Středa 08. ledna 2025 05:55
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple ebook česká koruna

Ceny kukuřice jsou ovlivněny klimatem a situací na Ukrajině

10.11.2022 10:17  Autor: InvestCentrum  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trhy získávají od Ministerstva zemědělství Spojených států prostor pro volatilit a sklizeň v USA se blíží ke konci.

Trh čeká na jakoukoli změnu rozhodnutí Ruska o ukrajinském vývozním koridoru a také sleduje klima v Jižní Americe. Změna Číny spojená s plánem na Zero-COVID povzbudila trhy, ale směnný kurz je v této zemi pořád velmi důležitou negativní proměnnou pro mezinárodní ceny.

Týden po rozhodnutí o uzavření ukrajinského exportního koridoru upozornil ministr obrany z Ruska, že je šance na jeho znovuotevření pro tok zboží v Černém moři. Před pár dny ceny pšenice velmi vyrostly, což nevydrželo moc dlouho, jelikož se začaly kvůli možnosti znovuotevření zase zpomalovat. Dochází také k velkému snížení úrody pšenice v Argentině a omezit její objemy může vláda. Také Stanoveného maximálního vývozu dosáhla i kukuřice, které se podařilo vyvézt 36 mil. tun. 

Do světa se dostala informace, že Ukrajina a Argentina přestanou vyvážet kukuřici. Největšími vývozci jsou aktuálně Spojené státy a Brazílie. 

Ve zprávě USDA se uvádí, že v produkci i v údajích o vývozu dojde jen k drobným korekcím. Drobné korekce produktivity by cenovou orientaci velmi nezměnily. 

Evropa klesla se sklizní kukuřice na 54,2 mil. tun, což by mohlo mít za následek větší poptávku po pšenici, která by nahradila kukuřici. Čína sklízí svou úrodu a není závislá na nových dovozech až do dubna/ května příštího roku. Momentálně dochází k neshodám mezi odhady produkce.

Trhy se mohly minulý týden povzbudit díky rozhodnutí Číny o uvolnění Zero-COVID. Mohlo by to zbrzdit nové odstávky v provinciích, které jsou důležité pro průmyslovou činnost. Dalším problémem je silná devalvace jüanu, který se pohyboval minulý týden na historickém maximu. Tato devalvace omezuje příznivý dovoz Číny nebo nutí snížit dovozní ceny v dolarech, kvůli zjednodušení vstupu na trh Číny.

Zaměřit se na klima v Jižní Americe je naprosto přirozené. Deště v Brazílii jsou úplně normální, ale v Argentině jsou stále pod normálem. Důležitým obdobím pro úrodu je listopad-leden. Minulý rok v listopadu přestalo v jižní Brazílii a Argentině pršet, což způsobilo velké ztráty produkce.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny klesají navzdory klesajícím zásobám ropy
    Před dvěma dny Americký úřad pro energetické informace oznámil, že zásoby ropy klesly za týden o 2,8 milionu barelů. Přesto ceny ropy klesly.
  • Ceny komodít exportovaných Austráliou rastú, AUD vyzerá byť podhodnotený
    Dnes dorazili z Austrálie dve zaujímavé čísla. Tým prvým bola medzikvartálna zmena súkromných investícií, ktorá ukázala ďalší pokles, konkrétne o 4% (čakal sa pritom pokles o 2,8%). Súkromné investície zaznamenávajú takmer nepretržitý pokles od začiatku roka 2015. Druhým bola medziročná zmena indexu cien komodít, ktoré Austrália exportuje (vážené podľa štruktúry exportov). Ten ukázal v dolárovom vyjadrení medziročný rast na úrovni 30%.
  • Ceny komodit – ropa zlevňuje a zlato jde nahoru.
    Mezi investory roste napětí. Mají obavy z Trumpových příprav na obchodní válku s Mexikem. Hlavní americké burzovní indexy klesly. Ropa v poslední době zlevnila, cena zlata naopak roste.
  • Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce
    Posílení, které jsme předpovídali a k němuž ve 3. čtvrtletí u klíčových komodit došlo, bude podle všeho pokračovat i ve čtvrtletí závěrečném. Slábnoucí ekonomické vyhlídky nejen v Evropě a USA, ale do jisté míry i v Číně, totiž více než kompenzuje strach z nízké nabídky. Hlavně v energetice, kde kartel OPEC+ přiškrtil produkci ropy a palivových produktů tak úspěšně, že dosáhl kýženého růstu cen.
  • Ceny komodit stále stoupají
    Pro široce exponovaný Bloomberg Commodity Index se stal srpen nejlepším měsícem od dubna 2016. Čtyři po sobě jdoucí měsíce růstu cen způsobily, že se index dokázal z velké části zotavit z pandemického propadu, který jej zasáhl v únoru a březnu. Klíčovými faktory, které za tímto zotavením stojí, jsou patrně bezprecedentní objem stimulů centrálních bank, americké i světové úrokové sazby, kterého dosáhly naprostého dna, nedávné oslabení dolaru, obavy z rozmarů počasí i poptávka po zajištění proti inflaci.
  • Ceny kryptoměn dnes: Bitcoin zůstává na 61 000 USD, XRP mezi největšími ztrátovými aktivy
    Přehled trhu: Za poslední den klesla hodnota světového trhu s kryptoměnami na 2,14 bilionu dolarů, což představuje ztrátu -1,07 %. Tento pokles je doprovázen prudkou ztrátou objemu obchodů, který se snížil o -20,21 %, což činí 92,17 miliardy dolarů za 24 hodin. Index strachu a chamtivosti klesl na 36, což naznačuje rostoucí úroveň „strachu“ investorů v důsledku rostoucích obav z nestability trhu.
  • Ceny kryptoměn i přes nejistotu na trhu dále rostou
    Bitcoin se po celý den obchodoval kolem 25 000 dolarů, tedy o 2,1 % výše. Akcie kryptoměn se obchodovaly na výše, protože trhy se snažily zohlednit probíhající bankovní turbulence.
  • Ceny kryptoměn jsou v útlumu, protože se trh srovnává se snížením odměny za blok
    Minulý týden byly cenové výkyvy kryptoměn poměrně mírné, neboť trh se začíná srovnávat se sníženou odměnou za blok po nedávném půlení bitcoinu.
  • Ceny kryptoměn se pevně drží. Odchází „krypto zima“ ?
    Ceny kryptoaktiv se v minulém týdnu držely pevně, protože investoři hodnotili situaci v oblasti krypto trhu. Bitcoin se nyní již několik týdnů stabilně drží kolem úrovně 30 000 amerických dolarů, což vzbuzuje naději, že to nejhorší z „kryptoměnového ochlazení“ je již pro pokles cen zažehnáno.
  • Ceny kryptoměn 6. května: BTC vzdoruje ztrátám, drží se na úrovni 64 000 USD
    S nárůstem o 2 body dosáhl Fear and Greed Index hodnoty 71 bodů ze 100, což značí stav greed. To signalizuje potenciální nákupní příležitost na trhu kryptoměn.
  • Ceny letí vzhůru napříč výrobními sektory
    Ceny českých průmyslových výrobců v dubnu přidaly meziměsíčně 2,3 % a opět tak skončily nad očekáváními (medián odhadu 1,5 %, náš 1,9 %). V meziročním srovnání dosáhly 26,6 % z předchozích 24,7 %.
  • Ceny mědi klesají v reakci na americká inflační data a stimulační opatření Číny
    Ceny mědi zaznamenaly výrazný pokles o více než 1 % na 9 090 USD za metrickou tunu na londýnské burze kovů (LME) dne 12. prosince 2024. Tento pokles odráží zvýšenou opatrnost na trhu po zveřejnění klíčových amerických inflačních dat a probíhajících stimulačních signálů z Číny, největšího světového spotřebitele surovin.
  • Ceny mědi nad 10 000 USD. Hnacím motorem je celosvětová poptávka po zelené energii
    Měď opět překročila významnou cenovou hranici. I přes mírný pokles z nedávných maxim, kdy se futures kontrakt obchodoval za více než 10 000 USD za tunu, zůstává tento kov meziročně na vyšší úrovni. To odráží jeho klíčovou roli v dekarbonizaci, globální technologický pokrok, rozvoj infrastruktury pro umělou inteligenci a iniciativy v oblasti čisté energie, zejména v Číně.
  • Ceny mědi prohloubily šestileté minima, BHP Billiton padá nejníže od roku 2005
    Měď v Londýně dnes padla na nejnižší hodnoty od roku 2009. Ráno otevřela 2,3 % gapem a tříměsíční kontrakt se propadl ...
  • Ceny na čerpacích stanicích zlenivěly a téměř se nemění
    V souladu s naší predikcí se ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu příliš neměnily. V jednotlivých dnech byly zaznamenány pouze haléřové pohyby průměrných cen benzínu a nafty. Podobný vývoj lze očekávat i v příštím týdnu, kdy by rovněž nemělo docházet k výrazným cenovým pohybům. Pumpaři vzhledem k vývoji na ropných a měnových trzích nemají mnoho důvodů k přeceňování. Na konkrétních místech však některé čerpací stanice mohou s cenami hýbat, aby optimalizovaly zisk a reagovaly na konkurenci.
  • Ceny nafty nadále rostou
    Růst cen pohonných hmot nabral v minulém týdnu na tempu. Cena nafty se zvýšila v průměru o 1 korunu a 18 haléřů na 40,06 Kč za litr. Nárůst ceny benzínu dosáhl na 38 haléřů na celkových 40,46 Kč za litr. Rozdíl cen nejprodávanějších paliv dosáhl na pouhých 40 haléřů, a to přestože rozdíl ve spotřební dani dosahuje takřka na 3 Kč za litr. K růstu cen na pumpách navíc přispívá i oslabení koruny, která se v současné době blíží 23 Kč za dolar.
  • Ceny nájmů se meziročně mírně zvedly, v Praze nejvíce u dispozice 1+kk
    Za pronájem bytu dispozice 2+kk dají lidé v hlavním městě aktuálně 19 600 korun. Za byt 1+kk pak 14 170 korun. Před rokem byly ceny pronájmů v Praze v řádu stovek korun nižší a situace byla podobná i v dalších krajských městech. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o 3 000 nemovitostí v hodnotě přesahující 18 miliard korun. Z analýzy trhu bydlení dále vyplývá, že zatímco nájmy rostly, meziročně rostla i cena za metr čtvereční u starších bytů. Hypotéky naopak mírně zlevnily, což ovšem nebylo dostatečné pro ovlivnění indexu UlovDomov.cz, který porovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční.
  • Ceny nákladní dopravy prudce rostou, zdražování v obchodech je na obzoru
    Ceny námořní přepravy již řadu týdnů rostou. Průměrné náklady na přepravu kontejneru jsou nyní o více než 250 % vyšší než před rokem. A ceny by mohly růst i nadále, což by mohlo značně zatížit obchod a boj s inflací. Za mnohé výrobky zaplatíme více a klesnou i zisky maloobchodníků. Na druhou stranu z toho těží lodní společnosti, přičemž akcie společnosti Maersk minulý týden vzrostly o více než 8 %.
  • Ceny na krypto trzích rostou
    Digitální aktiva jako Bitcoin se jeví jako ideální investice v době inflace. Cena primární kryptoměny, Bitcoinu ve středu překonala nové cenové maximum.
  • Ceny na vstupech dále rychle rostou
    Ceny během května opět rostly ve všech primárních okruzích. Nejdramatičtější nárůst zaznamenaly za jediný měsíc ceny zemědělských producentů, když se zvedly o téměř šest procent. Oproti loňskému květnu byly vyšší o téměř 40 procent. Vedle cen energetických komodit, pohonných hmot a bydlení se tak ceny potravin stávají významnou inflační položkou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna