud by dostali další šanci rozhodnout se mezi Sunakem a Trussovou. Zajímavé je, že průzkum ukázal, že 63 % členů Tory vidí bývalého premiéra Borise Johnsona jako dobrou náhradu za Liz Trussovou. To jen dokazuje, že zatímco snížení daní bylo prozatím zrušeno nebo odloženo, politická nejistota může nadále přetrvávat nad GBP.
  • Mohou akcie PayPal pokračovat po téměř 100% nárůstu?
    Akcie společnosti PayPal zpracovávající platby jsou v centru pozornosti po obrovských ziscích a překročení tržby ve tř...
  • Mohou akcie společností obchodujících s uranem opět růst?
    Uran je primární složkou paliva v jaderných elektrárnách. Jeden gram obohaceného uranu poskytuje energii srovnatelnou se třemi tunami hnědého uhlí a jaderné elektrárny nezanechávají žádnou škodlivou uhlíkovou stopu. Díky nejmodernějším zabezpečovacím prvkům se také staly jedněmi z nejlépe chráněných a monitorovaných zařízení na světě. Vyžene globální energetická krize ceny uranu nahoru a způsobí divokou volatilitu v ocenění těžařských společností?
  • Mohou být kryptoměny dobrou volbou pro váš penzijní investiční plán?
    Kryptoměny by mohly být dobrou volbou pro přidání do vašeho penzijního investičního plánu, navrhli finanční novinářkač a moderátorka rozhlasové show Ilyce Glink a Tom Fortino, zakladatel a ředitel Alpha Wealth Group.
  • Mohou být v demokracii činěna správná ekonomická rozhodnutí?
    Otázka, zda mohou být v demokracii činěna správná ekonomická rozhodnutí, se může zdát šokující a pro mnohé nepřijateln...
  • Mohou centrální banky jednoho dne začít rozdávat peníze lidem?
    Čas od času se stane to, že mi mailem přiletí od novinářů opravdu zajímavé otázky, které nutí k zamyšlení. Jenda takov...
  • Mohou investoři najít investiční možnosti v právě probíhajícím soudním sporu mezi Komisí pro cenné papíry (SEC) a Coinbase?
    Dne 6. června 2023, americká komise pro cenné papíry (SEC) zažalovala jednu z největších kryptoměnových burz Coinbase za nelegální provoz burzy cenných papírů. I přesto, že Coinbase nabízí na burze pouze kryptoměny je tento soudní spor stále nevyřešený. Americká komise pro cenné papíry přiznala, že Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH) nejsou cennými papíry, avšak uvedla alespoň 13 dalších kryptoměnových tokenů, které jsou podle ní cennými papíry, patří mezi ně např. Solana (SOL), Cardano (ADA) nebo Polygon (MATIC). Coinbase - Co je to?
  • Mohou tři dávky vakcín Pfizer a BoiNTech zvítězit nad omikronem?
    Ve středu vedoucí představitelé společností BioNTEch a Pfizer oznámili, že tři dávky jejich vakcíny proti koronaviru mohou překonat novou variantu omikron. Společnosti tvrdí, že dvě dávky jejich vakcíny vedly ke snížení neutralizačních protilátek během laboratorních testů a třetí dávka očkování je nutná k obnovení ochrany proti variantě omikron.
  • Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
    Oddalování momentu prvního poklesu sazeb v USA začíná pomalu ale jistě názorově štěpit evropské centrální bankéře. Strnulost inflace, odolný trh práce a možná i riziko dalšího povolebního nárůstu amerických deficitů vedou americký Fed k velké obezřetnosti - trhy nejenže přestávají věřit poklesu sazeb, ale na trzích se objevují i první sázky na jejich růst (podle analýzy Financial Times opční trhy dávají zhruba 20% šanci na růst sazeb v následujících 12 měsících).
  • Môj návrh pre riešenie gréckej otázky – vrátiť ho na trhy
    Ako som viackrát písal, podľa môjho názoru by bol pre obe strany najlepším riešením GrExit, keď sa ale Grécko chce sil...
  • Moldavsko nemá signály, že by mu Rusko v prosinci zastavilo dodávky plynu
    Moldavsko zatím nemá z Ruska žádné signály toho, že by mu Moskva v prosinci zastavila dodávky plynu. Je však připraveno na jakýkoliv scénář. Uvedla to podle agentury Reuters dnes moldavská premiérka Natalia Gavrilitsaová. Ruský plynárenský gigant Gazprom v úterý varoval, že by mohl začít od 28. listopadu snižovat dodávky plynu přes Ukrajinu do Moldavska, protože Ukrajina zadržuje část plynu, který je pro zemi určen.
  • MOL hlásí nedostatek paliv ve svých čerpacích stanicích v Maďarsku
    Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.
  • MOL varuje před výkyvy dodávek paliv kvůli konci ruské ropy
    Maďarským státem vlastněná společnost MOL varuje před rizikem výkyvů dodávek pohonných hmot v Česku v souvislosti s koncem výjimky, kterou má Česko na dovoz výrobků z ruské ropy. Společnost v tiskové zprávě zaslané ČTK uvedla, že není jisté, že se v době po skončení výjimky podaří zajistit dostatečné dodávky produktů z neruské ropy do Česka. Platnost výjimky končí 5. prosince. Společnost Orlen Unipetrol, která je v Česku jediným zpracovatelem ropy, však na dotaz ČTK uvedla, že má zajištěné dodávky ropy v dostatečném množství pro zachování kontinuity produkce a v případě potřeby je připravená přesměrovat exportní produkci na český trh.
  • Momentálně se Dogecoin blíží k bodu zlomu pro dlouhodobé investory
    Podle Coinmarketcap je Dogecoin (DOGE) aktuálně desátou největší kryptoměnou. Jeho tržní kapitalizace (cap) je nižší než 9 miliard dolarů. V posledním měsíci tato kryptoměna zaznamenala velký propad. Pro investory by to být ovšem mohla být příležitost.
  • Momentum pracovného trhu v USA spomaľuje aj napriek plnej zamestnanosti
    Tvorba pracovných miest v Amerike znova zrýchlila po hurikánovom pribrzdení v septembri, avšak momentum pracovného trhu spomalilo kvôli slabému rastu miezd.
  • Momentum se u amerického indexu Nasdaq100 obrátilo do záporu
    Peněžní index US 100 se dnes opět pohybuje v červených číslech, obchoduje se opět pod 100denním jednoduchým klouzavým průměrem (SMA) a odevzdal polovinu svých srpnových zisků. Nízká výkonnost společnosti Nvidia udržuje index pod tlakem, protože trh se připravuje na zveřejnění klíčových údajů z amerického trhu práce v tomto týdnu a odpočítává čas do zasedání Fedu 18. září.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new