Středa 22. ledna 2025 05:30
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Rozbřesk: Tento týden napoví, jak si vedla česká ekonomika přes ruskou invazí na Ukrajinu

25.04.2022 09:04  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jak se vedlo světové ekonomice před startem ruské invaze? Důležitý dílek do skládačky dodají v tomto týdnu výsledky HDP za první kvartál. Pod vlivem vysoké inflace sice na řadě míst globální ekonomika šlapala na brzdu (eurozóna podle našeho odhadu mezikvartálně rostla jen o 0,1 %), na druhou stranu však meziroční čísla budou stále vypadat velmi optimisticky. A to proto, že se porovnáváme s velmi slabým kvartálem roku 2021 poznamenaným na řadě míst výraznými proti-covidovými omezeními.

V Česku nás v posledních týdnech měsíční čísla z průmyslu a z maloobchodu spíše zklamala. I tak pravděpodobně ekonomika ještě díky silnému lednovému průmyslu, lepšímu výkonu některých služeb a silnému stavebnictví z počátku roku rostla (0,3 % mezikvartálně a 4,2 % meziročně). I když druhý kvartál asi bude již ve znamení lehkého (mezikvartálního) poklesu ekonomiky, ČNB na svém květnovém zasedání ještě nebude pod tlakem “skutečně” špatných čísel z domácí ekonomiky. To samé platí i o klíčovém trhu práce - napětí na něm v některých místech sice slábne - míra nezaměstnanosti šla na začátku roku (po sezónním očištění) lehce vzhůru a v některých odvětvích jako například automotive rozhodně není hlavním problémem nedostatek pracovníků. Na druhé straně řada odvětví je zasažena nedostatkem pracovníků skutečně citelně (ve stavebnictví okolo 50 % dotázaných) a ČNB bude potřebovat jasnější důkaz o tom, že napětí na trhu práce skutečně slábne.

I proto věříme, že jestřábí křídlo v ČNB ještě bude držet v květnu pohromadě a sáhne k relativně výraznému růstu sazeb (o 75bps). Mezi jestřáby bezesporu panují rozdíly v názorech - Jiří Rusnok a Tomáš Niedetzký by asi chtěli postupovat se sazbami vzhůru o něco opatrněji než jejich kolegové. Na druhou stranu nová prognóza bude pravděpodobně (co se týká požadavků na dodatečný růst sazeb) neúprosná a zatím se nikdo z jestřábího tábora nezačal “názorově otáčet”...


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se nehledě na velmi špatné výkony akciových indexů drží na relativně silných úrovních pod 24,40 EUR/CZK. Může to být dané blížícím se zasedáním ČNB, na kterém se očekává nejen další zvýšení sazeb, ale i debata nad dalším použitím intervencí na podporu koruny v dnešní době.

Eurodolar
Francouzský prezident Macron včera obhájil svůj mandát na další volební období, což by eurozóně teoreticky mělo pomoci k další integraci. Na eurodolaru se však Macronovo vítězství nijak pozitivně neprojevuje, neboť averze k riziku globálně roste a to pomáhá dolaru. Důvodem nervozity je nejen strach z chování centrálních bank a dění na Ukrajině, ale především lockdown Šanghaje. Nulová tolerance Číny ke COVIDu a šířící se omicron má za následek kolaps regionu, na který jsou navázány dodavatelsko-odběratelské řetězce z celého světa.

Jinak tento týden sice začíná Fed bobříka mlčení před dalším zasedáním, ale i tak bude dost hektický a to zejména v druhé polovině, kdy nás čekají výsledky HDP na obou stranách Atlantiku a hlavně inflace v eurozóně.

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Šéf Fedu říká, že sazby jsou nedaleko neutrálních úrovní
    Americké akcie raketově rostou a smazaly během jediného dne své listopadové ztráty. Tak velkou moc mají slova prvního muže Fedu Powella. Ten řekl, že sazby Fedu jsou “těsně pod neutrální úrovní” - takovou, která ekonomiku ani nestimuluje ani nebrzdí. Je to poměrně velký posun od říjnových výroků, kdy v neřízené debatě prohodil, že k neutrálním úrovním mají sazby ještě “dalekou cestu”. Jeho včerejší slova si trhy vyložily poměrně jednoznačně jako signál, že v příštím roce růst sazeb zpomalí…
  • Rozbřesk: Šéfka ECB správně varuje před přílišným optimismem spojovaným s vakcínou
    Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová včera včera tlumila naděje spojované s vakcínou a její slova nelze než podepsat. "Ačkoli nejnovější zprávy ohledně vakcíny vypadají povzbudivě, stále můžeme čelit opakujícím se cyklům zrychlování šíření viru a zpřísňování restriktivních opatření, dokud nedosáhneme všeobecné imunity…, ... hospodářské oživení tak nemusí být lineární, ale spíše nestabilní, přerušované a závislé na tempu distribuce vakcíny," uvedla Lagardeová.
  • Rozbřesk: Šéf německé Bundesbanky proti krizovému fondu eurozóny
    Šéf německé Bundesbanky varuje před vytvořením nového krizového fondu eurozóny. Žhavý kandidát na post nového šéfa ECB se tak opět názorově rozchází s dnešním prezidentem centrální banky Mariem Draghim, který plány společného sdílení rozpočtových rizik podporuje. Co Jensi Weidmannovi vadí? Především to, že členské státy chtějí převést na Brusel pouze zodpovědnost za častokrát nezodpovědná rozpočtová rozhodnutí národních vlád. Rozpočtové pravomoci (v zásadních výdajových otázkách) nikam převádět nechtějí. Ostatně již dnes má Evropská komise problémy pravidla svazující rozpočtovou suverenitu národních států vymáhat. V takovém systému může nový krizový fond eurozóny jednoduše podpořit “nezodpovědnost” a odvést národní vlády od potřebných reforem.
  • Rozbřesk: Šíření koronaviru v Evropě vrací na trhy strach
    První odhad indexu nákupních manažerů za měsíc únor ukázal na nečekané vylepšení podnikatelské nálady v průmyslu a odolnost sektoru služeb. Celkový index PMI tak vyskočil na šestiměsíční maxima. Zásadní problém ovšem je, že data byla sbírána na začátku měsíce, kdy rozsah problému koronavirus nebyl tak velký. Zdálo se, že zasáhne pouze čínský sektor služeb. Poslední zprávy o šíření koronaviru napříč světem staví tedy i únorové PMI z eurozóny do jiného světla a dělají z nich de facto stará čísla. Alarmující je zejména rozšíření koronaviru v Itálii, která zatím potvrdila 157 případů a 3 úmrtí. Dopad do hospodářství je prakticky okamžitý - z řady měst v Lombardii se nedá vycestovat bez speciálního povolení, ruší se fotbalové zápasy, karneval v Benátkách a Rakousko zastavilo veškerou vlakovou dopravu s Itálií.
  • Rozbřesk: Škoda Auto - laboratoř přehřívající se ekonomiky
    Poslední zprávy z největší české automobilky Škoda Auto jenom potvrzují, jak moc česká ekonomika začíná narážet na své...
  • Rozbřesk: Škoda Auto - laboratoř přehřívající se ekonomiky
    Poslední zprávy z největší české automobilky Škoda Auto jenom potvrzují, jak moc česká ekonomika začíná narážet na své mantinely. Silná poptávka vede k tomu, že vozy pro evropský trh již nemá kde vyrábět. Některé z plánovaných novinek pro příští roky tak jednoduše v Evropě nebudou dostupné. Automobilka je sice rekordně zisková, ale naráží také logicky na silnější vyjednávací pozici odborů, které požadují dvouciferný růst mezd. Rychlejší růst mezd u třetího největšího zaměstnavatele v Česku (26,7 tis zaměstnanců) může mít silný signální efekt pro další podniky, a to nejen v automobilovém sektoru. V takové situaci logicky přichází na řadu otázka - nezačíná Česko ztrácet svoji cenovou konkurenceschopnost?
  • Rozbřesk: Španělská politická krize střídá italskou, trhy ale panikařit nemusí…
    Napětí v třetí největší ekonomice eurozóny zvolna polevuje. President Mattarella se rozhodl, že nakonec jmenuje vládu dvou “populistických” stran - Ligy severu a Hnutí pěti hvězd. Obě strany přitom nabídly pouze drobný ústupek. Pro prezidenta nepřijatelný ekonom Paulo Savona (kriticky se vyjadřující k euru) nakonec nebude ministrem financí, ve vládě ovšem bude zastávat pozici ministra pro EU.
  • Rozbřesk: Špatné zprávy z domácí ekonomiky nahrávají stabilitě sazeb ČNB
    Dvě a rozhodně ne dobré zprávy přišly včera z české ekonomiky. Tou první byl poslední výsledek indexu nákupních manažerů (PMI), který se po krátkém zlepšení propadl na čtyřměsíční minimum (43,5 bodu). Znamená to, že situaci v průmyslu nelze zdaleka ještě považovat za stabilizovanou, neboť padají jak nové zakázky, tak aktuálně i výroba a zaměstnanost.
  • Rozbřesk: Tahle měna není pro starý
    Česká koruna od zrušení intervencí ČNB patří mezi nejúspěšnější měny na světě. Přesto existuje měna, která korunu v posledních třech měsících neskutečně válcuje a tou je digitální měna bitcoin. Kurz koruny od začátku dubna vůči bitcoinu oslabil o více než 140 %! Je však bitcoin vůbec měnou a nesrovnáváme tedy hrušky s jabkama?
  • Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
    Propad dlouhých tržních úrokových sazeb zaznamenaný v posledních několika dnech je opravdu impresivní. Zatímco výnosy desetiletých amerických a německých vládních dluhopisů spadly za posledních 14 dní o nějakých 40-50 bazických bodů, tak v případě jejich českých protějšků propad činil více než 100 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že ceny dluhopisů se pohybují reverzně k výnosům, tak to implikuje, že držitelé vládních dluhopisů si po dlouhém výprodeji konečně připsali výrazné kapitálové zisky. Jak k tomu došlo?
  • Rozbřesk: Tento týden rozhodne o dalším osudu pandemie v Česku
    Druhá vlna pandemie zatím v Česku podle posledních čísel nepolevuje - máme za sebou rekordní sobotu i neděli. A o dalším osudu vládních karanténních opatření rozhodnou pandemická čísla z tohoto týdne. I když však přírůstky nově nakažených poleví a Česko se vyhne úplnému uzavření ekonomiky (lockdownu) sázky na uvolnění opatření již 2. listopadu jsou nerealistické.
  • Rozbřesk: Tento týden rozhodne o květnovém rozvolnění v Česku
    Nastává týden, který rozhodne o tom, jak výrazné bude rozvolnění pandemických opatření na začátku května. Klíčové je, jaké regiony se dostanou pod úroveň 100 přírůstků nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za týden. V těch budou od počátku května dál uvolněna pravidla pro vzdělávání, návštěvy galerií, muzeí a památek. Podle dosavadních čísel má velkou šanci značná část západních a východních Čech a možná Praha. Mimo hru pravděpodobně zůstane většina jižních Čech, severní Čechy a velká část Moravy.
  • Rozbřesk: Tesla je větší než Ford a koruna čeká na další čtvrtek
    Zatímco akcioví analytici budou stále věštit z čajových lístků, zdali je tržní ohodnocení amerického start-upu vyrábějícího auta, která sama řídí a nečoudí, férové, tak si něco povězme o americké ekonomice. Neboť fakt, že prodeje automobilů v USA spadly na více než dvouletá minima, nevypadá úplně povzbudivě. Na druhou stranu, kdybychom se měli řídit jiným ukazatelem amerického průmyslu, který byl v podobě indexu podnikatelské nálady ISM rovněž zveřejněn včera, tak situace nevypadá vůbec zle - ba naopak.
  • Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů s napětím vyhlížejí výsledek americké inflace
    Krvavá lázeň, kterou již nějaký ten pátek zažívají trhy dluhopisů, je stále přiživována nepříznivými inflačními daty z celého světa. V pátek například zveřejnilo vysoké inflační údaje Maďarsko, včera ČR a dnes odpoledne trhy čeká vrchol v podobě americké inflace za měsíc březen.
  • Rozbřesk: Theresa Mayová pod tlakem, zatímco libra je relativně v klidu
    Theresa Mayová ustála hlasování o důvěře velice těsným způsobem 325 ku 306. I když bezprostředně trhy oceňují “kontinuitu” Mayové, její pozice zůstává nelehká a předčasné volby nemusí být zcela mimo hru. Brusel chce po britské premiérce, aby z parlamentu co nejrychleji dostala seznam bodů k “opravě” v dohodnuté rozvodové smlouvě. Šéf opozice Jeremy Corbyn ale vůbec nechce pustit své poslance k jednacímu stolu, dokud nebude zcela vyloučena z jednání možnost tvrdého brexitu bez dohody.
  • Rozbřesk: The sky is the limit aneb evropský trh s elektřinou šílí
    Komodity reflektují obavy z recese, které v posledních dnech nabírají na síle. Cena mědi, která se pro své široké použití tradičně považuje za indikátor hospodářského cyklu, se dostala nejníže od konce roku 2020 (tříměsíční LME kontrakt je pod 8000 USD/t). Obdobné platí i pro ropu, jejíž cena se včera propadla k 100 USD za barel, tedy skoro o 20 procent níže než v polovině června. Pro spotřebitele zůstává nicméně stále nepříjemné to, že ceny finálních ropných produktů zůstávají z hlediska historických vztahů k ceně ropy neobvykle drahé.
  • Rozbřesk: Tisíc a jedna pohádka o tom, proč libra posílila na vypsání předčasných voleb
    Zdá se, že hlavním překvapením týdne je doposud ohlášení záměru uspořádat v Británii předčasné volby. Premiérka Mayová tím, jak se říká, “zaskočila trhy?. Snad nejjasněji se ono překvapení projevilo na kurzu britské libry, jež bezprostředně po oznámení záměru oslabila. Trhy si však zprávu vcelku rychle “přebraly? a britská měna nakonec posílila.
  • Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
    Na globální finančních trzích přituhuje. Důkazem budiž to, že centrální banky ve zranitelnějších ekonomikách jsou navzdory hospodářskému propadu nuceny zvyšovat úrokové sazby. Včera se tak stalo v Maďarsku a Turecku a v pozadí vynuceného zvýšení úrokových sazeb byly, jak už to bývá oslabující měny.
  • Rozbřesk: To nejhorší za námi? Koruna dál těží ze zklidnění situace kolem záporných sazeb
    Vzhledem k tomu, s jakým zpožděním přicházejí z ekonomiky tvrdá data, nezbývá než – zvlášť v těchto dynamických časech – věnovat pozornost těm měkkým. Včera zveřejněná sada tuzemských indikátorů nálady ukázala, že i v květnu se důvěra v české ekonomice mírně zvýšila, i když se dál držela blízko svého dna. Zvlášť patrný byl kontrast mezi tím, jak situaci vnímala firemní sféra a spotřebitelé. Zatímco podniky zůstaly i po prvním „rozvolňování“ restriktivních opatření dál velmi skeptické, předchozí spotřebitelský pesimismus se výrazně zmírnil. Ale popořadě.
  • Rozbřesk: To nejzajímavější z české ekonomiky teprve přijde
    Česká ekonomika sice už nejspíše prochází obdobím recese, nicméně stále ještě dobíhají data z doby před korona-krizové. Těmi posledními jsou zatím výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu, které byly zveřejněny teprve včera. Vyplývá z nich, to co už vlastně naznačovaly dřívější soft ukazatele, a sice že průmysl byl v utlumeném módu už před vypuknutím současné pandemie. Jeho výsledky nebyly nijak zlé a vlastně na ně nějaký čas budeme vzpomínat jako na vynikající.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank