Středa 22. ledna 2025 05:11
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Energie českým domácnostem začínají zlevňovat. Lidé by ale neměli brát první nabídku pod úrovní stropu, protože je podmíněna víceletou fixací a už na jaře lze čekat až dramatický propad cen

18.01.2023 10:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Někteří tuzemští dodavatelé plynu a elektřiny domácnostem, například E.ON, začínají zlevňovat. Zohledňují tak dramatický pokles burzovních cen napříč EU, k němuž dochází od loňského srpna. Referenční cena plynu v EU, jež je určující i pro dodavatele v ČR a která je klíčová také pro ceny elektřiny, klesla od druhé poloviny loňského srpna do dnešního rána o více než 83 procent. Včera poklesla pod úroveň 52 eur za megawatthodinu, což je absolutně nejnižší cena od 6. září 2021. Právě na přelomu srpna a září 2021 se na trhu EU začal výrazněji projevovat hrozící fatální nedostatek plynu, který – zpětně viděno – souvisel i s tím, že Rusko se připravovalo na válku na Ukrajině. Proto omezovalo své dodávky do zemí EU v rámci krátkodobých kontraktů.

Pokles burzovní ceny plynu v EU má na svědomí zejména nadprůměrně teplé počasí. To by se mělo na kontinent vrátit v příštím týdnu, což je právě bezprostředním důvodem včerejšího poklesu ceny plynu na více než šestnáctiměsíční minimum. Teplé počasí má lví podíl na tom, že evropské zásobníky plynu jsou stále naplněny na 81 procent, což je o zhruba dvacet procentních bodů nad pětiletým průměrem pro tuto část roku. Dochází také k úsporám na straně domácností i podniků, které jsou dány jak úsporným nakládáním, tak omezováním výroby, například v průmyslu. Omezení výroby by však nemělo být tak výrazné, aby kontinent uvrhlo do jakkoli závažnější recese, což je další příznivá zpráva.

Na konci této topné sezóny by tak zásobníky mohly být stále naplněny z více než padesáti procent. To je komfortní situace pro to, aby mohly být kompletně naplněny před začátkem další topné sezóny, která startuje v říjnu 2023.

Takto poměrně příznivé vyhlídky mocně tlačí burzovní cenu plynu dolů. A tedy také burzovní ceny elektřiny, jejíž podstatná část se v EU z plynu vyrábí. S blížícím se koncem probíhající topné sezóny a nástupem jara proto také nelze vyloučit další, až dramatický propad cen plynu v EU. Je tudíž poměrně pravděpodobné, že čeští dodavatelé energií domácnostem v dohledné době zlevní ještě citelně výrazněji, než jak se „osmělují“ nyní. A protože nyní své zlevnění podmiňují víceletým zafixováním cen, mohl by se takovýto nový tarif, byť zlevněný pod úroveň vládou stanoveného stropu, jednoduše vymstít.

Lidé by proto neměli brát první zlevněnou nabídku, která se naskytne, zvláště tehdy ne, je-li podmíněna právě víceletou fixací. Mohli by totiž již poměrně brzy litovat, že nepočkali na ještě výhodnější ceny a ještě výhodnější podmínky. Ty mohou přijít již brzy, již na jaře.  

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Energetická skupina PRE loni zvýšila čistý zisk o čtvrtinu na 3,33 miliardy Kč
    Energetická skupina Pražská energetika (PRE) loni zvýšila svůj čistý zisk na 3,33 miliardy korun, což je meziročně téměř o čtvrtinu více. Výnosy skupiny pak vzrostly o skoro 39 procent na více než 38 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy Pražské energetiky (PRE), na kterou dnes upozornil Ekonomický deník. V hospodaření skupiny se během loňské energetické krize spojené s vysokým zdražením energií projevil také nárůst počtu odběratelů a dodávek.
  • Energetické a vysoko zdanené americké spoločnosti vyzerajú byť podhodnotené. Časom môžu pomôcť indexu S&P vyššie
    Na prvý pohľad to vyzerá, že americké akcie sú aktuálne drahé, keďže index S&P 500 sa obchoduje za viac ako 18-násobok očakávaných ročných ziskov. Existujú však sektory, ktoré vyzerajú byť podhodnotené. Napríklad akcie v energetickom sektore, ktoré sa obvykle hýbu spolu s cenou ropy. Teda až na posledné týždne, počas ktorých nezachytili rast jej ceny. Naopak, vybrali sa mierne nadol. Aktuálne vyzerajú byť v pomere k cene ropy podhodnotené o viac ako 10%. Vyzerá to tak, že investori nie sú príliš presvedčení o udržateľnosti aktuálne vysokých cien ropy. Pokiaľ by však ropa ostala takto vysoko, tak by sa táto diera mohla onedlho zatvoriť, a to skrz rast cien energetických akcií.
  • Energetické sankce, znárodňování, fiskální podpora. A Čína si brousí zuby na ruské firmy
    Dnešek přinesl řadu zajímavých zpráv, jejichž výsledkem tentokrát není další vlna paniky, spíše nerozhodnost a ve výsledku konsolidace na akciích. Hlavní evropské i americké akciové indexy registrují menší pohyby a jsou na tom smíšeně, slušně v plusu se pak drží španělský či italský trh. Pod tlakem jsou dluhopisy, a to především na evropské straně.
  • Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství
    Heslo "Drill, baby, drill!", které se objevilo během kampaně Donalda Trumpa, mělo předznamenat dobré časy pro těžební a energetický sektor. Existuje však riziko, že by Trump mohl tato odvětví ohrozit? Výrazné zvýšení těžby ropy v USA by mohlo vést k poklesu cen ropy. A historie ukázala, že jsme během posledního Trumpova a Bidenova prezidentství zažili energetický paradox.
  • Energetický sektor a vzácné kovy se po oznámení Evropské centrální banky ocitly na vrcholu
    Pšenice obchodovaná na chicagské burze zažívá nejdelší sérii propadů za posledních 20 let. Zlato si polepšilo v důsled...
  • Energetický sektor má za sebou další otřesný týden
    Ropa zažívá dosud nejhorší sérii týdenních propadů za několik desetiletí. Saúdská Arábie nechává své plány ohledně ropné produkce dál pod pokličkou. Zlato pod hladinou 1180 dolarů za unci ovládají medvědi.
  • Energetika pod tlakem: Vyplatí se teď investovat do energetických akcií typu ČEZ
    Investování do akcií energetických společností představuje i letos nadále riziko. Kvůli politickým tlakům v čase stále poměrně vysokých cen energií, byť o dost nižších v porovnání s uplynulými léty, a také kvůli právě klesajícím cenám cen burzovních cen plynu či elektřiny a také ovšem emisních povolenek.
  • Energetika pomohla komoditám k dobrému lednovému výsledku. Naopak zlato potřebuje impulz
    Většina hlavních světových komodit vstoupila do roku 2013 se silnými zisky. Také oba hlavní komoditní indexy měly slušné výnosy, zejména pak index S&P GSCI. Důvodem bylo hlavně to, že se dařilo benzinu a ropě. Komoditám pomohlo nahoru několik faktorů, přičemž těmi zásadními byly zlepšené odhady ekonomického růstu, nižší politická rizika nebo pokračování agresivní měnové politiky. A v neposlední řadě pak také oslabování dolaru vůči většině světových měn – tedy kromě japonského jenu, který během ledna dramaticky klesl.
  • Energetika zažila silný týden, ceny ropy stoupají společně s inflací
    Ceny komodit už třetí týden rostou. Všeobecný vzestup energetiky a kovů více než vyvážil oslabení některých oblastí zemědělského sektoru. A tak se Bloomberg Commodity Spot Index, který sleduje výnosy za přední kontraktní měsíc hlavních komoditních futures, i ke konci minulého týdne nadále držel poblíž desetiletého maxima.
  • Energie českým domácnostem začínají zlevňovat. Lidé by ale neměli brát první nabídku pod úrovní stropu, protože je podmíněna víceletou fixací a už na jaře lze čekat až dramatický propad cen
    Někteří tuzemští dodavatelé plynu a elektřiny domácnostem, například E.ON, začínají zlevňovat. Zohledňují tak dramatický pokles burzovních cen napříč EU, k němuž dochází od loňského srpna. Referenční cena plynu v EU, jež je určující i pro dodavatele v ČR a která je klíčová také pro ceny elektřiny, klesla od druhé poloviny loňského srpna do dnešního rána o více než 80 procent.
  • Energie českým domácnostem zlevňují, nejnověji v podání innogy. Lidé by ale neměli brát první nabídku pod úrovní stropu, je-li podmíněna delší fixací, neboť na jaře ceny dále spadnou
    Mnozí tuzemští dodavatelé plynu a elektřiny domácnostem, nejnověji společnost innogy, začínají zlevňovat. Zohledňují tak dramatický pokles burzovních cen napříč EU, k němuž dochází od loňského srpna. Referenční cena plynu v EU, jež je určující i pro dodavatele v ČR a která je klíčová také pro ceny elektřiny, klesla od druhé poloviny loňského srpna do dneška, tedy za zhruba půl roku, o více než 85 procent.
  • Energie dál zdražují a živí obavy z inflace. Trpí hlavně technologie
    Začátkem týdne stály za pozornost opět energie, které jsou klíčovým faktorem pro inflaci a potažmo i inflační očekávání. Cena elektřiny v Německu, zásadní i pro český trh, se zvedla o dalších 5 procent, přičemž ráno to bylo i víc.
  • Energie na trhu zlevňují, dodavatelé začínají reagovat novými tarify
    Dodavatelé elektřiny a plynu začínají v reakci na příznivý vývoj na energetickém trhu z posledních týdnů nabízet novým klientům tarify s cenami mírně pod vládou stanoveným maximem. Jde například o E.ON, nový ceník chystá i innogy. Situaci na trhu, kde ceny energií začaly klesat, analyzují i další velcí dodavatelé. Většinou půjde o tarify s dlouhodobou fixací. Vyplývá to z informací firem pro ČTK. Pod úrovní stropu prodávají energie svým stávajícím klientům i někteří menší dodavatelé.
  • Energie rostou, techy míří dolů a stahují Nasdaq
    Dnešní americká data nevyznívají úplně jednoznačně. Index ISM naznačil zpomalení průmyslové aktivity, která však zůstala na velice slušné úrovni. Zároveň překvapivě ukázal také další navýšení cenových tlaků ve výrobě. Vedle toho se nečekaně snížily výdaje ve stavebnictví. Smíšeně dopadla zpráva o žádostech o dávky v nezaměstnanosti.
  • Energie stále zdrojem nervozity, koruna inflaci ani volby moc nevyužila
    Ropa začala týden růstem o více než 2 procenta. Brent se dostává už nad 84 dolarů a mírně vyšší ceny registrujeme také na zemním plynu a elektřině. Dál nahoru se vydaly i výnosy dluhopisů v Evropě. Právě energie jsou nyní klíčovým zdrojem obav i pro akcie, které navíc mohou být nejisté před blížícím se startem výsledkové sezóny. Na pozitivní straně však můžeme uvést menší strach z čínské regulace, poté co Meituan dostal od antimonopolního úřadu menší pokutu, než se čekalo.
  • EONIA (European Over-Night Index Average)
    Medzibanková úroková swapová sadzba aktuálne započítava 50%-nú pravdepodobnosť navŕšenia sadzieb...
  • E.ON investuje 27 miliard eur, aby se připravil na přechod k zelené energii
    Německá energetická skupina E.ON do roku 2026 investuje kolem 27 miliard eur (více než 687 miliard Kč), aby připravila distribuční sítě i zákazníky na přechod k obnovitelným zdrojům energie. Firma si také stanovila cíle z hlediska tvorby zisku a plán výplaty dividend. E.ON se tak přidal ke svým rivalům, kteří podobné plány buď již nastínili, nebo se k tomu chystají.
  • E.ON: Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, má Evropa velký problém
    Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, má nejen Německo, ale celá Evropa velký problém. V sázce by mohla být i samotná existence Evropské unie. Hospodářskému deníku Handelsblatt to zopakoval šéf energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum. Zároveň vyloučil návrat k jaderné energetice v Německu, nebrání se ale prodloužení životnosti německých uhelných elektráren.
  • E.ON sníží milionu stálých zákazníků ceny energií pod cenový strop
    Energetická společnost E.ON sníží od poloviny února všem svým stálým zákazníkům bez fixací ceny energií pod vládou stanovené cenové maximum. U elektřiny budou ceny nižší o šest procent, než činí cenový strop, u plynu o osm procent. Zlevnění se bude týkat více než milionu zákazníků. Roční úspora u klientů, kteří nepoužívají elektřinu či plyn k vytápění, bude v řádu vyšších stovek korun, u ostatních vyšší. Informovala o tom dnes společnost E.ON. Dosud tuzemští dodavatelé snižovali ceny pouze u produktů s fixací. Nové ceníky připravují i další dodavatelé.
  • E.ON zlevní 800.000 klientů elektřinu, bude až o pětinu nižší než vládní strop
    Energetická společnost E.ON zlevní od 1. října elektřinu asi 800.000 svých klientů, kteří nemají fixovanou cenu. Oproti současným ceníkům se sníží o 16 procent, vůči vládnímu cenovému stropu pak bude nižší až o pětinu. Od začátku září firma zlevnila 140.000 zákazníků plyn. E.ON o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Ceny energií postupně snižují i ostatní dodavatelé v Česku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank