Úterý 21. ledna 2025 07:13
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Sazby ECB – 2,0 %

27.10.2022 16:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Evropská centrální banka (ECB) opět zvýšila úrokovou sazbu. Nedalo se však čekat nic jiného, jelikož ECB se zvedáním sazeb prospala celé jaro i léto a nyní se snaží všechno dohnat. Samotné zvyšování úrokové míry je bohužel slabý nástroj ke snížení inflace, když zároveň nakupujete státní dluhopisy a „legalizujete“ obrovské schodky státních rozpočtů. ECB by měla také v tomto ohledu šlápnout na brzdu, i když se toho bankéři bojí jako čert kříže.“

Jana Mücková, ekonomka, investiční skupina LOGeco

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Sazby ČNB – 6,75 %
    „Z České národní banky vyletěl první holub v podobě mírného snížení sazeb. V tuto chvíli tento krok můžeme vnímat jako jasný signál toho, co se bude dít příští rok. Můžeme očekávat další uvolňování měnové politiky a podporu českého hospodářství, které je stále slabé. Zatím to vypadá, že se jedná o logický krok. Doufejme, že jej nebude třeba revidovat, až budou mít bankéři data o inflaci na únorovém zasedání. Když by ceny začaly znovu růst, byl by to důvod k zamyšlení, jestli nebylo rozhodnutí snížit sazby předčasné. Každopádně můžeme si být jisti, že základní úroková sazba i inflace budou v roce 2024 určitě nižší, než byly letos.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka nechala sazby opět beze změny. Ukazuje se, že ochota zvyšovat základní úrokovou míru kvůli vyšší inflaci se zcela vytratila. Bankéři jsou toho názoru, že současná výše sazeb je při inflaci sahající ke dvaceti procentům dostačující. ČNB tím prodlužuje dobu, po kterou tu s námi inflace bude. Zároveň ale nedochází k dalšímu prodražování úvěrů. Jak na to vše zareaguje hospodářství zejména v příštím roce je náročnou otázkou. Až si spotřebitelé zapnou opasek na poslední dírku, může dojít i k snížení HDP a zvýšení nezaměstnanosti při zachování vysoké inflace. Takzvaná stagflace klepe na dveře stále silněji.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Nové složení bankovní rady rozhodlo, že se základní úroková sazba nebude zvyšovat. Naplno se tak projevil „efekt Michl“, který dlouhodobě bojoval proti zvyšování sazeb, protože nechtěl tolik tlumit ekonomiku. Je otázkou, jestli se tímto rozhodnutím nevydáváme tureckou cestou. Inflace je stále vysoká a to by měly reflektovat také sazby. Předpokládám, že setrvání sazeb povede k částečnému oslabení koruny, což by mohlo mírně zvýšit inflaci kvůli dražšímu importu zboží. Rozhodující pro další směřování ekonomiky bude makroekonomická prognóza ČNB, která napoví další vývoj sazeb. Pokud nebude výhled příliš dobrý, pak asi i pozměněná bankovní rada na příštím zasedání sazby mírně zvýší.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka nechala sazby na stejné úrovni. Nyní se dá předpokládat, že případné zvýšení sazeb už definitivně vzalo za své a na pořadu dne je opačná otázka. ČNB bude patrně sazby dříve či později spíše snižovat, protože se nám mírně uklidňuje inflace. Očekávám, že k prvnímu snížení základní úrokové míry dojde na přelomu třetího a čtvrtého kvartálu tohoto roku. Myslím si, že ČNB mohla být dlouhodobě přísnější a více tlačit na inflaci, ale je dost možné, že čas nám ukáže, že kroky ČNB byly v souladu s potřebami hospodářství.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka se neinspirovala na západ od našich hranic a ponechala základní úrokovou míru na sedmi procentech. Nadále tak v radě přetrvává úvaha, že současná výše sazeb je pro zklidnění inflace dostačující, a bankéři nechtějí více dusit české hospodářství. I když mezi pravomoci nového prezidenta patří jmenování členů bankovní rady, bude mít Petr Pavel v tomto ohledu jen malou možnost směr jakkoliv měnit, jelikož většina členů rady má, nebo bude mít nový mandát na šest let. Dá se tedy předpokládat, že se na politice držet sazby na současné úrovni nic v dohledné době nezmění. Pro Česko to znamená, že patrně bude období inflace delší, ale zase si nebudeme půjčovat za vysoký úrok.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka nezvýšila sazby a ukazuje se, že nezvedat firmám dál náklady na financování je pro ni důležitější, než razantně bojovat s inflací pomocí vyšších úrokových měr. Jestli je to správná volba, nám ukáže teprve čas. Nyní přichází pro naši ekonomiku ta nejnáročnější etapa od nového tisíciletí. Vývoj je přitom velmi těžko predikovatelný, ale troufnu si tvrdit, že inflace jen tak neodejde, a sazby se ještě budou muset v dohledné době zvýšit – i na úkor toho, že budou mít firmy a domácnosti dražší úvěry.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka opět dala přednost stabilitě sazeb a podpoře hospodářství před bojem s inflací. A to i přes fakt, že tlak na zvyšování cen stále neustává. Můžeme očekávat, že ceny sníží svoji dynamiku růstu. Dnes jde ale především o to, jak dlouho se budou ceny zvyšovat a jak moc zakoření naše inflační očekávání v ekonomice. Pokud budeme i nadále inflaci přehlížet, tak nám může vzniknout mnohem větší problém než jen pokles hospodářství. Turecký scénář nám sice nehrozí, nicméně bylo by dobré inflaci už v tomto roce udržet na uzdě a vrátit ji do snesitelných jednociferných hodnot.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka ponechala sazby beze změny. Dalo se předpokládat, že na posledním zasedání letošního roku nebude příliš velký tlak na to sazby zvyšovat – nahrává tomu zejména silná koruna a špatné zprávy o výkonu českého hospodářství. ČNB tak nechce čeřit vodu nadměrným bojem „pouze“ s inflací. Myslím, že sazby se ještě na nějaký měsíc ustálí na hranici 7 procent, a bankéři budou sledovat další vývoj hospodářství. Jejich postoj je nyní velmi konzervativní a nechtějí českému průmyslu uštědřit další ránu v podobě zvýšení cen úvěrů. Už nyní existují dvě „kategorie“ domácích firem. Výhodu mají totiž ty společnosti, které si mohou půjčovat v eurech, což vytváří dvourychlostní ekonomiku, kde by se další zvýšení sazeb projevilo širším rozevřením nůžek.“
  • Sazby ECB zůstaly beze změny, konference však přinesla euru posílení na 1,3000, polepšila si také koruna
    Eurodolar si už dopoledne polepšil a na informace z ECB vyčkával na hladině 1,2950. Sazby podle očekáván...
  • Sazby ECB – 1,25 %
    „Evropská centrální banka (ECB) opět zvýšila úrokovou sazbu. V kontextu celkového přístupu ECB se toto zvýšení dá považovat za poměrně razantní. To, co nyní cítíme v Česku, tedy nárůst úrokových sazeb úvěrů, nyní čeká i eurozónu. Začínají se nám tak relativně srovnávat podmínky pro podnikatele v jednotlivých zemích, i když k úplné rovnosti máme v tomto směru stále daleko. Každopádně se dá říct, že i přes nevoli ECB sazby zvyšovat se dostáváme v Evropě do éry konce levných peněz. Už i v eurech si budeme muset půjčovat s vyšším úrokem.“
  • Sazby Fedu zůstanou nad 4,4 %
    Rizikový apetit nadále klesá, protože možnost měkčí politiky se stále snižuje. Clevelandská prezidentka Fedu Loretta Mesterová nedávno prohlásila, že banka má hodně práce s omezováním inflace, takže v současné době nevidí důvod zpomalovat tempo zvyšování úrokových sazeb.
  • Sazby hypotečních úvěrů stále stoupají, Broker Consulting Index hypotečních úvěrů dosáhl v červenci k hodnotě 5,61 %
    Opět i červenec přinesl nárůst průměrné úrokové sazby u hypoték, ta vzrostla oproti předchozímu měsíci o 0,41 procentního bodu. Podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů bylo možné si dlouhodobé úvěry na bydlení pořídit v průměru za 5,61 %. Nejvíce preferovaná je dlouhodobě pětiletá doba fixace sazeb. Experti očekávají také další růst úroků. V blízké době podle nich pravděpodobně dojde k překročení šesti procentní hranice.
  • Sazby hypoték půjdou dolů, vyplatí se počkat. Koronavirus českým bankám mocně zlevňuje peníze
    Letos se opakuje loňská situace. Tak jako loni i začátkem tohoto roku mnozí předpokládali postupné zdražování hypoték. A stejně jako v roce 2019 se takový předpoklad nenaplní. Hypotéky budou v dalších měsících zlevňovat, možná i docela výrazně. Záleží to zejména na dvou faktorech – na koronaviru a na ropě.
  • Sazby: letos nic a pak víc
    Po technické recesi ekonomika v prvním letošním pololetí stagnovala. Pro druhé pololetí a příští rok již očekáváme obnovení hospodářského růstu. Jeho hlavním zdrojem bude růst spotřeby domácností podpořený zvýšením reálných mezd a rozpouštěním přebytečných úspor. HDP letos vzroste o 0,1 % a v příštím roce o 1,8 %.
  • Sazby na vrcholu (!?)
    ČNB zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu podle očekávání o 75 základních bodů na 4,50 %; nepřekvapivě v poměru 5:2. K pětiprocentním sazbám se zatím ČNB zdá se nechce. Bankovní rada se dnes rozhodovala na základě nové prognózy, která mimo jiné předpokládá návrat inflace ke dvouprocentnímu cíli už na horizontu měnové politiky 18 měsíců. I když prognóza předpokládá výrazný skok inflace v prvním čtvrtletí (na téměř 10 %) a její udržení na takové vysoké úrovni i ve druhém čtvrtletí, úrokové sazby jsou již podle prognózy už nyní v podstatě na vrcholu.
  • Sazby nechtěl zvyšovat O. Dědek, ale zazněla i diskuze o růstu úroků o 50 bb
    ČNB dnes zveřejnila zápis ze zasedání z minulého týdne, kdy zvedla svou klíčovou úrokovou sazbu na 1,50 %. Pro zvyšování sazeb v minulý týden hlasovali všichni členové bankovní rady kromě O. Dědka. Převážná většina bankovní rady vyhodnotila rizika prognózy jako vyrovnaná a nevýrazná a jeden člen dokonce jako proinflační. Rizika z vnějšího prostředí se zatím nerealizovala, nicméně stále hrozí. Jedná se zejména o omezování světového obchodu, ke kterému se přidává nevyjasněná podoba brexitu. Ze zápisu vyplývá, že i O. Dědek se domnívá, že by sazby měly směřovat ke své neutrální úrovni, nicméně by preferoval pomalejší tempo. Na druhé straně zazněl názor, že ani zvýšení sazeb o 50 bb by nebylo chybou. Diskuze se také věnovala přehřívání ekonomiky.
  • Sazby neporostou? Guvernér BoE poslal libru strmě dolů
    Poté co libra dokázala překonat další slabá data z britské ekonomiky, a dokonce vůči dolaru posílila, přišel ještě včera večer pád. Dnes ztráty britské měny narůstají a vůči dolaru se obchoduje na 1,4045, o více než dva centy pod včerejším maximem.
  • Sazby opět beze změny, jejich pokles zatím není na stole
    Úrokové sazby ČNB ani po dnešním zasedání nedoznaly změn. Na následujícím květnovém zasedání podle guvernéra A. Michla sazby buď zůstanou beze změny nebo vzrostou. Poslední příznivec zvyšování sazeb však již tentokrát hlasoval pro nárůst „pouze“ o 25 bb, zatímco ještě minule jestřábí menšina navrhovala 50 bb. Naše prognóza předpokládá stabilitu repo sazby na současných 7 % alespoň do srpna a následný pokles na 5 % na konci letošního roku.
  • Sazby podle očekávání zůstávají beze změny
    Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání rozhodla o ponechání základní sazby na stávající úrovni, tedy 0,25 %. Tento výsledek je přesně v souladu s předpoklady a očekávali jej všichni analytici, včetně nás. Na konkrétní zdůvodnění dnešního rozhodnutí si budeme muset počkat do tiskové konference, ohlášené na 15:45. Za dané situace ovšem lze usuzovat, že se vyjádření bankéřů ponese v podobném duchu jako naposledy. Zřejmě se tak dozvíme, že ačkoliv je česká inflace, kterou má ČNB ze zákona krotit, již nějaký čas nad horní hranicí tolerančního pásma, centrální banka od ní očekává samovolné zpomalení směrem k dvouprocentnímu cíli. Toho ovšem pravděpodobně nebude dosaženo dříve než v první polovině příštího roku. Dezinflaci potáhne hlavně všeobecné ochlazování ekonomické aktivity, zatímco v opačném směru bude působit zdražující ropa. Zásah bankéřů v podobě zvýšení sazeb tak nebude na pořadu dne i vzhledem k tomu, že v aktuální ekonomické situaci je žádoucí snazší přístup k úvěrům.
  • Sazby podle Rusnoka stoupnou aspoň dvakrát. Koruna nereaguje
    Inflace podle očekávání a HDP bez revize. Česká data, která byla dnes ráno zveřejněna, trhy nepřekvapila a s korunou nehýbala. Jiří Rusnok prohlásil, že letos čeká nejméně dvě další zvýšení úrokových sazeb po 25 bodech. Samozřejmě bude záležet na situaci, ale méně než dvě zvýšení by podle guvernéra ČNB nastala pouze v krajním případě. Toto prohlášení by pro korunu mohlo být teoreticky příznivé, ale žádnou reakci na trhu nesledujeme. Česká měna má vůči euru naopak tendenci nepatrně ztrácet a nachází se na 25,56. Nejbližší zvýšení sazeb můžeme s vysokou pravděpodobností čekat v únoru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding