Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:55
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
SAB Finance

Raphael Bostic mírní nadšení investorů

10.02.2022 10:56  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics62049f5628158.jpg

Klíčové indexy amerického akciového trhu – Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500 – ve středu skončily výše. Pokračuje tak zotavování z lednové korekce. Jak jsme však uvedli dříve, současný růst sotva odráží další vyhlídky trhu. Faktem je, že plány Fedu ohledně zpřísňování měnové politiky se zatím nezměnily. Regulátor zatím zároveň neoznámil, kolikrát se letos chystá zvýšit úrokové sazby. Odborníci vyjadřují na toto téma značně rozdílné názory. Analytici předpokládají zvýšení úrokových sazeb třikrát až sedmkrát. Jak již bylo zmíněno, tři nebo čtyři zvýšení budou mít sotva závažný dopad na americké akciové indexy a akciový trh jako celek. Experti se domnívají, že i po zvýšení se sazba bude stále nacházet pod neutrální úrovní. V každém případě však samotný fakt zpřísnění měnové politiky bude vyvíjet tlak na indexy a akcie.

Včera vystoupil guvernér Federálního rezervního systému v Atlantě Raphael Bostic. Ten trochu zmírnil zápal investorů, když uvedl, že Fed hodlá zvýšit sazby třikrát nebo čtyřikrát, ale zdůraznil, že centrální banka není vázána konkrétním plánem. Jinými slovy, regulátor se při rozhodování na každém zasedání bude řídit aktuálními makroekonomickými ukazateli. To je logické, protože čím výše se sazba zvýší, tím pomalejší bude růst americké ekonomiky. Centrální banka potřebuje dosáhnout stability spotřebitelských cen a jejich růstu maximálně o 2 % ročně. Pokud tedy k dosažení tohoto cíle stačí tři nebo čtyři zvýšení sazeb, další zpřísňování měnové politiky nebude mít smysl. Jinou věcí je, že tři nebo čtyři zvýšení sazeb nebudou stačit k tomu, aby se inflace snížila ze 7 % nebo výše.

"V současné době existují tři výhledy na zvýšení úrokových sazeb v tomto roce," poznamenal Bostic. "Trochu se přikláním ke čtyřem, ale jakmile uděláme první krok směrem k první polovině letošního roku, musíme vidět, jak bude ekonomika reagovat." Těmito slovy dal Bostic jasně najevo, že při zvyšování úrokových sazeb se bude přihlížet také k tempu hospodářského růstu. Pokud dojde ke zpomalení ekonomické aktivity, může být tempo zpřísňování sníženo. Uvedl však, že první krok by mohl být o 0,5 procentního bodu nebo 50 bazických bodů. "Údaje mohou ukázat, jak vhodný je pohyb o 50 nebo 25 bazických bodů," řekl šéf Federální rezervní banky v Atlantě. To znamená, že rozhodnutí Fedu bude do značné míry záviset na zprávách o inflaci za leden a únor. Mimochodem, první z nich bude zveřejněna dnes. Podle prognóz by index spotřebitelských cen v USA mohl zrychlit na 7,2–7,3 % ze současných 7 %. Pokud se tak stane, centrální banka s největší pravděpodobností v březnu zvýší úrokové sazby o 0,5 %.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranný komentár: Zmiešaná nálada na trhoch pokračuje
    Celkový počet potvrdených prípadov koronavírusu sa dnes pravdepodobne zvýši na 5 miliónov, keďže viac ako sto krajín naďalej každý deň oznamuje nové prípady. Brazília, juhoamerický hotspot, pravdepodobne v mnohých prípadoch predbehne Španielsko.
  • Ranný komentár (03.05.2022)
    Akcie v Hongkongu po jednom dni sviatku prudko klesli. Akcie v Spojených štátoch sa včera odrazili nahor. Nasdaq vzrástol až o 1,63 %, S&P 500 o 0,57 % a DJIA o 0,26 %. Indexové futures na Wall Street dnes dosahujú zisky pred otvorením obchodovania v Európe.
  • Ranný komentář: Dolar a výnosy amerických dluhopisů pokračují v růstu, Čína nadále podporuje akcie, výsledky EL, MCD a PLTR
    Nálada na trzích po včerejšku zůstává stabilizovaná. Po nedávném zasedání Federálního rezervního systému a komentářích J. Powella a jeho kolegů pokračuje v růstu americký dolar a postupně rostou také výnosy z dluhopisů. Velkým tématem zůstává také situace v Číně, kde se tamní vláda dál snaží stabilizovat situaci na akciovém trhu. Na trhu v USA se mezitím investoři zaměřují hlavně na nově příchozí korporátní data, z nichž včera zaujaly například výsledky společností Palantir, McDonald's nebo kosmetické společnosti Esteé Lauder. Dnešek přinese výsledky společností Spotify, Ford, Snap nebo Enphase Energy.
  • Ranný komentář: Google kvůli Gemini -4 %, Unity po výsledcích -20 % a Bitcoin na $56 tis.
    Akcie na trhu vstoupily do nového týdne v dobrém rozpoložení a navzdory mírným ztrátám si stále udržují své zvýšené hodnoty. Včera pod tlakem byla společnost Alphabet, která má problémy s generováním obrázků svého Gemini AI. Po uzávěrce trhu pak výrazně klesla společnost Unty Software kvůli slabému výhledu, a to o téměř 20 %. Naopak kryptoměny pokračují ve svém růstu. Ethereum se prodává za více než $3.1 tis., zatímco Bitcoin se dnes ráno dostal až na $56 tis.
  • Ranný komentář: Luxusní segment v Evropě a spekulace na Čínu, Capital One chce koupit DFS
    Americké burzy byly včera zavřené a v Evropě se obchodovalo jen na velmi nízkých objemech. Nálada na trzích tak zůstává stabilizovaná a týden pro řadu investorů začíná až dnes. Ráno jsme se dočkali zpráv z Číny, kde tamní centrální banka snížila referenční sazbu na hypotéky o 25bp. V Evropě mezitím pokračuje růst akcií v luxusním segmentu, který je řadou investorů považován za bezpečnější proxy na Čínskou ekonomiku než čínské akcie samotné.
  • Ranný komentář: Sazby v eurozóně zatím stabilní, růst Novo Nordisk a reklamní výdaje čínských e-platforem
    ECB včera nepřekvapila a podle očekávání ponechala sazby beze změny na 4,5 %. Šéfka ECB Lagardová pak uvedla, že čas na jejich snižování ještě nenastal, ale v červnu by sazby mohly klesnout, pokud ECB bude mít dostatek důvěry v další vývoj inflace. Dnes se dává pozor na výsledky z amerického trhu práce.
  • Ranný komentář: S&P500 nad hranicí 5 tisíc dolarů, pomáhá AI a sektor polovodičů
    Akcie v minulém týdnu opět rostly a americký index S&P 500 zakončil na novém historickém maximu nad hranicí 5 tisíc dolarů. Tahounem růstu akcií zůstávají hlavně velké technologické společnosti. Ty ale doplňuje také celý polovodičový sektor, který stále těží z AI horečky. Podpůrným faktorem zůstává také výhled pro uvolňování měnové politiky, i když v tomto ohledu investoři částečně svá očekávání v minulých týdnech mírnili.
  • Ráno je na trzích negativní, šok z čínských statistik však rychle odezní
    Vstup do čtvrtečního obchodování na hlavních trzích už není ve znamení takového optimismu, jaký jsme viděli v minulých dnech. Evropské akcie naopak o půl procenta klesají a zvýšené poptávce se těší dluhopisy. Americký desetiletý výnos padá o 5 bazických bodů, německý zatím o dva. Také zlato si díky změně sentimentu polepšilo a eurodolar se lehce zvedl na 1,0885. Koruna přerušila své posilování a vůči euru se nachází na 24,88.
  • Ráno zasadá austrálska centrálna banka, trhy vidia solídnu šancu pre ďalšie zníženie sadzieb
    Zajtra ráno po 5:30 bude na austrálskom dolári rušno. Zasadá totiž centrálna banka (RBA) a medzi obchodníkmi nepanuje ...
  •  Raoul Pal říká, že bitcoin za necelý rok dosáhne na 50 000 USD 
    Raoul Pal, generální ředitel společnosti Real Vision a bývalý manažer hedge fondů, vyslovil své přesvědčení, že cena bitcoinu by mohla zaznamenat výrazný růst v době finanční krize, která vedla k pádu několika bankovních gigantů a ohrozila mnoho dalších.
  • Raphael Bostic: Nemá smysl zvyšovat sazbu o více než 100 bazických bodů
    Není o čem mluvit, protože v prvních dvou dnech týdne zpravodajské pozadí chybělo. Dnes ale dostaneme první data, která by mohla mít šanci trh ovlivnit. Poměrně důležité jsou zprávy s údaji o podnikatelské aktivitě. Obvykle se očekává, že obchodníci na ně zareagují, když jsou buď výrazně vyšší, nebo nižší – což teď trh neočekává ani trochu. To se ale stává jen velmi zřídka. Od dnešních zpráv o obchodní aktivitě tedy neočekávám žádné překvapivé hodnoty ani silné reakce.
  • Raphael Bostic: Než dojde ke snížení sazeb může ještě nějakou dobu trvat
    Dolaroví býci se již několik dní stahují z trhu. V případě instrumentu EUR/USD to vypadá na dočasné opatření, neboť v rámci vlny 3 nebo C by měla být vytvořena vzestupná korekční vlna. V případě instrumentu GBP/USD je rozložení vln nečitelné a neexistuje žádné potvrzení, že dochází k vytvoření vlny 3 nebo C. V posledních dnech však poptávka po dolaru klesla, ale trh neměl pro takové jednání žádné konkrétní důvody. Indexy PMI v eurozóně se neukázaly být tak silné (ne-li silnější) a ve Spojených státech nebyly tak slabé. Proto se domnívám, že růst eura a libry bude mít dočasný efekt.
  • 💥Rapidní výprodej zlata🥇
    První seance tohoto týdne přinesla na mezinárodních finančních trzích rapidní odliv financí z rizikových aktiv. Zlato, které je považováno za bezpečnou investici taktéž ztrácí a padá pod úroveň 1830 USD. Výnos na americkém státním dluhopisu dnes dosáhl 3,29 %. Americký dolar je tak nejsilnější měnou G7. Katastrofální sentiment na trzích je způsoben vysokou inflací v USA (nejvyšší od roku 1981), nízkým sentimentem vydaným michiganskou univerzitou a krachem kryptoměnového trhu (problámy s projektem Celsius a odložení přechodu na systém Proof of Stake ze strany ETH) a pochopitelně i obnovení restrikcí spojených s Covidem v Číně.
  • Raritní český pětidukát se vydražil za rekordních 23 milionů
    Za rekordních 850.000 eur (v přepočtu asi 23 milionů korun) bez aukční přirážky se dnes v Praze vydražil raritní svatováclavský pětidukát z roku 1937. Za pořadatele aukce to ČTK oznámil Patrik Kozlík. Předchozí rekord z dražeb českých mincí činil 14,7 milionu korun, které dal v roce 2017 kupec v aukci za zlatý svatováclavský desetidukát pocházející ze stejné doby jako dnes prodaný pětidukát.
  • Rast akcií spomalil - Výhľad pre akciové indexy na 45. týždeň (2015)
    Jedná sa o týždenné zmeny jednotlivých spoločností rozdelených podľa sektorov. Minulotýždňový sentiment na akciách bol celkovo neutrálny a akcie na týždennej báze zaznamenali iba minimálne prírastky (SP500 +0,17%, DAX +0,31%). A aj práve preto sa nedá presne identifikovať, ktorý sektor bol na tom najhoršie respektíve najlepšie. Viac detailov o interaktívnej mape spoločností nájdete tu.
  • Rast akcií: škandál
    Dow Jones a jeho exAkciové trhy v US ukončili včerajšie obchodovanie vyššie. Index SP500 (+0,06%)...
  • Rast aktivity v európskej podnikovej sfére je najvyšší v tomto roku, nahor sa vybrala aj inflácia
    Predbežný ukazovateľ októbrovej dôvery výrobnej sféry v eurozóne (index nákupných manažérov, ďalej PMI) dnes ukázal najvyššiu úroveň za posledných 10 mesiacov 53,7b. Oproti septembrovej úrovni 52,6b. (hranica 50b. oddeľuje vnímanie expanzie a kontrakcie výrobného sektora v očiach respondentov) to bol silný nárast a takisto aj silné prekonanie trhového konsenzu na úrovni 52,8b. Keďže PMI index vykazuje vysokú koreláciu s HDP, tak sú vyhliadky pre vývoj ekonomiky solídne. Medzikvartálny rast by mal zrýchliť, niekde k úrovni 0,4-0,5%, čo v anualizovanom vyjadrení znamená rast tesne pod dvoma percentami:
  • Rast amerického HDP pribrzdil zahraničný obchod, mala by to však byť jednorazová záležitosť
    Americká ekonomika rástla vo štvrtom kvartáli anualizovane o 1,9%, to bolo o niečo menej, než trhový konsenzus na úrovni 2,1% Dolár na to reagoval jemným poklesom. Štruktúra rastu však naznačuje, že nadol ho zatlačil zahraničný obchod, ktorý priniesol pokles exportu o 4,3% a nárast importov (ktoré vstupujú do kalkulácie HDP so záporným znamienkom) o 8,3%. To sa postaralo o negatívny príspevok čistého exportu k HDP na úrovni 1,7 percentuálneho bodu, čo bolo najhoršie číslo v posledných rokoch.
  • Rast cien ropy opäť posúva do popredia amerických bridlicových producentov
    V súvislosti s rastúcou cenou ropy sa opäť do popredia dostáva problematika amerických bridlicových producentov, ktorých ťažobný boom bol spúšťačom poklesu cien ropy v roku 2014. Druhým dôvodom bol rast produkcie ropy v ostatných krajinách (OPEC, Rusko?), ten však môže mať tiež pôvod v americkom bridlicovom boome, pretože keď si títo producenti chceli zachovať trhový podiel, tak museli ťažiť viac.
  • Rast čínskej ekonomiky je najpomalší za 10 rokov. Je to však primárne o investíciách, nie o obchode
    Medziročný rast čínskej ekonomiky podľa dnešných ranných dát spomalil zo 6,7% na 6,5%. (čakalo sa o niečo pomalšie spomalenie, na 6,6%). Od roku 1992, odkedy krajina spustila aspoň aké-také výkazníctvo, bol nižší len raz – v prvom kvartáli 2009, v dôsledku prepadu exportov počas krízy. Túto situáciu vtedy vyriešila vláda masívnymi stimulmi, ktoré však prudko nafúkli korporátny dlh, čo malo za následok prudký rast nerovnováh v ekonomike.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster