Neděle 22. prosince 2024 02:27
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy

OPEC snižuje výhled na poptávku po ropě

14.11.2022 13:40  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

OPEC zveřejnil měsíční zprávu o stavu a výhledu trhu s ropou. Kartel producentů ropy uvedl, že globální ekonomika vstoupila do období značné nejistoty a ve 4. čtvrtletí roku 2022 přibylo výzev. Prognózy hospodářského růstu pro roky 2022 a 2023 byly ponechány beze změny, ale prognózy poptávky po ropě byly sníženy. Růst poptávky po ropě v roce 2022 se nyní předpokládá na úrovni 2,55 milionu barelů denně, což je méně než 2,65 milionu barelů denně v předchozí prognóze. Prognóza pro rok 2023 byla snížena z 2,34 na 2,24 mil. barelů denně. OPEC rovněž uvedl, že nabídka převýšila poptávku o 0,2 milionu barelů denně ve 2. čtvrtletí 2022 a o 1,1 milionu barelů denně ve 3. čtvrtletí 2022, což signalizuje přechod k přebytku.

Celkově měsíční zpráva OPEC nesignalizovala žádné zásadní změny a očekávalo se snížení prognózy poptávky (prognózy nabídky byly ponechány víceméně beze změny). Na trhu nedošlo k žádné výraznější reakci. Cena ropy Brent(OIL) po zveřejnění mírně posílila a vyšplhala se na 95 dolarů za kus, ale i nadále se obchoduje zhruba o 1 % níže.

Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • OPEC překonal rozpory a oznámil snížení produkce
    OPEC se po osmi letech dohodl na koordinovaném omezení těžby ropy. Cílem ministrů bylo potvrdit dohodu z Alžíru, což se podařilo a znamená to snížení produkce o 1,2 miliónu barelů denně (mb/d) oproti říjnu. Nová kvóta OPECu by tedy měla vstoupit v platnost v lednu a činí zhruba 32,5 mb/d.
  • OPEC reviduje své měsíční zvýšení produkce
    OPEC stále očekává, že světový trh s ropou bude letos v přebytku. Provedl však úpravy svého měsíčního zvýšení produkce a revidoval ji na 1,3 mil. barelů denně.
  • OPEC+ rozhodnutí o zvýšení dodávek ropy překvapilo trh, tvrdí Goldman Sachs
    Podrobný plán na zvýšení těžby ropy, který představil OPEC+ o víkendu, je podle Goldman Sachs pro trh jako „nepříjemné překvapení“, zejména v době, kdy jsou ceny ropy pod tlakem na pokles.
  • OPEC sa dohodol na nových kvótach, rope sa otvára cesta nahor
    Ostro sledované zasadnutie OPECu sa skončilo. Kartel sa napokon dohodol na znížení ťažby o zhruba 1,2 mil. barelov denne na 32,5 mil. Pridajú sa aj niektoré krajiny mimo OPECu, ktoré by mali prispieť ďalšími 600 tis. barelmi denne (Z toho polovica by podľa neoficiálnych správ mala pripadnúť na Rusko). Celkovo by sa teda globálna produkcia mala znížiť o 1,8 mil. barelov denne, čo predstavuje takmer dve percentá globálnej produkcie.
  • OPEC sa zameriava na veľmi dlhodobú spoluprácu
    OPEC sa usiluje o „veľmi dlhodobú“ dohodu o spoluprácu s ostatnými vývozcami ropy, uviedol vo štvrtok generálny tajomník organizácie Mohammed Barkindo, reagujúci na správy, že Saudská Arábia a Rusko plánuje spoluprácu na 10 až 20 rokov čo sa týka dohľadu nad produkciou. „Hľadáme veľmi dlhodobú spoluprácu medzi OPEC a producentskými krajinami mimo OPEC,“ povedal na konferencii o energiách v Bagdade.
  • OPEC se kvůli ropě sejde s americkými těžaři
    Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v pondělí sejdou se zástupci amerických firem, které těží ropu z břidlic. Jednat by měli o nadměrné nabídce ropy na trhu a o možnostech, jak situaci řešit. Jednání o těžbě ropy z břidlic se mezi americkými těžaři suroviny a zástupci OPEC konalo i loni. V zájmu zvýšení cen ropy na světovém trhu OPEC omezuje těžbu ropy už od ledna loňského roku. Díky tomu se ceny ropy letos poprvé od roku 2014 vyšplhaly nad 70 dolarů za barel. Těžba se přitom dál zvyšuje.
  • OPEC+ se nedohodl, kvóty se ruší, ropa prochází masivním výprodejem
    Mimořádné zasedání organizace OPEC a Ruska nedopadlo pro býky dobře. Skupina se nedokázala dohodnout na dodatečných škrtech kvůli neochotě Ruska snížit svoji produkci. Cena ropa padala v bezprostřední reakci až o více než 9 % pod úroveň 45,40 dolarů za barel, kde se naposledy nacházela v polovině roku 2017. Ropa WTI propadla pod 42 dolarů za barel. Oficiální začátek pátečního jednání musel být o několik hodin odložen kvůli bilaterálnímu jednání mezi Ruskem a Saúdskou Arábií.
  • OPEC se po osmi letech dohodl na snížení těžby. Cena ropy strmě roste
    Velkou událostí minulého týdne bylo zasedání členů OPEC ohledně možné dohody na snížení produkce ropy. O snížení se spekulovalo již několik měsíců poté, co se členové na omezení dohodli při neformálním setkání v Alžírsku v září letošního roku. Středeční schůzka ministrů, která se konala ve Vídni, měla potvrdit alžírskou dohodu a snížit produkci z 33,7 milionů barelů denně na 32,5 milionů barelů. K dohodě členové přistoupili po více než osmi letech poté, co trh s ropou poslední dva roky téměř nepřetržitě klesal.
  • OPEC+ snižuje produkci
    Cena severomořské ropy včera skokově vzrostla nad 85 USD/barel. Impulsem bylo překvapivé oznámení o dodatečných těžebních škrtech ze strany osmi států aliance OPEC+. Saúdská Arábie a spol. plánují snížit celkovou produkci o 1,6 mil. barelů denně s platností od května do konce roku, to vše nad rámec současných škrtů v rozsahu 2,0 mil. barelů denně.
  • OPEC snižuje produkci, dostaví se výsledky?
    Intenzivní strategie pump-and-dump („těžit a prodat“), kterou Saúdská Arábie představila v listopadu 2014, byla odvolána poté, co se členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) setkali v Alžíru a rozhodli snížit produkci ropy až o 700 000 barelů za den. Přesné rozvržení bude dohodnuto na příštím setkání zástupců OPEC, jež se bude konat 30. listopadu.
  • OPEC+ svými činy zvyšuje riziko stagflace
    Cena ropy Brent se přiblížila k 93 dolarům za barel, a dosáhla tak nového desetiměsíčního maxima. WTI se blíží 90 USD. Produkční omezení kartelu OPEC+ zvyšují napětí na trzích a vyvolávají otázky ohledně jeho skutečných záměrů. Náš cenový výhled tak musí odrážet skutečnost, že se OPEC+ podle všeho soustředí spíš na cenovou optimalizaci než na vytvoření vyváženého a stabilního trhu. Proto nelze vyloučit krátkodobé riziko, že se Brent vyšplhá nad 95 USD.
  • OPEC tlaku USA nepodlehne
    Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty daly jasně najevo, že OPEC bude i nadále obezřetně zvyšovat těžbu ropy a nepodlehne tlaku USA na rychlejší zvýšení produkce.
  • OPEC upřednostnil vyšší cenu ropy
    Včera proběhlo dlouho očekávané zasedání ropného kartelu OPEC a jeho spojenců včetně Ruska. Trh obecně očekával, že kartel změní svou produkční strategii a vzhledem k výpadkům dodávek z USA začne postupně zvyšovat produkci. Nakonec však upřednostnil vyšší ceny, když se rozhodl ponechat produkci na stávajících úrovních, čímž přiškrtil trh a dostal cenu na ropy na nejvyšší úrovně za rok.
  • OPEC v červnu zvýšil produkci. Po třech měsících těží znovu více než má
    Bloomberg zveřejnil docela hezkou infografiku k aktuální produkci ropy zemí OPEC a zemí, které se k OPECu připojily v loňské dohodě o snížení ropné produkce, která byla minulý měsíc prodloužena o dalších devět měsíců. Podle dohody měl OPEC snížit produkci o 1,16 mil. barelů a nečlenské země OPEC (v čele s Ruskem) se měly přidat dalšími 560 tis. barely. OPEC svou část dohody od března skutečně naplňoval, ale minulý měsíc produkci začal znovu zvyšovat. Největší podíl na tom mají země bez kvót (Libye, Irák), ale nově se přidaly také Angola a dokonce i Saudská Arábie, která minulý měsíc začala opět těžit více než 10 mil barelů denně. Poté co v květnu OPEC plnil kvóty na 110 % se tak vrací na 95 %, což je nejnižší úroveň od začátku roku, kdy kvóty poprvé vstoupily v platnost.
  • OPEC ve třetím čtvrtletí 2017? Buď, anebo!
    Hedgeové fondy a obchodníci s ropou za sebou mají obtížné druhé čtvrtletí roku. Dohoda mezi zeměmi OPEC a mimo OPEC o snížení produkce totiž nijak nepřispěla k očekávanému zvýšení cen. Vyhlídky pro zlato jsou díky trvajícím geopolitickým nejistotám a politickým rizikům stále na býčí straně. Pro zlato proto máme ve třetím čtvrtletí býčí prognózy. Snižujeme naopak naši předpověď pro ropu Brent na konec roku na 53 USD/barel.
  • OPEC vs. ropa aneb příliš povyku pro nic
    Jen taková ranní glosa k situaci na ropě. Ta se včera začala propadat a zatím to vypadá, že v mírné korekci pokračuje také dnes. Když se tak dívám na srovnání vývoje Brentu a WTI v trochu širší perspektivě, nelze se ubránit dojmu, že bylo zasedání OPEC z minulého týdne pro ropu vlastně tak trochu bezvýznamné. Na ropě se totiž od letošního května nezměnilo vůbec nic. Brent i WTI se od května drží v bočním trendu a zatímco Brent svá maxima z června a října sotva překonal, ropa WTI se nad tyto úrovně zatím stále ještě ani nepodívala. Ano, ropa sice od zasedání OPECu vystoupala o více než 10 %, nesmíme však zapomínat na to, že se takto výrazného růstu dočkala především proto, že začátkem měsíce její cena prudce spadla poté, co právě OPEC začal do světa vyhlašovat, že je dohoda na snížení produkce velmi nejistá.
  • OPEC vytěžil nejméně ropy za posledních 20 let. Produkce klesla na 22,5 milionu barelů denně
    Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červnu meziměsíčně klesla o 1,92 milionu barelů denně na 22,62 milionu barelů denně. Nacházela se tak na nejnižší úrovni za dvě desetiletí. Vyplývá to ze zprávy agentury Reuters, která vychází z údajů o přepravě ropy od zdrojů z odvětví.
  • OPEC zachováva prognózu rastu dopytu na rok 2023
    Správa OPEC naznačuje zachovanie prognózy rastu dopytu po rope na rok 2023 zhruba nezmenenú už štvrtýkrát za sebou. Očakáva sa, že rast dopytu v tomto roku dosiahne 2,35 milióna barelov denne (bpd). Očakáva sa, že dopyt dosiahne v roku 2023 101,91 milióna bpd.
  • OPEC+ zachovává růst produkce
    OPEC a jeho spojenci se drží zavedené politiky měsíčního zvyšování těžby ropy, a to navzdory obavám ze snížení poptávky po nové variantě omikron a závazku Bílého domu uvolnit strategické zásoby ropy, a navzdory všem překážkám, které by mohly v příštích měsících způsobit vážné problémy v tomto odvětví.
  • OPEC zklamal, ropa klesla a výhled se projasnil
    Páteční zasedání organizace OPEC přineslo zmatky, které se naštěstí nakonec neukázaly jako podstatné. Nové kvóty organ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank