Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:52
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
InstaForex rijen 2024

Zahraniční obchod překvapil, nemovitosti jsou sud třaskavého prachu

09.05.2023 12:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Český statistický úřad dnes zveřejnil hned tři statistiky: průmyslovou výrobu, stavební výrobu a zahraniční obchod.

Průmyslová produkce v březnu 2023 byla reálně meziročně vyšší o 2,2 %, což je více, než se čekalo

Meziroční růst ovlivnila nejvýznamněji výroba motorových vozidel, kde se produkce meziročně zvýšila o 42 %. To je dáno tím, že už skončily problémy s díly z Asie, kterými trpěla automobilová výroba v poslední době hned několikrát. Na automobilovou výrobu se proto nemůžeme dívat v měsíčním horizontu, ale jako na klouzavý průměr za celý rok. Informace o tom, že v meziměsíčním porovnání rostla průmyslová výroba o 1,7 %, tedy o ničem nevypovídá.

Na dnešní statistiku se dívám s lehkým očekáváním toho, že příští čísla tak dobrá nebudou. Hodnota nových zakázek v běžných cenách totiž meziročně klesla o 1,7 %. Kdyby byla statistika v reálných hodnotách, šlo by o pokles ještě větší.  Jinými slovy, průmyslu se nedaří tak dobře, jak by se mohlo na první pohled zdát. Když se dívám na průmysl od začátku roku, vidím titěrný růst o 0,8 %. A výsledek za celý rok bude jen o trochu vyšší.

Stavební produkce v březnu reálně meziročně klesla o 6,0 %

Stavební úřady vydaly meziročně o 13,3 % stavebních povolení méně, přičemž orientační hodnota těchto povolení klesla o 6,3 %. Meziročně se začalo stavět o 21,0 % bytů méně a dokončeno jich bylo o 22,7 % méně.

Na trhu s nemovitostmi pokračuje krize. Objem poskytnutých hypoték je nicotný proti tomu, jaký býval dříve. Trh zamrzl a všichni vyčkávají. Data Eurostatu mluví o poklesu cen nemovitostí v ČR i v mnoha dalších zemí. Mezinárodní měnový fond přitom varuje, že pokud půjdou úrokové sazby výš, budou ceny nemovitostí klesat. Pro řadu lidí se totiž hypotéky stanou nesplatitelnými. Proto také silně před zvyšováním úrokových sazeb varuji. Možná se povede snížit inflaci, ale to zároveň sestřelí i bankovní sektor, který používá hypotéky jako zástavy. A bankovní krizi by si jistě nepřál nikdo.

Pokles stavebních povolení signalizuje, že problémy na trhu nemovitostí přetrvávají. Trh by potřeboval nižší úrokové sazby i reálný růst mezd. Od začátku roku poklesla stavební výroba o 2,5 %. Za celý rok to bude o trochu méně. Ekonomika se bude postupně rozehřívat.

Zahraniční obchod mile překvapil

Podle předběžných údajů skončila v březnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 15,9 mld. Kč, což byl meziročně o 28,1 mld. Kč lepší výsledek. Za skvělými čísly stál zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 18,9 mld. Kč. Nepříznivý vliv na celkové saldo měl naopak zejména pokles přebytku obchodu s elektřinou o 6,3 mld. Kč.

Vývoz vzrostl meziročně o 7,7 %, zatímco dovoz o 0,4 %. To ukazuje, že zahraniční poptávka je silnější než poptávka domácí.

V lednu až březnu 2023 dosáhl přebytek obchodní bilance 39,6 mld. Kč, přičemž před rokem byla ve stejném období v deficitu 12,0 mld. Kč. To je ohromné zlepšení, které by navíc mohlo pokračovat, pokud budou dále klesat ceny energií.

Velký přebytek zahraničního obchodu ukazuje, že se ekonomice daří vyrovnat i se silnou korunou. Koruna proto může ještě posílit. Kdyby nebylo vysoké inflace, řekl bych, že si Češi po delší době užijí levnou dovolenou v zahraničí. Jenže inflace je všude a ceny zájezdů jsou vysoko, takže ani s rekordně silnou korunou dovolená levná nebude.

Co bych dělal, kdybych byl centrálním bankéřem

Z pohledu centrální banky dnešní čísla ukazují, že k ohřátí ekonomiky dojde, už jen když vezmeme v potaz jednorázové zlepšení dodávek zahraničních dílů. Bez toho by průmysl nerostl. Naopak zamrzlou ekonomiku vidíme, když se podíváme na nemovitosti. Aktuálně sedíme na sudu třaskavého prachu.

Pokud budou více klesat ceny nemovitostí, máme ohromný problém. Kdybych byl centrální bankéř, nerad bych k tomu přispěl vyššími úrokovými sazbami. Navíc vyšší úrokové sazby by ještě více posílily korunu, která je už nyní u rekordních hodnot. Brzo začnou exportéři křičet, že silnou korunu nezvládají. Za nejrozumnější proto považuji, když centrální banka ponechá sazby na stávajících hodnotách ještě mnoho měsíců. Poté je může začít postupně snižovat.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zahraniční obchod po pěti měsících zpět v plusu
    Zahraniční obchod v listopadu dosáhl překvapivě přebytku ve výši 5,7 miliard korun po -16,3 miliardách v říjnu (původně -18,2 mld.) Trh i my jsme očekávali deficit, i když výrazně nižší než v říjnu. Výsledek je tak milým překvapením, za kterým stojí výrazné zvýšení vývozu elektrické energie a odpadů.
  • Zahraniční obchod poprvé v minusu
    Bilance zahraničního obchodu poprvé v tomto roce skončila s deficitem, který v červenci činil -4,1 mld. Kč. Negativní saldo zahraničního obchodu neočekával nikdo z analytické obce. I přesto je obchodní bilance za prvních sedm měsíců tohoto roku ve výrazném přebytku, který zdaleka překonává loňskou úroveň.
  • Zahraniční obchod poprvé v tomto roce v deficitu
    Červenec je první měsíc v tomto roce, kdy bilance zahraničního obchodu skončila v deficitu, a to ve výši 5,9 mld. Kč. To je výrazně horší výsledek, než který byl predikován trhem i námi.
  • Zahraniční obchod potvrzuje svou stěžejní roli
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila v listopadová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách s přebytkem 32,2 mld. Kč, a tím na úrovni říjnového výsledku, který byl revidován z původně avizovaných 33,4 mld. Kč na 32,2 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 20 mld. Kč. Zahraniční obchod tak opět předčil tržní očekávání.
  • Zahraniční obchod pozitivně překvapil
    Bilance zahraničního obchodu dosáhla v říjnu přebytku ve výši 12,8 mld. Kč, čímž výrazně překonala naší i tržní prognózu. V předchozích měsících pokles tempa dovozu překonávalo pokles tempa vývozu, což se pozitivně projevovala na výsledcích zahraničního obchodu, ale v říjnu meziročně export vzrostl.
  • Zahraniční obchod pozitivně překvapil
    Prosincová bilance zahraničního obchodu překvapila výrazně nižším deficitem, než jsme my i trh očekávali. Schodek v běžných cenách dosáhl 1,2 mld. CZK a ve srovnání se stejným měsícem roku 2021 byl o 15 mld. CZK nižší. Na bilanci se příznivě odrazil zejména meziročně lepší výsledek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (+11 mld. CZK) a přebytek obchodu s motorovými vozidly (+9,1 mld. CZK). Naopak negativně na bilanci dopadl hlubší deficit obchodu s ropou a zemním plynem (-8,8 mld. CZK), kde se promítly vyšší ceny komodit i vyšší dovezené množství. Deficit s elektrickými zařízeními byl vyšší o 3,1 mld. CZK. Vývoz se meziměsíčně po sezónním očištění snížil o 0,8 %, dovoz pak o 6,8 %.
  • Zahraniční obchod pozitivně překvapil
    Únorový zahraniční obchod skončil ve vysokém přebytku 22 mld. CZK. Náš odhad i konsenzus trhu počítal s 15 mld. CZK. V meziročním srovnání se tak jednalo zhruba o 6 miliard lepší výsledek. K tomu přispěl jednak vyšší přebytek bilance s ostatními dopravními prostředky (+3,2 mld. CZK) a zároveň nižší deficit s ropou a zemním plynem (-2,8 mld. CZK). Negativně se pak na celé únorové bilanci podepsal horší výsledek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 4,2 mld. CZK). Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku vývoz pokles o 0,7 % a dovoz o 2,9 %. Únorová bilance zahraničního obchodu však ještě nebyla zatížena pandemií koronaviru. V březnu a dubnu již očekáváme jak na straně importů, tak exportů mnohem hlubší propady. Zastavení výroby v automobilovém sektoru se propíše do výrazného poklesu exportní aktivity, přičemž vzhledem k ochromení domácí poptávky i výroby bude nižší i importní aktivita. Bilanci by měl i nadále vylepšovat nižší deficit s ropou, jejichž ceny se do konce roku podle naší prognózy přes úroveň 40 dolarů za barel nedostanou.
  • Zahraniční obchod prozatím mírně v plusu
    Bilance zahraničního obchodu v prvním měsíci roku skončila mírně v plusu (+6,2 mld. Kč), což je v souladu s naším i tržním odhadem.
  • Zahraniční obchod překonává sám sebe, stavebnictví naráží na nedostatek kapacit - bytů se letos začalo stavět nejvíce od roku 2009
    Zahraniční obchod České republiky překonává sám sebe, překonává očekávání. V srpnu vykázal výrazně lepší než předpokládanou výslednou bilanci, když dosáhl přebytku 8,6 miliardy korun, zatímco trh počítal s mírným schodkem.
  • Zahraniční obchod překvapil dvojnásobným deficitem
    Zahraniční obchod v dubnu překvapil deficitem 28,4 miliard CZK, když trh čekal zhruba polovinu. Na výsledku se negativně podepsaly vysoké ceny ropy a zemního plynu a snaha se zemním plynem předzásobit. Deficit v této kategorii byl tak meziročně o 24,5 mld. CZK hlubší. Vymazal tak téměř celý přebytek obchodu s motorovými vozidly, který byl navíc o 11,4 mld. CZK meziročně nižší. Z dat je patrné, že automobilovému sektoru se zatím z potíží se subdodávkami vymanit příliš nedaří. V dubnu se prohloubil i deficit se základními kovy (o 5,4 mld. CZK). Vyšší byl pouze přebytek obchodu s elektřinou (o 1,7 mld. CZK).
  • Zahraniční obchod překvapil přebytkem
    Výsledek zahraničního obchodu za listopad překvapil přebytkem 5,7 mld. CZK. Analytici počítali s podobnou cifrou, ale s opačným znaménkem. Ve srovnání s loňským rokem byl však výsledek stále o 26,3 mld. CZK horší. Na výsledcích se pozitivně odrazil meziročně větší přebytek obchodu s elektřinou, plynem a párou (+8,3 mld. CZK). Přebytek obchodu s motorovými vozidly se sice meziročně snížil o 4,5 mld. CZK, v říjnu však pro srovnání toto zhoršení činilo 13,8 mld. CZK.
  • Zahraniční obchod překvapil výrazným přebytkem
    Bilance zahraničního obchodu překvapila vysokým přebytkem ve výši téměř 35 miliard korun, zatímco náš odhad i tržní konsenzus počítal zhruba s 10 miliardami. Únorový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 19,7 mld. CZK vyšší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již šestý měsíc v řadě. Po očištění o sezónní vlivy se přebytek zvýšil z lednových 3,8 mld. CZK na 19,2 mld. CZK v únoru.
  • Zahraniční obchod překvapil vyšším přebytkem
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila prosincová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 17,7 mld. Kč oproti listopadovým 32,2 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 25,9 mld. Kč. Celkově se v roce 2020 přebytek salda zahraničního obchodu vyšplhal na 190 mld. Kč a byl tak meziročně o 44,3 mld. Kč vyšší. V porovnání s rokem 2019 se vývoz snížil o 4,5 % a dovoz o 5,9 %. Jedná se o dobrý výsledek, když si připomeneme, že například v půlce minulého roku trh ještě očekával pokles okolo 10 %.
  • Zahraniční obchod přidává, nejen díky srovnávací základně
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila březnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 18,5 mld Kč, což je jen mírně za výsledkem v únoru a lednu, kdy bilance činila 22,5, respektive 24,6 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod roste, průmyslu a stavebnictví se nedaří
    „Průmyslové produkci se na začátku letošního roku příliš nedařilo, březen dokonce přinesl větší propad. Průmyslová výroba tehdy meziročně klesla o 2,7 %, především kvůli vyšší srovnávací základně ve výrobě motorových vozidel z března roku 2023. Jak ukázala dnes publikovaná data Českého statistického úřadu, v dubnu si průmyslová produkce meziměsíčně drobně polepšila, když vzrostla o 0,6 %, meziročně však mírně klesla o 0,4 %. Za horšími výsledky stojí především pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení, pokles v hutnictví a slevárenství, ale také nižší produkce v energetickém sektoru. Nadprůměrné dubnové teploty zapříčinily pokles spotřeby plynu, na produkci ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, která klesla o desetinu, měly vliv i plánované odstávky v elektrárnách a pokles výroby v uhelných elektrárnách,“ vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Zahraniční obchod se dále zlepšuje
    Zahraniční obchod dosáhl v dubnu přebytku 8,4 mld. CZK. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jednalo o zlepšení o 36,6 mld. CZK. Za příznivým vývojem stál především meziročně nižší schodek s ropou a zemním plynem, a to o 21,2 mld. CZK. Zde se pozitivně odrazil pokles cen na komoditních trzích, ale i výrazně nižší objem dováženého zemního plynu.
  • Zahraniční obchod se vrátil do plusu
    Bilance zahraničního obchodu se v červenci poprvé v tomto roce překlopila do červených čísel, ale byl to pouze krátkodobý výkyv. V srpnu se vrátila do přebytku, když vývoz překonal dovoz o 14,3 mld. Kč. To je pro nás překvapivě pozitivní výsledek, když jsme počítali s mírným prohloubením schodku (-6,6 mld. Kč). Predikce trhu byla mírně optimističtější, ale rovněž s očekávaným schodkem, konkrétně ve výši -3,8 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod se zadrhává
    Saldo zahraničního obchodu překvapilo výrazně zápornou bilancí. Namísto očekávaného kosmetického zmírnění schodku z červencových 7,9 mld. Kč na necelých 6 mld. Kč, se schodek obchodní bilance v srpnu propadl až na 28,1 mld. Kč. Oproti minulému roku se tak jednalo o 35,6 mld. Kč horší výsledek.
  • Zahraniční obchod si udržel solidní výkon
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila únorová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 22,5 mld Kč, což je obdobný výsledek jako v lednu, kdy přebytek činil 24,6 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 2,2 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod skončil přebytkem. To se však brzy změní
    Český statistický úřad dnes zveřejnil data o zahraničním obchodu. Podle předběžných údajů skončila v lednu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 9,5 mld. Kč, což představuje meziroční zlepšení o 2,1 mld. Kč. Ačkoli samotná statistika vyznívá dobře, trh čekal ještě lepší výsledek, když sázel na přebytek 15,2 mld. Kč. Data tedy pro trh představují zklamání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank