Sobota 21. prosince 2024 17:39
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

Rozbřesk: Trochu předčasná sázka na eurodolar

14.11.2022 09:04  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kurz eurodolaru vystřelil v závěru minulého obchodního týdne o tři figury výše, přičemž tento pohyb kopíroval úlevu na akciových i dluhopisových trzích. Tu přitom spustily dvě na sobě nezávislé události: jednak zpomalení americké inflace a jednak odchod ruských vojsk ze strategického jiho-ukrajinského města Cherson, které Ukrajina chtěla dobýt zpět a stabilizovat frontovou linii před nastávající zimou. Má tak díky hypotetickému zklidnění rusko-ukrajinské fronty euro zaděláno na trvalejší zisky, resp. bere překvapivě nižší říjnová americká inflace dolaru vítr z plachet?

Pravdou je, že poslední klíčové územní zisky ukrajinské armády evokují myšlenku, kterou poměrně otevřeně rozvíjel týdeník Economist ve svém posledním čísle, a tou je začátek debaty, jak by mohla vypadat dohoda o příměří. V tomto kontextu je pak třeba vidět, že euro dnes trpí tím, že za humny je válka s tudíž si sebou nese i s ní spojenou rizikovou prémii. Eventuální klid zbraní na Ukrajině by rizikovou prémii u evropských aktiv mohl jistě odbourat, bude to však spása pro samotné euro? Fundamentálně vzato totiž, příměří mnoho nezmění - velký ruský trh bude i nadále pod sankcemi a Evropa odtud relativně levné komodity stále nedostane. Obrovský schodek zahraničního obchodu eurozóny - neboli hlavní negativní důsledek války pro euro - tudíž eventuální příměří jen tak nevymaže.

Pokud jde o reakci dolaru na zpomalení inflace, tak to má svůj krátkodobý (cyklický) a střednědobý vliv. Cyklicky vzato přišla negativní korekce dolaru v momentě, kdy americká výnosová křivka měla v sobě započítaný již hodně agresivní Fed. Před zveřejněním říjnového inflačního čísla trh sázel na to, že sazby Fedu vyšplhají v průběhu roku 2023 na(d) hodnotu 5,25 %. Nyní je to významné méně, což dává menší potenciál pro výraznější výprodej USD v okamžiku, pokud některá z další dat zklamou.

Ovšem ani střednědobý pokles americké inflace a s tím spojené snížení sazeb Fedu nemusí nutně vyvolat výrazné a dlouhodobé oslabení dolaru. Pokud takový pohyb sazeb Fedu nebude motivován recesí, ale snížením inflace ke dvouprocentnímu cíli, tak reálné dolarové sazby (tj. úroky očištěné o inflaci) budou stále vyšší než eurové. Kladný reálný úrokový diferenciál (mezi dolarovými a eurovými sazbami) nemusí být rychlejším poklesem inflace v USA ohrožen, což může činit návrat eurodolaru vysoko nad paritu neudržitelným.

*** TRHY ***

Eurodolar
Při absenci dat na začátku týdne může eurodolar jednak monitorovat spíše politické dění (dopočítávání hlasů v amerických volbách, schůzka G20) a jednak dění ve světě kryptoměn, kde výprodej nabírá na obrátkách (více o eurodolar v úvodním textu).

Akcie
Páteční obchodní seance na Wall Street se nesla v duchu čtvrtečního obchodního dne, kdy trhy zažily nejvydařenější den od jara 2020 (Nasdaq Composite přidal 7,35 %, SPX 500 5,54 % a DJIA 3,70 %). K nejsilnějším sektorům se v pátek zařadil energetický, který vzrostl o 3,1 % (Chevron +2,90 %, Exxon Mobil +3,13 %). V nastoleném tempu pokračovaly akcie z polovodičového sektoru, a i v pátek výrazněji poskočily, AMD US +5,70 %, NVDA US +3,66 %, MU US +3,73 %. Pozadu nezůstaly ani akcie Intelu, INTC US +2,25 %. Z technického pohledu pře prodané akcie Amazonu po čtvrtečním mohutném růstu o 11,52 % i při páteční seanci posílily o více jak 4 % a vrátili se zpět nad hladinu 100 USD. Wall Street aktuálně: DJIA +0,1 %, SPX 500 +0,9 %, Nasdaq Composite +1,9 %.


 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Trhy se oklepaly z největších výprodejů, vysoká nejistota přetrvává
    Spojené státy i EU uvalily na Rusko zatím nejtvrdší balík sankcí. Jejich zveřejnění bylo ovšem pro trhy možná trochu paradoxně signálem k pozitivnímu obratu z nejprudších výprodejů. Sankce jsou zaměřené na zákaz vývozů řady odvětví do Ruska, další omezení přístupu na kapitálové trhy, zmražení zahraničních aktiv největších amerických bank a na omezení možnosti Ruska obchodovat v dolarech, jenech a eurech.
  • Rozbřesk: Trhy se zatím nedokáží vzpamatovat z korona-šoku
    Snaha Donalda Trumpa zastavit nervozitu spojenou s koronavirem vyšla včera naprázdno. Americké akcie po masivních propadech v pondělí a v úterý nakonec ani ve středu nebyly schopné zaznamenat pozitivní korekci. Zvolání Donalda Trumpa “nepanikařte, vše máme pod kontrolou”, se akorát trefila do zprávy o tom, že Kalifornie hlásí první případ koronaviru nejasného původu (tedy bez jasné vazby na původ nákazy), což ukazuje na pravděpodobné šíření epidemie napříč lokální komunitou.
  • Rozbřesk: Trhy startují nový kvartál na vlně pesimismu, je čeho se bát?
    Velikonoce poslaly globální trhy na vlnu pesimismu. V pondělí americké akcie ztratily znovu více než 2 % a jsou již přibližně 10 % pod svými lednovými maximy. Start do nového kvartálu tedy nevypadá na první pohled vůbec dobře.
  • Rozbřesk: Trhy tento týden čekají evropské PMI a zasedání ECB
    Hlavní ekonomickou zprávou minulého týdne byla v tuzemsku nepochybně inflace, která dopadla lehce nad očekáváním trhu i samotné ČNB. Nové inflační trendy však čísla o inflaci sama o sobě neodhalila. Potvrdilo se, že za inflací i nadále stojí především vyšší ceny dopravy ovlivněné zejména pohonnými hmotami, dražší alkohol a tabák a v neposlední řadě i rostoucí náklady na bydlení. V oblasti HORECA, která měla asi největší potenciál překvapit, zatím k žádnému dramatickému zdražení nedošlo.
  • Rozbřesk: Trhy ustupují z extrémního pesimismu, v centru pozornosti zůstane politika
    Úleva na akciových trzích je víc než vítána poté, co americké akcie zažily v prosinci nejhorší propady za posledních 50 let. Pesimismus byl optikou našeho výhledu přehnaný - ve vyspělém světě počítáme sice s viditelným zpomalením růstu ale ne s recesí, kterou řada trhů začala postupně ve svých cenách očekávat. Není to jen případ akciových trhů, ale i extrémně plochých výnosových křivek, jejichž tvar by za normálních okolností signalizoval příchod recese. To je ostatně i případ Česka, kde ještě na začátku prosince swapová křivka ukazovala do konce roku na jeden růst sazeb a do dvou let na dvojité zvýšení českých sazeb. Dnes do dvou let počítá s poklesem sazeb a desetileté sazby poklesly viditelně pod tříměsíční PRIBOR.
  • Rozbřesk: Trhy vyčkávají na americkou lednovou inflaci, Češi si musí počkat na pondělí
    Lednové inflace rozhodnou do značné míry o tom, co budou letos centrální banky dělat. Nastaví laťku pro značnou část roku 2022 a svým způsobem podmíní zejména to, jak agresivní bude řada centrálních bank v krocení inflace v nejbližších měsících. I proto dnes trhy s napětím čekají na výsledek lednové americké inflace, která by měla vystoupat ještě výše na 7 % (nejvyšší úrovně od začátku osmdesátých let) a jádrová inflace se současně přiblíží 6 %.
  • Rozbřesk: Trhy začínají být nervózní. Covid, Čína, Jackson Hole a blížící se německé volby
    Z globálních trhů se v tomto týdnu pomalu ale jistě vytrácí zbytky předešlého letního optimismu. A je to cítit i na české koruně, která se postupně vrátila zpět nad 25,50 EUR/CZK.
  • Rozbřesk: Trhy začínají hrát francouzskou předvolební kartu
    Čtrnáct dní do voleb a trhy začaly hrát francouzskou kartu. S tím, jak se blíží první kolo prezidentských voleb, si totiž nelze nevšimnout toho, kterak roste riziková prémie u francouzského vládního dluhu a výborně performují tradiční bezpečné evropské přístavy jako je německý Bund či švýcarský frank.
  • Rozbřesk: Trhy začínají počítat s agresivnějším růstem sazeb v ČR. A ještě pár slov k inflacím
    Říjen přinesl další zrychlení inflace v ČR, za kterým můžeme aktuálně vidět i první signály růstu cen energií, které v řadě západních zemí zdražují už několik měsíců. Jednoprocentní růst spotřebitelských cen za poslední měsíc jde na vrub především nákladům na bydlení, a nešlo přitom pouze o energie, ale stejně jako v minule především o tzv. imputované nájemné a další výdaje spojené s bydlením. Svoji rozhodně nikoli nevýznamnou roli i v říjnu samozřejmě sehrály pohonné hmoty, jejichž ceny se v důsledku stále ještě nepříznivého vývoje cen komodit na světových trzích dostaly na sedmileté maximu. Nejde ovšem jen o bydlení a cestování, které v letošním roce výrazně zdražují. Růst cest je vidět i u importovaného spotřebního zboží (například oblečení a obuv) a podrobnější statistiky už nejspíš ukážou i další zvýšení cen automobilů a zařízení pro domácnosti.
  • Rozbřesk: Trhy žijí strachem z omezených dodávek komodit. Co to může znamenat pro Česko?
    Trhy žijí strachem z další eskalace konfliktu na Ukrajině, v jejímž centru stojí globální trh s komoditami - na prvním místě ropa a plyn. V paralelním střetu Západ uštědřil Rusku tvrdou ránu finančními sankcemi, které lze ještě stupňovat. Daleko komplikovanější je ovšem potrestat Rusko na komoditním trhu. Strach z uvalení sankcí na ruské vývozy ropy a plynu vyhnal obě komodity extrémně vysoko (ropa nad 130 USD/barel a plyn výrazně nad 200 EUR/MWh). V takové situaci má Západ jednoduše zaděláno na nový stagflační šok, zatímco Rusko inkasuje “tučné” platby za o poznání dražší plyn a ropu. Co z toho plyne? Pokud chce Evropa a USA Rusko skutečně potrestat, musí se od dodávek ropy a plynu jednoduše odstřihnout.
  • Rozbřesk: Trump blízko “překvapivé” obhajobě, avšak klíčové státy se stále dopočítávají
    Další čtyři roky s Trumpem - chtělo by se napsat. Nicméně přestože “Modří” už tuší, že prohráli, soupeřovu výhru nechtějí zatím uznat. Zbývá totiž v prezidentské volbě dopočítat výsledky v několika klíčových státech, které teprve rozhodnou o tom, kdo bude příští prezidentem. V těchto státech v dosavadním sčítání sice vede dosavadní prezident Trump, ale Demokraté na rozdíl například o sázkových kanceláří stále vidí jiskérku naděje pro Bidenovo vítězství. Do toho všeho pak přicházejí tweety prezidenta Trumpa, že Demokraté se pokoušejí “ukrást” volby.
  • Rozbřesk: Trump je zpátky, na mítincích nabízí “prezidentské polibky”
    Donald Trump je zpátky. “Říkají, že jsem imunní, cítím se tak silný”, řekl na mítinku svým příznivcům na Floridě prezident Trump a jako důkaz nabídl ženám i mužům svůj prezidentský polibek. Radikální kampaň je pochopitelná, Donald Trump totiž v předvolebních průzkumech výrazně ztrácí a v závěsu za ním ztrácejí v průzkumech pozice i republikáni v Kongresu. Trhy se proto začínají připravovat na možnost, že demokraté na podzim v USA zvítězí na plné čáře - tj. ovládnou nejen prezidentský úřad, ale i Sněmovnu reprezentantů a Senát. Co by to znamenalo pro trhy?
  • Rozbřesk: Trump kritizuje slabý juan a euro, nit nenechal suchou ani na Fedu
    Když už to v pátek vypadalo na poklidný konec týdne, přihlásil se o slovo nekorunovaný král twitteru Donald Trump. Tentokrát však jeho kritika nemířila pouze na neférové obchodní politiky, ale zejména na údajné uměle podhodnocování měn ze strany Číny a Evropské unie. Jedním šmahem pak americký prezident zkritizoval za přílišné utahování měnové politiky i Fed, díky čemuž nakonec dolar přišel o veškeré týdenní zisky.
  • Rozbřesk: Trumpovo clo ohrožuje plány amerických těžařů, důvod k radosti však nemusí mít ani OPEC
    Plány Donalda Trumpa na ochranu vybraných domácích odvětví nabírají konkrétních obrysů. Proti „nefér“ konkurenci ze zahraničí hodlají Spojené státy zavést cla ve výši 25 % na dovoz ocele a 10 % na dovoz hliníku. Hlasy o rozpoutání obchodní války amerického prezidenta nejenže netrápí, ale dle jeho slov jsou dokonce obchodní války „dobré“ a „dají se snadno vyhrát“. Ať již Trump myslí výhrou cokoli, těžit z těchto opatření s jistotou nebude – spolu s mnoha jinými odvětvími – americký ropný průmysl.
  • Rozbřesk: Trump polil čínské akcie živou vodou
    Tento týden bude opět hrát na trzích prim politika, a to konkrétně staré známé písně - brexit a obchodní války. 1. března by měla vypršet lhůta, kterou dal prezident Trump Číně k jednání o novém nastavení obchodních vztahů a která by současně znamenala prozatímní odložení dalšího kola sankčních cel USA namířených proti Číně. Trump se ale rozhodl podle nejnovějších zpráv napětí neeskalovat a dopřát těžce zkoušené globální ekonomice trochu oddechu. Nová vlna cel se pravděpodobně podle tweetu z Bílého domu znovu odloží a čínské akcie v reakci jako pokropené živou vodou vyskočily na nejvyšší úrovně od června 2018.
  • Rozbřesk: Trump porušil nepsané pravidlo, že americký prezident o dolaru nemluví
    Včera posílila libra vůči dolaru a to o nebývalá tři procenta. Zřídka vídaný jednodenní pohyb přitom nezařídily centrální banky či makroekonomická data, ale politici. Na jedné straně Atlantiku totiž vcelku realisticky mluvila o brexitu britská premiérka Mayová, přičemž na straně druhé se do dolaru pustil nastupující prezident Donald Trump.
  • Rozbřesk: Trump s manželkou jsou pozitivní na COVID-19, trhy čelí nárůstu averze k riziku
    Americký prezident Donald Trump a první dáma USA jsou pozitivní na COVID-19. Toť bombastická zpráva, která dnes po ránu obletěla svět. Zpráva, která není nikterak šokující, ale která může mít implikace pro budoucnost hlavní super mocnosti světa.
  • Rozbřesk: Trump trade - tentokrát s opačným znaménkem
    Americký akciový index Dow Jones včera zaznamenal nejvyšší jednodenní propad od začátku září a dolar zahučel na hodnoty před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Aneb tzv. “Trump-trade? založený na očekávání velkých daňových škrtů dostal v souvislosti s aférou amerického prezidenta okolo šéfa FBI nové znaménko - mínus.
  • Rozbřesk: Trump, Yellenová a inflace naznačí, co čekat v březnu od Fedu
    Čeká nás týden, který může být pro další politiku centrálních bank hodně důležitý, a to jak pro Fed, tak i pro ECB. Z pohledu Fedu se bude hrát o pravděpodobnost růstu sazeb na březnovém zasedání - ta sice za poslední dva týdny narostla, ale stále je “jen? na 40 %. Zvýšit šance by teoreticky mohl dnešním večerním vystoupením před kongresem Donald Trump - pokud by přišel s bližšími detaily daňových a rozpočtových plánů.
  • Rozbřesk: Trump začal úřadovat zostra. Jeho ministr financí opět intervenuje proti dolaru
    Nový americký prezident začal úřadovat pěkně zostra. Oficiálně vypověděl obchodní smlouvu TPP a pozval si na kobereček šéfy velkých amerických nadnárodních firem. V Bílém domě pak generálním ředitelům vysvětlil, že pokud budou vyvážet pracovní místa z USA, aby v zahraničí s pomocí svého know-how smontovali zboží, které zpátky dovezou do USA, a pak je prodali svým propuštěným spoluobčanům, tak jejich firmy čeká nemalá dovozní daň. Na oplátku bylo kapitánům amerického průmyslu přislíbeno, že je nový prezident zbaví zbytečné regulace (dokonce padlo i konkrétní číslo - 75 %) a budou plošně sníženy daně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding